Top 10 povídek O Dračí řád

16. března 2011 v 21:08 | Tereza Matoušková |  Recenze
Jak jsem slíbila, přináším vám vítěznou desítku, respektive jedenáctku, ze soutěže O Dračí řád. Dvě povídky jsem přeskočila, zaprvé své Kapky její rosy, zadruhé Zuzčino Ti co nepláčou. Nejen proto, že jsem je tu prezentovala už dříve, ale taky kvůli tomu, že jsem se oběma povídkám věnovala tak nějak hlouběji - první jsem stvořila, druhou četla jako betačtenář - takže bych se k nim nedokázala postavit úplně objektivně.

Na serveru Mfantasy byla zveřejněna polovina soutěžních prací, přímo třicet. Možná to někomu připadá mnoho. Četla jsem všechny zde publikované práce a ke každé napsala svůj názor a myslím, že i mezi povídkami, které se neumístily v první desítce, se našly zajímavé kousky. Bohužel se ale stalo to, co jsem tak nějak předpokládala, vzhledem k tomu, že povídky zveřejňovaly od nejhorší k nejlepší. Povídky na předních místech (snad kromě vítězné), tak trochu zapadly pod nánosem dvaceti relativně horších a to je veliká škoda. Rozhodla jsem se proto povídky znovu vytáhnout na světlo a nabídnout je čtenářům svého blogu.Poetická povídka s velice originálním nápadem a myšlenkou. Možná vám bude chvíli trvat, než si zvyknete na autorčin styl, milovníkům akčnějších příběhů může chybět spád.
Já osobně jsem si čtení užila, povídka mi vyloženě sedla zrovna do noty.
Hodnocení poroty: 6, 10, 8, 8, 7
Moje hodnocení: 10Smyšlený příběh ze starého Egypta, který za začátku nadchne jednak přitažlivým prostředím a kontroverzními postavami a vyloženě se čte jedna radost. Bohužel se povídka postupně mění ve fantasy klišé plné čarodějů s jedním vyvoleným miminem navrch. Celkově to působí jako krátká ukázka z většího celku.
Hodnocení poroty: 6, 7, 10, 8, 10, 6
Moje hodnocení: 7-8Musím se přiznat, že tohle mi příliš nesedlo. Myšlenka, nápad, všechno skvělé, ale nemohla jsem se přenést přes podivný kostrbatý styl. Hrozně špatně se mi to četlo, chvílemi jsem ztrácela pozornost, našlo se tu i spousta mnohdy úsměvných překlepů ("Pod peřinou pochrupovali dva lidé. V ojetí."). Pro mě největší zklamání.
Hodnocení poroty: 7, 9, 7, 8, 9, 8
Moje hodnocení: 6


Hezká povídka, určitě si své místo v první desítce zaslouží. Na mě to bylo celé takové splašené, jako by se autorka snažila vše odvyprávět co nejrychleji a u ničeho se nezdržovat. Docela dobře bych si dokázala tuhle povídku představit rozepsanou na delší novelu, ve které by byl prostor rozpitvat pocity hlavní hrdinky.
Hodnocení poroty: 8, 10, 8, 8, 8, 6
Moje hodnocení: 8


Povedená záležitost. Občas mě zaskočila větná stavba, tu a tam jak místo jako, ale jinak se to četlo dobře. Líbil se mi přechod z reality do snů, Jakubovo šílení, poetický popis prostředí.
Jinak asi bych to úplně neoznačila za fantasy, spíš mi to přišlo jako takové duchařské vyprávění s prvky fantastiky nebo něco na ten styl.
Hodnocení poroty: 9, 9, 9, 8, 9, 6
Moje hodnocení: 9


Napsané je to hrozně hezky, poeticky, dobře se to čte, všechno skvělé, akorát mi tam chybí nějaká náplň, zápletka, příběh, cokoliv. Přesně, jak napsala Daletth, je to jako úryvek z něčeho většího, cituji: " Je tu spousta detailů, které by se jinak do takhle krátké povídky ani nehodily - zbytečně moc údajů o postavách, jejich značné množství, kámen/vejce a spousta možností, co by z něj mohlo být (jen ne další Eragon!!) a docela dobře propracovaný svět (na takhle krátkém úseku už víme, co funguje a co ne - alespoň z části…), legendy a příběhy…"
Hodnocení poroty: 9, 10, 7, 8, 9, 7
Moje hodnocení: 7-8


Líbil se mi námět, ale zpracování mi přišlo dost odfláknuté. Světlý mág, temný mág, (vyvolené) děvčátko, konec á la "chystá se velké dobrodružství". Postavy skutečně nedostávají tolik prostoru, kolik by si zasloužily.
Spousta zajímavých nápadů, rychle to odsýpá, přesto mi však styl příliš nesedl.
Hodnocení poroty: 9, 9, 6, 10, 10, 6
Moje hodnocení: 7


Ze začátku se mi to trošku špatně četlo, než jsem si zvykla na autorův styl, ale potom už to jelo. Tohle si tu desítku rozhodně zaslouží, i když je opět diskutabilní nakolik je to fantasy. Mně se to rýsuje spíš jako psychologická nebo hororová povídka. Ale k čertu se škatulkováním, tohle jsem si skutečně užila. :-)
Hodnocení poroty: 7, 10, 9, 9, 10, 8
Moje hodnocení: 10


Na této povídce bych asi nejvíce vyzdvihla geniální myšlenku, už zmíněnou práci s jazykem a závěrečnou pointu - i když ta byla aspoň pro mě značně předvídatelná. Povídka v člověku vyvolává spoustu emocí, možná ne tolik jako podobně bodově ohodnocené Inferno, které považuji za citovou pecku, ale i tak se člověku dostane pod kůži.
Hodnocení poroty: 10, 10, 6, 10, 9, 8
Moje hodnocení: 9-10
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sikar Sikar | Web | 16. března 2011 v 21:19 | Reagovat

No jo, to byl děsný překlep. Každý ví, že "Pod peřinou pochrupovali dva lidé. V ojetí." mělo znít "Pod peřinou pochrupovali dva lidé. Ojetí."

2 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 16. března 2011 v 22:18 | Reagovat

[1]: Naprosto přesně. :-D

3 Carmen Carmen | Web | 18. března 2011 v 6:54 | Reagovat

Líbí se mi to. :) Bravo.

4 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 18. března 2011 v 19:58 | Reagovat

[3]: Děkuji. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama