Třináct českých serverů o fantastice - znáte je všechny?

17. února 2011 v 9:23 | Tereza Matoušková |  Fantasy a tvůrčí psaní
Kyberprostor je temné a nebezpečné místo. Temnářka se ale nelekla, pročenichala ho rychlostí mladého labradora s akutními střevními problémy a přináší vám seznam fantasy a sci-fi serverů, které jsou dle jejího soudu nejčtenější, nejkvalitnější, nejsympatičtější, prostě nej. Kam tedy za povídkami, kvalitními recenzemi a zajímavými články? Kde koupit knížky, oblečení a trpasličí kostky, elfské kostky, dračí kostky, astrologické kostky, žíhané kostky, kostky Volání Cthulu, kostky tvaru krystalu, kostky Tygří oko, kostky Azurit, prostě a jednoduše, kde mají takový výběr kostek, že to uspokojí i toho nejkostimilnějšího kostkomilce?

Doupě všech fantasáků, které snad ani nemusím představovat. Pravidelně ho navštěvuji hlavně kvůli recenzím a zajímavým diskuzím pod články. Výrazným plusem je i seznam akcí umístěný na viditelném místě přímo v menu. Když zalistujete archivem povídek objevíte jak jména nováčků tak i spoustu důvěrně známých jmen. S povídkou jsem se tu spálila pouze jednou, co to bylo, už si nepamatuji, jinak se většinou jedná o veskrze kvalitní počtení.

Mfantasy jsem okukovala už v časech, kdy mi teklo po bradě mléko. Ještě si pamatuji na starý desing se dvěma draky, či co to bylo za potvory, který šel vyměnit za jiný desing s jinak barevnými draky... Úžasné. Od těch dob server prošel rozsáhlými změnami. Draci se postupně stáhli ze záhlaví a schovali se do názvu soutěže O dračí řád.
Nenajdete zde tolik recenzí jako na Fantasyplanet, ale to důležité tu je, takže pokud stejně jako já trpíte potřebou vyšťourat o knížce, kterou právě louskáte úplně všechno, jistě nebudete zklamáni.

Internetový deník zaměřený na sci-fi. Já osobně se zde ukážu jen výjimečně, spíš obcházím dva výše zmíněné weby. Každopádně ale do tohoto výběru rozhodně patří. Opět tu naleznete recenze, reportáže, povídky, prostě vše, co do dobrého internetového magazínu patří.

Oblíbené internetové knihkupectví, další z míst, kam chodím okukovat nové knížky. Pokud raději nakupujete své papírové přátelé v obchodech, kde si na ně můžete sáhnout, možná oceníte alespoň klasickou paletu recenzí, článků a rozhovorů.
Když už jsme u toho a jak se na to dívám, zrovna mi padlo do oka prohlášení Williama Kinga: Hraní World of WarCraft moc neprospívá spisovatelově pracovitosti…Pod to bych se mohla podepsat. (Ale občas si člověk prostě nemůže pomoci.)

Rozsáhlá databáze sci-fi a fantasy knih. Najdete tu všechno od Tolkiena, přes Žambocha, po autory malonákladů a povídek ve sbornících. Pokud píšete recenze nebo články o fantastice oceníte nejen anotace, odkazy a životopisy autorů, ale i komentáře registrovaných uživatelů. Stejně jako na každé knižní databázi si zde můžete udělat svou vlastní virtuální knihovničku.

Topzine je internetový magazín od studentů pro studenty. Ve fantastické rubrice najdete nejen překvapivě kvalitní recenze, ale o povídky od zahraničních autorů. V mezičase si můžete přečíst nějaký ten článek o jídle, o novém filmu s Johny Deppem, nebo o kabelkách.

V posledních dvou pevnostních listárnách hojně diskutované téma. Pokud nevíte co s povídkou nebo obrázkem, je to určitě dobré místo k publikaci. Jinak si tu můžete vybrat z celé řady nejrůznějších tlup - od milovníků Středozemě po pejskaře.

Časopis XB-1 je novinkou, je hrdým nástupcem mrtvé Ikarie, kterou jsem si chodila číst ještě do BBB*. Celá záležitost je teprve v plenkách, ale stejně stojí za to nakouknout. Už jenom kvůli literární soutěži Daidalos, která vypadá velice sympaticky. :-)

Projekt, o kterém jsem dozvěděla díky mistru Sikarovi a jeho milované Taverně. Opět tu vidím nějakou tu možnost publikovat povídky, diskutovat a tvořit databáze, ale nejsem pravidelným návštěvníkem, takže pro bližší info vás odkazuji přímo na Sikara. On se stejně brzy přižene a dozajista mě doplní.

Pokud jste už někdy navštívili nějaký ten větší festival zaměřený na sci-fi a fantasy, určitě jste se s těmito sympatickými stránkami setkali. Pokud ne, máte možnost to napravit. Třeba si tu vyberete i prázdninovou dovolenou.

Místo, kde se dají sehnat skvělé elfské uši. Jinak se můžete těšit na roztodivný sortiment knížek, kostýmů, líčidel a figurek. No a samozřejmě...
KOSTKY!

Na závěr další dvě knihkupectví. Občas mi přijde, že co neseženete na Minotaurovi, neseženete nikde, ale možná se pletu. Na Daemonu opět naleznete mimo knížek samotných i krátké recenze.

Samozřejmě, serverů o fantastice existuje mnoho, bohužel většina je zamrzlá, jako například Eldamar. Pokud jsem přehlédla něco důležitého, ozvěte se v komentářích a přihoďte klidně i odkaz. Nejsem závislák na internetu a neserfuji pětadvacet hodin denně, abych chytila všechny novinky a navíc jsem hlava zapomnětlivá. Do seznamu jsem nezahrnula osobní stránky autorů ani stránky nakladatelství. Na obojí možná ještě přijde, ale tato témata si zaslouží samostatné články.

Těšte se,

Temnářka

* Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti, zřízená v budově bývalé synagogy. Kouzelné místo, které mě kdysi inspirovalo k mikropovídce Ty, co číhají v knížkách.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Sikar Sikar | 17. února 2011 v 10:09 | Reagovat

Přihnal a může říct, že web jako celek je sice fajn, ovšem čítárna (publikování povídek) už je tak trochu pasé, pár rubrik moc nežije, a jediné, kvůli čemu tam chodí většina návštěvníků. je právě diskuzní fórum Taverna.

2 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 17. února 2011 v 10:12 | Reagovat

[1]: Vidíš, to je škoda. Jako celek se mi to dost líbilo, spousta skvělých nápadů.
Taverna je kapitola sama o sobě, jak jsem se tak dívala. :-)

3 KadetJaina KadetJaina | Web | 17. února 2011 v 10:12 | Reagovat

"Hraní World of WarCraft moc neprospívá spisovatelově pracovitosti…" Ahá, takže už tuším, kde je chyba, mě to bylo podezřelý :D
Mimochodem, nefunguje ti odkaz na festival fantazie :)
Děkuju za ty servery, ráda se dozvídám o nových věcech ^^

4 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 17. února 2011 v 10:16 | Reagovat

[3]: To mě těší. :-)
Děkuji za postřeh. Opraveno. Už by to mělo fungovat. :-)

5 Sikar Sikar | 17. února 2011 v 10:17 | Reagovat

[2]: No právě, to je kapitola, která se z kapitoly rozrostla na románový cyklus. Co jsem se na ni přihlásil, z celého webu lezu jen tam... a to od konce roku 2004

6 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 18. února 2011 v 11:54 | Reagovat

A KOSTKY! No jistě! :-)
Ale od doby objevení Factumu již jen šestistěnek potřeba. Odpověď na nadpis zní "bohužel znám", jinak bych se přiučilo něco nového a to já vždycky raději než abych všechno znalo. Pevnost nemám moc rádo, ale znala paní Temnářka jakéhosi "předchůdce" s nesrovnale vyšší kvalitou, časopis tlustý, jako noviny s názvem Legenda? Ukápla mi nostalgická slza.

Musím ale konstatovat že hraní World of Warcraft naprosto vytříbilo um malého stvoření psáti levou packou bez té pravé a "5 fingers", když to řeknu odborně, mám rychlejší než spolužáci všemi deseti. Alespoň na něco mohu být hrdo! :-D

7 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 18. února 2011 v 13:29 | Reagovat

[6]: Legendu znám jen podle jména, když se vydávala, byla jsem ještě malé pískle, které vykrádalo matčinu sci-fi knihovničku a o fantasy nemělo pořádně ani páru.
World of Warcraft u mě zas vytříbil smysl pro orientaci. Inu, vytříbil... řekněme zlepšil.:-D

8 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 18. února 2011 v 22:53 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama