Jak neudělat ze svého hrdiny teplouše

11. listopadu 2010 v 11:34 | Tereza Matoušková |  Fantasy a tvůrčí psaní

Minule jsme si představili pět základních typů ženských hrdinek, podle jejich postoje k sexualitě. Dnes na nás čeká pět mužských.

Dřív než vznikne nějaké nedorozumění, ráda bych se vyjádřila ke kategorii "Teplouš". Nejsem nijak homofobní a homosexualita mi nepřijde jako nic zvláštního a rozhodně bych nechtěla gaye ve svých článcích urážet. V mých vlastních textech se hojně vyskytují muži i ženy s jinou sexuální orientací (mág Nityry, víla Yngith). Gay může být Panicem, Panem Úžasným, Chlívákem, i Taťkou od rodiny. Výrazem "Teplouš" myslím původně heterosexuálního mužského hrdinu, který se autorce zvrhne v nepřiměřeně zženštilou a zidealizovanou kreaturu, která je mužskému publiku pro smích (Edíšek ze Stmívání), ale o tom více níže.

1.Je Panic na nic?

Zde platí totéž, co u panny. Každý hrdina tak začíná. Zajímavé je, že autoři si panice většinou volí jako hlavní postavu do humoristické knížky (Zabij a zachraň). Častěji ale sehrává roli legračního antihrdiny v knížce jinak vážné. Člověk je tvor zlomyslný a shledává zábavným patálie sexuálně neuspokojeného mladíka. (Muhehe, jsem tak rád, že se to děje někomu jinému. To je švanda.) Tento druh hrdiny získává přirozené sympatie a může se dále vyvinout v cokoliv.

Pod tuto kategorii můžeme zahrnout i všemožné smolaře, kteří sice už mají své poprvé za sebou, ale s ženami to prostě neumí. Taky vhodný materiál pro škodolibce.

Daleko tvrdším oříškem ale je, když celou věc pojmete vážně. Teď nemyslím případ, kdy svého hrdinu vpustíte do příběhu patnáctiletého a on se postupně, přirozeně a bez jakýchkoliv vad na kráse vyvíjí, zatímco plní questy ve svém travel story a získává další a další experience. Myslím případ, kdy vážně hrdina nemůže, nechce, nebo nemůže a nechce. Tady stojíme na šikmé trase na cestě do pekla k Teploušovi. Teď musíte využít všeho svého pisatelského umění a buď vysvětlit čtenáři, proč to tak je, nebo lehce naznačit, tvářit se tajnůstkářsky a nechat čtenáře, ať si to celé domyslí.

Důvody mohou být všeho všudy tři - náboženské, fyzické, psychické. Nejhorší sadisti si z tohoto výběru vezmou více jak jednu, vrazí to do kategorie nemůže, udělají z hrdiny zahořklého papriku a do podtextu napíšou lihovkou "Jsem tak opuštěný, zklamaný a nemilovaný, žádná mě nechce a i kdyby chtěla, já ji nedokážu udělat šťastnou. I když bych moc chtěl..." Varuji vás. Utáhnout takovou horu nešťastného testosteronu a nevložit do toho spoustu patosu není lehké. Navíc - máte na to udělat ze svého superhera třeba impotenta?

Pozn. To, že je váš hrdina sexuálně zdrženlivý, vůbec nemusí znamenat, že je pro čtenářky nepřitažlivý. Vemte si takového Severuse Snapea.
Domnívám se, že i kdybyste udělali z hrdiny impotenta, ale měl by určité charisma, fanynky by to překously. Ženská dokáže být nekonečně tolerantní, pokud ji chlap chytne za srdce. Pravděpodobně by začala vznikat na motivy vašeho story fanfiction o tom, jak nějaká Mary Sue toho jeho frantu nějakým mocným kouzlem vyléčila.

Pozor, tohle všechno platí i pro případ, že ze svého hrdiny uděláte asexuála. Čtenářky jsou nevyzpytatelné. :-)

2. Pan Úžasný...

...svalnatý, vysoký, pohledný, inteligentní, čestný, věrný, milující, vtipný, přitažlivý, náruživý, tajemný, šikovný, zkušený, větrem ošlehaný, životem protřelý. (Nehodící vyškrtněte.) S ženskými to tenhle chlápek prostě umí, ale na rozdíl od Chlíváka neprotřepe každou sukni. Tento hrdina je vhodný zejména do klasických příběhů typu sword and sorcery. Zde na sebe obvykle nabaluje ještě roli zachmuřeného mstitele. Není problém podobného supermana vytvořit, trable může mít člověk spíš s tím, jak ho zlidštit.
Pokud nejste milovníkem drastických řešení a nerazíte heslo "svým postavám ubližuji, protože můžu", zkuste hrdinovi dovolit nějaký sympatický neúspěch. Klidně se nechte inspirovat mistrem Sapkowským a nechte svého Romea selhat náruči Juliině. Takovouto scénu pochopitelně nezvládne popsat každý, ale pokud se vám povede, může vašemu příběhu vtisknout punc opravdovosti.

Pánové Úžasní se samozřejmě vyskytují i v romanticky laděných příbězích, i když tu často balancují na hraně Taťky od rodiny a Teplouše.
Většinou se nevyvíjí, protože jsou dokonalost sama, ale teoreticky se můžou vyvinout v cokoliv, pokud autorovi ujede ruka, i v Chlíváka. Životem ho většinou provází Dokonalá partnerka, případně Drsňačka.

3.Taťka od rodiny

Prototypem Taťky je kupříkladu Anton Goroděckij v posledních dílech Hlídek. Taťka miluje svou ženu, děti, psa, kočku, papouška a ošoupanou lenošku u krbu. Chodí poctivě do práce a ve volném čase zachraňuje svět. Je to obyčejný chlap se vším všudy, autor se mnohdy nebojí popsat jeho rostoucí břicho nebo ustupující vlasy. Obvykle bývá čtenářsky velice oblíben. Nikdy se nestane Panem Úžasným, nikdy nebude mít tisíce žen a nebudete mít tolik příležitosti nalíčit na něj pasti pasti pastičky jako na nezkušeného panice. Zato je ze všech pěti typů asi postavou nejspolehlivější a nejjednodušší na uhlídání.

Obvykle mu po boku stojí Dokonalá partnerka, v případě, že se mu jeho manželství rozpadne, lze ho spojit se Smolařkou nebo Pannou. Zato Drsňačka je na něj příliš silné kafe a služeb Coury využije jen v krajní nouzi. Příběh to pochopitelně do jisté míry okoření.

4.Chlívák

Co říct a neurazit? Ehm..., skutečně si chcete nacpat do příběhu takové hovado? Kategorie Chlívák totiž zahrnuje nejen všechny sukničkáře a bohémy, ale taky oplzlé šmíráky a slizouny. Nenechte se mýlit, psát za podobné mizery je zatraceně návyková záležitost. Pokud ovšem chcete přenechat podobnému individuu hlavní roli, vyvstane před vámi naprosto opačný problém, než u Pana Úžasného. Chlívákovi totiž obvykle chybí všechny typicky hrdinské vlastnosti. Budete do něj muset naočkovat pořádnou dávku charismatu nebo vyvážit jeho mínusy jednoznačnými plusy, jinak si potlesk nevyslouží. Upřímně ale, postava sukničkáře nebo bohéma bude přece jenom většinou bližší čtenářům, než čtenářkám. Pro dámy do příběhu naroubujte radši nějakého Taťku, Pana Úžasného, nebo Panice. Koneckonců konfrontace mezi slušňákem a Chlívákem může vašemu příběhu dodat grády.

S Chlívákem může být za jistých okolnosti spokojená nejen Coura, ale i Drsňačka. Smolařce jenom zlomí srdce, to samé v bledě modrém u Panny a Dokonalé Partnerky.
Takovýhle chlap se jenom těžko polepší a vývin v pana Úžasného, nebo v Taťku je téměř nemožný. Na druhou stranu k Teplouši má ze všech výše zmíněných nejdál a, ruku na srdce, nudit se s ním nebudete.

5.Teplouš

To ráno padla na kraj růžová mlha, ptáci zanotovali "I will always love you" a Tonda Ghotykblack, krvesaj toho času na slunci blikající jako pokažený neonový nápis, něžně políbil na krk vzrušeně se třesoucí Mary Sue. Obecenstvo nadšených náctiletých fanynek zajásalo a závistivě zasyčelo, ty starší automaticky zastrčily ruku do kalhotek. Dámy, tohle ne. Zapomeňte na harlekýnky a své tajné zidealizované představy. Pokud chcete do svého románu věrohodného hrdinu, budete muset ty tajemné bytosti opačného pohlaví začít sledovat, vnímat je a ptát se jich na palčivé otázky. (Jaké je to, když...? Co cítíš, když...?) Pokud jste si zvolili jako cílovou skupinu čtenářů náctileté slečny, možná vám to přijde jako zbytečnost. Na jednu stranu ano, ale - skutečně toužíte po tom, aby se pánové při čtení vaší úžasné povídky shovívavě usmívali, nebo, což je ještě horší, si z vás utahovali a vaše dílka se stala synonymem pro výraz "sladkobolný blábol"?
Teplouš se nemůže vyvinout v nic, je totiž ztracen a zatracen. Ten, kdo mu předhodí do spárů nějakou ženskou bude zatracen s ním.

Využijte dlouhých zimních večerů a provětrejte své notesy,

Temnářka :-)
 

23 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Cirrat Cirrat | Web | 11. listopadu 2010 v 13:21 | Reagovat

První věta páté kategorie byla oceněna jako věta první kategorie v ohledech důvtipu a lehkého sarkasmu podtrhnutého těžkým cynismem. Tímto Vám předáváme cenu s názvem Řvu smíchy na celej kancl. Doufáme, že nám i nadále zachováte přízeň a poskytnete nám do budoucna mnoho podobných příležitostí k podobným oceněním... :-D

Ad kalendář: výborná věc, co? Doufám, že i u Tebe bude brzo viset na zdi ;-) Vážně přemýšlím, že si koupím ještě jeden do kanclu na zeď :-D Mimochodem, tohle jsou zkrocené verze obrázků... Nathie je výborná.

Letošní verze je taky moc pěkná - už se těším, až otočím na prosinec :-D http://www.creationwarrior.net/portfolio/Gallery/Seiten/calendar_project_2010.html#11

2 Sarcas Sarcas | 11. listopadu 2010 v 17:26 | Reagovat

Tak pokud jsem to četl pořádně a téže správně pochápal, tak jsem něco mezi Panem úžasným, Taťkou a Chlívákem?? :-D
Každopádně vím jedno..nejsem "Teplouš" a nikdy jím nebudu! :-D :-P

3 Sikar Sikar | Web | 11. listopadu 2010 v 17:56 | Reagovat

Velmi zajímavý rozbor, co mě donutil k zamyšlení, jak specifikovat svoje mužské postavy. Zjistil jsem, že asi budu muset vytvořit deset podkategorií kategorie "Hovado"

4 Morrigana Morrigana | E-mail | Web | 11. listopadu 2010 v 18:21 | Reagovat

Chlívákům zdar! XD Nedávno mi kámoška půjčila nějakou knížku a myslím, že tam typický chlívák byl XD. Ale četlo se to dobře, ale jenom chvíli, potom ty stále stejné odrbané scény přestaly bavit a knížku jsem odložila. N-U-D-A.
Nejlepší je nakombinovat od každýho trochu a hrát si a hrát XD. Je pravda, že zrovna já týrám postavy až běda a občas je solidně lituju. Jestli existuje vesmír vymyšlených postav, myslím, že znám spoustu lidí, kteří mě nenávidí :).
Ale jinak super článek XD. Máš naprostej recht XD

5 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 11. listopadu 2010 v 18:31 | Reagovat

[1]: Děkuji za ocenění, budu se snažit.

Budu si muset našetřit, prasátko je hubené, ale uvažuju nad tím. :-) Každopádně Nathie má dalšího fanouška. Je jenom na DA, nebo má i vlastní web. Klidně bych si ikonku přidala. :-)

[2]: Ty jsi úžasný, taťka, doufám, že ještě ne, zatím na sobě nic nepozoruju, no a chlívák - to si přeber po svém. :D

[3]: Hovado má spoustu podkategorií, je mezinárodní a se vším kompatibilní, takže směle do toho! :-D

[4]: No tak jasně, lezení z postele do postele je nuda. Děkuji! :-)

6 Daletth Daletth | E-mail | Web | 11. listopadu 2010 v 19:02 | Reagovat

Četla jsem si to o hodině, když jsme měli zrovna profesora z jedné ze zmíněných podkategorií - "Hovado", takže mě to pobavilo a velice zvedlo náladu... :D

7 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 11. listopadu 2010 v 19:17 | Reagovat

[6]: Och, to jsem ráda. Taky jsem měla dnes den blbec.
Naštěstí mi nekromant donesl růžičky, takže špatná nálada zahnána. Co asi provedl? :-D

8 Kittanya Kittanya | Web | 11. listopadu 2010 v 19:39 | Reagovat

No tak to je naprostá bomba. Lepší "mantinely" pro začátečníky jsem ještě neviděla. Fakt dost dobré.

9 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 11. listopadu 2010 v 19:51 | Reagovat

[8]: Děkuju moc, Kitt. :-)  :-D

10 Cirrat Cirrat | E-mail | Web | 11. listopadu 2010 v 20:20 | Reagovat

[5]: Ten odkaz v mým komentu je přímo na její stránky - je to výběr z jejího portfolia. Nathie je v tomhle prostě výborná. A nutno dodat, že kalendář je krotkej a veřejnosti přístupnej - řekněme, že Mr. Květen 2011 je ve skutečnosti ořez jednoho velmi anatomicky korektního obrázku :-D

11 Daletth Daletth | E-mail | Web | 11. listopadu 2010 v 21:37 | Reagovat

[7]: : Proč my ženy za tím vždycky něco vidíme... :-D

12 Nel-ly Nel-ly | Web | 11. listopadu 2010 v 22:13 | Reagovat

Bože, tak u prvního bodu, přesně před odstavcem, kdes ho zmínila, jsem uvažovala, zda je Snape panic nebo ne :D (teď se přiznejte, kdo na to nemyslel!)
pak mě zas napadl Richard z Meče pravdy (překvapivě), ale ten je dokonalej a všechny ho milujem... nebo třeba i Spartakus :D to bylo vždy to náboženství a otázka správnoti/nespárvnosti a tak (dost otřepaná histokra u hrdniů, ale holky to milují - milujem)

Taťku jsem zdovolením vynechala, protože s Antonem jsme se zasekli v prvním díle... v knihovně prostě nemají druhý! :( ale třetí maj všude

Když už jsi byla u Snapea, tak teď budu asi dlouhou dobu uvažovat o Siriusovi na pomezí chlípňák a pana dokonalého :) bude moc konstruktivní myšlení

no a Teplouše? těch znám... a bohužel se mi do ruky jednou dostala i harlekýnka a donutili mě ji přečíst, ještě do teď z toho mám noční můry (Stmívání jsem po padesáti stránkách zahodila, ani ne kvůli chlapům, ale kvůli necharakterizovatelné hlavní ženské postavě)

13 ratuska ratuska | Web | 11. listopadu 2010 v 22:20 | Reagovat

A další článek by mohl být na téma ideální hlavní hrdina, což? :-D Čte se to úplně bombově :-).

14 Babe Babe | Web | 12. listopadu 2010 v 18:44 | Reagovat

Nebude pokračování? :(

15 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 12. listopadu 2010 v 18:47 | Reagovat

[14]: Nevím, jestli přímo pokračování, ale něco v podobném duchu hodlám ještě zplodit. ;-)

16 Selenne L. Athi Selenne L. Athi | Web | 12. listopadu 2010 v 21:19 | Reagovat

opět jsem umřela smíchy a můj duch píše tento komentář :D horko těžko se mi mezi těmito "chlapáky" vybírá... myslím, že mám několik typů smíchaných dohromady.. a teď schválně, otázka na tebe: který z těchto typů nejvíc pasuje na tvého Femoriánka?? :D prosím, neumlať mě za tuhle stupidní a (doufám, že to tak nevyzní) urážlivou otázku :)

17 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 12. listopadu 2010 v 21:24 | Reagovat

[16]: Femoriánek? To je samostatná kategorie Modrovlas. :-D

18 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 12. listopadu 2010 v 21:26 | Reagovat

[12]: Ach, promiň, já tě přeskočila. Děkuji moc. :-)

S tou druhou Hlídkou je to škoda, je to asi nejlepší díl série. ;-)

19 Skeeve Skeeve | E-mail | Web | 13. listopadu 2010 v 1:54 | Reagovat

Umíš pobavit, vyjádřit svůj názor a v lecčem někdy poučit... :-D Skvělý článek.

20 Madeleine Madeleine | E-mail | Web | 13. listopadu 2010 v 11:39 | Reagovat

Jéžiš, já se zase nasmála. :-D Pozn.: Technicky jsem jako v druháku čtvrdletého, ale jsem na osmiletém. Chápeš, co myslím. :-D

21 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 13. listopadu 2010 v 13:21 | Reagovat

[19]: Děkuji. :-D

[20]: Chápu, sexta. Taky jsem studovala osmileté. ;-)

22 Selenne L. Athi Selenne L. Athi | Web | 13. listopadu 2010 v 23:18 | Reagovat

hmm.. tu kategorii nějak neznám :D :D co takhle založit kategorii bohů nádhernými vlasy?? jednoho svého bych tam určitě přidala :D

23 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 14. listopadu 2010 v 1:24 | Reagovat

[22]: Muhehe. :-D

24 Polgara Polgara | Web | 14. listopadu 2010 v 15:51 | Reagovat

No, tak na Chlíváka mi pasuje Sirius, pana Dokonalého Richard či Belgarion, jinak nejsem schopná myslet, protože mě tvůj článek poslal na zem a odrovnal moji bránici. Už zase. :-)

25 Awia Awia | 14. listopadu 2010 v 16:10 | Reagovat

Tak a teď abych se bála psát o kterémkoliv z nich, že. :D Když já se je snažím dělat alespoň částečně uvěřitelné, s chybami a klady, ale ne vždy to vyjde. Prosím o shovívavost! Ehm, teď vážně. A nebo raději ne, ještě bych něco řekla. Ale dostala mě věta: "pokud nejste milovníkem drastických řešení a nerazíte heslo: svým postavám ubližuji, protože můžu..." Dobrá, já jim ubližuji, protože je nemám ráda. XD No, co dál dodat? Zasmála jsem se, ale raději nechci vědět, do jakých kategorií  by se řadili moji mužští hrdinové. To bych se pak zas něco dozvěděla...

26 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 14. listopadu 2010 v 17:04 | Reagovat

[24]: Děkuji moc, Eddingsova čarodějko. :-)

[25]: Horší varianta je ubližovat a mít rád. To je potom na hranici masochismu. ;-)
Jsem ráda, že jsem tě pobavila. :-D

27 KatyRZ KatyRZ | Web | 16. listopadu 2010 v 23:32 | Reagovat

Ty jsi případ :-D.

Hele fakt si myslíš, že čtení harlequinů (včetně zářícího upíra samozřejmě) může zanechat trvalé následky? Sakra já jich  přečetla fakt hooodně :-P. Třeba mě zachránilo, že jsem to vyvažovala i něčím jiným. No můžu doufat 8-).

28 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 17. listopadu 2010 v 20:19 | Reagovat

[27]: Nevím, ale mě osobně chytá kopřivka jenom když vidím obálku. :-D
Pokud si to prokládala nějakou klasikou, velmi brutálními horory, nebo Kulhánkem, je možné, že tvoje psychika zůstala neposkvrněna. :D  :-P

29 KatyRZ KatyRZ | Web | 18. listopadu 2010 v 15:16 | Reagovat

[28]: Jj na střední i klasikou a později, Kulhánkem, Barkerem (takže ano i brutální horory) - ve všem musí být rovnováha a když je jeden extrém musí být i druhý :-D .

30 Dragita Dragita | Web | 17. ledna 2011 v 12:41 | Reagovat

píšu novou povídku a nad tímto se budu muset zamyslet, teplouše bych z něj teda nechtěla - je sice druhá hlavní postava ale i tak ;-)

31 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 17. ledna 2011 v 16:04 | Reagovat

[30]: Stačí, když to předtím, než to vyšleš do světa dáš přečíst nějaké osobě opačného pohlaví, ať ti k tomu řekne svoje. ;-)

32 Dragita Dragita | Web | 18. ledna 2011 v 8:56 | Reagovat

no právě z toho mám obavy. dát to někomu přečíst. :-( nemyslím, že je to nějak zvlášt dobré. možnosti mám jen přítele, nebo možná jeden bývalý spolužák, kterému mu celkem líbila má minulý povídka. :-?

33 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 18. ledna 2011 v 11:28 | Reagovat

[32]: Přítel je pro podobné účely ideální, pokud tedy má aspoň trošku cit pro text. ;-)

34 Siwa Siwa | Web | 8. února 2011 v 16:50 | Reagovat

:-D Pobavilo i poučilo. Budu si dávat pozor, protože mám hlavní postavu kluka. Snad se z něj i na konci bude pan Normální a ne 1. nebo 5. :D

35 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 8. února 2011 v 20:26 | Reagovat

[34]: Já myslím, že v pohodě. Sama radši píšu za chlapy. :-D

36 Siwa Siwa | Web | 9. února 2011 v 20:57 | Reagovat

[35]: Docela by mě zajímalo, proč nás to baví... 8-) Já příběhy s dívkou v hlavní roli nemusím ani jako četbu. I když překousnu to, nemůžu stále číst jen jedno a to samé. :D Proč nás baví psát za chlapy, když je to úplně opačné pohlaví a člověk by řekl, že o nich těžko můžeme něco vědět... (Což není pravda, že?:-D)

37 Lennroe Lennroe | Web | 13. července 2011 v 19:40 | Reagovat

To jsem na tom se svým knězem poměrně dobře :)

38 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 13. července 2011 v 22:35 | Reagovat

[37]: Taky máš kněze? O_O  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama