Literární kritika jako třešnička na dortu

8. prosince 2010 v 20:45 | Tereza Matoušková |  Fantasy a tvůrčí psaní
Na fantasy serveru Eldamar, kam občas přispívám i já, se objevila tento měsíc série článků pro začínající autory Chceme psát od Zuzky Daletthice Vašíčkové. Přesto, že s mnohými názory své literární kumpánky nesouhlasím, jedná se o velice zdařilou a pro začátečníky i poučnou záležitost. V předposlední části se věnuje literární kritice, což je záležitost ošemetná a subjektivní, proto jsem se rozhodla vyjádřit také.
Budu se držet autorčina syžetu a ke každému bodu doplním svůj pohled na věc.

1. Maminkovská kritika

Jak už jsem psala pod článkem, maminkovská kritika mé úplně první povídky - podotýkám, že mi bylo třináct - vypadala asi takto: 

"Takže, tenhle odstavec bych vypustila, protože je tam nadbytečný. Tato věta je dobrá. Tady máš přehozený slovosled. No, Terezo, tady taková hrubka! Tento odstavec bych taky vypustila, to je okecávačka. Tady to nedává logiku. Co je toto za větu a co tam dělá?"


Myslím, že mít ve své blízkosti někoho, kdo psaní alespoň trochu rozumí a může vám dělat oponenta, je obrovská výhra. Téměř bych řekla, že to bez toho v začátcích nejde. Nemusí to být zrovna rodič, může to být kamarád nebo učitel češtiny. Důležité ale je, abyste si uvědomili, že tohle (většinou) nejsou profíci. Když vaše sečtělá teta neobjeví v textu zádrhel, neznamená to, že ho tam nenajde člověk, který se kritice věnuje několik let.
Bohužel si myslím, že většina rodičů (a kamarádů) spadá do jedné ze dvou kategorií, které Zuzka popsala. Pokud se setkáte s reakcí z první škatulky, nekritickou pochvalou, sice vám to nepomůže, ale ani vám to neublíží. Horší už je kategorie druhá. Pokud okolí nejeví o vaši tvorbu zájem, z jakéhokoliv důvodu, nebo pokud vás, nedejtebohové, odrazuje, bude vaše cesta literárním světem daleko namáhavější. Naštěstí se vždycky najde nějaký hodný strýček z literárního serveru, který vám poradí. Tím se elegantně dostáváme k šuplíku číslo dva, tři a čtyři.

2. "Kritika"

Do komentářů typu "líbí mocinky moc" už jsem se navážela na více místech (Jak napsat špatnou fantasy). Zde bych namítla, že vás to sice nikam neposune, ale aspoń vidíte, že vás někdo čte. Nebo to alespoň předstírá a chce, abyste mu jukli na blogísek. :-) Vždycky je lepší jeden stupidní komentář, než frustrující nula, no ne?

3. Kritika

Pokud jsem Daletth správně pochopila, myslela touto kategorií obyčejné komentáře od inteligentních lidí, kteří se nesnaží dílo do hloubky rozebírat, ale mají chuť napsat svůj názor. Neupozorní vás na každý detail, ale jejich příspěvky vám mohou nastavit celkem slušné zrcadlo (samostatnou kategorií je v tomto případě fenomén Karel Sikar Doležal a jeho lehce ujeté a mnohdy velice trefné postřehy a přípomínky).
S názorem, že tato kritika je obvykle jednostranná nesouhlasím. Kritiku "Líbilo se mi to, ale nerozumím jednání Jukaty ve třetím odstavci páté kapitoly. :-/" nemůžu považovat za vyloženě za kostruktivní ve smyslu, v jakém ji definovala autorka článku, ale přesto mi přijde vyvážená.

4. Konstruktivní kritika

Souhlasím se Zuzkou, že se jedná o jakýsi ideál. Problém je částečně v tom, že ne každý něco podobného umí napsat a potom - ne každý na to má čas. Rozebrat povídku na cca 5 normostranách, vám může zabrat i několik hodin, obzvlášť pokud se jedná o začátečnickou práci plnou chyb. Podotýkám, že je to značně nevděčná dřina, protože vás za ni autor v mnoha případech pošle do míst, odkud hmota vychází ven a dovnitř pouze při análním sexu. Na tomto místě bych chtěla poděkovat všem autorům, kteří se mi přihlásili do rubriky Hodnotím vaše povídky za jejich profesionální přístup. Jste úžasní. :-)

5. Umělecká kritika

V tomto bodě se s autorkou vůbec neztotožňuji a podezřívám ji, že je dost zaujatá. Vypracovat kritiku pro časopis nebo server je dle mých vlastních zkušeností daleko náročnější, než někomu účelně zhodnotit povídku. Kritiku si obvykle přečte jenom autor a několik jeho fanoušků, u recenze se musí počítat s tím, že si ji přečtou stovky lidí. Nemusí s vaším názorem souhlasit všichni, ale je nutné, aby se vás v případné mele, která se strhne po vydání článku, kde jste roztrhali Eragona, aspoň někdo zastal. Jinak jste v loji a brzy skončíte na práškách. Při psaní recenze musíte být hlavně trefní, vypíchnout mouchy, uznale pokývat hlavou nad povedenými částmi a tvářit se jako objektivnost sama. Když budete jenom po všem plivat, čtenáři vás začnou nesnášet. Nezbytný je hlavně nadhled a hodí se i smysl pro humor. Je to prostě umění a já lidi, kteří se kritice věnují dlouhodobě, hluboce obdivuji (Popiolek, Červenák, a... Už jste četli úžasnou kritiku na Stmívání od mistra Pavlovského?).
Uznávám, že jakýsi hnidopišský přístup "óóó, tady chybí písmeno, tak to tam napíšu, že se v knize nachází nějaké překlepy a že nakladatelství neodvedlo zrovna dvakrát dobrou práci" převažuje. Uznejte ale, že rozebrat knížku, která je tak dobrá, že prošla do tisku, na A4 dvanáctkou fontem dá zabrat. Co tam má člověk, sakra, psát?

6. Rýpavá kritika

Zde bych spíš použila výraz "Útočná kritika", protože rýpavá podle mě může být i konstruktivní kritika. V tomto bodě s naší milou accadskou minotauřicí naopak  naprosto souhlasím. Koneckonců dostatečně jsem se na toto téma vyjádřila v článku O autorech a kriticích z letošního dubna.  Pokud se někomu vaše povídka nelíbí, protože nosíte černou rtěnku, pentagram na krku a on je ortodoxní katolík, který si o vás myslí, že jste Satanista, a proto vše, co jste napsali, vám našeptal pekelník a tudíž je to automaticky špatné... Nic s tím neuděláte. Buď jej můžete úsměvem pokladní v Kauflandu poslat do patřičných míst. Nebo si ho prostě musíte nevšímat.

Nakonec bych ještě na oko odběhla od stěžejního tématu a zmínila se o knížkách vydaných vlastním nákladem. Daletth toto považuje za poslední možnost, když už autorovi nic jiného nezbývá, já si naopak myslím, že by si měl malonákladové vydání zkusit každý začínající autor. Publikace na internetu je skvělá záležitost, ale bez hmotného výsledku své práce nemáte vůbec nic. Čistě z výchovného hlediska  - naučíte se své dílo prezentovat, obchodovat s ním, přijímat ovace svých spolužáků i názory starých literárních mazáků, kteří vám poskytnou drsnou "uměleckou kritiku". Tohle vám Liter, Písmák, ani žádný jiný literární server prostě nedá. Pro nakladatele jste jako mladý autor risk, takže vám podobné zkoušení vod s literárním nedodělkem těžko dovolí. Vlastně je tu ještě jedna věc, kterou vás vydaná knížka naučí. Publikovat své dílo tiskem není primárně důležité. Být zkritizován vlastně taky ne. Podstatné je jem jedno a to je základem všeho - mít čtenáře.

Já se vrátím a zůstaňte zkažení,

Temnářka


Chtěla bych poděkovat Zuzce a její píli při tvorbě článků o psaní. Bez ní bych neměla co rozebírat. :-) Pokud vás články zaujaly, její tvorbu naleznete na http://daletth.webnode.cz/.
Příjemné počtení! :-)
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Sikar Sikar | Web | 8. prosince 2010 v 21:00 | Reagovat

1) otcovská kritika - když fotr týden mlčí, znamená to, že se mu to líbilo a nemá co říct. jak otevře hubu, je zle. maminkovská kritika - "Já to nepochopila, ale napsaný je to pěkně"
2) muck?
3) what the plch?! já jsem kategorie! no, jak to říct - jsem trochu ve stylu svého otce, proto se snažím vytípnout nějakou sílenost, abych nemusel říkat, že líbí...
4) pro tento přístup se hodí klystýr
5) kýv kýv
6) na rýpaní se hodí rýč.

zkažení jsme. jako stará vejce.

2 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 8. prosince 2010 v 21:04 | Reagovat

[1]: Děkuji, tohle mi od neděle chybělo. :-D

3 Siwa Siwa | Web | 8. prosince 2010 v 21:06 | Reagovat

Pěkný článek. Početla jsem si a dost věcí si i uvědomila. Líbí se mi, jakým stylem píšeš. Dokáže to člověka udržet, aniž by se k tomu nutil. Tvé "rozebírání" se mi zamlouvá. Aspoň si můžeme přečíst i jiný názor a zasmát se při vtipných přirovnání. :-D

4 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 8. prosince 2010 v 21:10 | Reagovat

[3]: Děkuji moc, Siwi, jsem ráda, že ses pobavila. :-)

5 Cassie Cassie | Web | 8. prosince 2010 v 21:35 | Reagovat

A já se samozřejmě s chválou přidám... Vždycky se u tvých článků pobavím a nasytím užitečných informací (nejlepší stejně je "jak napsat špatnou fantasy").

[1]: Tvoje komenáře mně jednou zabijou :-D

Já měla tu smůlu, že moje maminka mi vždycky řekne, že to mám "dobře" napsaný a tečka. Už jsem si od pár lidí vyslechla kritiku a jsem ráda, protože jsem se použila a v konečné fázi vlastně čekám na hodnocení od tebe :-P  :-D

6 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 8. prosince 2010 v 21:38 | Reagovat

[5]: Jejdamane, to abych si s tím hodnocením pohnula, ať nemusíš dlouho čekat! Musím si na to vyhradit jedno odpoledne. :-D

Děkuji moc za milý komentář. :-)  ;-)

7 Daletth Daletth | E-mail | Web | 8. prosince 2010 v 22:32 | Reagovat

Autorka původního článku si sem jde trochu zaprskat... :-D  Ba ne, zase jsem se poměrně bavila, mám jen dvě poznámky.
Už druhým rokem studuju obor informační studia a knihovnictví. Mezi jednotlivé předměty patří například také knižní a nakladatelská teorie... Už ve dvou semestrech se ze mě pokoušeli vychovat kritika či referenční osobu (to je kritik, ale jen se u tohoto slova většina lidí nevyděsí a neuteče), takže má zaujatost vyplývá z toho, že vím, co nás tam učili... Možná jsem to příliš zobecnila, protože u knih, a ještě u tak vyhraněného žánru jako je fantastika, je to trochu jiné. Ale obecně platí: ať se tě lidi bojí, a když řekneš, že to bylo průměrné mají důvod oslavovat.
Druhá věc je to vydání knihy na vlastní náklad. Předem upozorňuji, že se s názorem, který zde napíšu neztotožňuji (naprosto s ním nesouhlasím). Nakladatelé považují autory, kteří si vydali knihu nízkonákladově za zoufalce, kteří se jinde neuchytili. A podle toho s nimi také ve většině případů jednají...  I kdyby se jim to líbilo, nevydají vás, protože by se jednalo o druhé vydání (do knihy se to musí napsat) a oni by tak přišli o onu prioritu být první - takže vám to, byť třeba neradi, hodí na hlavu. A když si to vydáte bez ISBN, což je taky možnost, nemůžete to třeba u knihovničky prodávat v e-shopu a musíte si poradit sami... Takže je to super, ale pokud se někdy chcete prosadit "oficiálně" není tohle řešení vždy výhra...

8 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 8. prosince 2010 v 22:53 | Reagovat

[7]: Ad 1.: Mainstream nečtu, ani nečtu mainstreamové recenze. Každopádně pokud si to celé zaměřila na autory fantastiky, neměla bys do toho míchat mainstreamové kritiky, ale spíš se podívat po těch z fantastiky.
Mě osobně to jako člověku, který se kritice věnuje a věnuje se jí rád, trošku zvedlo mandle a měla jsem okamžitě chuť se bránit.

Ad 2. Na druhou stranu, není málo autorů, kteří na "samizdatu" začínali. Vlastně každý druhý, když se podívám do učebnice literatury. Podle mě to není žádná ostuda. Samozřejmě nakladatele to nepotěší, ale pokud má knížka úspěch, proč ji nevydat znovu. Kolik světových bestsellerů si autor napřed zplichtil na koleni?
Napřed musíš získat čtenáře a dobré jméno. Myslím, že pro to stojí trochu riskovat a být za zoufalce. Ať si o mě myslí kdo chce, co chce. :-D

9 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 8. prosince 2010 v 22:55 | Reagovat

[7]: (Vzhledem k tomu, že mi jistý nakladatel na B, napsal už asi pátý mail, jestli nepřijedu na nějaký con, tak to se mnou nebude zas až tak zlé, co se nakladatelů týče. :-D)

Teď jen čekám, kdy se pustíš ty do mě. :-D

10 Daletth Daletth | E-mail | Web | 8. prosince 2010 v 23:05 | Reagovat

Já nemám potřebu se do tebe pouštět... :-D Je to každého názor...
Psala jsem, že s tím názorem nesouhlasím, takže k tomu, co jsi teď napsala nemám ani co říct. Já samonáklad nepovažuji za nic špatného...
Prostě kritiky nemám ráda, promiň (škola, blbé osobní zkušenosti...). Stejně jako ty nemáš ráda Knaaka a DragonLance a nikdo tě nepřesvědčí o tom, že to nejsou špatné knihy :-D , tak já nemám a nebudu mít ráda kritiky a taky mě nikdo nepřesvědčí... :-D (blbej příklad, ale snad víš, jak to myslím ;-) ) a to zřejmě ani ty fantasy... Já uznávám, že je to nevděčná práce a že je těžká a všechno to ostatní..., ale stejně mě to nedonutí změnit názor. :-x
Jo a ještě jedna věc, prosím... má nebohá přezdívka se neskloňuje, fňuk :-(

11 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 9. prosince 2010 v 0:05 | Reagovat

[10]: Jako Daletthice? :-D

12 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 9. prosince 2010 v 12:53 | Reagovat

[10]: Ještě bych se vyjádřila k tomu Dragonlance:
Já si nemyslím, že jsou to vyloženě špatné knihy, dokonce uznávám a vidím, že jsou i čtenářsky oblíbené. Jen si myslím, že Knaak nesahá Tolkienovi ani po paty, protože PP má myšlenku a Dragonlance mi přijde od pohledu jako typická odpočinková literatura.
Odpočinková literatura je i Conan a přesto ho mám ráda.
Jsem trochu proti Knaakovi a všem sériím typu Warhammer zaujatá, ale tím neříkám, že mě nikdo nepřesvědčí, že jsou mé předsudky zbytečné. Jsem připravená poslouchat cizí názory a přemýšlet o nich. ;-)

PS: Pokud mě tedy někdo přesvědčí o tom, že číst Knaaka a spol. je pro mě účelnější a smysluplnější než Zelazny, Morressy, Leiber, LeGuinová, Eddings a jiní mistři žánru, které čtu teď, tak tedy klobouk dolů. :-D

13 Polgara Polgara | Web | 9. prosince 2010 v 13:43 | Reagovat

Kritika, patřím mezi ty, kterým ta pořádná chybí, anebo aspoň ta, která by autorovi řekla, kde dělá chyby a co by měl změnit.
Neřikám, že se nikdo neozve, najde se pár odvážlivců, ale přesto jich je minimum, ale i to málo potěší :-) Když si to totiž po sobě již po sté čtu, neustále si říkám: "Jak si to ty blbe mohla napsat?" Proto mám ráda takový zlatý střed kritiky :-)
A k Dragonlance...uznávám s Tolkienem nesrovnatelné, ale přesto jako oddechová četba proč ne? Vždyť, když se podíváš třeba na světovou literaturu, tak tam máš jak složitější díla, tak i díla určená pouze pro zábavnou četbu (kam patří kupříkladu i takový Alexander Dumas, ten se moc historických faktů nedržel, ale přesto se dodnes čte). I když mnohým dělá problém přečíst i ta Dumasova díla a přitom je považuju za to lehčí z doporučené četby :-)
Ehm, radši už budu končit, jinak zase začnu plácat ptákoviny.

14 Daletth Daletth | E-mail | Web | 9. prosince 2010 v 15:27 | Reagovat

Já si cizí názor vyslechnu a jsem ochotna o tom všem diskutovat..., jinak bych sem nic nepsala. Jen si myslím, že jsem na tohle bohužel hodně paličatá...
Jo, aby to nevypadalo tak, jak to zřejmě vypadá, já čtu taky i jiné autory než Knaaka :-D
Jo, myslím Daletthice, stačí, že mi neustále przní přezdívku na eldamaru... :-D  :-(

15 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 9. prosince 2010 v 18:33 | Reagovat

[13]: Kdybych toho teď neměla tolik, tak ti udělám pořádný rozbor, ale jak tak koukám dostala bych se k tomu nejdřív někdy na jaro. :-D
Jinak souhlas. ;-)

[14]: Daleťťák paličák. Muhehe, další skvělá zkomolenina. :-D
Ale musíš uznat, že moje roztomilé zprzněniny jsou daleko hezčí, než Deltth a Dletth a já nevím co z Eldamaru. :-D Navíc tamto je jen překlep, toto jde od srdce. :-D

16 Sikar Sikar | Web | 9. prosince 2010 v 19:31 | Reagovat

[14]:[15]: Mohl by mi někdo prosím Dolejtth?

17 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 9. prosince 2010 v 19:36 | Reagovat

[16]: Tak za tohle tě Zuzka zabije. Bude úplně Deatth. :-D

18 Amia Amia | Web | 9. prosince 2010 v 20:32 | Reagovat

Dát něco tátovi? Ztráta času protože by si to vůbec nepřečetl a i kdyby ano.. no, radši nedomýšlet :-D

Hezké rozebrání kritiky, doufám že se řadím někam mezi konstruktivní a povzbuzující :-)

19 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 9. prosince 2010 v 20:58 | Reagovat

[18]: To je škoda, hlavně teda pro něj. ;-)

Co se týče komentářů pod články - určitě, co se týče kritiky k próze nebo poezii - zatím nemohu soudit. :-)  ;-)

20 Daletth Daletth | E-mail | Web | 9. prosince 2010 v 21:32 | Reagovat

Já radši mlčím... :-|

21 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 9. prosince 2010 v 22:46 | Reagovat

[20]: Promiň... :-x ;-) Když ono to tak svádělo. :-D

22 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 10. prosince 2010 v 20:11 | Reagovat

[12]: Nuže tedy... cizí názory slyš!
Předsudky jsou pěkně hnusná věc - protože ať už budu obhajovat z Warhammeru cokoliv, řekneš mi, že je to prachsprostá "odpočinkovka" či brak a odhadneš to už z dálky, když se podíváš na obal a spatříš onen oražovo-žažloutlý nápis. Přesto tvrdíš, že vyslechneš cizích názorů; což je dobře! První krok k očištění (navíc netaktně díš že vyschlechneš "názory" a ne "lidi", jinak bych svorně drželo svůj chlupatý jazýček za zuby)!

Otázka číslo první - řečnická: Kolik knih zasazených do světa tak komplexního a komplikovaného, světa, na který se dá jistojistě pohlížet z několika směrů a je jen na každém, jaký bude ten správný; jsi četla? Odpověď není důležitá - jde jen o onu rozmanitost, nejednotnost. Mohla jsi číst nebo slyšet nebo jakkoli jinak konzumovat jednu knížku a druhá a třetí jsou každá diametrálně odlišná. Je to moc široký pojem na to, aby si o tom člověk utvořil předsudky: To je jako kdybych řekl, že nemám rád pečivo protože mi nechutnal bílý rohlík. Můžu ochutnat na nápady bohatšího celozrnného kamaráda a třeba mi zachutná... chápeš? :-) Stejně tak do Black Library píše hned několik předních spisovatelů, kteří se zkrátka prodávají - a žádný z nich nepíše jako jeho soused. Neopisují, mají svůj styl a je to vidět. Mě také - jako zarytému fanouškovi a hráči Warhammeru 40,000 ve figurkové podobě (což už je sakra hobby jako řemen) - nesednou někteří warhammeristé svou jednoduchostí a přílišnou "prostoduchostí" alá Sword & Sorcery ve svém nejbrutálnějším hávu. Tak se prezentuje třeba pan William King se ságou Zabíječů.
Ale pak tu jsou i jiní autoři - Dan Abnett, výborný, ale s myslí trochu chorobnou, který zkrátka motá a motá příběh do klubka, ze kterého se kolikrát nevymotá ani on sám. A koření to skvělými popisy a výkresy charakterů, což dodává na atmosféře - která je pro Warhammer tak důležitá. Třeba taková Jízda Mrtvých je dodnes klasikou a jedním z toho nejlepšího ve Warhammer knihovničce.
Pak tu jsou ovšem i čtyřicítková díla, která by ti - dle mého - mohla být o něco bližší. Nenabádám tě, myslím, že máš dost knížek ke čtení a starostí i tak - ale ono házet předsudky na fantasy Warhammer znamená trochu pošilhávat i po sci-fi bratříčkovi. A ten je pro mě zkrátka výživnější, temnější a hutnější - takže mohla bys buďto svoje předsudky specifikovat na "fantasy Warhammer" a nebo sáhnout po některé knížce ze ságy Horus Heresy! :-D
Neútočím. Ale zkrátka předkládám názory na mnohotvárnost.
Chceš-li, zeptej se malého, do Warhammeru až po uši zabředlého stvoření, na cokoliv!

23 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 10. prosince 2010 v 20:46 | Reagovat

[22]: Je vidět, že Malé stvoření má Warhammer skutečně rádo a má obrovský přehled, takže mi dochází argumenty. :-) Je pravda, že mě oranžovo-zažloutlý nápis odrazuje a není to úplně šálek mé kávy, ale když to tady tak hezky líčíš...

Dobře, otázka: Mám toho teď na čtení dost, ale kdyby mě najednou za nějaký ten rok chytla rozkladná nálada, měla bych chuť na něco lehčího a chtěla bych do toho víc zabřednout, co by mi stvoření doporučilo?

24 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 10. prosince 2010 v 23:36 | Reagovat

[23]: A chceš zabřednout do fantasy "fantasky", či do temně scifácké "čtyřicítky"? :-)
Promiň, že jsem tě odzbrojilo :-D To jsem nechtělo...

25 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 11. prosince 2010 v 6:48 | Reagovat

[24]: Když vybereš to nejlepší z obojího, nebudu se zlobit. :-)

To je v pořádku. Temnáři to ustojí. Oni zas odzbrojí někoho jiného a tím se kruh uzavře. :-D

26 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 11. prosince 2010 v 12:22 | Reagovat

[25]: Věčný to kruh odzbrojování :-D (tím se jen potvrzuje, že jsem duší i chlupy hippík)

Nejlepší z obojího, nuže tedy z Fantasky ti doporučím onu zmíněnou, mnou tolik promílanou Jízdu Mrtvých která je skutečně dobrým čtením. Není to jistojistě pro každého a český překlad občas pokulhává u všech Warhammerů - u tohoto ale podle mě ze všech knih nejméně. Plný hrubých a skoro naturalistických popisů je tenhle kousek mým nejoblíbenějším z celé plejády Zabíječů, Nositelů Záště a podobně... A nesmím opomenout sbírku povídek, která je také výborná a vyšla jako první knížka z Warhammeru u nás vůbec: Vlčí Jezdci. Ale obávám se, že už je špatně k sehnání...

Ze čtyřicítky se pak nabízí mnoho jiných autorů, každý s úplně jiným zaměřením než pan Abnett. Rozhodně bych nesahal po sérii Vesmírných Vlků nebo-li Space Wolfs, ta se mi nelíbí ani trochu... Co ovšem stojí za zmínku a už jsem to zmínil je epická a sáhodlouhá sága Horus Heresy, na jejímž překladu se právě pracuje. Je z prostředí kolem Impéria, Imperátora a samotné rebélie Horuse, což byl nejoblíbenější z Imperátorových "dětí"... Popisovat příběh a motanici všeho kolem Impéria samotného ve čtyřicítce nemá smysl, každopádně to zůstává mou velmi oblíbenou tematikou právě pro svou temnost a rozdělenost - čtenář může "sympatizovat" jak s loajálními tak s kacíři, nabízí se mu pohledy obou stran do tohoto konfliktu, který rozkládá lidstvo na kousky.
První knihu napsal Dan Abnett, druhá Graham McNeill - ale bohužel, zatím se jedná pouze o originální, anglické knížky. Nebo možná bohudík :-D
Jak se ale nejlépe a česky dostat do světa Warhammeru i z pohledu úplného laika? Tak to je jednoznačně sbírka povídek "Do Malströmu", kdy některé povídky zaujmou a potěší, některé jsou skutečně nabité ale někdy se nevydařily... Ale určitě je to to nejlepší, co ti můžu ze čtyřicítky doporučit; pokud neumíš dobře anglicky, což si myslím, že bys mohla - v tom případě sáhni po zmíněných publikacích jen a jen v anglickém originále, překlady občas bývají jak z Google translatoru a nejvíc to kazí asi překlady názvů zbraní, kapitul a obdobně...
Třeba tavomet nebo taková kapitula Požíračů Sluncí zní vážně hrozivě, že? :D
Uf, snad jsem nevyčerpalo tebe jako sama sebe.

27 Amia Amia | Web | 11. prosince 2010 v 13:33 | Reagovat

A tak to já se inspiruju u Chlupatého taky a seženu si Jízdu mrtvých :-D
Sci-fi mě nikdy moc nebavilo takže to vynechám a hej! nehaňte mi české překlady! ;-)

28 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 11. prosince 2010 v 21:59 | Reagovat

[27]: Tady u tohoto nelze než trochu té špíny si zaházet :-D Naopak... koho bych chválilo do nebe je pan Kantůrek, Medek, Neff... to jsou překladatelští guru.
Jsem moc rádo, že jsem tě inspirovalo :-)

29 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 11. prosince 2010 v 22:06 | Reagovat

[28]: Kantůrek je bůh, jeho překlad je skvělý. :-)

Jinak děkuji za doporučení. :-)

30 ratuska ratuska | Web | 12. prosince 2010 v 17:49 | Reagovat

Hu, to bylo nabité, asi radši nebudu nic připomínkovat, abych nevypadala blbě :-D :-D.

31 Amia Amia | Web | 12. prosince 2010 v 20:08 | Reagovat

[28]: Co třeba přeložili? Já na překladatele nekoukám, kolikrát ani nevím kdo knihu napsal :-D
Od Neffa se mi líbila Tma, překlady vážně netuším.

Já Warhammer znám, zrovna čtu  Ulrikova kladiva nebo jak se jmenuje ta sága. A ráda si přečtu cokoliv dalšího :-)

32 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 12. prosince 2010 v 20:12 | Reagovat

[30]: :-D Jen klidně připomínkuj. ;-)

[31]: Kantůrek například Zeměplochu.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Kant%C5%AFrek

Já se většinou jedním okem podívám, ale neříkám, že mám přehled. ;-)

33 ratuska ratuska | Web | 12. prosince 2010 v 21:51 | Reagovat

[32]: Spíš jsem myslela díla jiných lidičků, kteří žádají zhodnocení :-D :-D. Nejsem totiž vůbec kritický typ :-D.

34 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 12. prosince 2010 v 21:55 | Reagovat

[33]: To já zas jo a pořád se bojím kdy, kde a od koho dostanu výprask. :-D

Není to žádný med. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama