Traktát na obranu čarodějů 1 - Dětství "divňouse"

24. června 2011 v 21:03 | Tereza Matoušková |  Fantasy a tvůrčí psaní

Traktát o těžkém životě čarodějů a kouzelníků ve fantasy literatuře sepsaný na jejich obranu Terezou Matouškovou, tak řečenou Temnářkou, a Atalanem Teharem, veleknězem podmořským,
24.června Anno Domini 2011

Předmluva tedy Praefatiuncula:

Název je, pravda, nezvykle dlouhý, zato přesně vystihuje podstatu - quinta essentia - našeho bádání. Po všech článcích a kampaních, které se staví proti čarodějům jako takovým, jsme se rozhodli provést menší psychologickosociologický průzkum a pro úplnost dodat i pohled z druhé strany.

Proč čarodějové?
(Tereza Matoušková)

Pro mě jsou čarodějové ve fantasy symbolem inteligence a vzdělanosti. Když si vezmeme to nejklišovitější pohádkové klišé, je to sice svalnatý pohledný superhrdina, kdo zabije draka a získá princeznu, ale obvykle na to jak draka porazit nepřijde sám, poradí mu to právě čaroděj nebo čarodějnice, kouzelná víla a tak dále. Právě ono řešení problémů rozumem v kontrastu s fyzickou silou barbarů, drakobijců, černokněžníkobijců a jiných bijců, je to co mě fascinuje a vzbuzuje ve mně sympatie. Kouzlení dle mého vyžaduje značnou míru chytrosti a kreativity, já prostě chytrým a kreativním lidem fandím ráda, to je celé.

Proč já?
(Atalan Tehar)

Takže, abychom si to ujasnili. K tomu, abych participoval na tomto projektu, jsem vůbec nebyl donucen těmi nejhanebnějšími prostředky. Nebylo mi vyhrožováno. Není pravda, že se Femorian někam záhadně vypařil a proto to padlo na mě. Pokud se tu bude Tereza ohánět nějakou ženou s bujarým poprsím, tak jsem v životě neviděl a vůbec netuším, na co naráží.
Mimochodem...
Mám naprosto přesnou představu o tom, co vám chci sdělit. Rámcově.

Technická poznámka:
Text bude rozdělen do několika logických celků a bude zveřejňován postupně po částech. Dnes se zaměříme na...

Část 1 - Dětství tedy Pueritia

Jak se z člověka stane mág? Možnosti máme vlastně dvě.
1. člověk se narodí s určitým magickým talentem, případně projevuje určitý potenciál, která během svého života rozvíjí (Hlídky, Zeměmoří, Mlhy Avalonu, Harry Potter)
2. člověk získá určité magické síly naráz, díky nějakému artefaktu, případně rituálu, tato síla je mnohdy dočasná, pokud je artefakt postavě odebrán, své síly ztrácí (Corum (božské končetiny), Pán prstenů (prsteny moci),...)
Možná a velmi častá je i kombinace obou.

Věnujme se ale prvnímu případu, tedy dejme tomu, že se talent pro magii dědí stejně jako se dědí talent pro hudbu, malování, psaní, sporty,... a jeho rozvíjení je i stejně namáhavé.

Talent je pro netalentovaného darem, po kterém touží, pro talentovaného je ale naopak denním chlebem a mnohdy prokletím. Analogicky - dejme tomu, že jste se narodili s absolutním sluchem a hlasem jako skřivánek. Hudba je pro vás smyslem vaší existence, sníte, o tom, že se dostanete na konzervatoř, chcete těšit lidi svým projevem. Takže zatímco si ostatní děti hrají venku s míčem, vy sedíte nad notami. Sedm dní v týdnu, 365 dní v roce, protože jinak nebudete dost dobří, abyste mohli smysl své existence naplnit. Protože talent je ubohých deset procent. Dá se potom mluvit o nějaké "dětství"?

Atalan odpovídá na řečnickou otázku:
"Nedá. Jsou to vyloženě galeje. Málo spánku, haldy knih, bolavé oči, odříkání si, nedostatek sexu..."

Mluvíme o dětství, drahouši.

Atalan krčí rameny:
"No..."

No...Kde jsme to skončili?
Pro mágy je typické, že od útlého věku leží v knížkách. Což člověka poznamená.
Proč děti nemají rádi "introvertní šprty"? Dle mého důvodem nejsou ani tak tlusté brýle a mastné vlasy. Spíš bych příčinu hledala někde mezi závistí nad lepšími školními výsledky a tím, že si s nimi nechodí ven hrát, že nedokáží najít s dětmi společnou řeč. Problém není ani na jedné straně, jsou prostě vývojově vlastně každý jinde a řeší různé věci. Šprtovi děti přijdou hloupé, dětem šprt arogantní.
Děti se neumí nad věci povznést, reagují do jisté míry spontánně a upřímně. Když je někdo jiný - a nemusí to být nutně šprt, jak tady pořád omílám, třeba je prostě jen něčím odlišný (může to být cokoliv od chudoby, přes barvu vlasů, fyzickou zdatnost, či anomálii, po obyčejné snílkovství) - dají mu to sežrat.
Časem se to možná srovná (nebo taky ne), divňous sleze ze svého obláčku a možná se i naučí jednat s lidmi, aniž by jim v každé větě dokazoval své znalosti nebo svou odlišnost, děti vyrostou, zmoudří,...

Atalan dodává:
"Je až zarážející, kolik mocných čarodějů začíná svou kariéru jako malý vyvrhelové, které žádné dítě ve vesnici nemá rádo a které se postupně víc a víc stahuje do sebe. Pokud neumí svou moc používat, obvykle je šikanují. Pokud do určité míry ano, bojí se ho a tiše jím opovrhují. Je to dost smutný a osamělý vstup do života."

S mágy je ta potíž, že jim cejch "divňousů" zůstává běžně i v dospělosti. Magie vyvolává v strach i v dospělých a strach není nejlepším podhoubím pro přátelstvím. Nejlépe je mágovi samotnému. Případně žijícímu uvnitř vlastního společenství.

Pochopitelně zcela jiný případ je, když se malý čaroděj narodí v rodině čarodějů, či uvnitř podobně zaměřené komunity. (Ve fantasy to kupodivu zas až tak obvyklé není, většinou se hlavní hrdina-čaroděj dostane do společenství v průběhu knihy - takový harrypotter syndrom, řekla bych. Přitom mi to naopak přijde poměrně logické, zvlášť pokud se onen talent na magii dědí.) Konfrontace s vnějším světem, ale nakonec přijde tak jako tak.

Další část si můžete přečíst zde - Léta studentská
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Marty Marty | Web | 24. června 2011 v 21:14 | Reagovat

pěkný moc :)

2 KadetJaina KadetJaina | Web | 24. června 2011 v 21:31 | Reagovat

Vyvrhelé společnosti, to je vždycky smutnej úděl. Je toh odně omýlaný téma ve fantasy a všech možnejch příbězích. Chtělo by to někdy udělat opak. Žádnýšikanování ze strany většiny ve vesnici/škole/etc. Ale už od dětsví jim to dávat pořádně sežrat i s navijákem, muhahaha :-D

3 Ninuš Ninuš | Web | 24. června 2011 v 22:55 | Reagovat

Ahoj =) mohla bys navštívit můj nový blog: BLooMS díky

4 Brian Tuiren Brian Tuiren | 25. června 2011 v 8:33 | Reagovat

Atelane, a teď si vezmi, jak na tom jsou osoby s něčím, co by se dalo nazvat paranormální nadání, ve sci-fi. Biotici v MassEffectu. Osoby nadaná v Síle ve StarWars. X-Meni. A takhle by se dalo pokračovat. Tedy, ve StarWars jsou na tom stoupenci temné strany v některých obdobích velmi dobře, lidé je mají sklon považovat za bohy... :D

Jinak pokud se týká Harryho Pottera, v tom světě v nějakých odhadem 70-80% pochází děti z rodin, kde je "to" dědičné. Jenže autoři jsou potvory, potřebují čtenáře seznámit s vytvořeným světem čar a kouzel - a pro to je lepší malý nekouzelník, který se se vším také seznamuje.

Mimochodem, Temnářko, "děkuju". Už se zdálo, že Elinor zapomněla na povídku z mého středoškolského období, a tohle jí to připomnělo. Pořád ještě je šance, že prostě nebude mít čas na podobné ptákoviny, a prostě uzná, že na normální střední škole nemám co dělat pro blaho své i oné střední školy... ale jak je to pravděpodobné? Navíc ve chvíli, kdy mě upíchla před tabuli při představování se spolužákům, si dala v beletrii zase pauzu a vesele si píše recenze... :-?

5 Kamila Kvasnicová Kamila Kvasnicová | Web | 25. června 2011 v 8:41 | Reagovat

ahoj,
prepáč že si robím rekalmu može poprostiť o hlas http://dievcenskeveci.blog.cz/1106/vyhodnotenie-sutaze som tam ako girlsblog000.blog.cz. Ďakujem

6 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 25. června 2011 v 9:02 | Reagovat

[1]: Děkuji. :-)

[2]: Tak ono je to tím, že sami autoři mají mnohdy podobnou zkušenost a do textu ji promítají. On diňous málokdy nakope zadky tomu zbytku populace, většinou tomu bývá naopak. Alespoň ze začátku. ;-)

[3]: O čem ten blog je?

[4]: Atalan:
Sci-fi jsme pro jistotu vynechali, protože se v tom neorientujeme tak dobře jako ve fantasy.
Na tomto místě bych zmínil ještě Bene Gesserit, ty mi přijdou jako takové nejlepší zástupkyně této sorty. Fungovaly by dost dobře i v klasické fantasy.

Mezi čarodejem/králem/knězem a bohem je mnohdy velice nepatrný rozdíl a to první se jak ve fantasy, tak v realitě často přechází v druhé...

Temnářka:
Atalane, já vím, proč ti Bene Gesserit utkvěl v paměti a o magické dovednosti vůbec nešlo. :-P

Nevím proč, ale poslední dobou jsem na slovo "střední škola" v souvislosti s fantasy dost alergická. Asi za to můžou upírlovestory.
Toto je samozřejmě jiný případ. Mimochodem, je podivuhodné, že v jiné galaxii/vesmíru/světě mají také střední školy a tabule. Aspoň je vidět, jaký je to opruz. Člověk se toho nezbaví. :-D

[5]: Ale tož, holky, už to dneska stačilo. Stejně na vás už po těch letech každý kašle. ;-)

7 Brian Tuiren Brian Tuiren | 25. června 2011 v 12:06 | Reagovat

[6]:
Atalane, Bene Gesserit nepřipomínej, jsou to potvory manipulativní. :) Spíš doporučuji tvé pozornosti čarodějky z Dathomiru, když už jsi na ty výrazné typy.

Temnářko, nechceš Elinor přesvědčit, ať mi tam podstrčí zamilovanou upírku? To by udělalo tu střední hned o poznání snesitelnější. :-P

8 KOZLÍK RUDOLF KOZLÍK RUDOLF | 25. června 2011 v 12:47 | Reagovat

Mééé, děti? Fakani jedni, měli je řezat rákoskou, mééé...

9 KadetJaina KadetJaina | Web | 25. června 2011 v 12:58 | Reagovat

[6]: Proto by to chtělo otočit klišé naruby a nechat divňouse vyhrávat tak dlouho, až jim to nakonec dá někdo vyžrat :D To by taky mohlo fungovat, hmmm...

10 KŮŇ S BAJONETEM KŮŇ S BAJONETEM | 25. června 2011 v 13:02 | Reagovat

[9]: Funguje. Mohu potvrdit.

(no tak, pusťte sem i Sikara...)

11 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 25. června 2011 v 14:51 | Reagovat

[7]:
Temnářka:
Můžu to zkusit, ale jen aby to nakonec nebylo kontraproduktivní. :-D

[9]: No jasně, ale potom už by to nebyl klasický divňous, ale raubíř, co šikanuje chudinky dětičky. :-D Chápej, většina klišé vychází z toho, jak tomu obvykle je v realitě. Jako otočit, proč, ne, jenom říkám, že to asi nebude nejčastější sled událostí. :-)

[8]: Domácí násilí, mééé.

[10]: Já myslím, že on se klidně pustí sám, až se mu bude chtít. :-D

([8]:[10]: Já si říkám, který idiot mi tu spamuje a pak vidím "kůň s bajonetem". :-D Karlíku, jako malej, fakt. :-D)

12 TUBECAT TUBECAT | 25. června 2011 v 16:17 | Reagovat

Ono se mu nechtělo se přihlašovat a měl rozvernou náladu.

No dobrá, říká, že k článku v podstatě nemá žádnou výtku, protože se jedná o solidní ukázku dětství toho, co ve fantasy je čaroděj a v realitě zaprcatělý nerd.
Neboli něco, co v jednom případě obrátil naruby Šiškoun (viz to, co říká Kadet, ač drobet jinak, byť v jádru myšlenka je stejná) a ve druhém Ryan Sohmer.

Prý máš povolení pokračovat, tube-fightery jsou ale v pohotovosti.

Mňau. Stejně jedinou pravdu mám já, Tubecat.

13 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 25. června 2011 v 16:41 | Reagovat

[12]: No, samozřejmě. Tubecat je náš Bůh a Šiška je jeho prorok. :-D

14 Storycollector Storycollector | Web | 25. června 2011 v 17:20 | Reagovat

Já to dycky říkám ve sporu ninjů proti pirátům jsem čaroděj, protože mágové rulezz. Ať žijou drsní knihomolové! :-D

15 TUBECAT TUBECAT | 25. června 2011 v 17:31 | Reagovat

[13]: Ale může za to Bilbo.

16 Libidine Libidine | Web | 25. června 2011 v 17:56 | Reagovat

Krásny blog :) :)

17 KadetJaina KadetJaina | Web | 25. června 2011 v 19:33 | Reagovat

Bacha na to :D Jeden krok vedle a TubeCat zničí blog :D
[12]:

18 vivienne vivienne | Web | 26. června 2011 v 12:16 | Reagovat

ať žijí mágové :-)

19 Ozzro Ozzro | Web | 26. června 2011 v 18:16 | Reagovat

Podle mého názoru dětství čaroděje probíhá asi takto. Malý harant, obdařený mimořádnou schopností terorizuje své okolí tím, že nechá levitovat oblíbenou hračku spolužáka mimo jeho dosah, zprůhledňuje spolužačkám oblečení, manipuluje s učiteli, aby jeho výsledky byly lepší, byť stojí naprosto za h****. V Pokročilejším věku se chování nadaného mága nijak nemění s tím rozdílem, že holduje pivu, nemíní ignorovat jisté ženské orgány a do uší mu hučí bigbít.

20 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 26. června 2011 v 20:35 | Reagovat

[14]: Ano! :-D

[16]: Dík. :-)

[17]: Pořídím si pohodlné tenisky, abych měla jistější krok. :-P

[18]: Jistě! :-)

[19]: :-)

21 Brian Tuiren Brian Tuiren | 26. června 2011 v 22:33 | Reagovat

[19]:...kéž by... :-D žel, většina čarodějů (osob nadaných parapsychickými schopnostmi) velmi rychle skončí v patřičných vzdělávacích ústavech, kde jim podobné flákání se a užívání si života spolehlivě zatrhnou. :-?  :-D  ;-)

22 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 30. června 2011 v 13:46 | Reagovat

bezva článek, těším se na pokračování :-)

23 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 30. června 2011 v 21:20 | Reagovat

[22]: No, doufám, že se k tomu dohrabu. Je to ho na mě teď nějak moc. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama