Velké letní (nejen) fantasy menu 2, možná se staví i Králičistánec

28. července 2011 v 7:29 | Tereza Matoušková |  Recenze
Jelikož jsem se v posledních dnech setkala s několika prosbami o radu, co číst/nečíst, rozhodla jsem sestavit další menu.
Nechte si chutnat a nebo nakoukněte do starších nabídek:

Klasika s kokteilovým deštníčkem
Fantasy temnější než skřetí duše odehrávající se na dalekém a studeném severu na sklonku pohanské éry. Anderson patří mezi klasiky žánru, ale v tomto případě by bylo velmi nemilé plést si ho s Tolkienem. Ano, i tady jsou elfové a skřeti, ale s těmi, které najdete ve Středozemi mají jen málo společného.
Kniha patří do Sapkowského kánonu fantasy, stejně jako Tři srdce, tři lvi od stejného autora. (Ty jsem bohužel ještě nečetla, ale už si hoví u mě v záložkách, abych na ně při nezapomněla, až budu příště objednávat něco z Minotaura.). Muž četl od Andersona ještě jeho trilogii od Haraldovi Krutém, což už je ale spíš historická záležitost. Každopádně podle jeho reakcí je to taky slušné čtení, takže pokud máte rádi Vikingy, Varjagy a jiné raně středověké obludy, určitě nepřehlédněte.
Anderson se jednu dobu prodával v Levných knihách (kacířství), teď už ho pravděpodobně vypudily nějaké pískačky, hračky, DVD, nebo dámské korále. Každopádně 39Kč za mistra fantasy, nekup to.

Tato kniha taktéž patří do Sapkowského kánonu, dokonce rovnou do TOP 10. Takže kdo nečetl a prohlašuje se za znalce žánru, může si pod článkem vypůjčit papírový pytlík a s ním na hlavě upalovat do knihkupectví, jinak bude na věky věku znemožněn. :-D
Recenzi na knihu jsem psala nedávno, takže se více rozepisovat nemá ani smysl.

Pro změnu další kánonické dílo, které si v mém osobním žebříčku stojí hodně vysoko. Pokud máte rádi takový ten typ příběhů, kdy se realita prolíná s fantastičnem a scény z velkoměsta přechází v snové sekvence, je to knížka jako stvořená pro vás. Pokud jste mateřský typ, je to opět kniha pro vás. Pokud holdujete hodně netradiční fantastice, jděte do toho!
Kniha se točí kolem příběhu Cullen, která šla v těžké životní situaci na potrat. Se svým synem, kterého se rozhodla si nechat vzít, se po několika letech, kdy už je šťastně vdaná a narodila se jí dcera, setkává ve snovém světě Rondua. Společně potom každou noc, kdy Cullen usne, hledají Měsíční kosti. No a tak trochu i cestu jeden ke druhému.

Top 10 kánonická fantasy hovící si na žebříčku hned za Pánem prstenů. ("Znalci", kteří nečetli, nechť postoupí na konec článku, čeká tam na nich pytlík.)
Věřím, že nejsem sama, pro koho je tento příběh srdeční záležitostí. Na Čaroděje navazují dále geniální Atuánské hrobky a filosofické Nejvzdálnější pobřeží, které uzavírají původní trilogii. Na tu navazují ještě dva nebo tři další tituly, ze kterých jsem četla pouze Jiný vítr. Ten dle mého už ale postrádá kouzlo, kterým se mohou chlubit příběhy původní a je zbytečně zdlouhavý.
Kniha je bohužel vyprodána, takže doporučuji zapátrat v knihovně, nebo v antikvariátu.

Další titul z Top 10 (pytlíky jsou dole, však už víte). Fafhrd a Šedý Myšilov jsou jedni z mých nejoblíbenějších fantasy hrdinů vůbec. Poprvé jsem se s nimi setkala v Síni slávy mistrů fantasy. Nedlouho na to vyšli tři povídkové sbírky, takže jsem mohla propadnout své závislosti na Lankhmaru docela. Psala jsem o něm mimochodem i v článku o SS (myšleno sword and sorcery, ne ti Němci). Mimochodem, název subžánru "meč a magie" pochází od Leibera. Na rozdíl ale od Moorcocka a Howarda, z Leiberových knížek je cítit nadhled a jistý velice přívětivý smysl pro humor.

Plážové hity
Ano, ano, ano, to přece všichni známe, HBO natočila seriál, hraje v něm Sean a je to tam samá krev a samý sex, což je znak absolutní konzumnosti a zvrácenosti. Ještě plivanec na to. ONO TO EXISTUJE I JAKO KNIHA??!
Hra o trůny je dalším kouskem ze Sapkowského kánonu, který chytne a nepustí. Pořídit ji můžete buď jako jeden celek, nebo ve starším vydání ve dvou kusech. Bohužel série patří k oněm nekonečným. Ne, není ta takový extrém jako Kolo času, ale i tak - čtyři díly jsou venku, pátý se chystá a v Martinově hlavě na nás čekají minimálně další dva. UH, kdyby to jen nebylo to návykové.
Kolo času je mimochodem taktéž kánonická záležitost. Je to vlastně jedna z mála kánonických knížek, která mě nesmetla pod stůl. Ne, že by byla špatná, ale prostě místy nudí. Minirecenze zde

"Neobvyklá kniha, na jejíchž stránkách sousedí alchymie s informatikou, dýka z bulatové oceli s kalašnikovem a šavle se používá stejně často jako laptop..." Ach, ti Poláci.
Abyste neřekli, že jenom opisuji Sapkáče... Sestřenky v kánonu nejsou. To ovšem neznamená, že nestojí za přečtení. Nedávno tuším vyšel druhý díl, který je podle recenzí slabší, ale toto je jízda, která se čte jedním dechem. Tak aby holky nezůstaly v Jakubově stínu...

Hvězdný prach v plavkách
(Původně jsem v rámci ranní mozkové blokace chtěla místo Hvězdný prach napsat Neil Gaiman, ale zaprvé nevím, jestli by to jeho nebo fanoušky neurazilo, zadruhé to zní jako výkřik z nějakého laciného bulváru. Navíc by ta představa mohla některé čtenářky pronásledovat po zbytek dne a značně rušit jejich pracovní koncentraci.)

Realistické povídky okořeněné špetkou fantastiky prostě můžu (a vůbec jsem se teď sama nepřepsala povídky/plavky, že jo. Bohové, ještěže si to po sobě čtu. Dobře, tohle je konec, jdu si uvařit kafe. Přestááávka.)
Takže znovu...
O Gaimanových povídkách už jsem tu psala, protože realistické povídky okořeněné špetkou fantastiky prostě můžu. Povídání o nich si můžete přečíst zde. Gaimanovy díla sice nepatří do TOP 10, ale jméno je to natolik známé, že "znalcům-neznalcům" opět doporučuji nasadit si na hlavu výše zmíněný pytlík (nebo plavky) a resty dohnat.

Další kánonický kousek - a že jich dneska bylo málo, že? Knížku jsem dočetla poměrně nedávno a slyšela jsem na ni dost rozporuplné reakce. Osobně jsem od Gaimana nic méně Gaimanovského ještě nečetla. Nečekejte městskou fantasy, spíš podivnou (ne) pohádku z viktoriánské éry a nebudete zklamaní.
Podle knihy byla natočena docela slušná fantazárna, která se předlohy cca drží (jen ty nejdivnější pasáže jsou vystřídány standartním klišé), takže pokud jste líní číst, můžete se aspoň podívat na film.

Horová tečka
Nějaký Joe Hill... Že ho neznáte? A co když napíšu celé jméno tohoto autora - Joseph Hillstrom King? Svítí? Spisovatelský gen se prostě dědí, ale pokud čekáte druhého Kinga, tedy Stephena Kinga, asi se nedočkáte. Joe Hill je originál. Ano, najdete se tu spousta styčných bodů - propracovanost postav, syrovost a ryzí vypravěčská genialita. Ale zbytek je prostě osobitý. Doporučuji i autorův starší kousek s názvem Černá krabice, i když ten je dle mého o třídu níž. Což je ale stále u tohoto autora hodně.


Přijemné počtení,

Temnářka

Vysvětlivka: Králičistánec je obyvatel Králičistánu. Má rád fantasy a nesnáší ovce.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Alish♥ Alish♥ | Web | 28. července 2011 v 7:33 | Reagovat

Furt někam chodí, a mě se nechce, tak trucuju

2 Alish♥ Alish♥ | Web | 28. července 2011 v 7:34 | Reagovat

Promin :D

3 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 28. července 2011 v 7:38 | Reagovat

[1]: Tak ho nech chodit, ne? :D

4 Catherine Catherine | Web | 28. července 2011 v 7:39 | Reagovat

Já nevěděla, že Hvězdný prach je původem kniha :O

6 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 28. července 2011 v 7:45 | Reagovat

[5]: Je to samozřejmě novější vydání, takže obálka je z komerčních důvodů filmová. V Anglii to ale vyšlo v roce 1999. 8-)

7 KatyRZ KatyRZ | Web | 28. července 2011 v 8:40 | Reagovat

No dobře došla jsem si pro pytlík. Buď jsem ty kánonické nečetla, nebo mě nebavili (viz. Ged dítě, Ged puberťák, Ged chybující, Ged napravující, ale co když kua toho Geda vůbec nemám ráda? no tak to máš smůlu, nic jiného v knížce není :p).
No tak to zachranují alespoň ten Gaiman a Martin ;).
S tím Zlomeným mečem si mě naštvala ;), taky si to mohla říct, když ho v těch levných knihách ještě měli :). Ono se tam občas dá dobře nakoupit. Já dostala Abarat pod stromeček a stál manžela nehorázné peníze a pak se dal sehnat tam za hubičku apod.
No jo, tak pytlík na hlavu a jde se shánět...

8 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 28. července 2011 v 8:48 | Reagovat

[7]: Já chápu, že nějaká knížka člověka prostě za srdce nevezme. Mně se nelíbilo Kolo času, tobě Zeměmoří. To je prostě přirozené. Ale neberu lidi, kteří o sobě prohlašují, že píšou fantasy a čtou fantasy ve velké, fantasy je jejich láska, píšou recenze a pronášejí soudy... No a potom se jich zeptáš na LaGuinovou a oni čumí jako zjara. ???

Momentálně tam mají Černou krabici. :-) Teda kupovala jsem ji tam na konci června, tak snad ještě bude...

Rohy se dají sehnat v Antikvariátu s poškozenými knihami za poloviční cenu. :-)

Andersona jsem tam kupovala loni (ty Vikingy pro polovičku, Zlomený meč mám už asi 8 let), takže asi nic. :-(

9 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 28. července 2011 v 8:52 | Reagovat

[8]: Když už jsme u toho, tak se mě třeba nechytil ani Eddings a to je echt oblíbený autor. :-)

10 Beth Beth | Web | 28. července 2011 v 8:59 | Reagovat

Díky za tipy. Na Gaimana se chystám už dlouho. Asi před půl rokem jsem někde četla kousek Nikdynikde a celkem se mi to líbilo, tak bych se k tomu chtěla vrátit dokud je čas.

11 Jajika Jajika | Web | 28. července 2011 v 9:10 | Reagovat

Prečítaj si túto správu, ktorá Ti bola poslaná pre šťastie. Originál je uložený u ženy z Anglicka a obletel deväťkrát celý svet. Teraz bolo šťastie poslané tebe. Získaš šťastie do niekoľkých dní po obdržaní tejto správy, ale musíš ju poslať ďalej. Nejde o žiadny vtip, poštou Ti príde šťastie !!!!!!!! Pošli tento list ľuďom, o ktorých si myslíš, že šťastie potrebujú a Ty im ho praješ. Neposielaj žiadne peniaze, šťastie sa nedá kúpiť. Odoslanie tohoto listu neodkladaj, pretože musí Tvoje ruky do 96 hodín opustiť. Vojak Falf po odoslaní 20 kópií vyhral 20 miliónov dolárov. Pani Dosová poprosila sekretárku, aby ho 20x okopíroval a za niekoľko dní vyhrala 20 tisíc dolárov. Jana Dolanová dostala tento list, 20x ho okopíroval, ale zabudla ho poslať. Stratila prácu, ale akonáhle kópie poslala, získala ešte lepšiu prácu, než mala. Pavel Bura, ktorý bdopis vyhodil za niekoľko dní zomrel, prerušil reťazec a neveril v jeho moc. Preto prosím odošli tento dopis v 20 kópiách a uvidíš, čo sa stane po 4 dňoch. Dnes okolo 00:00 sa Tvojou najväčšou láske bude o Tebe zdať a uvedomí si, že Ťa miluje .... Ak to nepošleš 10 ľuďom do 1 hodiny, čakajú Ťa problémy v láske. Ak to budeš ignorovať, bude Ťa Tvoja láska
nenávidieť a Ty budeš mať 4000 dní smolu. Ak to pošleš, po štyroch dňoch od niekoho počuješ, že Ťa naozaj miluje! Keď prerušíš tento reťaz, budeš mať navždy smolu, takže to pošli 20 ľuďom

12 KatyRZ KatyRZ | Web | 28. července 2011 v 10:14 | Reagovat

[8]: Jasně, taky to tak beru ;). Eddings byl jeden z mých prvních fantasy autorů, takže je zřejmé, že mě chytil, jinak bych třeba u žánru nezůstala ;), ale je fakt, že jedna série od něj stačí - jako bys četla všechny ;).

13 Storycollector Storycollector | Web | 29. července 2011 v 9:27 | Reagovat

Doporučuji si přečíst i sérii Mistborn. Sanderson zaujme novým pojetím magie, propracovanými postavami a je to čtivé, ať už píše o politice, romantice nebo soubojích. Mimochodem Brandon Sanderson byl vybrán, aby dokončil zmiňované Kolo času.

14 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 29. července 2011 v 9:38 | Reagovat

[10]: Momentálně se chystám na Americké bohy, mám nějakou gaimanádu tento rok, či co. :-D

[11]: Ale kušuj. :-)

[13]: Podle hodnocení na Legii to vypadá docela dobře, i když mě tam spíš zaujal Vyjednávač. Jinak o tom, že Sanderson hodlá dokončit Kolo času vím, vlastně mě to původně trochu odradilo od toho ho číst, protože KČ nebyl zrovna můj šálek kávy. Ale když jsem se v recenzi od Martina Fajkuse dočetla, že má smysl pro černý humor... tak to... * Temnářka zavrní jako kočka*... tak to jó. 8-)

15 Lady A. Lady A. | Web | 29. července 2011 v 12:37 | Reagovat

A Rohy se zrovna teď chystám a od Gaimana mi tu leží Kniha hřbitova:) a možná mrknu i po ostatních, které znám jen z doslechu, hezký výběr:-)

16 Madeleine Madeleine | E-mail | Web | 30. července 2011 v 10:43 | Reagovat

Já a moje "fantastické" mezery, za které vůbec nemůžu. O všech knihách jsem slyšela, ale četla jen jednu, protože naše knihovna nejspíš nemá vůbec žádné zásobování v rámci této literatury. A je mi trapné je každý měsíc otravovat s tím, aby mi to sehnali z jiné rozlehlejší instituce. :-D Jinak Hvězdný prach se mi právě kvůli pohádkovosti moc líbil. ;-)

17 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 30. července 2011 v 10:54 | Reagovat

[15]: Děkuji. :-)

[16]: Kde bydlíš? Ono ani větší knihovny moc dobře zásobené nejsou, snad jen pražský Anděl. :-)

18 Madeleine Madeleine | E-mail | Web | 30. července 2011 v 14:15 | Reagovat

[17]: Humpolec. Je nám úplně na nic, že ležíme na dálnici mezi Brnem a Prahou, stejně jsme malá prdelka a ještě nám teď chtějí zničit jediný záchytný bod vzdělání, gymnázium. :-D Takže si dokážeš představit jak to vypadá s knihovnou a s kinem. Proto jsem prvotřídní "stahovač" knih i seriálů. :-D

19 wedding prom dresses wedding prom dresses | E-mail | Web | 14. ledna 2013 v 11:13 | Reagovat

Hi, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing blog!
http://www.askdresses.org

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama