Já a moje postava opačného pohlaví

3. července 2011 v 19:56 | Tereza Matoušková |  Fantasy a tvůrčí psaní
Na téma muži píší ženy a ženy muže se toho už napsalo kvanta, naposledy to rozebrala Daletth v rámci své série článků o realismu. Úskalí jsou jasná a tkví hlavně v rozdílech jednak fyziologických, jednak psychologických. Jenomže, ve světě kdy sci-fisté popisují životní cykly inteligentních ještěrů a obrovských pavouků, je skutečně tak těžké vcítit jen do opačného pohlaví?

Bohužel, příslušník opačného pohlaví vám na rozdíl od mimozemšťana může říct: "Hele, tady mi to nesedí." Což je vlastně zároveň výhoda i nevýhoda. Výhoda, pokud je to váš oponent, nevýhoda pokud je to sto naštvaných čtenářů, kteří to od této chvíle navěky budou se smíchem zmiňovat pokaždé, když na vaši tvorbu přijde řeč.Nejedná se jenom o sex, i když tu se najde perel nespočet:

Muž popisuje ženu:
Ucítila, jak do ní partner vstříkl horké semeno. Vzepjala se a prudce vyvrcholila.

Žena popisuje ženu:
Při pomyšlení, že se skutečně miluje s tím nádherným chlapem, projela jejím tělem vlna horkosti. Přitáhla ho k sobě a zasténala. Uslyšela, jak několikrát prudce vydechl a vykřikl slastí. Potom se jeho tělo uvolnilo a on se k ní přitiskl. Když se po nějaké době odkulil, natáhla se pro kapesník, aby se utřela. Jak se pohnula, sperma jí vyteklo z lůna na stehna. Nebyl to zrovna dvakrát příjemný pocit.

Tak jako tak, nemyslím, že by to byla nepřekonatelná překážka, nic co by se nedalo překonat léty pozorování, několika dobře mířenými otázkami a pojistit zpětnou kontrolou od zástupce příslušného pohlaví. Alespoň, co se er formy týče.

Muž: "Co se děje?"
Žena "Nic."
Muž: "Tak co se děje?"
Žena: "Nic"
Muž: "No tak jo, nic, dobře..."
Žena * zlý, vyčítavý, ublížený pohled *
Muž: "Co jsem udělal? Proč jsi naštvaná?"
Žena: "Hádej."

S ich formou je pochopitelně kříž, protože zde vždy dříve nebo později musí prosáknout vaše vlastní myšlení, vplést se mezi myšlenky hrdiny a to už se těžko odstraňuje. Ovšem - každý jsme jiný a pokud svého hrdinu necháte vyrůstat s pěti sestrami a hrdinku mezi vojáky, je možné, že bude nakonec víc myslet jako žena/muž než jako muž/žena.
Každý jsme jiný, že ano.Dalším problémem je idealizování si svého imaginárního protějšku.

Ženy jsou skvělé kuchařky, kozaté, nikdy nemají menstruaci, nikdy se na vás bezdůvodně nedurdí, jsou skvělé v posteli a i po té, co seskočíte z koně, po celodenní jízdě na koni ve zpoceném oblečení bez možnosti koupele, vám ochotně vykouří.

Muži jsou pozorní a charismatičtí, vysocí, svalnatí a pohlední, inteligentní, šarmantní, nechrápou, neprdí, nekrkají, vaří večeře.

Na jednu stranu všeho s mírou a na druhou... Když už se mám několik let otravovat s nějakým hrdinou/hrdinkou, proč si ho trochu nepřizpůsobit vlastním choutkám? Já tohle vlastně docela chápu. Malých, vychrtlých/tlustých, ošklivých, hloupých a protivných lidí máme kolem sebe dost, tak proč o nich ještě psát romány, líčit jejich životní osudy a duchovně se s nimi zaplétat? Proč je cpát svým hrdinům a hrdinkám do postele?Na závěr několik otázek:

1.) Pro vášnivé autory: Jste muž, nebo žena? Píšete za ženy i za muže? Nebo preferujete jenom jedno pohlaví? Proč? Zkoušeli jste už někdy napsat něco za jedince pohlaví opačného?

2.) Pro vášnivé čtenáře: Co vás nejčastěji zaráží na knihách napsaných autory opačného pohlaví? S jakými chybami se nejčastěji setkáváte?

3.) Pro všechny: Jak se stavíte ke zidealizovaným hrdinům? Promítáte do nich své osobní ideály a choutky? Kde myslíte, že je hranice mezi přehnaným superhrdinou a hrdinou, který je sice chytrý a pohledný, ale věříte mu to a máte ho rádi?

Temnářka
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Ms.Scriptum Ms.Scriptum | E-mail | Web | 3. července 2011 v 20:13 | Reagovat

Já nejraději píšu za ženský, vyvinutý, inteligentní, překrásný, nepřekonatelný - superženy! :-D
Nemůžu si pomoct, je to úchylka, kterou se snažím překonat a postupně svým postavám cpu nejrůznější chybky.

2 Katanga Katanga | E-mail | Web | 3. července 2011 v 20:21 | Reagovat

Ok, tenhle článek mě pobavil, takže ho jdu skrze zlé facebookovské síly šířit dál. Ovšem nejen pobavil, ale je i trefný. A co víc, poučil.
Nejsem pisatel a ani zrovna vášnivý čtenář (za což se stydím), ale hraju rpg a převážně ve fantasy světech. A i na hraní roleplayingu se tento článek dá skvěle napasovat. Aby člověk skvěle hrál crossgender (tedy muž za ženu, žena za muže), musí v tom být mnohem více, než jen hlídání koncovek u sloves. Musí v tom být mnohem, mnohem víc. Člověk musí vědět, jak se opačné pohlaví chová, jak opačné pohlaví myslí. Pokud to člověk nemá ujasněno, hraje tak jako já - bezpohlavní potvory, které sice vypadají jako muž či žena, ale chováním se nepodobají ani jednomu (či se více přikloňují k ženám, v mém případě). Vím to, neřekla jsi tady přece nic nového, ale nic s tím nedělám. Ale tento článek mě trochu nakopnul, takže se jdu nad sebou zamyslet, pozorovat více okolí, aby bylo pohlaví mých postav poznat i z toho, jak se vyjadřují, jak se chovají a jak myslí.

Mimochodem, oceňuji, jak dovedeš mnohé trable dnešního světa (a nejen toho literárního, stále vzpomínám na článek o zrůdných bishících) shrnout do celkem stručného a čtivého textu ;)

3 Sikar Sikar | Web | 3. července 2011 v 20:26 | Reagovat

U některý kousků jsem se příjemně zasmál, protože mi mluvíš v pár bodech z duše. Správný hrdina má mít své vady a mouchy. Dokonce i inteligentní ještěři (na toto téma lze hodit řeč s Cirrat, páč za jednoho příslušníka zrovna hraju jisté RPG a ona se mnou vedla zajímavé debaty)

jinak...

1) v ich formě jsem ženu dosud nepsal, v er ano, přičemž v jednom případě ji děj jaksi nestihl zastihnout během menstruace a podobných nepříjemností. připomínky k tomu nikdo neměl (mám na to důkazy)
2) mladá, hubená a prsatá hrdinka, která holýma rukama pomlátí tři svalnaté chlapy, aniž by sama sobě nalískala kozama... důvod, proč jsem úchyl na loli tvary a mé postavy jsou stejné. ovšem když žena píše o mužích, může to dopadnout dobře (Rečková třeba)
3) můj nedávný článek jsi četla.

4 Elinor Elinor | E-mail | Web | 3. července 2011 v 20:28 | Reagovat

1.)Jsem žena, píšu především za muže a dalo by se říct, že muže i jako hrdiny preferuju. Jejich postavení coby hybatelů příběhů mi připadá tak nějak samozřejmější, přijde mi, že se s nimi líp pracuje a jsou méně nároční na zvládání problémů. Myslí jinak než ženy a to jejich myšlení je víc využitelné pro určité typy příběhů (military, atp.).
Na ženské postavy se omezuju pouze v několika textových hrách, podle čtenářů jsou dokonce oblíbenější než moje mužské charaktery, ale tak nějak netuším, co si počít s holkou coby hlavní hrdinkou či dokonce vypravěčkou příběhu. Velice rychle to přestanu zvládat.

3.) S hrdinou hlavně musím být schopná vydržet. Neřekla bych, že přehnaně idealizuju, to, že je někdo chytrý, pohledný, schopný, atp. ještě neznamená, že není fajn a nemá svoje chyby a nedostatky.
Do postav se nepromítám, maximálně po mně něco podědí. :) Vliv autorky se projevuje spíše v tom, co jim nedělám, a čím jim kompenzuju, že jim nedělám pár věcí.  :-D

5 Saanma Saanma | Web | 3. července 2011 v 20:33 | Reagovat

1.) Žena(pochybuji, že žena, ale holka jo ). Psaní za druhé pohlaví... Když vidím knihy napsané opačným pohlavím, vidím v podstatě druhé pohlaví.

Prostě, když muž píše za ženu, je potom hrdinka tak trochu chlapská a právě proto většinou chladná.
A to i naopak.
Proto, raději píšu za ženské pohlaví.

2.)Chybami...
Jsou to potom ženochlapi, chlapoženy.
Zidelizovaní až příliš a řekněme skoro bezcitní. Třeba romány pro dívky, jak je může psát muž? Vůbec se nestará o to, co zrovna v té době zajímá ženské pohlaví.

3.) Co o tom říci?
chápu, že každý idelizujeme postavy, ale přeci jen někdy je moc až příliš moc. Právě proto vznikli superhrdinové a superhrdinky, autoři je zidelizovali až moc.

ps.: článek je moc povedený :-)

6 Abyss Abyss | Web | 3. července 2011 v 20:41 | Reagovat

Pobavit a poučit... tak se mi to líbí :D
Tak u chyb... já bych to snad ani nenazvala přímo chybou jen mnohdy trochu moc, a jindy zase moc málo, bujnou fantazií autora. Až to třeba působí i trochu krkolomněji a mnohdy se pak musím smát.
K dalším otázkám... rozhodně by mě nebavilo číst, když by můj hrdina byl hnusák, tak to prostě je. Někdy tedy vzhled předčí ještě charakter, ale takhle vypracovat postavu umí jen málo lidí. Mě tak nevadí ani dokonalý vzhled jako když čtu fantasy a tam je postava, má super sílu a schopnosti - jen na něco mrkne a je to ve vzduchu, takové knihy nemají smysl.
A to že většina hrdinek nemá menstruaci je jasná věc :D Holt mají více štěstí než my, hlavně u knížek s upíry často přemýšlím, jak to lovkyně vlastně dělají xD

7 Katanga Katanga | E-mail | Web | 3. července 2011 v 20:43 | Reagovat

A ještě dodatek, jaké hrdiny preferuji.. Záleží na literatuře a schopnosti autora tu postavu podat. Jsem schopna si zamilovat vyžle z předměstí, které shodou náhod vyřeší problémy a zapojí se do dobrodružství. Stejně tak jsem schopna obdivně vzhlížet k rytíři, který se vyloženě narodil pro to být hrdinou. Jak říkám, u mě záleží na autorově podání. I menstruující hrdinka, či rytíř, který si rád s chutí říhne, může být zpracován tak, že knihu s odporem zavřu po první stránce...

8 Sikar Sikar | Web | 3. července 2011 v 20:47 | Reagovat
9 KadetJaina KadetJaina | Web | 3. července 2011 v 20:56 | Reagovat

1) Jsem žena (prej), píšu nejčastěji ženské hrdinky, ale už jsem patlala i chlapy v ich-formě. Jenomže mám trošku feministicky založený pohled na svět, takže to podle toho občas vypadá :D

2) Vždycky mě zarazí super hrdinky, které mají aspoň pětky a žádné probémy se zády a během O_o

3) Sláva ideálům! Aspoň je na co nadávat! :D Bohužel je často píšu taky, ale snad se jednoho dne opravim. Nejlepší je do nich narvat nějaké postižení nebo nemoc, pak už tak ideální nejsou 8-)

Jinak článek opět mluví za vše, good job :-D

10 KadetJaina KadetJaina | Web | 3. července 2011 v 21:09 | Reagovat

[6]: Co já vím, v nějakým filmu po lovkyni upírů šli, právě proto, že měla menzes :D

11 Lennroe Lennroe | Web | 3. července 2011 v 21:15 | Reagovat

Heh, hned první příklad mě dostal, když chlap píše o ženským sexu většinou se výborně bavím. Ale ono prostě stačí jenom když autor jakýhokoli pohlaví popisuje, to  o čem nemá páru.
Ale obecně, ženská postava z pohledu chlapa je z velký části prostě kuchařka a sexuální objekt. Málokdy se zabývají její šílenou chutí na sladký, mizernou náladou a ledasčím dalším. Samozřejmě jsou autoři, kteří to celkem zvládají. Naopak ženský většinou napíšou oba pohledy dobře, ale zas hodně jich má tendence se různým situacím vyhýbat a jiný zase natahovat.
Já mám ráda naprosto neideální hrdiny. Klidně obtloustlé smradlavé a se spoustou zlozvyků, dokonalí hrdinové mi taky vesměs nevadí, ale dokonalé hrdinky mi lezou na nervy (protože na ně samozrřejmě žárlím).

12 Katanga Katanga | E-mail | Web | 3. července 2011 v 21:32 | Reagovat

[9]: Ano, s názorem na dámy s nehorázně velkým poprsím a jejich bezproblémový běh a boj, se ztotožňuji.. Chtěla bych mít jejich ocelovou páteř :D

13 Madeleine Madeleine | E-mail | Web | 3. července 2011 v 21:34 | Reagovat

Bravo. (A válí se smíchy na křesle.) :-D

Co se týče tvého dotazníku:

1)Chlapa v ichformě bych ve sných sedmnácti nepsala ani kdyby mu bylo šedesát, byl impotentní a myslel jen na astrologii, ale třeba se můj názor časem změní. Erformě se mi to docela daří, žádné idealizace a s radostí si to užívám. Já si teď tu erformu celkově užívám více, protože člověk není vázán na jednu postavu.

2)Těžko říct, člověka občas něco praští do nosu, ale většinou to do tří dnů od přečtení zapomenu, tedy pokud to není prsatá a dlouhovlasá hrdina v bitvě nebo jiné a celkem jasné přehmaty, které mi jsou proti srsti.

3)Je možné se bavit o idealizaci, když mám na opačné pohlaví úplně jiné měřítko než většina ženské populace? :-D Moje choutky řádí často, a proč taky ne? Takže vlastně ani nesvazuje ta tenká hranice mezi superhrdinou a obyčejným mužem. Možná to taky bude tím, že jak při čtení, tak při psaní, beru na padouchy, kteří se chovají jak se to zrovna hodí do krámu. :-D A moje hrdinky většinou mají spíš přirozené charisma a mozek, což jim samo o sobě přináší nemalé komplikace. :-D

P.S.: Upřímně na co ty hrdinky, co musí zachraňovat svět, otravovat tak obyčejnou a nepříjemnou věcí jako je menstruace? :-D Ale už mě to taky párkrát napadlo, možná, že člověk nemá dostatek odvahy něco takového řešit a nebo to prostě nepovažuje za podstatné. :-D

14 Vysmátá Vysmátá | Web | 3. července 2011 v 22:27 | Reagovat

Superhrdiny nemůžu vystát a jakmile vidim nějakou takovouhle Mary-Sue končim se čtením. Potřebuju aby chlápek buď prděl nebo měl úchylné vtípky, byl "malý" nebo ošklivý a aby ženská měla periodu, tudíž byla náladová, věčně nespokojená nebo měla malý prsa. Jednoduše nějakou chybu ta postava mít musí. Pryč s géniusi!

15 Matt Matt | E-mail | Web | 4. července 2011 v 8:33 | Reagovat

Už jsem psát i za ženy, přestože jsem muž.

16 Čerf Čerf | Web | 4. července 2011 v 9:15 | Reagovat

Dobře napsané, s nadhledem a přitom břitce. Jsem muž a když píšu, píšu, jak mě to napadne. Ať už ústy kohokoli, stejně aspoň v druhém plánu o sobě, jako víceméně každý, tomu se asi úplně vyhnout nejde.

Pokud jde o chyby, zastávám názor, že bez chyb by byl svět a život nudný. Ostatně i bezchybnost je svým způsobem milou úchylkou, tak proč si o ní občas něco nepřečíst? :-) Každý má hranici toho, co je pro něj ještě přijatelné, posunutou jinam. Snažím se tedy tu svou ctít a ty cizí tolerovat, protože není moc důvodů pro domněnku, že právě ta moje je položena správněji než ostatní.

17 Elinor (+ Derk) Elinor (+ Derk) | E-mail | Web | 4. července 2011 v 10:02 | Reagovat

Jinak děkuji za pěkný článek, právě si ho přečetl muž a vedeme dlouhou debatu, co se u crossgender psaných postav dá či nedá páchat.

Každopádně ačkoli můj drahý zásadně nesouhlasí s neschopností mužů napsat ženskou postavu (nutno dodat, že pár vytvořil, byly spíš... ehm... obdařeny nepříliš vyvinutým hrudníkem :-D, podivnou výchovou a v mezích normy realistickou. Sice menstruaci příliš neřeší a jím napsané slečny jsou pokud jde o lovení vyloženě predátorky, které si svého chlapa uloví a svedou :-D  :-P, ale... jo, i bych věřila, že by takové ženy mohly existovat a pobíhat po světě :-D ).
Považuje to za genderově stereotypní tvrzení, protože mužské pokolení dostává od spousty autorek prý pořádně zabrat taky a kam se na to hrabe nějaký kopanec do koulí. :-D Je to prostě ten nebohý muž, který MUSÍ zachránit princeznu poklidně chrápající ve věži, kterou nevzbudí ani to, že kolem pobíhá oheň blinkající drak. Většina ženských autorek nechá hrdinu pořádně projít peklem, jen aby se po dlouhém boji dostal k té princezně a tam od ní dostal odměnu (v jakémkoli smyslu) místo toho, aby použil mužský rozum a draka přechytračil. Také je pozoruhodné, že muži ve většině ženských tvorbách jsou jen zdatní bojovníci a myšlení se jim nedostává. Někdy se dokonce zdá, že myslí jen tím jedním - když se konečně dostanou do věže k princezně, málokdy se shání po koupelně a něčem k snědku, místo toho hledají ložnici. Správně by měli princeznu zdrbat za to, do čeho to vlezla a proč ji z toho musel sakra zachraňovat a že příště si to nechá proplatit jinak než v naturáliích. :-P

Další ohavností, co autorky dělají mužům, je soupeření několika soků o slepici, místo toho, aby si logicky popovídali, že když jde oběma jen o jedno, můžou se přece vystřídat. U většiny takto obdivuhodných hrdinek mám totiž problém pochopit, co jiného by mohlo muže na takovém charakteru zajímat.

Pojetí mužských postav v mnoha fantasy psaných ženami je klasický rodinný typ, zlý padouch, krásný a tajemný cizinec... jo, a ještě dobrodsrdečný zloděj. A postach všech mužských čtenářů - rytíř na bílém koni! :-!
Fantasy z poslední doby a jedoucí na upíří vlně tento trend nejen neopouští, ale dovádí ad. absurdum. Edward není muž, ale emocionálně nevyrovnaná bačkora. A Jacob zas hlavní hrdina přes kopírák, aby se do něj mohla hrdinka zamilovat a hrdina tím přišel k Dilematu.

Mužům se dá sice vyčítat mnohé u psaní ženských postav, ale ženy na tom nejsou s muži o nic lépe. Výjimky jsou na obou stranách, ale pořád je menší zlo divný popis sexu (ad. popisy sexu u ženy na začátku článku z mužského pohledu) než naprosté prznění mužské přirozenosti v němž se vyžívají zejména autorky červené knihovny. :-P

18 Lady Diabolus Lady Diabolus | Web | 4. července 2011 v 11:51 | Reagovat

Dovolím si nejprve odpovědět na otázky.

1.) Jsem žena. Tedy skoro. Píšu jen ženy. Víc mi to vyhovuje a líp se vžiji do role. Muže jsem psát opravdu zkoušela , ale jedna dobrá kamarádka, která také píše, mi řekla, že to vypadá, jako by byl teplej. Od té doby radši ne...

2.) Nejvíc mě zaráží to, že ostatním se to (na rozdíl ode mne) daří. I když občas jsou muži zženštilí a ženy moc drsné.

3.)Upřímně, zidealizovaní hrdinové mi vůbec nevadí, já čtu všechno, takže je mi to celkem jedno. Své choutky do příběhů nikdy nemíchám. To bych pak vyvraždila celou zemi ;). Já vždycky říkám, že hrdina by měl být alespoň jednou odkázán na ostatní. Pokud se ze všeho dostane bez škrábance, hlavou by podle mě kroutili všichni. I superschopnoti mají své nevýhody.

Jinak bych chtěla vzdát hold všem tvým článkům ;)

19 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 4. července 2011 v 12:17 | Reagovat

1) píšu za oě pohlaví a jde mi to podle momentálního rozpoložení, teď mám rozpracovaný dva chlapi a na ženský nějak nemám náladu, a to ani na sebe :-D
2) při čtení na takový věci nemyslím, teď si vybavuju třeba Střážce času, kde jsou kapitoly rozdělené podle postav, takže se tam pohlaví různě střídá, myslím, že to psal muž, ale už si nevzpomenu, a poznat to nebylo
3) tak samozřejmě si radši přečtu o dokonalém chlapovi, ale když nemá aspoň nějakou vadu, tak mě začně rozčilovat, že nikdo takovej přece nemůže existovat, ale zase nesmí bejt moc blbej, protože to mě zase štve, jak je blbej :-D

20 Taychi Taychi | Web | 4. července 2011 v 14:06 | Reagovat

vždycky jsem přemýšlela jak je možné, že ženy v anime a knihách nikdy nemají menstruaci a jak by to řešili. Jen v jedné knize o tomhle padlo a třináctiletá náhle začala krvácet. ovšem i v knize to dostala jen jednou :D
a ne nebyla to kniha o holčičích problémech ale trilogie Moira :D

21 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 5. července 2011 v 5:54 | Reagovat

[1]: :-)

[1]: Děkuji. :-)

[3]: Loli tvary jsou praktičtější. :-D

[4]: :-D

[5]: Děkuji. :-)

[6]: Lovkyně odešla stranou, aby si vyměnila tampón. :-D  :-D  :-D

[7]: ;-)

[9]: Dík. :-)

[11]: Tak, ono to možná bude tím, že jsi sama ženská, takže chyby v ženských textech nevidiš. :-)

[13]: Asi tak. ;-)

[14]: :-)

[15]: :-D

[16]: Dobrá myšlenka. :-)

[17]: Netvrdila jsem opak, chyby jsou na obou stranách, jenom prostě jako žena lépe odhalím ty mužské nedostatky. :-)

[18]: Děkuji. :-)

[19]: Viz. Reynevan, kterého jsem měla 3/4 trilogie chuť zabít. :-D

[20]: :-)

22 Elinor (+ Derk) Elinor (+ Derk) | E-mail | Web | 5. července 2011 v 9:01 | Reagovat

Můj drahý při přečtení reakce na jeho vyjádření se vykoukl zpoza deky a prohlásil: "Ano, málokdo vidí trpící muže!" :-D
Asi ho budu muset přimět k nějakému článku, snaha donutit komentovat moje postavy vedla k tomu, že jsem se dozvěděla, že většina mých chlapů je příliš racionálních na to, že by mělo jít o mužské pohlaví. :-P

23 Jackie Decker Jackie Decker | E-mail | Web | 5. července 2011 v 15:49 | Reagovat

Tak tohle je taky krásně pojatý článek :)
Musím říct, že máš pravdu no. Jako měla i Dalleth.

To s tím vykouřením mě dostalo :-D.

Ono je pravda, že je to někdy hodně těžké vystihnout.

24 Jackie Decker Jackie Decker | E-mail | Web | 5. července 2011 v 15:49 | Reagovat

PS: S manželem jsme se u obou vašich článků pěkně nasmáli 8-)

25 Iccawe Iccawe | Web | 5. července 2011 v 19:22 | Reagovat

Píšu jen za jedno pohlaví, jelikož už jsem si jej řádně prozkoumala (a tím myslím ženu, kterou jsem..., pokud nejsem muž, hermafrodit, nebo něco jiného). Ženě prostě jde psát za ženu. :) I v mých příbězích jsou v čele vždy hrdinky. O chlapech už se napsalo, i když jim to v představách sluší, že ano... :)

Za chlapa jsem zkoušela psát, a jde mi to maximálně v tu chvíli, zda - li je to skřet... :D :D :D

Nicméně - moji hrdinové obvykle lidské bytosti, nýbrž něco humanoidní, takže nevím, nevím. :D

26 Iccawe Iccawe | Web | 5. července 2011 v 19:23 | Reagovat

Jináč zasejc zdravím. :D Po dlouhé době jsem tě zahlédla na Srdci v komentářích, tak jsem nakoukla. :D Snad nevá. :D

A koukám závistivě na návštěvnost (62 lidí ve chvíli, kdy tu jsem a 6 dalších online). :D :D :D

27 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 5. července 2011 v 20:34 | Reagovat

"Bohužel, příslušník opačného pohlaví vám na rozdíl od mimozemšťana může říct: 'Hele, tady mi to nesedí.'" No tedy!! Jsem pobouřeno! I my máme své city! Protestuji!

Mám nespornou výhodu že jsem rodem středním, dává mi to jakýsi unikátní nadhled. :-D Ale, vskutku - je dobré mít v sobě kus ženy a kus muže, ač se to docela mlátí a zní to směšně, nerealisticky...
Jsem vášnivé to i to (dokonce si myslím, že nebaví-li autora číst, je to přinejmenším špatné), takže rádo odpovím:

1.) Aha.
Hm.
Jsem střední. A píši nejraději za muže, protože za ženy se stydím, ale už tu mám nebo jsem mělo ženskou hrdinku, do které se pokouším vcítit - ale nejdůležitější je pro mě uvažovat o hrdinech tak trochu jako o malých dětech, jak by se asi zachovali ve svém dětství, a tudíž jak se to budou snažit rozpačitě zakrýt nebo naopak - učiní-li tak. Není nic lepšího než když vás hrdina překvapí sám od sebe... (kdy už někdo vymyslí ekvivalent slova "hrdina", který nebude znít tak hnusně jako protagonista? :-D Zní to tak... hrdinsky...)

2.) S jakýma chybami :-D Perfektní ironie!
Zaráží mě, že neexistuje pohlaví nestřední. Ale uvažuji-li o sobě jako o muži, pak si kontroluji velmi často kdo knihu přeložil a často mě to i naštve - když třeba Jacka Kerouaca přeloží ženská, je to poznat. Vážně. Proto sáhnu po originále... A u ženských autorek nenacházím žádné chyby, proč, jsou to dobré spisovatelky (jakože já špatné odkládám, to zní tak manipulátorsky :-D ), stejně, jako jsou dobří spisovatelé.  Nevnímám ten rozdíl jako propast, ale jako můstek. Jen některé ty slečny, které nevyjdou za celý den ven a jen osnují mocné a převeliké Bradavické orgie mě dost děsí... a u pánů to (snad (doufám (modlím se))) nehrozí.

3.) Ideální hrdinové a epické ságy = zlo či výsměch, nevím, co je horší.
Inteligentní hrdina není superhrdina, ba právě mnohdy naopak... Mám nejraději ty postavy, které mají co říci a přesto nevykecají všechno.

28 Shariony Shariony | Web | 9. července 2011 v 13:19 | Reagovat

Jednou jsem četla fantasy, kde hlavní hrdinka měla menses a docela hezky to do příběhu zapadlo. (psala to žena) Hlavní postava mi musí být něčím sympatická, nejlepší ale je, když má i špatné vlastnosti, zvlášť, když se v průběhu čtení odhaluje jejich příčina, to pak tomu dává hloubku.

29 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 9. července 2011 v 14:21 | Reagovat

Juj, zasklila jsem nějaké komentáře, rychle napravit:

[24]: Daletthina série byla taky supr, toto je jen chabá reakce na ni. Dík! :-)

[26]: Vůbec neva. :-D Návštevnost pomalu roste, tak snad tomu tak bude dál. :-)

[27]: Zapomněla jsem na Stvoření, omlouvám se. :-D
jakýma chybami je úklep, zase jsem přepisovala větu a nepřepsala jsem ji celou, stane se. :-D

[28]: Psychologicky propracované příběhy, to mám taky ráda. Ale to skutečně vyžaduje i špatné vlastnostnosti a čím více, tím lépe. :-)

30 Ivya Ivya | Web | 10. července 2011 v 16:39 | Reagovat

[9]: [12]: Mám pětky, záda mě z nich tedy nijak zvlášť nebolí a při běhu mám problémy s úplně jinými věcmi ;)

31 Lennroe Lennroe | Web | 11. července 2011 v 16:10 | Reagovat

[27]: Modlit se můžeš, chlupáčku, ale věř že od pánů to hrozí taky a ne úplně vzácně... :-D

32 Selenne L. Athi Selenne L. Athi | Web | 17. července 2011 v 23:19 | Reagovat

muhehe, tak tuhle problematiku chápu naprosto přesně... já už idealizované hrdiny těžko skousávám, spíš se začínám zabředávat víc do reálna... ano, nerada čtu o tom, jak muži prdí, krkají, jdou močit atd., stačí mi spíš takové náznaky "nedokonalosti: hrdina vstane a není navoněný, čistý a naprosto připravený do akce, ale viděla bych to spíš tak, že hrdina vstane, je nevrlý, po několika dnech jízdy nevoní zrovna vábně a i to strniště by si mohl už konečně oholit... samozřejmě, že jako ženská autorka píšu raději ženy, ale pokud mi to moje fantazie a jakž takž dobrá intuice dovolí, troufnu si psát i z pohledu hrdiny... upřímně, ačkoliv je častokrát vidět, že muži nezvládají ženy a naopak -hehe, jaká ironie :D :D - tak se přeci jen najde pár zdatnějších, kteří problémy opačného pohlaví dokáží naprosto skvěle popsat a pochopit (např. to je jeden z důvodů, proč jsem začala číst Meč Pravdy od Goodkinda - připadá mi, že Kahlan je jedna z nejlepších hrdinek napsaných mužským autorem, co jsem kdy četla)... toť můj trochu kostrbatý a nepřehledný názor :D

33 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 18. července 2011 v 3:46 | Reagovat

[32]: Proč kostrbatý? Myslím, že ses vyjádřila dost jasně.

Goodkinda jsem nečetla, trochu mě děsí rozsah celé série, je to něco jako Kolo času. Kahlan znám tedy jenom ze seriálového podání a tam mě nejvíc zaujaly její vlající rukávy, ale to je zase o něčem jiném. :-D :-D :-D

34 Selenne L. Athi Selenne L. Athi | Web | 20. července 2011 v 20:07 | Reagovat

[33]: uff, a mě to přišlo, že skáču od jednoho k druhýmu :D

ten strach z rozsáhlosti toho cyklu chápu, já se bohužel dostala prozatím k čtvrtýmu dílu (plus jsem ještě na přeskáčku přečetla 6 a 7, ale to mi ani příliš nevadilo)

a ty rukávy chápu :D :D upřímně,   chtěla bych mít její šaty, jakýkoliv model, který se v seriálu nabízí ;)

35 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 20. července 2011 v 20:20 | Reagovat

[34]: Do divadla nebo na ples možná, ale kdybych měla vletět mezi bandu záporňáků s dvěma dýkama a všechny je posekat, preferovala bych něco civilnějšího, co se člověku všude neplete. Samozřejmě, jsou krásné, ale i pro to cestování odnikud nikam by bylo lepší něco méně honosného a více praktického. Přece jenom z takových šatů by jí několikatýdenní pobyt v lese učinil hromádku špinavých hadrů. :-|

36 ratuska ratuska | Web | 28. července 2011 v 12:06 | Reagovat

Ha, připadám si jako totální ignorant, protože jsem nikdy o hrdinovi takhle nepřemýšlela. Prostě beru, co autor dává, bez keců a remcání. Dokonce ani neřeším, jestli autor popisuje hrdinu stejného či opačného pohlaví...

37 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 28. července 2011 v 15:21 | Reagovat

[36]: Občaas to člověka prostě trkne. :-D

38 Dzafar Dzafar | 6. prosince 2011 v 21:22 | Reagovat

1 osobne povazuju muzskou postavu za lepsi pro akci a pribehem pohaneny komplot a zenu pro rozhovory a takovy ty milostny a citovy afery.

2 co me nejvic zarazi?uvedu dva priklady.jeden je hary poter.ten me jako mladymu muzi ,ktery si pamatuje co delal a co nedelal pripada..zabavnej.
druhej je david weber aneb plukovnik harington ci co.veta "slozila tri chlapy jednou presnou ,uspornou davkou"  me k zene  moc nehodi.

3 asi osobni preference.Rodina kde 3/5 clenou sou poznamenany nejakou vymecnou chorobou/udalosti/magii me tez prijde prehnana.

nemuze jinak nez souhlasit s cislem 17.v posledni dobe mam pocit ze existujou jen divenky ktery prohlasujou ze muzi nepremyslej. ac prsata nymfa existovat muze,vyskyt Eddyho "backory" Cullenna je radove nizsi

k menstruaci-ono vyrukovat na zenu s takovou,bit sebelip zabalenou otazkou  se rovna pokusu o sebevrazdu

39 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 7. prosince 2011 v 18:41 | Reagovat

[38]: Tak tady bych třeba oponovala Neomillnerovou nebo jinými fantasy autorkami, které používají hrdinky, ale mají příběh postavený na akci. Myslím, že ale hodně záleží na preferencích autora i čtenáře.

Jinak k těm nevhodným otázkám - ono záleží na typu ženy a na situaci. Samozřejmě, ptát se když se chytá za břicho a kňučí, se sebevraždě rovná. :-D

40 whitelly whitelly | 10. prosince 2011 v 19:52 | Reagovat

Sem nemel na mysli porod...

ja budu oponovat takhle.proc by ve svete elfu,magie, upiru, ufounu,draku,nemohly existovat taky "nerealisticky" osobnosti.

41 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 11. prosince 2011 v 17:33 | Reagovat

[40]: Otázkou je, co myslíš nerealistickou osobností... :-)

42 whitelly whitelly | 11. prosince 2011 v 21:29 | Reagovat

"skvělé kuchařky, kozaté, nikdy nemají menstruaci, nikdy se na vás bezdůvodně nedurdí, jsou skvělé v posteli a i po té."

idealniho muze nebudu citovat,ten popis,to sem celej ja.

asi bych to zakoncil tim,ze to zalezi na ctenari.

43 Hozardscend Hozardscend | E-mail | 22. května 2017 v 0:06 | Reagovat

viagra information forum contains new posts
http://viagra-withoutdoctor.net - viagra without a doctor prescription
  viagra buy legend
<a href="http://viagra-withoutdoctor.net">viagra without a doctor prescription
</a> - generic viagra maestro
viagra generic online if this is your first visit be sure to check out the faq by clicking the lin

44 Ramonzsmano Ramonzsmano | E-mail | 13. října 2017 v 19:55 | Reagovat

cialis does it work for everone
http://cialiswalmartusa.com - cialis over the counter at walmart
  cialis information patients invitations
<a href="http://cialiswalmartusa.com">cialis over counter at walmart
</a> - buy cialis all the information and videos about buy cialis
cialis 10 mg 4 tablet most users ever online was

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama