Jak vydat knížku na vlastní náklady?

1. května 2011 v 6:39 | Tereza Matoušková |  Fantasy a tvůrčí psaní
Často se mě ptáte, jak se mi podařilo vydat knížku, jaký je rozdíl mezi řekněme "samizdatem" a oficiálním vydáním, s jakými nakladatelstvími mám zkušenost, jak se knihy prodávají a tak různě. Proto jsem se rozhodla sepsat vlastní zkušenosti a nabídnout vám je ve dvou samostatných článcích. V prvním se budeme věnovat vydání na vlastní náklady, v druhém vám poradím, jakým způsobem nabídnout rukopis "oficiálnímu" nakladateli a čeho se vyvarovat. Ono totiž sepsat průvodní dopis, tak aby..., ale o tom příště. Teď se věnujme samizdatům.

V zásadě existují tři typy lidí, kteří se k vydání na vlastní náklady uchylují. Buď jejich rukopis nikdo nechce oficiálně vydat (což nemusí nutně znamenat, že je špatný, ale většinou je), nebo nechtějí, aby jim do vydání a prodeje někdo kecal a nebo prostě nemají zas až takové ambice a chtějí si jen nechat vytisknout pár kousků pro sebe a své kamarády.

Firem, které vám knihu za menší peníz vytisknou, je nemálo, stačí jen zagooglit - nejznámější jsou asi Tribun s edicí Knihovnička a Nová forma. Stačí jim jen napsat a domluvit se.
Jako první si musíte rozmyslet, jestli knihu chcete vydat s ISBN nebo ji nechat vytisknou bez něj.

Vydání knihy s ISBN

O co se jedná? Knihovníci by vám to jistě vysvětlili lépe, ale ISBN je kód určený pro jednoznačnou identifikaci knižních vydání. Jakmile knize ISBN přidělíte, je oficiálně vydaná se vším všudy a nemůžete už do ní jako do celku zasahovat. (Opravovat překlepy, měnit obálku, přidávat ilustrace, měnit vazbu...) Když v knize úpravy provedete, musíte jí také přidělit nové ISBN.
V případě, že knihu vydáte s ISBN máte povinnost zaslat pět výtisků do knihoven.

Výhody:

Knihu můžete prezentovat jako knihu, můžete ji dát do knihovny nebo se domluvit s knihkupcem na jejím prodeji.

Nevýhody:

Pokud ale knihu jednou takto vydáte, už ji jen stěží procpete do nějakého "oficiálního" nakladatelství, protože by se jednalo o druhé vydání. Museli byste z knížky udělat bestseller a buďme realisté, to se vám pravděpodobně s malonákladem, který čítá padesát kusů a prodává se u vás doma, v knihkupectví ve vašem rodném městě a na nějaké zastrčeném e-shopu, nepovede.

Další nevýhodou je, že na vše budete sami. Žvástům o tom, že vám s distribucí pomůže firma, u které si knížku vydáte, nevěřte. Jsou to jenom žvásty. Pěkně si budete všechno obíhat sami.

Kdy je lepší nechat si knížku jenom vytisknout?

Pokud ji nechcete nijak veřejně prezentovat, pokud na ní chcete ještě provádět úpravy a uvažujete nad tím, že budete knížku chtít vydat v oficiálním nakladatelství, nebo pokud jste z chudého kraje. S přidělením kódu ISBN vás 10 výtisků 100 stránkové brožurky vyjde na i s DPH na 4 000 Kč. Bez ISBN na 1 000 Kč.
pozn. V Nové formě můžete knihu prodávat v jejich e-shopu, i v případě, že nemá přidělené ISBN.

Náklad

Nespornou výhodou vydávání pod hlavičkou podobných firem je to, že si vlastně nemusíte nechávat vytisknout hned naráz celý náklad. Objednáte si deset kousků a za dalšího půl roku třeba dalších deset. Knihy se tisknou podle toho, jak je potřeba. Většinou se lze domluvit, aby vaši knihu prodávali na jejich e-shopu. Potom ji mají na skladě v počtu třeba 5 kusů a další tisknou podle poptávky. Z každé takto prodané knihy máte určité procento honoráře. (To si můžete obvykle zvolit sami, ale musíte počítat s tím, že se to promítne na ceně knihy. Takže radši méně než více, aby se kniha vůbec prodala. Optimální je 10-20 korun.)

Prodejnost a vaše honoráře

Jelikož moje kamarádka pracuje v podobné firmě, která zároveň funguje jako nakladatelství a podobné knihy prodává, můžu vám to napsat tak, jak to je. Když budete hodně dobří vyděláte si za rok tak 200-300 korun. Abych ji přesně parafrázovala, říkala, že honoráře obvykle nepřesahují 100 Kč za půl roku, pokud se nejedná o autora třeba vysokoškolských skript. Tam je potom výdělek i několik tisíc. S tím ale u sbírky vašich povídek počítat nemůžete.
I na těch 100 Kč se totiž hezky nadřete.

V tomto je vydání na vlastní náklady úžasná škola. Naučíte se, že není nejdůležitější vydat, ale prodat, což začínajícím autorům může být jedině k užitku.

Jak knížku na vydání nachystat

Některé firmy vám nabízejí i korektury a typografie. (V Tribuni 149 Kč/h korektury, 299Kč/h typografie) Pokud hodláte jít s knihou do světa, je asi dobré, si za to připlatit. OVŠEM! Pohlídejte si to a pohlídejte si to dobře. Ono totiž řezání do cizího a ještě za prachy nebolí. Potom se vaše kapitola nejmenuje "Démon v okovech", ale "Démov v okovech", anotace na obálce vypadá jako by ji formátovalo čtyřleté dítě a ilustrace jsou do knihy vloženy naprosto chaoticky. Nejhorší je, že jsou vaše připomínky občas naoko přijaty, ale vy nakonec stejně obdržíte knihu i s chybami.

Pokud se rozhodnete, udělat si všechno radši sami, buďte nadmíru pečlivý. Vězte, že pokud si knihu vydáte sami, stanete se terčem k tomu, aby vám lidi psali, že vaše "kniha je sračka a proto jste si ji museli vydat sami". Nepřilívejte jim zbytečně benzín do motoru.

Šetříme, kde se dá a Vaši knihu rádi odflákneme!

Bohužel. Můžete si vše pohlídat, otravovat, dokud vám "Démova" neopraví, stejně nakonec zjistíte, že se vaše knihy rozpadají po prvním čtení a vypadávají z nich stránky, že některé výtisky mají podezřele vybledlé obálky, že je celá kniha natištěna nakřivo, nebo že je každá kniha jinak ořezaná. Můžete jim napsat sprostý mail, ale to je tak všechno, co s tím uděláte.

Rady tetky Temnářky:

1. Knížku delší 200 stran nemá cenu takto vydávat, protože se prostě nebude prodávat. Čím je kniha kratší a tudíž levnější, tím máte větší šanci, že prodáte alespoň něco.

2. Pokud nejste sami výtvarně nadaní, sežeňte si šikovného ilustrátora, který vám udělá hezkou a nápaditou obálku.

3. Nečekejte, že se vám vrátí náklady. Třeba vrátí, ale spíš ne. Nebudete zbytečně zklamaní.

4. Prezentujte se, kde se dá. Čím víc budete vidět, tím víc knih i touhle nepohodlnou cestou prodáte.

5. Malonákladové samizdatové vydání z vás nedělá žádného profesionálního spisovatele. Skromnost a pokora je v tomto případě namístě. Pokud se chcete profíkem stát, čeká vás ještě dlouhá cesta.


To by mělo být vše, pokud jsem něco opomněla, nebo by vás zajímalo něco navíc, klidně se ptejte, ráda vám poradím, pokud budu vědět. Sebral-li vám tento článek všechny iluze, tak radši ani nečtěte ten další. Tam se totiž budeme věnovat vydání oficiálnímu a konkrétně tomu, s čím má každý pisálek nejvíce zkušeností a to oslovování nakladatelství.

Budeme psát íííímejl a pěkně se u toho zapotíme,

Temnářka
 

17 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Sikar Sikar | Web | 1. května 2011 v 7:46 | Reagovat

K tomu psaní oficiálnímu nakladateli - znám člověka, jenž se mě krásně naivně zeptal "Proč něco nevydáš knižně?" a já chytil záchvat smíchu, jenž on nebyl schopen pochopit a tu otázku zopakoval.

Bohužel je přesvědčený, že stačí osobně nakráčet k nakladateli s rukopisem v rukou a předat ho, aby si ho přečetli a zjistili, jak je báječný. Když jsem mu řekl, že v tykovém případě bych čekal, že mě u dveří otočí o 180 stopňů, začal (díky svému pohledu ála růžové brýle) povídat něco o hodné staré paní sekretářce.

2 Tajemná M* Tajemná M* | Web | 1. května 2011 v 7:56 | Reagovat

Tohle je hodně zajímavých informací, o něčem čtu poprvé. Rozhodně jsem si nemyslela, že to bude jednoduché, ale i tak mě některé věci překvapily. Třeba to s tou korekturou. Určitě si přečtu i druhý článek.

3 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 1. května 2011 v 8:01 | Reagovat

[1]: Bude to znít divně, ale tohle bych ti před měsícem řekla taky. Jenže události posledních několika týdnů mě přesvědčily o tom, že pokud má člověk trochu štěstí a tím správným způsobem prořízlou pusu, tak to vlastně takhle i jde... Jen musí odsunout růžové brýle a mít pádné argumenty. :-D

4 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 1. května 2011 v 8:02 | Reagovat

[2]: Jsem ráda, že se ti článek líbil. Druhý si nechám někdy na příští týden. :-)

5 edithhola edithhola | E-mail | Web | 1. května 2011 v 8:27 | Reagovat

Dík!!! To mě fakt zaujalo! Vzhledem k výzvě pohádek pro Nedoklubko i vzhledem k mé osobní knize, kdyby náhodou nakladatel couvnul. Vlastně jsou to pro mě zcela nové info. Nasdílím si to na fb:-) osobně by mě ještě zajímalo, jak je to s dodatky v knize. Rozjíždějí se mi už asi na čtyř až pět kapitol. Do příběhu o matkách se nehodí, ale pro celistvost díla by tam mohly /měly/ být. Ještě mě napadlo obejít to názvem shrnutá a tem by obsahoval malé kapitolky.

6 Vysmátá Vysmátá | Web | 1. května 2011 v 8:36 | Reagovat

Svoje povídky bych nevydala ani za zlatý prase :-D Možná časem, až se mi sejde pár scénářů bych mohla vydat nějakou divadelnickou knížku-časem!- ale zatím mám k prezentaci maximálně svoje deníčky :-D Nicméně se těším na ten druhý článek, protože jsem vždycky toužila vydat knížku-ne příběhovou, nějakou učební :-))

7 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 1. května 2011 v 8:36 | Reagovat

[5]: Jasně, je to skvělá pojistka co by kdyby. Ale myslím, že pokud nakladatel couvne, vždycky je ještě možnost zaslat to jinam. Když to vzali jedni, je tu docela šance, že vezmou druzí. :-)
Já bych ty dodatky nechala v té knížce, co je hlavní příběh. Přece jenom to bude takové celistvější. Něco jako dodatky v Pánovi prstenů... něco nevíc, co číst nemusíte, ale co jistě uvítáte. :-)

8 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 1. května 2011 v 8:37 | Reagovat

[6]: Tak to se budu snažit dodat ten druhý článek co nejdřív. :-)

9 Matt Matt | E-mail | Web | 1. května 2011 v 8:40 | Reagovat

Tak mě jsi iluze nezničila, já tak nějak věděl, že je to dneska takhle na poli knižního trhu.

Je to asi i tím, že se mnohem míň čte než kdy dřív...

:)

10 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 1. května 2011 v 8:45 | Reagovat

[9]: Mnohem méně se čte a mnohem více knížek se vydává. Tak to prostě je. Na druhou stranu jsou knížky jaksi dostupnější. Přece jenom před dvěstě-třista lety bylo mít plnou knihovnu svazků, luxus. Teď má knihovnu každý. Ono je to relativní. :-)

11 Matt Matt | E-mail | Web | 1. května 2011 v 8:47 | Reagovat

[10]: nj. třeba se jednou trochu více rozšíří třeba knižní čtečky a aspoň se trochu začnou prodávat e-booky, když už nic... To by mohla být šance, pro některé ambiciózní nové (asi) spisovatele :-)

To mi připomnělo, že si asi brzo koupím obě tvý knížky, záleží jaký prachy si vydělám na brigádě přes prázky :-)

12 Sikar Sikar | Web | 1. května 2011 v 8:48 | Reagovat

[10]: Stačí mi fotrovo vyprávění, jak byly v nějaký určitý den v měsíci před knihkupectvími fronty, protože opět přišlo pár nových titulů...

13 Cervenej_cudlik Cervenej_cudlik | E-mail | Web | 1. května 2011 v 8:50 | Reagovat

Zajímavý článek, hodně jsem o tomto vydání přemýšlela, protože jsem chtěla mít svou sbírku poezie alespoň doma jako knížečku:) Díky za informace.

14 ppolda ppolda | Web | 1. května 2011 v 8:51 | Reagovat

Vskutku zajímavý článek. Nebudu zastírat, že jsem podobné manévry netušil, ale vidět to takto napsané žluté na černým..ouvej :D Ještě že nic takového neplánuju :D
Každopádně - Nebylo by v tomto směru výhodnější, jednodušší a výnosnější knihu prodávat například v pdf formátu za sms platby? (Platí pro knihy bez ISBN, nebo s ISBN, ale vytisknutých jen v počtu povinných výtisků) Sice místo nakladatelství člověk dotuje operátora, ale při ceně 99kč/sms se tak k člověku dostane cca 40-55kč (Podle poskytovatele služby)
Ze známějších jmen to tak občas praktikuje třeba R.A. Knaak

15 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 1. května 2011 v 8:57 | Reagovat

[11]: :-)

[12]: To jsem taky slyšela. No a co teprve sci-fi... to procházelo pěknou cenzurou... a fantasy se nevydávalo skoro vůbec. :-(

[13]: Jsem ráda, že ti byl článek k užitku. :-)

[14]: O tomhle moc nevím, nemám s tím zkušenost, jsem v tomto docela konzervativní. Ale pokud by se to osvědčilo, tak by do toho klidně šla. Ale stále si myslím, že se knížka čte lépe v papírové formě. :-)

16 Margueritte Weinlich Margueritte Weinlich | Web | 1. května 2011 v 8:57 | Reagovat

Teď se rozmáhá distribuce a psaní e-knih. A čím dál víc i v ČR - prodej. (Zrovna se na tohle zpracovávají analýzy.) Teď se v posledních týdnech o to dost zajímám.

V tomto případě jsou důležité informace, že "vydání" je levnější. Ale poptávka po koupi e-knih je u nás strašlivě nízká. Takže jednak je méně čtenářů a jednak stálí čtenáři dávají přednost knihám obyčejným, než těm elektronickým.
Lidem příjde zbytečné platit za něco, co si pak pirátsky můžou stáhnout, ale hlavní výhodou e-knihy je to, že kupující dostanou další výhody, například včetně aktualizací, dostání v několika formátech a hlavně správného zobrazení.

Chtěla bych do toho jít. Ale zároveň si neumím představit, že by knížka byla jen pár mega na disku.

17 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 1. května 2011 v 9:01 | Reagovat

[16]: To už jsou pouze předsudky. Když publikuješ knížně, je tvá kniha pouze hromádkou papíru. Takže do toho klidně jdi. :-)

18 Sikar Sikar | Web | 1. května 2011 v 9:04 | Reagovat

[15]: Mno, sice procházelo cenzurou, ale nestěžuji si na úlovky z těch dob. pěkná sbírka třeba Lema nebo bratrů Strugackých, to je lahůdka. A fantasy má ten problém, že v devadesátých letech byl sice veliký boom, ale bohužel jak překlady, tak originální počiny byly dost často značně rychlokvašné...

19 ppolda ppolda | Web | 1. května 2011 v 9:06 | Reagovat

Tak samozřejmě jde o vkus, a proč to neříct, i o staromilství. Pokud někdo nepřekousne elektronický inkoust, nikdy si si e-knihy nezamiluje.
Co se pirátství týče, v knižním warezu platí nepsané pravidlo doby hájení, což je půl roku, pokud autor digitalizace neurčí jinak. (Většinou spíš směrem nahoru, než dolů.) To je na dnešní dobu podle mě krásné. Žádné jiné odvětví nic takového nemá. ALe je to z nouze ctnost, chápu.
Další nespornou výhodou e-booků je evidovaná platba. Pokud si člověk zničí knihu a chtěl by si ji znova přečíst, musí si koupit novou. Zatímco e-book si může stáhnout ze svého accountu na daném (zatím bohužel imaginárním) serveru jednoduše znova bez dalších poplatků.
O poptávku bych se nebál. Co se týče diskusí například na ebookforu, spousta lidí by to právě uvítala. Už kvůli mnohem nižší ceně. Poptávku brzdí právě ta nabídka, která tu prostě je ještě v plenkách a nemá důvěru. V zahraničí je toto běžná a oblíbená praxe.

20 KadetJaina KadetJaina | Web | 1. května 2011 v 9:07 | Reagovat

Článek mě potěšil, aspoň vím, jak to trochu v těch džunglích chodí :-D A je to děsivý, všude číhaj tygři, brrr :D.
Co se těch e-knih týče - sama jsem zkoušela číst knihy na počítači, které jsem stáhla, ale ať se mi líbili sebevíc, vždycky jsem skončila v půlce, protože to prostě nemělo to kouzlo. Jsem pro papírové knížky, je to pohodlnější.

21 Elinor Elinor | E-mail | Web | 1. května 2011 v 9:07 | Reagovat

No já nevím, kdyby mi už hrozilo něco podobného, radši budu dotovat nakladatele. :-D  Ale může jít jen o dočasné stanovisko dané velkou, skutečně velkou naštvaností na mého operátora. :-D

22 ppolda ppolda | Web | 1. května 2011 v 9:11 | Reagovat

[20]:Na počítači se čte špatně všeobecně. Obzvlášt delší texty. Osobně holduju čtení na mobilu a přemýšlím o nějaké čtečce. Kdejaký Palm se dá sehnat okolo 500,-, takže investice do takového zařízení by se vrátila řádově do desítky zakoupených titulů. Navíc menší displej mnohem méně tahá za oči. Pokud je navíc monochromatický, není co řešit.

23 KadetJaina KadetJaina | Web | 1. května 2011 v 9:13 | Reagovat

[22]: Na mobilu se čtením nemám takovou zkušenost, protože se pyšním starým křápem, co má radost, že šlape. Ale zase to jsou malinkatý písmenka a taky mi to nepřijde acht. Pořád hledat, kde člověk skončil a když něco hledá, nemůže si nalistovat pár stránek předem... Asi jsem staromódní :)

24 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 1. května 2011 v 9:14 | Reagovat

[18]: To, ano taky jsem měla s knížkami z té doby čest (mamina jich má plnou knihovnu) a musím říct, že to co už vyšlo bylo špičkové.
Naštěstí už v té době nejsme, mimo to, že fantasy bylo rychlokvašné, tak tuším, čeští autoří museli používat anglické pseudonymy, aby jim to někdo vydal a psát Conanovky... to by se mi nechtělo...

[19]: Zajímavé. ;-)

[20]: Jsem stejného názoru. :-)

[21]: Ano, dotovat oficiálniho nakladatele, je podle mě taky lepší. :-)

25 ppolda ppolda | Web | 1. května 2011 v 9:21 | Reagovat

Je to prostě o vkusu :)
Nicméně Ti rád vyvrátím pár věcí. Java knihy rozjedeš na jakékoliv telefonu s javou MIDP2 i MIDP1. V praxi to znamená cokoliv od Nokie 3410i výš (Rok 2002+) Samozřejmě by na podobných telefonech byl kámen úrazu ve velikosti písmen. Na mém SE k800i (240x320px) nejmenší font odpovídá velikosti 8px a největší velikosti 16x. I nejmenší je poměrně lehce čitelný. Jen s ohledem na zrak mám nastavené inverzní barvy.
Záložky jsou věc naprosto samozřejmá u jakéhokoliv readeru. Většina dokonce podporuje více záložek. Vždy při vypnutí aplikace se automaticky uloží pozice.
Můj oblíbený Tequilla Cat BookReader podporuje přecházení po řádcích, stránkách, kapitolách a procentech, takže ono listování je taky snadno dosažitelné.
Suma sumárum - opravdu tu jde jen o to, zda je člověk ochotný e-knihu akceptovat jako plnohodnotnou alternativu.

26 Žofie Žofie | Web | 1. května 2011 v 9:47 | Reagovat

Když jsem byla mladší, tak jsem napsala knihu a chtěla jsem ji vydat. Naštěstí jsem nevěděla jak na to, takže zůstala jen v té vytisknuté verzi. Pochybuji, že by si ji někdo koupil. Byl by to určitě totální propadák

27 Dragita Dragita | Web | 1. května 2011 v 10:01 | Reagovat

děkuji za zajímavý článek;) já se už na knihovničku dívala, protože časem bych si chtěla něco vydat. Ale to je ve hvězdách :-D

28 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 1. května 2011 v 10:06 | Reagovat

[25]: Asi ano, ale to ještě bude nějaký ten pátek trvat. :-)

[26]: :-)

[27]: Jsem moc ráda, že se ti článek líbil. :-)

29 Cappuccino Cappuccino | Web | 1. května 2011 v 10:25 | Reagovat

Veľmi pekný článok, Temnářko. Knihu síce vydať neplánujem, no i tak ma vždy zaujímalo, čo všetko to vlastne obnáša. :-)

30 Tomáš "Tomisus" Pacovský Tomáš "Tomisus" Pacovský | E-mail | Web | 1. května 2011 v 10:38 | Reagovat

Ze začátku musím pochválit skvělý námět na článek. Nakouknutí pod pokličku podobným aktivitám je bezpochyby zajímavé.
Já osobně bych spíše asi zvolil možnost oficiálního nakladatelství, takže se těším o trochu víc na následující článek. Radši svůj rukopis pošlu třeba deseti nakladatelům a když ho ani jeden nepříjme, tak je asi zřejmé, že to dílko bude nějak závadné. Tím pádem nebudu zbytečně utrácet tisíce za vlastní náklad, aby to potom nikdo nekupoval.
Zase je fakt, že při vlastním nákladu si sám autor zkusí na vlastní kůži jaké to je to všechno obíhání, domlouvání, přemlouvání apod. To si potom člověk musí vypěstovat vážně hroší kůži. :-D
Ale když se nad tím tak zamýšlím. Možná bych někdy v budoucnu něco menšího na vlastní náklad, třeba sbírku povídek, zkusil v pár výtiscích. Ale všechno leží v náručí hvězd. :-)

31 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 1. května 2011 v 10:42 | Reagovat

[29]: Dík. :-)

[30]: Hmmm, deseti...to je takové minimum, když máš z pekla štěstí. Někdy těch nakladatelů musíš obeslat 50, aby se ti aspoň některý ozval. A ani když se ti někdo ozve a ty to vydáš, tak nemáš jistotu, že se knížka bude prodávat. :-?

To jo, hroší kůže je potřeba. :-)

32 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 1. května 2011 v 10:48 | Reagovat

[7]: Temnářko, už to skoro vypadá že Pána prstenů kopíruji, kolik tám mám dodatků, shrnutí, vlastní krve atd.:-) A k tomu všemu zraje můj pseudonym na základě ankety na mém blogu v něco jako D.R.E Holá  nebo D.R.E. Poláková (Poláková jako že jsem měla mít národnost polskou po bio mámě) :-D  :-D  :-D

33 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 1. května 2011 v 10:48 | Reagovat

Těším se na Tvou metalovou pohádku pro miminka :-D

34 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 1. května 2011 v 10:51 | Reagovat

[32]: :-D Tak to musím jít taky zahlasovat.

[33]: Snad se k ní co nejdřív dostanu. :-)

35 Perrine LILY Perrine LILY | E-mail | Web | 1. května 2011 v 10:54 | Reagovat

Tak to vypadá docela složitě. A já myslela, že je to tak jednoduché...mamka posílala někam do Prahy svůj rukopis už před rokem a pořád nic. Nejspíš ho použili jako toaletní papír v době nouze... P.S. tak, a teď jsem kompletně přišla o iluze...

36 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 1. května 2011 v 11:00 | Reagovat

[35]: čekat rok na odpověď je hloupost. maximálně dva měsíce a pak to poslat jinam. :-)

37 Babe Babe | E-mail | Web | 1. května 2011 v 11:18 | Reagovat

Babe má sebrané iluze, asi do patnácti knihu nevydá :D :D :D

38 Aneta Aneta | 1. května 2011 v 11:19 | Reagovat

Ještě by to chtělo připsat něco jako "Jak na to, aby vám po vydání dvou knížek nestoupla "sláva" do hlavy a vy jste si nemysleli jak jste skvělý" No, škoda, že tohle zrovna ty rozhodně napsat nemůžeš. ;-)

39 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 1. května 2011 v 11:28 | Reagovat

[37]: Co ty víš. :-)

[38]: Tohle je od tebe docela nehezké. :-)

Zaprvé slavná nejsem, takže mi nic do hlavy ani vstoupit nemůže a za druhé zde naprosto neutrálně radím svým kolegům, kamarádům a čtenářům, bez jakékoliv návaznosti na sebe...

"Malonákladové samizdatové vydání z vás nedělá žádného profesionálního spisovatele. Skromnost a pokora je v tomto případě namístě. Pokud se chcete profíkem stát, čeká vás ještě dlouhá cesta."

Přečti si tu pasáž ještě jednou a zamysli se, proč jsem to tam asi napsala. :-)

40 Čerf Čerf | Web | 1. května 2011 v 11:31 | Reagovat

Teď právě jsem ve stadiu komunikace s nakladatelstvími a skvěle se u toho bavím, takže se těším na příští článek :-). No a na vydání vlastním nákladem taky dojde, protože třeba u poezie to jinak nepůjde. Ale beru to jako moc poučnou hru. Třeba jednou taky popíšu vlastní zkušenosti :-).

41 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 1. května 2011 v 11:33 | Reagovat

[40]: Jo, to by bylo super, určitě mi sem potom hoď odkaz. :-)

K tom u nakladatelství moc a moc gratuluji. Doufám, že nakonec sepíšete i smlouvu. Jaký ti nabízí náklad? :-)

42 agrrr agrrr | Web | 1. května 2011 v 12:45 | Reagovat

Tak tohle bylo více než poučné a zajímavé. Jestli mi někdy rupne v hlavě a rozhodnu se vydat svá zvěrstva, vrátím se k tomu a nechám si od tetky Temnářky poradit :D

43 maglaiz maglaiz | Web | 1. května 2011 v 12:57 | Reagovat

Když jsem četla tenhle článek, tak jsem kývala hlavou a říkala si: Jó to jsem si myslela. Ni kuře nehrabe zadarmo a český člověk si najde jakýkoliv důvod, aby mohl "legálně" toho druhého oškubat.
Mimochodem bylo by fajn dát pár tipů, jak se třeba více a hlavně co nejlevněji zviditelnit (kromě toho, že si podám přihlášku do AK a jiných podobných klubů a organizací :-D)
To víš, chudý student žmoulající na snídani suchý rohlík a k tomu pije vodu z vodovodu, by se rád aspoň jednou realizoval :-) Zjistil totiž, že sborník vydaný jeho školou je absolutně k ničemu, když do něj nacpali jen dvě jeho nejkratší básničky, které jsou kvalitativně na velmi nízké úrovni a zbytek sborníku zaplácli "tvorbou" prominentních studentů. Nežárlím, uznávám, že jsou dobří, ale proč oni tam mají asi deset věcí a zbytek neviditelných jen jednu, v lepším případě dvě věci?
Tohle je skvělý článek plný dobrých rad :-)

44 ppolda ppolda | Web | 1. května 2011 v 13:21 | Reagovat

Ohledně tohohle postovala kdysi jedna skupina docela zajímavej odkaz. Že jste to vy, zkusím ho pohledat :D
*O 7 minut později*
Mám to! :)
http://www.casopis.hostbrno.cz/cs/archiv/2011/3-2011/nastal-cas-kricet-ze-spisovatel-neni-zahradkar
Myslím, že docela poučné a zajímavé

45 Siwa Siwa | Web | 1. května 2011 v 13:25 | Reagovat

Tak tohle jsem potřebovala, děkuju. Nikdy jsem nechtěla vydat knihu na vlastní náklady, ale co kdyby, že? Po přečtení tvého článku bych si možná i tu poslední možnost rozmyslela. (Neplánuju mít knížku pod 200 stran :-D)
Strašně se těším na další článek, protože snad mi to zboří ty iluze o snadném vydání, kdy ostatní dělají všechno za vás apod., a ujasní mi to všechno, co potřebuju vědět. Nu, spisovatel to má holt těžké :-D

46 Lastovička Lastovička | E-mail | Web | 1. května 2011 v 16:39 | Reagovat

Ja som zvedavá na ďalší článok. Sama som napísala také dielo a momentálne...
Už to mám aj opravené, už som si aj vypýtala od vydavateľstva kontakt, kam to zaslať, už mi aj odpísali a ja som spanikárila.
Už mám aj napísaný mail, ale keď prejdem kurzorom na odoslať, stratím odvahu a odhlásil sa z mailu a potom ľutujem, že som to ešte neposlala. Celkovo si dosť málo verím, a iba sestra ma povzbudzuje, že veď za to nič nedám a mám to skúsiť. :-x

47 Kriste-n Kriste-n | E-mail | Web | 1. května 2011 v 16:47 | Reagovat

[46]: Nijak ti do toho nechci mluvit, ale zkusit bys to měla. Když máš šanci ... . Mnozí by si přáli něco vydat, ale nemohou. Třeba zrovna tvou knihu objevíme na pultech neoluxoru ... ;-)

48 Ozzro Ozzro | Web | 1. května 2011 v 17:09 | Reagovat

Výborně. Toto je skvělý informativní článek. Už mám pár měsíců v plánu se poohlédnout po informacích týkajících se tohoto tématu. Díky za ně.

49 Daletth Daletth | Web | 1. května 2011 v 18:38 | Reagovat

Neměla jsem čas to projít celé... Tak jen stručně, snad se nebudu opakovat... E-knihy se u nás moc neprodávají a všeobecně po jejich velkém boomu zase upadají vesele do prachu zapomnění... (vím to z první ruky), takže tudy cesta taky úplně nevede.
S ISBN je to zhruba tak, jak psala Temnářka, s nějakými dalšími údaji vás nemá smysl zatěžovat...
K rychlokvašení fantasy - nejsem sci-fista, takže možná to, co řeknu bude troufalé... Myslím, že existuje i velké množství fantasy knih, které jsou lepší než nějaká sci-fi díla. Kvalitu sci-fi pozvedává věda, ale kvalitní historická fantasy je teda taky pošušňáníčko a napsat ji je stejně těžké, jako napsat sci-fi. U fantasy je velký problém toho, že se dneska hodně rozmohla, je moderní a píše ji (bohužel) každý. A jak řekl můj známý: "Vše se posuzuje podle toho, co je v daném směru to nejhorší..." a k mému obrovskému zklamání už fantasy nabízí možná více brakových titulů než těch kvalitních. Najít něco, co bych hodnotila aspoň šedesáti procenty (pokud nejde o osvědčená jména) je nadlidský výkon... :-(  :-(

50 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 1. května 2011 v 19:13 | Reagovat

Chystám si tedy ony argumenty (ad [3]:) a děkuji za potřebné informace, které se mě budou spíše více dotýkat až v příštím článku. Ale kdo ví, já jsem rádo poučeno... :-)

51 Ketly Ketly | Web | 1. května 2011 v 20:27 | Reagovat

Jen chci napsat, že jsem se u tohodle článku rozbrečela :D A to z toho důvodu, že mě to černé pozadí a žluté písmo hrozně píchá do očí. A tudíž se to nedá číst :D Kvůli té barvě samozřejmě, obsah článku je bravurní. Já sama knížku nehodlám vydat, chci na to jít jinak, ale to je tajné tak pššššt! :D

52 Vysmátá Vysmátá | Web | 1. května 2011 v 21:22 | Reagovat

Mám na Tebe otázečku: Jsou tvé knížky v knihovnách? Spadá nějak do tvojí kompetence vůbec zajistit, aby tam byly? R

53 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 1. května 2011 v 22:21 | Reagovat

[42]: Děkuji. :D

[43]: Se školními sborníky je to vždycky takové, mám podobnou zkušenost. Ono - způsobů je spousta, i těch důstojných a "cenové dostupných". Je jen otázka, kolik času tomu hodláš věnovat. Nic není taková "rychlokvaška", všechno jde pomalu. Od literárních serverů, přes soutěže, workshopy, autorská čtení, cony... :-)

[44]: Potom na to kouknu. :-)

[45]: Ani ne. Třeba takový chirurg to má daleko horší. Když napíšeš blbě větu, je to ok, když on blbě řízne... ;-)

[46]: Věř sestře, je to pravda. :-P

[47]: :-)

[48]: Za málo. :-D

[49]: Taky si myslím, že e-booky možná nemají zas až takovou budoucnost. Hodně lidí si chce při čtení knihy totiž hlavně odpočinout od počítače. Aspoň já to tak mám. :-)

[50]: Tak snad ti bude něco z toho k užitku. ;-)

[51]: Vážně je to písmo tak hrozné? Možná je to monitorem... Nebo prohlížečem... Zatím si nikdo další nestěžoval.

[52]: V knihovnách většinou nejsou. Do mé kompetence to sice spadá, ale zatím je mimo mé finanční možnosti pořídit od nakladatele 500 kousků a rozvést je po celé republice. Navíc mám teď před sebou jeden jiný velmi náročný literární projekt, takže malonákladové knížky musí počkat. :-(

54 ratuska ratuska | Web | 1. května 2011 v 23:21 | Reagovat

Jsem ráda, že nemám spisovatelské střevo ani ambice :-D.

55 Čerf Čerf | Web | 2. května 2011 v 0:08 | Reagovat

[41]: Ještě nic nenabízejí, ale už teď je to moc zábavná debata :-). Zatím se navzájem oťukáváme.

56 Selenne L. Athi Selenne L. Athi | Web | 2. května 2011 v 7:19 | Reagovat

skvěle, aspoň už vím, jak to teď je :D díky moc za článek :)

57 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 2. května 2011 v 14:08 | Reagovat

[54]: Co ty víš. Třeba jednou... :-D

[55]: :-)

[56]: Za málo. :-)

58 pavel pavel | Web | 3. května 2011 v 7:53 | Reagovat

Měl jsem to štěstí, že jsem nemusel s rukopisem obcházet nakladatele. První knihu jsem napsal víceméně pro sebe, pro vlastní potřebu a protože měla úspěch, objednal si další. Byl to můj kamarád a vydal by mých knih víc, kdybych nebyl tak línej. :-D

59 vivienne vivienne | Web | 3. května 2011 v 14:52 | Reagovat

já věděla že tam někde je něco zamotaného, ale že to je až tak.. (měla bych si ty růžové brýle sundavat častěji)
Obdivuji tě, žes to všechno vydržela a knížky vydala :-)

60 pavel pavel | Web | 3. května 2011 v 22:30 | Reagovat

Musím se podívat co jsi napsala. :-)

61 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 4. května 2011 v 5:26 | Reagovat

[58]: Tak to je škoda. Prodává se tvoje knížka ještě někde?

[59]: Dík. :-D

[60]: Píšu fantasy/SF. ;-)

62 S1M0NE S1M0NE | Web | 4. května 2011 v 13:25 | Reagovat

Zajímavý a poučný článek, díky moc. Aspoň jsem zas o něco moudřejší a budu vědět jak na to, kdybych nějakou čirou náhodou se opravdu v budoucnu pokusila něco vydat. :-)

63 S1M0NE S1M0NE | Web | 4. května 2011 v 13:28 | Reagovat

A ještě bych měla doplňující dotaz...kolik se ti podařilo vydat výtisků tvých knih a vrátili se ti ty investované náklady? Jinak už jsem zvědavá na další článek o vydávání u nakladatesltví

64 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 4. května 2011 v 14:37 | Reagovat

[63]: Ty jo, přesně ti to nepovím, ale bude to v řádech desítek výtisků, do stovek jsem se ještě nedostala, ale na malonáklad a vzhledem ke špatné distribuci, kterou jsem si se svými omezenými prostředky zařizovala sama, je to ještě docela dobré. Příčemž Dnes se neproměňuj rozhodně tak dvakrát víc, u Brány mi zlomila vaz právě ta cena (300 + poštovné).
Vzhledem k nízkým honorářům, se mi ale náklady rozhodně nevrátily. (Taky mám u DSN honorář 10 Kč na knížku a vydání stálo kolem 4 000, vydělala jsem několik stovek takže těžko...) Ale o to v tomto případě ani nešlo. :-)

Na druhou stranu do malonákladu a vydávání na vlastní pěst už asi nepůjdu, pokud budu mít jinou možnost. ;-)

65 S1M0NE S1M0NE | Web | 4. května 2011 v 16:04 | Reagovat

Jj dík za odpověď, držím palce aby se ta jiná možnost naskytla :-)

66 Siwa Siwa | Web | 7. května 2011 v 16:43 | Reagovat

[53]: :D To máš pravdu, když chirurg špatně řízne... :D Tak spisovatel to tedy nemá nejtěžší, ale těžké určitě.:-) Je to vyčerpání na psychiku.

67 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 7. května 2011 v 20:38 | Reagovat

[65]: Už se naskytla. :-)

[66]: To zas docela jo. :-)

68 Vysmátá Vysmátá | Web | 28. května 2011 v 8:29 | Reagovat

Temnářko je v plánu ještě druhý článek? Moc jsem se na něj těšila :-)

69 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 28. května 2011 v 14:02 | Reagovat

[68]: Je v plánu, ale čekala jsem na výsledky jedné schůzky, ta už vyšla, ale zatím jsem si nenašla čas to sepsat. :-)

70 sibelinne sibelinne | Web | 1. prosince 2011 v 21:02 | Reagovat

Jak to tak čtu, tak pokud se někdy z PKNN stane PKJKD, asi bude lepší, když zůstane na dně elektronického šuplíku.

71 Cervenej_cudlik Cervenej_cudlik | E-mail | Web | 2. prosince 2011 v 13:32 | Reagovat

Přemýšlím o tom, ře si udělám radost a vydám si jen v malém počtu svou sbírku básní, máš zkušenosti s Knihovničkou i Novou Formou, které je podle tebe lepší?

72 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 4. prosince 2011 v 3:48 | Reagovat

[70]: Těm zkratkám nerozumím, ale proč je alespoň trochu nepovytáhnout, třeba se budou mít k světu. :-)

[71]: Knihovnička, alespoň bývala. Kamarádka pracuje pro Tribun a říkala, že si teď dávají záležet i na obálkách.
Nová forma - to jsou vyloženě takové rychlokvašky, mnohdy ani pořádně nedrží vazba.
Ale záleží na tom, kolik do toho chceš vrazit peněz. Tady, co si nezaplatíš, nemáš. Každopádně Knihovnička nabízí i víc služeb. ;-)

73 Cervenej_cudlik Cervenej_cudlik | E-mail | Web | 4. prosince 2011 v 10:32 | Reagovat

[72]: Moc děkuji, tak nějak jsem to i odhadovala, ale není nad nečí osobní zkušenost :-)

74 cheap dresses wholesale cheap dresses wholesale | E-mail | Web | 14. ledna 2013 v 10:56 | Reagovat

Many thanks for this, it really is superb to come across a web-site which genuinely provides great information and facts as opposed to posting junk.
http://www.askdresses.org

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama