Vaše „autorské kapitolovky 13+“ a moje pozvednuté obočí

17. srpna 2011 v 17:39 | Tereza Matoušková |  Fantasy a tvůrčí psaní
Blogová komunita má jako každá jiná komunita svou vlastní hantýrku a osobité zvyky, na tom není v zásadě nic špatného. Nicméně, občas se stejně musím nad něčím pozastavit, protože některé výrazivo naprosto postrádá logiku. Zaměřím se hlavně na literární tvorbu a blogísky plné úplně supr povídeček.
Držte si klobouky!

Temnářčina smrt 1.: Kapitolové povídky versus Jednorázové povídky

Oč se jedná:
Psal o tom už Šiška nebo Ozzro, možná oba, ale dle mého je to třeba pravidelně opakovat, jelikož se tato úchvatná debilitka, když už to tak musím říct, šíří jako dýmějový mor. Vyskytuje se na většině blogů zaměřených na tvůrčí psaní. Familiérně se nazývají "Kapitolovka" nebo "Jednorázovka".

Proč mě to tak děsí:
Co to, prosím vás, je??? Nevím, jestli žiji v nějaké podivné dimenzi, ale vždy jsem měla za to, že povídka je krátký epický útvar s jednoduchým víceméně přímočarým dějem a pointou. Kde tam, sakra, chcete cpát kapitoly?
Na druhou stranu, co to znamená "Jednorázovka"? Jasně, že jste tu nebohou povídku publikovali najednou, takže je na vašich stránkách vcelku. Tudíž podle stejného klíče tu máme "Dvojrázovky", "Trojrázovky", "Čtyřrázovky"... Jistě. Počkat. Co je to, do háje, za hovadinu?!

Klidným tónem:
Jestli chcete působit jako inteligentní lidé a ne jako děti, které vědí o tvůrčím psaním kulové, což je na vás, můžu vám nabídnout hned několik inteligentních řešení.

Rozdělte povídky na svém blogu následovně:
Mikropovídky
Krátké povídky
Dlouhé povídky

Najděte si přibližný rozsah těchto útvarů, nebo si to zvolte podle osobních preferencí.

Další možností je třeba rozdělení na Povídky a Povídky na pokračování.

Pokud skutečně stvoříte něco, co obsahuje kapitoly (kapitola je, prosím vás, logický celek o určitém rozsahu, neznamená to, že to utnete, když vám dojdou znaky v editoru!!!), nebuďte přehnaně skromní a nazvěte to románem. Povídka může mít několik částí, ale jakmile má dvacet kapitol, tak to není povídka.


Temnářčina smrt 2: 11+. 12+, 13+, 14+, 15+, WTF+?

Oč se jedná:
Všeobecně známé je upozornění 18+. Nicméně blogeři si to převzali po svém a rozšířili škálu o celou řadu čísel. Podle jakého klíče se určuje stupeň způsobilosti onu povídku číst je mi doteď záhadou.

Proč mě to tak děsí:
Řekněme si to na rovinu, jelikož většina blogerů je ve věkové kategorii 12-18 let, je méně pravděpodobné, že jejich amatérské povídky budou číst lidé starší. V případě, že je autorovi 14 a napíše, že je povídka 14+ docela by zajímalo, co se tím snaží vyjádřit. Svůj věk? Prosím vás, povídku, kterou napíše čtrnáctiletý člověk, vám nebudou číst pětatřicátníci! Bude ji s vážnou tváří číst tak věková kategorie 11-16 let a to jen v případě, že bude na onen věk hodně dobře napsaná! Co chcete té ženské ve středním věku sdělit? Že vaše hrdinka chodí do školy a nemá ráda matiku?
Navíc... podle čeho soudíte, že je povídka pro třináctileté nevhodná a pro čtrnáctileté už vhodná? Protože vám bylo třináct loni a byli jste tááák nevyzrálí?

Klidným tónem:
Nicméně chápu, co se tím snažíte vyjádřit - věkovou kategorii, pro kterou je povídka určena. Potom přemýšlejte podle klíče výše. Koho můžete povídkou zaujmout a koho už ne? Kolik je v povídce erotických narážek a kolik brutality?
Dle mého daleko elegantněji vypadá
věková kategorie: 12-16 let, 11-18 let, ...
než
14+, což stejně nikomu nic neřekne...


Temnářčina smrt 3: Povídka Velký blábol - hotová ze 37%

Oč se jedná:
Ano, je moc hezké, tu a tam informovat čtenáře, jak jste na tom s povídkou. Někteří blogeři jsou ovšem obzvlášť důslední, navíc dopředu přesně odhadnout rozsah svého díla a pravděpodobně i počet znaků, z čehož jsou schopni s přesností na 1% vypočítat, kolik už toho mají a kolik jim chybí.
MÁTE MŮJ OBDIV, LIDI!

Proč mě to tak děsí:
Vás by to neděsilo?

Klidným tónem (v rámci možností):
Pokud to fakt nemáte vypočítáno, tak se doporučuji omezit se na "Je to rozepsané"... když už tedy máte úzkostlivou potřebu sdělit svým čtenářům, že je povídka, kterou čtou na pokračování, rozepsaná. Což je vlastně naprosto zbytečné, protože oni to VÍ, protože ji, pro všechny bohy, ČTOU. No a těm, co ji nečtou, je to naprosto fuk.


Temnářčina smrt 4: Tato povídka obsahuje tyto postavy: Severus Snape, Remus Lupin, Alexandra Blacková (Kdo je, doprdele, Alexandra Blacková???!!!)

Oč se jedná:
Na blozích se nejednou člověk setká s tím, že je před povídkou slušivá tabulka. V ní je mimo žánru, věkové kategorie (8+, bacha extrémní brutalita, hrdina se praští do hlavy), obvykle i výčet postav. U takové fanfiction je to podle mě docela praktické, protože čtenáři FF obvykle vyhledávají povídky podle toho, jaké postavy jsou v nich zrovna przněny..., ehm, použity.
Naprosto to ovšem nechápu u originálních povídek a originálních postav.

Proč mě to děsí:
Víte, ono stejně to jméno A. Blacková v té vaší tabulce čtenáři nic moc neřekne, pokud povídku nečetl. No a když už ji četl, tak se dá docela reálně předpokládat, že si všiml, co je tam za postavy a jak se jmenují.

Klidným tónem:
Tabulky jsou sice přehledné, ale dle mého je daleko osobitější a přátelštější klasický perex.
"Mojí drazí, mám pro vás další povídku z Podmoří, kde vystupuje pan Modrovlas a jeho draci."


Temnářčina smrt 5: Ahoj, jmenuji se Katka a píšu fanfiction. Tento blog obsahuje pouze mou autorskou tvorbu. Ta je chráněna autorským zákonem.

Krátce: Ano, to je. Autorský zákon chrání původního autora a vy se jím jako fanoušek, který píše povídky, kde vystupuje jeho duchovní vlastnictví, musíte řídit.

Mimochodem: Autorským zákonem se tu ohání kdekdo, málokdo ho ovšem dodržuje. Obzvlášť úsměvné je přečíst si podobný výhlod a pak rozkliknout povídku ozdobenou obrázky šlohnutými z internetu. Jáj.
Jinými slovy - přemýšlejte, než něco podobného vyplodíte. Mimochodem, dle mého se nemusíte hned v záhlaví ohánět nápisem na 300 pixelů, že máte blog plný autorské tvorby. Dle mého je to totiž automatické. Zdůrazňováno by mělo být, co tam autorské není.


Temnářčina smrt - bonus: Ahoj (máš to tu moc hezké* ) navštiv můj blog. NEBER TO JAKO REKLAMU!
* nepovinná položka

Oč jde:
Tisíckrát opakovaná lež se totiž, vážení, stává pravdou. Když totiž spamer napíše na tisíc blogů tu samou větu a podtrhne ji "neber to jako reklamu", stane se to neoddiskutovatelnou pravdou a nikdo to jako reklamu přirozeně brát nebude.

Proč mě to děsí:
Když to tak musím říct, jak se to říkávalo za mých dětských let na Slovácku... Tož jste blbí?
Přijdete na mé stránky, napíšete mi tam pod libovolný článek reklamu na vlastní stránky, která absolutně nesouvisí s tématem článku ani blogu a vše podtrhnete slovy neber to jako spam/reklamu. Fajn, když to tedy není spam ani reklama, co to tedy je? Partička sobů, která si vyjela na sněžném skútru do Německa na Oktoberfest?

Klidným tónem:
Děti moje (předpokládám, že dospělí takové voloviny moc nedělají), když už mě chcete nalákat na svůj blog a chcete si u mě udělat reklamu bez práce, tak to řekněte na rovinu.
"Ahoj, tvůj blog mě vůbec nezajímá, ale chci si zvýšit návštěvnost, takže si tu dělám podělanou reklamu. Děkuji za pochopení."

DODATEK:
Těch zvěrstev proti zdravému selskému rozumu je samozřejmě daleko víc, uvedla jsem zde jenom ty, které mě dokázaly naprudit a které se vyskytují i na blozích, psaných lidmi, kteří mají co říct. O jevech vyskytujících se na blozích lidí, kteří jen tupě plácají nemám přehled, protože tam nechodím. (Bonus se vyskytuje všude, protože je to bonus.) Teď se svěřte vy, co prudí vás. Musíme si pomáhat.
Příště něco o příspěvcích do literárních soutěží. Budu opět velmi sprostá a sarkastická.

"Semnou titiž nený žádna lergace".-,

Temnářka
 

18 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 selgomez-227 selgomez-227 | E-mail | Web | 17. srpna 2011 v 17:47 | Reagovat

Krásný design :D

2 Sikar Sikar | Web | 17. srpna 2011 v 17:49 | Reagovat

smrt 1) psali jsme o tom už oba dva. a ano, musí se to pravidelně připomínat, ač bez výsledku (zatím)
smrt 2) WTF?! tak to je pro mě novinka... a děsí mě
smrt 3) tohle odkývu. procenta u psaní? když sám většinou nevím, zda skončím po pěti nebo deseti stránkách...
smrt 4) jo. výpis postav, ještě nejlépe s informacemi, že Pepa má rád palačinky a modrou barvu... heh, vtipné, to by měl buď čtenář zjistit z povídky samotné nebo se to z ní nedozví, takže informace byla zbytečná
smrt 5) *chcíp*
bonus smrt) máš čubra blogís, vůbec mě nezajímá, tak makej ke mně, jinak ti urvu ruku a namlátím ti s ní

3 listery listery | Web | 17. srpna 2011 v 17:50 | Reagovat

Tvoje články vždycky pobaví - se vším musím souhlasit :-)
Nejhorší je, že se v některých bodech sama nacházím :D Teď už se snad většině z toho vyvarovávám (psaní jsem odložila na vedlejší kolej), ale mívala jsem velký problém s body číslo 2 a 5 :)

4 Tabitha ren Moore Tabitha ren Moore | Web | 17. srpna 2011 v 17:55 | Reagovat

Tak název kapitolvka slyším poprvé, ale svoje povídky občas taky rozhodím na více kapitol částí, či jak to nazvat, třeba na pět po deseti stranách, ale jde mi u toho jen o přehlednost, jsem totiž ta skromná, co nemá na to nazvat to románem pokud to mám na pokračování :D I když by to tak asi literárně bylo správně. Jednorázovky znám- tak dost lidí říká kraťoučké povídce třeba na dvě strany, ale název je to strašný to je fakt.Procentuální dělení nebo 13+ vidím poprvé a stejně, jako tebe mne to děsí a příjde mi to, jako kravina.Ale tohle často dělají autorky pod těch 15 nebo i mnohem míň a to často vůbec nestojí za řeč.

5 Slečna W. Hope Slečna W. Hope | Web | 17. srpna 2011 v 17:57 | Reagovat

Pobavila som sa :D
U tej vekovej hranici. Tam je ešte vtipnejšie, keď niekto napíše poviedku a dá 18+ pri čom sám ledva má 15 rokov :D Najlepšie by to bolo nahradiť varovaním a upozorniť, že sú tam erotické prvky ba rovno sex a už daná osoba sa rozhodne či to bude čítať alebo nie. Vek povie "prd" :-D

6 Matthias Matthias | E-mail | Web | 17. srpna 2011 v 17:58 | Reagovat

No ale setkávám se běžně (i u profi spisovatelů), že jejich povídky mají kapitoly. Třeba Charles Bukowski to tak měl běžně, třeba třeba měl povídku o třech nebo šesti kapitolách.
---
Nevím jak to mají ostatní autoři, ale zdá se mi fér napsat 18+, aby aspoň člověk věděl, že má čekat vraždu, sprostý slova a šukací scény.
---
Co se týče těch %, je to prostě jen osobní odhad, jak na tom asi jeho povídka je... Nevidím na tom nic divnýho.
Ale je fakt, že já osobně už od toho odstoupil, jelikož furt něco měním (dva náměty stojím v jeden, jeden rozdělím na dva, něco přejmenuju atp.)

...

7 Adelaine Pierce Adelaine Pierce | Web | 17. srpna 2011 v 18:04 | Reagovat

Hm.. v několika věcech s tebou nesouhlasím nebo mě alespoň mírně pobouřily.
Třeba ty kapitolovky apod. Chápu, že ty jsi znalá a dospělá a kdesi cosi, ale na blogu už je taková uchycená klasická věc, tak proč jim to brát? Já osobně to většinou taky tak nazývám, i když teď už to na blogu (radši) úplně doslovně nemám, protože řekněme si to na rovinu: pokud je blog plný lidí, co píšou kapitolovky a jednorázovky, tak je blog plný lidí, kteří si pod pojmem román představí olizující se páreček a ztratí chuť. ;) Opravdu to takhle je, znám hodně lidí co si řeknou "píše román? no fuj"
Pak mám ještě výtku (sakra, nevím jestli je tam i nebo y, pardon kdyžtak) k těm postavám. Proč by to bylo v originální tvorbě tak strašně blbý? Já měla povídku - tedy román, pardon - která měla jakoby tři díly. Tři série, jak jsem to nazvala, aby to lidem došlo. A v tom románu bylo celkem dost postav, samozřejmě informace o nich rozpoložené do různých kapitol, na začátku hned nevylpáznu postavu a s ní celej životopis. A tak potom, když se objevila nějaká postava nebo bylo o nějaké hodně věcí jsem založila jejich "profily". Prostě články, kde byly ty základní informace o nich. Proč? Aby v tom lidi měli trochu přehled. Já osobně bych takový soupis uvítala i u některých knih.
A jestli je povídky rozepsaná, dokončená nebo se připravuje si tam snad taky můžu napsat, ne? Ne pro čtenáře kteří "to vědí", ale pro lidi, co přijdou poprvé na můj blog a chtějí si něco přečíst. Tím jím ušetřím několik kliknutí. :)
Takže takhle k tomu.

Jinak víceméně souhlasím a nic proti tobě nemám!, jen mi názory na tohle přišly takové jakože hodně naštvané a jakoby jsi to nechtěla ani zkusit pochopit, jen si postěžovat.

8 Sikar Sikar | Web | 17. srpna 2011 v 18:10 | Reagovat

[7]: dovolím si reagovat - kapitolovky a jednorázovky jsou nešvar, co sem přišel ze západních fanfikčních vod a je to prostě békovina, nic víc. Doslova chybné označení, řekl bych.

Pokud měly postavy v něčem delším své profily, proč ne, ale napsat na začátek povídky trochu informací o postavě, jež by se měl za a) čtenář dozvědět přímo z povídky a tudíž za b) jsou díky tomu kontraproduktivní, neb v povídce samotné nejsou zmíněny...ehm...

status "připravuju", "píšu", "hotovo" beru, ale procenta...? eh

9 Katanga Katanga | E-mail | Web | 17. srpna 2011 v 18:15 | Reagovat

Ahoj. Aby bylo jasno. Tvůj blog stojí za houby, totálně mě nezajímá, omylem jsem na něj narazila, a protože vidím, že ti tu leze hodně, lidí, udělám si tady reklamu.
Můj blog obsahuje moc supééér kapitolovky, na které stojí za to se podívat. Proč? Protože jsem je psala já.
Můj blogísek je 18+, protože mi prostě je 18, jsem moooc dospělá a nikdo jen o den mladší by to nepochopil.
Jedna z mých posledních kapitolovek je hotova z 20%, až dnes večer připíšu další písmenko, bude hotova z 21%. Určitě se na to písmenko přijďte podívat!
Povídka obsahuje strašně moc postav od Albuse Brumbála přes Gluma, Tristana Torna, holohlavého Legolase až po stařenku Oggovou. Vše, co těmto postavám v kapitolovkách udělám, je chráněno autorským zákonem.
Jo a taky se jmenuji Katka.

Teď to důležité:
Ok, raději už nebudu pokoušet štěstí, nebo mě Temnářka roztrhá zaživa :D Doufám, že ten můj žvást nikdo nebral vážně (nejen proto, že povídky nepíšu). Opět kouzelně sarkastické a trefné. Doufám, že Temnářka po těchto smrtech zůstala naživu, stejně rýpavá a trefná, jako dřív! :)

10 Adelaine Pierce Adelaine Pierce | Web | 17. srpna 2011 v 18:17 | Reagovat

[8]: Procenta ne, o tom taky nemluvím. :) A ty profily jsem taky myslela třeba až po prvím díle románu a podobně. Takže si rozumíme.
A s tamtím fajn, je to chybný výraz, ale jak to chcete teď po té době, co to lidi tady používají vymazat? To půjde hold těžko.

11 Pérák Pérák | E-mail | Web | 17. srpna 2011 v 18:19 | Reagovat

Na závěr píšeš, že s tebou není žádná legrace, ale já jsem se při čtení Tvého autorského příspěvku i srdečně zasmál, neboť Tvé pojetí o tom, či onom je občas psáno sice tvrdě, ale s humorem, který se mi velmi líbí. Jinak podotýkám, že se s Tvým článkem ztotožňuji, ovšem ze zkušenosti vím, že to většinou dopadne jako v tom rčení "Jako, když hrách na stěnu háže". Ale člověk se nesmí vzdávat a bojovat.
A proto bojuj! :-)  :-)  :-)

12 Lúthien Lúthien | Web | 17. srpna 2011 v 18:22 | Reagovat

Máš pravdu :D Ale on je stejně nejdůležitější obsah těch povídek. Někdo třeba píše nesmysly, ale je to třeba proto, že se teprve rozepisuje a časem najde svůj styl a bude to lepší. A nebo prostě píše jen tak, protože ze sebe chce dostat nějaké pocity a třeba vůbec netouží po tom, aby se stal spisovatelem...

13 Niviat Niviat | Web | 17. srpna 2011 v 18:23 | Reagovat

Kapitolovka 10+, komentář hotov ze 20%...Hlavní a jediná postava, já... já a počkat ještě já. Komentář je zcela autorský, proto jej prosím dál nešiřte. Máš to tu opravdu moc hezké, ale reklama to není, protože za tu se sekají prstíky, ne - li celé ručičky. :-D ...Já bych ještě dodala pozvánky na soutěže o nejhezčí blogísek, diplomové soutěže a podobné kravinky. Docela jsem koukala, že se tu rozmohly i pozvánky na chatování v komentářích. Asi nějaká revoluce. :-D

14 Pérák Pérák | E-mail | Web | 17. srpna 2011 v 18:27 | Reagovat

Ještěže píšu krátké veršovánky, takže krom pár stažených animací a obrázků z netu se mě to vlastně netýká, ale je dobré si takový článek přečíst, neboť chyby se dělají často i nevědomky. :-)

15 (Ne)šílená Charlotte (Ne)šílená Charlotte | Web | 17. srpna 2011 v 18:29 | Reagovat

Amen.

16 Ekyelka Ekyelka | 17. srpna 2011 v 18:52 | Reagovat

Ti přede mnou řekli všechno důležité, já jen dodám: občas musím text rozdělit na části, protože je zkrátka příliš dlouhý. Asi nejjednodušší by pro blogery bylo používat slova část a díl, kapitoly skutečně obsahuje jen román (a já v těch svých slovo kapitola stejně nepoužívám).
A hrubice můžeš autorům otřískávat při každé příležitosti!

17 nel-ly nel-ly | Web | 17. srpna 2011 v 19:00 | Reagovat

Ach jo, tohle se mi moc líbilo, i když se mě týkají minimálně dva body.

1. Vzhledem k tomu, že někteří chtějí číst dlouhé povídky na pokračování a nestačí jím jen ty kratší anaopak jiní se chtějí seznámit s tvorbou daného blogera a hledají ty rkatší... nejjednoduší je to seřadit na "jednorázové" a "kapitolové" at do dává smysl nebo ne, každý b*bec to pochopí

2. Rating jsem pochopila na anglických stránkách, kde bylo označováno:
12+ nevhodné násilí (ostatně takové jsou v Anglii i knihy HP od třetího dílu dál)
15+ erotika
18+ krev, znásilnění, brutalita, sprostá slova...
člověk se v tom nějak vyznat musí, je to varování a hlavně nechceme přeci, aby nás blog zablokoval (ať už je to velice nepravděpodobné)
-pokud můžu důvěřovat své statistice, tak velké zastoupení věkové kategorie například u mě na blogu bylo 20-25, druhé největší, jistě, ale bylo toho mnohem víc, než 10-15... a myslím, že i hodně ne-teengerů se ve vodách netu nachází, ostatně taky už nejsi nějakou tu dobu teenager (a já taky ne)

Procenta :D jo, tak na to jsem matematicky moc blbá, abych to spočítala

Postavy... no, většinou, když už musím nějakou tu Mařenu tam strkat a nestačím si, tak AUTP nebo OC (což bych moc nepsala, ono Original Character ve fanfiction zní prapodivně :D)

Ochrany autorských práv a podobné blbosti - ještě s výhrůžkami o nahlášení na blog.cz, Srdce blogu! :D jo, tak to je komedie

Reklamy? To není vtip, to je krutá realita a tyto nácileté dívky (nikdy jiný to ostatně není) bych postřílela.

18 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 17. srpna 2011 v 19:18 | Reagovat

Dobrá. Hm...
Pořád nevím, co je špatného na tom být dítětem, které nemá ponětí o tvůrčím psaní, které je zpravidla tou nejméně tvůrčí činností na světě?

19 Polgara Polgara | Web | 17. srpna 2011 v 19:21 | Reagovat

Článek, který pobaví, ale i poučí. Zasmála jsem se především u názvů kapitolové a jednorázové povídky a zavzpomínala na svoje začátky. Neber jim to.
Každý jsme nějak začínal a buď jsme se z toho začátečnického opojení, že jsme vůbec něco napsali vyhrabali anebo jsme zamrzli na jednom bodě. Navíc se bohužel inspirují tím, co vidí všude jinde a je jen málo autorů, kteří používají něco jiného. A reklamy? Za ty bych střílela. Bez milosti. :-D

20 Archaell Archaell | Web | 17. srpna 2011 v 19:21 | Reagovat

Konečně nějaký inteligentní člověk. Sice to je krutá realita, ale článek mě hodně pobavil. Sdílím tvé nadšení pro sarkasmus ^^

21 Zízíbí Zízíbí | Web | 17. srpna 2011 v 19:47 | Reagovat

Na 85,7% s tebou souhlasím :D Jen k tomu prvnímu bych měla výhrady ohledně toho, že komunita těch autorů už to tak dlouho používá, a jasně, mohli by to přece jenom napsat lépe než Povídka-Kapitolovka, ale nemusí být snad všechno podle pravidel, ne? :-D

22 Kaunaz Isa Kaunaz Isa | Web | 17. srpna 2011 v 20:15 | Reagovat

Na důkaz pravdivosti článku přečetl jsem si komentáře.

23 Turmë Turmë | Web | 17. srpna 2011 v 20:44 | Reagovat

„Tož jste blbí?“ se na Slovácku říká pořád a říkat se to bude, dokud to bude pravda. Tyhle reklamy mě taky rozčilují. Člověk se snaží napsat něco smysluplného a pak si přijde nějaká „lovískuju-justina13“, která ani nepřeletí text očima a už míří do komentářů. Nejlepší je, když totožnou reklamu najdu pod dvěma, třemi články za sebou, nebo dokonce několikrát v jednom článku.
S těmi literárními pojmy je to složitější. Kdysi jsem taky zkoušela něco psát na blog a nebyla jsem si jistá, jak to vlastně nazvat (Nakonec jsem to vyřešila „příběhem na pokračování“). Román? Novela? Povídka? A jak se to odlišuje? Jaký mám být rozsah toho či onoho? A to je nic proti tomu, když se chci něco dozvědět o archetypech postav. Takže se jim ani moc nedivím. Sice si občas přečtu alespoň nějakou definici z wiki, ale ocenila bych nějaký polopatičtější výklad. Nevíš o něčem? Klidně i v knižní formě.

24 Twins otaku-Wichiten Twins otaku-Wichiten | Web | 17. srpna 2011 v 20:56 | Reagovat

Tak pokud jde o povídky... tenhle výraz používám stejně jako kapitolovky nebo jednorázovky...přijde mi to jednoduché a v mojí věkové kategorii 13-15 let je to jednoduché než přemýšlet :D

Věkové hranice.... jop tak ted je načase sy nasypat pople na hlavu.... :D to přejdu bez valnýho vyjadřování :D

Autorský práva.... tak s těma bych se oháněla kdyby sem si všimla skopírované liteární tvorby,ano je pravda že občas i já použiju obrázky z google be zzdroje....

Reklamy....aj na to bych ti napsala slohovku a myslím že s mojí češtinou bys to nerada četla. Reklamy jsou hrozný "Ahojky hlásnešmi blabla bla" "ahojky máš krásný blog..." to mě vytáčí...samozdřejmě potěší koment někoho kdo je na blogu méma kamarádčiným blogu poprvé tak fine sem ráda....

celkově....je vidět že máš vlastní názory a nebojíš se je napsat...toho si moc vážím...
přeji příjemné blogováná a celé další dny Wichiten

25 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 17. srpna 2011 v 21:51 | Reagovat

Obdivuji Tě, že se to toho takhle pouštíš. Pro mě mnoho zajímavého. Ale kdybych to dělalal já, asi bych nerekapitulovala tak klidně.

26 Lennroe Lennroe | 17. srpna 2011 v 22:00 | Reagovat

Ha Sobí, myslím, že jsi právě způsobila kreslířskou inspiraci, há až mi na blog dosáňkujou ožralí sobi bude to tvoje vina, tak.
Éh, no myslím, že jsi to vyjmenovala hezky ještě varování typu" tragické, non-con, extrémní vypětí postav (budou plakat *fňuk*), smrt. Ty jsou super, člověk je pak na konci ohromně překvapený.
ta věková omezení jsou legrační, zvlášť když i autoři sami, pokud vedou perex a ne tabulku poznamenávají, stejně se tím nikdo neřídí. Holt je to v podstatě takový způsob jak říct. Bacha, bude to drsný (budou se trhat medvídkům hlavičky a v závěru bude hlavní medvídek znásilněn a zemře.)Číslo je vlastně libovolné. Zvláštní ale je, že zrovna téhle hlouposti s drží i ti slušnější autoři.
ještě se mi líbí všechny ty tresty za kopírování (ukradla jsem dvě postavy a donutila je k sexu, opovažte se ukrást mi ten geniální nápad a já vám nahlásím blogísek). Jedině od Sikara, bych si netroufla nic zkopírovat.
Mimochodem při pohledu do své křišťálové koule, myslím, že současných komentářů je tu asi 42% všech, které tu nakonec budou.

27 Sedmero Sedmero | Web | 17. srpna 2011 v 22:31 | Reagovat

[26]: Grrr, tohle se plně zaměstnaným ekyelkám nedělá, předhazovat jim námět na krvavou historku o brutalitě plyšových medvídků! Zase abych pracovala celou noc... :)

[25]: Hehe, taky si říkám, že to Temnářka vzala neobvykle s poklidem. Prskala bych víc - a proto podobné resumé většinou nepíšu do samostatných článků, ale jen vyprskávám v bodech pomocí komentářů. Je to zbabělé, ale je to v zájmu mých hlasivek a sluchových ústrojí všech živých bytostí v okruhu asi jednoho kilometru.

28 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 17. srpna 2011 v 22:55 | Reagovat

musim se potupeně přiznat, že v té jedničce trochu pokulhávám, už jsem myslela na nějakém předělání, ale ještě jsem k tomu nedospěla :-x

no a ten zbytek mě taky pěkně rozčiluje, hlavně ten bonus, protože ten se objevuje i u mě a ne jen tam, kam sama vlezu :-?

29 Zmizelá Zmizelá | 17. srpna 2011 v 23:10 | Reagovat

Ach jo, teď jsem psala komentář a omylem jsem se vrátila zpátky, to je na palici...
Ve zkratce:
Většinou s tebou ze srdce souhlasím v podobných sarkastických článcích, ale dneska to docela bolí.
I já jsem totiž psala "kapitolovky" o šedesáti "kapitolách", a přestože se za to dneska stydím a neukázala bych to ani desetiletý holčičce s tím, že by se mi vysmála, tak to byla opravdu šťastná léta mého života. A upřímně, to je na psaní to nejkrásnější, ne dokonalost slohu nebo vybroušenost jazyka, ale to, že si autor psaní užívá a dává do něj sám sebe. A že s tím vyjdeme na světlo světa? Od začátku jsem byla připravena na kritiku, a nebolela tak moc, jak jsem čekala. Pomohla, a další taky, a pak hromada následujících. O to jde. A že jsem pak začala psát novou "kapitolovku"? Že jsem na blogu měla padesát "jednorázovek"? Že z toho pět mělo nějakou úroveň a myšlenku? No a co?
Ne, prostě se mi nelíbí, že nám bereš slovník. To je jako když někdo odmítá slovo "koment". Zažilo se, a teď se prostě komentuje... Je to gramaticky špatně, ale je to tak, a ne jinak.

Ve spoustě dalších věcí s tebou zase souhlasím (procenta jsem už taky viděla, a jsou fakt šílený).

Pak ještě ta drobnost s označením věkové hranice - už tu někdo psal s věkem 1ě, 15 a 18. Když si chci přečíst doják, nesáhnu po šukačce s označení 18plus, ne? Když se nezletilý autor dozví, že jeho máti zná adresu blogu, co první smaže? Povídky s oním označením, že?:D

Ale co. Hlavně, že můžeš rýpat, že?

30 Fantaghira Fantaghira | Web | 17. srpna 2011 v 23:28 | Reagovat

Vím, že to nemá být vtipné, aspoň ne tak moc, ale "(8+, bacha extrémní brutalita, hrdina se praští do hlavy)" mě rozbrečelo :-D Taky všechny ty 12+ nechápu, pochopím 15+ (větší množství sexu) a 18+ (řekněme, že přehnaná brutalita, potoky krve a sex v ní), ale atejně - kdo to na netu dodržuje?
A u fanfiction mě fascinují výkřiky o autorských právech, ald to, že ty postavy a svět stvořil někdo jiný, na to už se zapomíná. Aspoň upozornění typu "Postavy Severuse a Dobbyho jsou vlatnictvím paní Rowlingové, ačkoliv, kdyby věděla, co s nimi dělám v mojí slash 18+ jednorázovce, vzdala by se jich."
Ne, to nejde tvůj sarkasmus je nakažlivý!

31 nel-ly nel-ly | Web | 17. srpna 2011 v 23:56 | Reagovat

[30]: znám povídkovou stránku (nešlo o doménu blogu), která byla zrušena, protože neobsahovala věková omezení, které ovšem, mají i některé knihy
a jde to právě o: 12+ (což je už jemně popsaná erotika, smrt a trocha toho násilí - lidi jsou přecitlivělí, co si budeme povídat a sex už znají děti od malička, ale být by to tam mělo),15+,18+

32 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 18. srpna 2011 v 7:51 | Reagovat

[1]: Děkuji. :-)

[2]: Myslela jsem si to, že jste o tom psali oba... ale udivuje mě, proč se to neobjevuje ještě častěji. O_O

[3]: Děkuji. :-)

[4]: Víceméně většinu těch zvěrstev dělají blogerky, kterým je pod 15. :-)

[5]: Přesně tak, i to mě při psaní napadlo, ale pak jsem to nějak zapomněla zmínit. :-D

[6]: Bukowski je Bukowski, to nemůžeš srovnávat, ale kapitola je skutečně útvarem do románu.
Pokud to má svou logiku a autor ví, co píše a proč to tam cpe, dokáže si to zdůvodnit a obhájit, tak ok, ať si klidně cpe kapitoly do lyrické básně. Jenomže tady to logiku obvykle nemá a je to jenom chybné označení. :-) A vysvětlení by bylo "dělají to tak všichni". Kec.

18+ mi obecně přijde u knih docela mimo, pokud to není porno. ;-)

Hrubý odhad 50% beru, ale 37 je jedno velké WTF.

[7]: Myslím, že většinu z toho už vyjádřil Sikar.

To, že je něco rozšířené, neznamená, že je to správně. No a když je něco špatně nazváno, tak je přirozené, že se tu a tam někdo ozve. Aby si lidi uvědomili, že je to blbost. Jak si to dále přeberou, už je na nich. To, že někdo zaměňuje slovo román-romantika je další ukázka idiocie, kterou netřeba komentovat, ani podporovat.

Myslím, že si mě špatně pochopila, nemám nic proti profilům postav jako takovým. Mluvila jsem o tabulkách na začátku povídky.

Když někdo napíše, že má něco rozepsané, ok, ale procenta a podobné hovadiny už jsou prostě mimo. Když pominu fakt, že dobrých 90% z onech povídek nebude nikdy dopsáno. :-)

Nechtěla jsem si stěžovat, chtěla jsem se pouze pokusit otevřít některým lidem oči. :-)

[9]: Děkuji, Kat. :-)

[10]: Těžko, my to víme, ale osvěta být musi. :-)

[11]: Budu! Děkuji. :-)

[12]: To už je věc druhá a to bychom nad tím článkem zestárli... :-D

[13]: Vidíš, to jsem ještě nezaznamenala. Těch býkovin je tu víc, ale SONněco už je taková klasika, to zná každý. :-D

[14]: ;-)

[15]: Ano, slyšte slovo tetky Temnářky. :-D :-D :-D

[16]: Část a díl jsou ideální, nebo to prostě očíslovat a neřešit, oč se jedná. :-D

[17]: Tady. Zkus poslat do nakladatelství sborník kapitolovek a jednorázovek a uvidíš... Tu ignoraci.
Dle mého je jednodušší nazývat věci pravými jmény, která pochopí bloger, i redaktor. :-)

Ale no tak, to by tady musel být zablokovaný každý druhý slasher.
Jistě, pokud nějaký takový rating existuje a dotyčný si ho dá na blog jako vysvětlivku, no problem. Jelikož takový rating v ČR není obecně platný, tak je to bez toho volodroidina. ;-)

[18]: Špatného nic. :-) Co je špatného na tom, klepnout ho tu a tam po prstech? :-D

[19]: Dík. To je nás asi víc, s těmi reklamami. :-D

[20]: Děkuji, sarkasmus být musí.

[21]: Nemusí, ať si každý, pro bohy, dělá co chce, ale vzhledem k oné rozšířenosti si myslím, že je fajn občas mase říct, co je obecně špatně. :-|

[22]: :-D

[23]: Dle mého by mohla posloužit nějaká kvalitní učebnice literatury pro střední školy, tam by se takové věci měly probírat jakž takž srozumitelně.
http://ucebnice.fraus.cz/fraus-slovnik-literarnich-pojmu-aneb-co-se-skryva-za-slovy-2/
Možná dobře zpracované maturitní otázky z ČJ.

Já se obvykle řídím podle rozsahu a struktury. Když je to do 60 000 znaků, beru to jako povídku. Něco, je na povídku moc dlouhé, ale nemá to kapitoly a je to na román takové krátké, beru jako novelu. Když to má kapitoly, je to aspoň těch sto knižních stránek, tak tomu říkám román. Ale je to dost laický pohled a navíc hranice jsou nejasné.

Dobré rozdělení povídek (a funkční) podle počtu znaků najdeš v pravidlech k CKČ

[24]: To je právě to. Přemýšlet.

Taky přeji příjemné blogování a děkuji. :-)

[25]: Děkuji. No, klidně... :-D

[26]: Uvidíme, kolik se toho tu sejde. :-) Na sobíky se těším. :-)

[28]: Tak šup, šup, do toho! :-)

[29]: Ano, rýpám totiž velmi ráda. :-D

Já vám snad něco beru? Mně je to upřímně jedno, jak si kdo rozdělí povídky, jak kdo k povídkách přistupuje a co píše, to je každého věc, ale pokud někde vidím chybu, či lidskou hloupost, upozorním na ni. :-)

[30]: Děkuji. :-D

[31]: Věková omezení jsem viděla akorát na pornu. Jinak je to možná takové to: Vhodné pro všechny čtenáře od 8 let do 12 let. Třeba :-)

33 Storycollector Storycollector | Web | 18. srpna 2011 v 8:48 | Reagovat

Jé, soby na Oktoberfestu, utlemím se k smrti.
No jo, v současnosti už povídka na papíře není to samé, co povídka na netu. Hlavně ti mladší považují libovolný text za povídku a pak cítí potřebu doplnit informace, že bude pokračovat a jednoduché to be continued jim nestačí. Už se z toho stal slang. Ono slovní spojení fanfiction román či novela ZNÍ divně. IMHO :-D

34 Miselle Miselle | Web | 18. srpna 2011 v 9:22 | Reagovat

Já tě miluju, Temnářko! :) Samozřejmě se to neodráží na počtu mých komentářů, ale tady si prostě musím taky přisadit. Stejěn bych jen opakovala to co předchozí komentující, ale možná bych se ozvala ohledně toho nešvaru s povídkama - ta přece může mít "části", nebo ne? Nemusí to být jednolitý text s uchováním tří jednot, ale může mít něco jako prolog, hlavní část dělenou, a epilog?

Ještě bych se zastavila u těch novel, s nimi je obrovský kříž. Já osobně sice nazývám Nymfičku novelou, ale mnozí by to označili spíše za román co do délky a existencí částí, které do čísté novely nepatří. Ale myslím, že délka na tom nemá zas takový vliv (znám povídku na 50 stran). Takže asi jinak, podle mě mě je:

Povídka "krátký" epický útvar s malým množstvím postav, které se v průběhu děje zásadně nerozvíjí (rozumíme tím jejich charakter, vlastnosti, přesvedčení), jednoduchou a jasnou zápletkou, která v povídce obvykle začíná a vždy končí (nebo je ten konec naprosto jasný, nebo povídka končí otazníkem, na který odpoví každý)... Toto jednoduché resumé nám obvykle řekne, že to bude něco kratšího. (Ale nikde jsem tedy nečetla, že by nemohla mít části.)

Novela je útvar na pomezí povídky a románu co do délky. Obsahuje (!!) malé množství postav, které se však obvykle v průběhu děje charakterově mění (vyspívají a obvykle dojdou k nějakému závěru a přesvědčení, které na začátku postrádali), je zde velmi důležitý zásadní zvrat a POINTA! Velmi, velmi výrazná pointa, ať už co do zvratu děje a náhlého vyjasnění, nebo co do změny v myšlení postavy (pak už se liší psychologická a dobrodružná novela, že).

Román je dlouhý a obsáhlý epický útvar, často v něm paralelně sledujeme více hlavních dějových linek, může obsahovat (na rozdíl od povídky a novely) různé "odbočky" jako např. flashbacky (návraty do minulosti, přičemž se nejedná o vyprávění jedné z postav, ale přímo o popis události z pohledu "autora"), popis děje z mnoha různých pohledů (více ústředních postav, souvisí to s těmi paralelními ději), obsahuje velké množství postav (jak kdy, ale je jim stejnou měrou věnována autorská pozornost, rozvíjí se a jak s oblibou říkám "piplá se ve všech a všechny mají svou minulost i budoucnost" - nejsou tam jen na okrasu), a obvykle též popisuje dlouhý časový úsek...

Pka jsou tu samozřejmě ještě črty, romaneta, ságy...

Je to hrozně těžké, což? A každý si to přebere po svém. A na délce fakt nezáleží, taková Dita Saxová má 400 hustě nasázených A5 stran a je to NOVELA.

S článkem bezvýhradně souhlasím, kapitolovky jsem též používala, avšak myslím že nikdy ve smyslu jako kapitolové povídky, prostě malé romány/novely. :) Nakonec z toho byly takové taškařice... :D S těmi názvy je holt kříž, je to označení docela našťastné...

Ale stojím si pořád za tom, že povídka může mít části, které na sebe nemusí nutně plynně navazovat (může je dělit třeba den, dva a potom by "dělené kapitolovky" dávaly smysl... jenže vetšinou bloggeři píšou své dlouhatánské zamotané romány" a ne povídky, jak hlásají).

P.S.: Mohu článek zveřejnit na Spisovatelích?

35 Elinor Elinor | E-mail | Web | 18. srpna 2011 v 9:36 | Reagovat

[33]:proč zní "fanfiction román" divně, pokud to popisuje reálný stav věci?
Tedy když si autor půjčí známé a již vytvořené univerzum, napíše do něj svůj příběh (se svými postavami, to beru jako tak nějak samozřejmé :-) ) a ten splňuje definici románu. :-D

36 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 18. srpna 2011 v 9:53 | Reagovat

[33]: Sobi vedou. :-D

[34]: Jak už jsem taky psala v článku:

"Povídka může mít několik částí, ale jakmile má dvacet kapitol, tak to není povídka."

Povídka může mít části, proč by nemohla,. :-P

Ano, budu moc ráda, když to zveřejníš i na Spisovalích. :-P

[35]: Splňuje, ale i mě to zní trochu divně. Asi nějaký hluboce zakořeněný předsudek. :-D

37 Miselle Miselle | 18. srpna 2011 v 11:19 | Reagovat

[36]: S těmi kapitolami. Terko, upřímně: Znáš na blogu povídku (orig nebo FF), jejíž "kapitoly" jsou opravdu kapitolami? Já teda ne. To jsou "kapitoly" ve smyslu "půl A4 co jsem vyplodil ráno před odchodem do školy"... A též mě zaujalo, že jsou to nesplňují především teen fandomy na upíry či HP. Škoda toho, měla jsem HP moc ráda.

P.S.: Samozřejmě se omlouvám všem pisálkům, kteří kapitoly dodržují. :) Jenže poslední dobou se setkávám spíše s tím opačným fenoménem.

38 Faira Faira | Web | 18. srpna 2011 v 11:31 | Reagovat

Srazte mi hlavu, já to označení "kapitolovky" a "jednorázovky" taky používám. Blog jsem si založila ve 13 a tohle označení asi jako každý jednoduše okoukala. V podrubrice(v rozcestíku) jsem to nedávno přepsala, ale celou rubriku se mi přejmenovávat nechce. :D
Vesměs s tebou ale souhlasím. Jen bych upozornila na to, že zmiňovaným blogerům je cca 12-15 a je tu ještě nějaká ta naděje, že z toho časem vyrostou. ;-)

39 Matthias Matthias | E-mail | Web | 18. srpna 2011 v 12:17 | Reagovat

[32]: a jakou logiku autor k tomu musí mít a kterou "kapitolovky" postrádají? :) Jaký argument musí podat, abys mu to uznala...

"Hrubý odhad 50% beru, ale 37 je jedno velké WTF."
- No působí to trochu divně... jako kdyby "měl snad nějakou extrémně složitou matematickou logiku, podle které to vypočetl"... ale zase je to jen maličkost... nic kvůli čemu si nacvrkám do textilu :)

40 Matthias Matthias | E-mail | Web | 18. srpna 2011 v 12:20 | Reagovat

Jinak jsem pročetl pár knížek, co se zabývaly "žánry" a kromě toho, že konstatovaly, že se furt různý žáry mění, vznikají pořád nové a staré zanikají...

Tak taky vzpomenuly, že ne vždy platí, že povídka je krátká, novela delší a román nejdelší...
Není to není o délce ale o "rozsahu" a tam lze zařadit počet důležitých postav + počet vedlejších, množství dějových zvratů atd...

41 Čalamáda June Čalamáda June | Web | 18. srpna 2011 v 13:08 | Reagovat

1.) Správně, to chápu. A proto si tam ten výraz "Kapitolovky" nechám. JSEM TOTIŽ REBEL!
2.) K tomu není co dodat. Dělala jsem to jako malej harant xD
3.) éhm. To už je trochu přehnané. Jasně, že to nikdo nemůžu vědět přesně, ale je to takové... řekněmě... orientační? ;). Mně to nevadí. Chtěla bych vědět, jak dotyčný postupuje.
4.) Jo to teda. -kýve-
5.) Z toho bych měla smrt asi největší. Malí magůrci. Snad z toho vyrostou.
6.)Klasika

42 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 18. srpna 2011 v 13:33 | Reagovat

[37]: www.rafaelovaskola.blog.cz
http://danielamicanova.blog.cz/
Znám, když už se tak ptáš. Oba blogy ovšem patří publikujících autorek. Nechápu, proč se mládež neinspiruje zde.

[38]: Snad. :-)

[39]: Moc to řešíš. Nechápu, jak chceš vyargumentovat - cituji Sikara -  "nešvar, co sem přišel ze západních fanfikčních vod". Když je to víceméně chybné označení. Je to asi na stejné bázi jako psaní jAkO oSeL. Prostě hovadina, co se chytla.

[41]: :-)

43 Matthias Matthias | E-mail | Web | 18. srpna 2011 v 13:39 | Reagovat

[42]: No ne, tys psala, že to uznáváš, když je to podložené.

Podložené čím...?

44 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 18. srpna 2011 v 13:53 | Reagovat

[43]: Tím, že autor ví, jak má vypadat povídka, co má obsahovat a formu (či cokoliv jiného) si vědomě upraví podle sebe.
Jenomže zde je to čistá nevědomost, omezenost a hloupost.

Viz.[7]: "Já osobně to většinou taky tak nazývám, i když teď už to na blogu (radši) úplně doslovně nemám, protože řekněme si to na rovinu: pokud je blog plný lidí, co píšou kapitolovky a jednorázovky, tak je blog plný lidí, kteří si pod pojmem román představí olizující se páreček a ztratí chuť. "

Ty nemáš chuť si po podobném prohlášení rvát vlasy? Já mám minimálně chuť mlátit hlavou o stůl. :-D

Opakuji, mě je to v zásadě fuk, jak si kdo označí povídky, ale pokud se šíří nějaký býkovina, mám chuť lidem řict, že to býkovina je a to s patřičným podtónem. To je celé.

45 Matthias Matthias | E-mail | Web | 18. srpna 2011 v 13:58 | Reagovat

[44]: To nevadí.. jak říkám, v literatuře je běžné, že někdo prostě začne něco dělat nějak a PUF, vznikne nový literární žánr, útvar, whatever...

Takže to zase tak divný není... :)

46 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 18. srpna 2011 v 14:03 | Reagovat

[45]: Myslím, že v tomto případě je to pouze krátkodobý fenomén. Samozřejmě, můžu se mýlit. :-)

47 Matthias Matthias | E-mail | Web | 18. srpna 2011 v 14:12 | Reagovat

[46]: no asi jo... ale hodně věcí, jako jsou třeba fejetony, nebo sloupky.. to všechno vzniklo dost spontánně tím, že to začal prostě dělat :)

48 Miselle Miselle | Web | 18. srpna 2011 v 16:44 | Reagovat

[47]: Nad tím by se dalo přemýšlet, ale zkusme na to prostě lidsky (=líně, proč si vytvářet nový pojem, když to máme):  pojem "kapitolová povídka", to už "existuje": je to román. Ale teď samozřejmě myslím kapitoly jako opravdu kapitoly, ne ty dílčí výprdky co občas pod tímto názvem vídám (tj. stane se v nich něco zásadního, resp. k tomu směřuje, má to nějaký "samostatný" příběh, navazuje to na předchozí díl a vytváří nové zápletky - a už toto vše naznačuje, že jde o komplikovaný slohový útvar, ale ne povídka). A pokud jsou to jen části - je to prostě povídka, jen dělená. :) Takže asi bych se nového kapitolového fenoménu u povídek neobávala, ty různé varianty tohoto zrůdného fenoménu už tu jsou... Naštěstí totiž většina pisálků na blogu nikdy nic nevydá, a tak tyto spisy zůstávají "mimo oči autorit, které ovlivňují jazyk", totiž na blozích.

49 Lady A. Lady A. | Web | 18. srpna 2011 v 17:14 | Reagovat

Nevím, třeba se budu opakovat, ale opravdu se mi už nechtělo, po poctivém přečtení článku, číst všech 48 komentářů, takže:
Smrti 1. kdysi dávno jsem měla povídky rozdělené podobně, avšak postupem času mi nějak samovolně došlo že je to kravina, takže s tebou souhlasím:).
Smrt 2. naprosto s tebou souhlasím a upřímně nechápu ty označení +12 apod. jednoduše přeci stačí, když už to musí být označení +18, když už je povídka fakticky extrém, jinak to podle mě nemá cenu, avšak někdy aji na knihách najdeš doporučení: Pro čtenáře od 12 let apod.
Smrt 3. Opravdu nechápu jak někdo může povídku rozdělit na procenta, já když píšu tak prostě píšu a naprosto netuším jak dlouhá bude kapitola, natož celé moje dílo
Smrt 4. Asi se něco za poslední dobu změnilo.... dřív většinou u FF byly vypsány určité postavy co všichni znají a vvšechny ty ty autory vymyšlené měli jednoduché označení AUTP nebo tak nějak... toto opravdu nechápu.
Smrt 5. no comment
A poslední... je smutné jak se dnešní dívčiny snaží získat pozornost ostatních čtenářů (ne)reklamami:-D občas mi z toho jde hlava kolem.
Avšak asi nám nezbývá nic jiného než to přejít malým rozčílením či jen mávnutím rukou a doufat, že se v budoucnu něco změní, nebo, že si vezmou ponaučení z tvého článku:)

50 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 18. srpna 2011 v 17:58 | Reagovat

[48]: Taky bych to tak viděla, Míši, lépe bych to nevyjádřila. :-)

[49]: Myslím, že ty nejhorší případy to přeletí očima a hodí pod to reklamu, aniž by si přečetly vo co go. Skoro mě mrzí, že se tu nikdo takový neobjevil, neskonale by mě to pobavilo. :-D

51 Destinaetus Destinaetus | E-mail | Web | 18. srpna 2011 v 20:43 | Reagovat

Někdy je lepší dělat, že takové blogy neexistují a ignotovat je. Vynese to hodně ušetřených nervů :-)

52 Matthias Matthias | E-mail | Web | 18. srpna 2011 v 22:46 | Reagovat

[48]: no právě, ale "kapitolová povídka" není román, nýbrž prostě povídka, co má více kapitol. Román nemusí mít ani kapitoly, jde o to, že by měl mít hodně postav, hodně rozsáhlý děj. Zatímco povídka má málo postav a málo komplikovaný děj...

Čili je o rozsahu než o tom, jestli to má kapitoly.

53 Matthias Matthias | E-mail | Web | 18. srpna 2011 v 22:58 | Reagovat

Koukal jsem se i na wiki a ta se mnou souhlasí.

Román má mít podle ní velkej rozsah, velký množství znaků, "spíše" větší množství hlavních a vedlejších postav a může mít více dějových linek. Nikde však nic o kapitolách.

Povídka se drží více méně jedné dějové linky, krátká, s pointou na konci. "Spíše" malý počet postav. Jinak dokonce připouští, že povídky mají už od počátku existence "tendenci ke sdružování do cyklů.", což mohou být mimo jiné i kapitoly...

54 Annie-chan Annie-chan | Web | 19. srpna 2011 v 8:45 | Reagovat

Kdysi jsem pojmy "kapitolovky" a "jednorázovky" používala taky, teď už používám prostě "příběhy" a "povídky". Ono se stačí nad tím pár vteřin (vteřin !) zamyslet a každýmu snad dojde, že je to hovadina. Snad.

Co tak koukám, omezení u svých příběhů mám - většinou kvůli sprostým slovům, baah... ale zvláštní, že u mého jediného shounen-ai příběhu to zase nemám. Hm...

Ugh, a postavy tam koukám mám taky... u mých starých FF (které jsem psala v jedenácti)...a mám tam i stav povídky. Ten na procenta nedělám, ale to jediné se mi zdá aspoň trochu užitečné, páč tam mám napsané, jestli je psaní onoho příběhu třeba pozastavené. Tak.

Asi se vrhnu na úpravy :D.

55 KadetJaina KadetJaina | Web | 19. srpna 2011 v 9:57 | Reagovat

Kameny na mě! Výraz "Jednorázovky" používám a osobně si pod tím představím povídku, kde je na jeden článek a už se k ní ani jejímu tématu pravděpodobně nebudu vracet (existují světlé výjimky, ale což.)
Statusy u toho, co píšu, mám, ale procentuálně bych se na to mohla vykvajznout, když ani netuším, kolik stránek to bude mít (vždycky překvapím sama sebe.)
Výpis postav mi přijde zbytečný, dělá to hodně lidí, aby se vůbec sami dokázali v postavách orientovat, protože jich do jednoho příběhu nacpou kolem 20-25 a pak se v tom sami ztrácí. Když už v nich nemá přehled autor, co teprve čtenáři?
XX+ povídky neoznačuju, měla bych to asi zkomolené z anime. 12+ (obsahuje násilí a sprostá slova), 15 + (obsahuje násilí, sprostá slova, nahotu), 18+ (výše zmíněné + sex.)
ČLánek poučný, ale jednorázovky prostě nechám *dup* :-D

56 ratuska ratuska | Web | 19. srpna 2011 v 17:14 | Reagovat

Moc pěkné, netušila jsem, že si své psané projevy děcka tak pěkně věkově ohodnocují :-D. No nic, napadlo mě něco jiného. Nemáš nějaké zkušenosti s překladem anglické terminologie jako je short story, novel, novella. Jak odpovídají českým výrazům? Dá se to srovnávat nebo co země, to jiný přístup?

57 Tajnůstkářka Le fille Ash Tajnůstkářka Le fille Ash | E-mail | Web | 19. srpna 2011 v 18:16 | Reagovat

Po dlouhé době jsem se opět konečně dostala na tvůj blog! (vivat!) :-) a hned tolik informací, které mi teď v mnohém pomohou. Smrt číslo jedna je smrtí i pro mne. Bohužel se tohle šíří jako mor a já se také nakazila. Využiji tvé rady!! Ostatní body mi jsou neznámé... děsí mne velmi. A děkuji za jejich zdůraznění. Nerada bych se nakazila i jimi! 8-)

58 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 19. srpna 2011 v 20:59 | Reagovat

[51]: Když se někdo jako já věnuje amatérské tvorbě, je to těžké. :-)

[53]: http://sk.wikipedia.org/wiki/Kapitola

[54]: Neberte mě tak vážně, lidi! :-D

[55]: Zorenu s mečem na tebe! :-)

[56]: Román je fiction nebo novel, pro novelu je koukám mají x výrazů, včetně novella, povídka může být i short story, tale...
Ale zas až tak hluboké znalosti v tomto ohledu nemám.

[57]: Vítej zpět. :-) Nakazit se Temnářčinou smrtí je velmi nemilé. :-D

59 nel-ly nel-ly | Web | 19. srpna 2011 v 23:48 | Reagovat

[32]: no, tak samozřejmě, že do nakladatelství enebudu posílat sborník, ale no... 99% těchhle lidí nemá nutkání se o to snažit a u fanfiction už vůbec ne... přeci jen napsat povídky/romány nebo podobně na blogu orientačně nedává smysl a lidi jsou hloupý :D potřebujou si na něco zvyknout

nevím jak je to s omezenými knihami u nás O_o ale na anglických je rating běžně :) a to upozornění mi přijde srozumitelnější, než u každého vypisovat varující věty :D

ale jo, když se nebude uvažovat v idee blogů tak jsou to samozřejmě všechno blbosti a máš pravdu, ale co se týče blogů tak mi jednorázovky a ratingy připadají srozumitelné O:) ostatně, jak jinak to odlišovat? dlouhé a krátké?

60 nel-ly nel-ly | Web | 19. srpna 2011 v 23:50 | Reagovat

[7]: když ona je to krutá pravda :D lidi jsou blbý a já jako někdo, kdo nemá žádný budoucí záměry s psaním či literaturou se ráda podřídím davu :)

61 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 20. srpna 2011 v 0:41 | Reagovat

[59]: Klidně na dlouhé a krátké. Lepší než kapitolovky atd.

Bohužel s těmi ambicemi je to ošemetné, každý takový člověk ti píše "jak by jednou chtěl vydat knihu." 8-)

62 Amia Amia | Web | 20. srpna 2011 v 2:38 | Reagovat

Jenže co když si napíšu ,,kapitolovky" mezi rubriky? Je to psaný útvar o několika kapitolách, a nikdy nemám řečeno, že to má být ,,povídka" :-D

Ps: A co si mám jako tu rubriku dát? ,,Povídání"? ,,Próza" (zas tak dobrá nejsem)? ,,Nějaké žvásty o kterých prohlašuji že to jsou ucelené příběhy v různých typech žánrů i druhů"? :D  ;-)

63 Ann~e Ann~e | Web | 20. srpna 2011 v 10:04 | Reagovat

Ha, aspoň něco z toho nepáchám :D

1. Já jsem líná, takže všechno, co není recenze a je to příběh, hážu prostě do povídek.

2. Já věkové kategorie neřeším, stejně to nemá cenu a nic pro 18+ stejně nepíšu. Ještě bych tak pochopila 15+, ale u toho bych skončila.

3. Tohle já vůbec neřeším, protože stejně nikoho neobeznamuji s tím, že mám v plánu vydat další povídku. Napsat spíš "skoro" nebo "asi z půlky", to člověk odhadne, když ví, co chce napsat, ale nějak podrobněji je to stejně na nic.

4. U FF je to jasné, ale jinak je to zbytečné, stejně se z toho člověk nic nedozví.

5.Snažím se cizí obrázky nepoužívat a když už ano, aspoň je ozdrojovat. Co se týče mé vlastní tvorby, upozorňuji pouze, že mě potěší, když někdo bude chtít mou tvorbu využít, ale ať udá zdroj. Nic víc, nic míň.¨

6. Ne, vůbec to není reklama. Trochu zaobalenější jsou "pozvánky na blog", ale stejně je to reklama.

64 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 20. srpna 2011 v 12:58 | Reagovat

[32]: Nemám rádo fyzické tresty, ale tvůj argument přijímám, hlavně prosím klepat opatrně a s rozmyslem! :-D (snažím se zachránit si vlastní zadek)

65 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 20. srpna 2011 v 18:37 | Reagovat

[62]: Příběhy na pokračování? Třeba. :-)

[63]: ;-)

[64]: Ano a s jistou děvkou mateřské něhy. :-D

66 Lennroe Lennroe | 20. srpna 2011 v 22:38 | Reagovat

Tak se moje křišťálová koule o tři komenty netrefila :D

67 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 21. srpna 2011 v 10:38 | Reagovat

Skvěle shrnuto. Soudím dle tónu paní článku, že ti nechybí k tomu se z takového "jednání" poblít. často si říkám, že těch 15+ apod. je tam vlastně jen pro okrasu, protože když to na internetu uvidí dvanáctiletí, gtak si to stejně jako zakázané ovoce přečtou. To není jak v supermarketu, kde ti prostě do osmnácti cigarety neprodají (ale už i to se stává).

Dobrý článek. :-)

68 Margueritte Weinlich Margueritte Weinlich | Web | 21. srpna 2011 v 10:52 | Reagovat

"Ahoj, tvůj blog mě vůbec nezajímá, ale chci si zvýšit návštěvnost, takže si tu dělám podělanou reklamu. Děkuji za pochopení." //Fenomenální. :D

Děkuji za názor ohledně kapitol. Zrovna mám rozepsanou celkem obsáhlejší povídku. Obávám se vsak, že tím stylem jakým píšů z toho bude tak 40-50 stránek. Na doporučení nebudu rozdělovat na kapitoly.
Jen takovápoznámečka - třeba svoje dílo, které připravuju, ač je třeba obsáhlejší, bych románem označit nemohla, protože se mi postavy vyvíjí.

69 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 21. srpna 2011 v 22:50 | Reagovat

[66]: :-D

[67]: Děkuji. :-) Ke zblití mi není, ale podobných ventilovacích článků se tu poslední dobou objevuje tolik, že se dá soudit, že mě to trochu zvedá ze židle. :-)

[68]: Proč bys nemohla dílo označit za román, když se ti postavy vyvíji? To je přece v románu docela přirozená věc, ne? :-)

70 Amia Amia | Web | 22. srpna 2011 v 0:49 | Reagovat

[65]: Pokračovačky! Jasný, nazvu to ,,pokračovačky"... :D

71 Ekyelka Ekyelka | Web | 22. srpna 2011 v 10:21 | Reagovat

[37]: Omluva na místě a pro tentokrát přijata. :)

Občas se některý starostlivý rodič v okolí přikrade k mým dveřím a "ona je Janinka/Pepa/Honza etc. šikovná/ý, ale nějak mu to nejde, nemohla byste ho doučit ...?" (doplňte si cokoliv z učiva ZŠ a veškeré humanitní obory ze SŠ kromě ekonomie.
Když to nebohé dítě dostanu do spárů a několika rychlými otázkami zjišťuji, co umí a neumí, v čem plave v daném předmětu atd., pak v češtině narážím na sloh a gramatiku, v literatuře pak na neznalost encyklopedickou (holt se mu to nechce učit zpaměti a já se nedivím) a v teorii na totální neznalost pojmů.
Dost často je to však zapříčiněno i tím, že sami učitelé odhrkají v jedné dvou hodinách kompletní definice všech jazykových útvarů, ale už neukáží na příkladech, co je třeba novela a román a jaký je mezi nimi rozdíl. Proč to, co píše většina dětí pod názvem "esej" je patvar, složený z vyprávění, úvahy a pokusů o fejeton. A tyhle děti bývají hodně aktivní i jako blogeři, takže se není co divit, když u nich na výrazy typu "kapitolovka", "pokračovačka" a jiné směšně znějící patvary.
Není to přímo chyba nikoho - kolik z dětí je stejně aktivních ve škole jako na svém blogu? Kdo z učitelů ještě neztratil iluze o generacích, co teď sedávají ve školních lavicích? Takhle to prostě nyní funguje.
Pokud Temnoterka, Sikar a jim podobní uvedou svými články aspoň některé hovadiny na pravou míru a naučí aspoň zlomek blogerů a grafomanů (tedy bujně vydávajících autorů) při psaní přemýšlet, po psaní dělat korektury, a při publikaci neprskat nad komentáři, které jim píšu třeba já, pak můžeme být rádi.

72 Ekyelka Ekyelka | Web | 22. srpna 2011 v 10:22 | Reagovat

[71]: Oh, překlep! Samozřejmě nejde o jazykové, ale slohové útvary! Mea culpa.

73 Babe Babe | E-mail | Web | 24. srpna 2011 v 7:48 | Reagovat

Babe je vhodné od -9 měsíců plus. Tedy nesu vhodno pro slony, kteří se vyvíjejí dýl. A nezávidím ti tvých šest smrtí :).

74 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 24. srpna 2011 v 22:18 | Reagovat
75 KaThea KaThea | Web | 25. srpna 2011 v 22:59 | Reagovat

No, já dřív u povídek psala seznam hlavních postav nejspíš z toho důvodu, že se mi líbilo vidět jejich jména hezky vedle sebe... Nejsem si tak docela jistá, proč jsme to vlastně dělala, ale rozhodně jsem si nemyslela, že by to čtenáři potřebovali vědět. Napsala jsem to proto, že jsem ty postavy měla ráda (nebo ještě mám).

76 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 28. srpna 2011 v 4:02 | Reagovat

[75]: To zní zvláštně, skoro jako bys je tam vypsala, abys jim dokázala, jak ráda je máš. :-) Klasický případ pisálčí schizofrenie. :-D
Já zase se svými postavami píšu články, no co. Každý máme něco. :-D

77 KaThea KaThea | Web | 28. srpna 2011 v 22:35 | Reagovat

[76]: Ono... není normální svým postavám dokazovat, jak je má autor rád? :"D Není normální mít žárlivou hlavní postavu, která by byla nejradši, aby se jí člověk věnoval celý den? X"D (Kal mi nechce věřit, že ho mám ráda tak moc, jak tvrdím. :( Ani se mu nedivím, když píšu tak málo.)

78 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 28. srpna 2011 v 23:09 | Reagovat

[77]: Je to normální. :-D

79 dzafar dzafar | 6. prosince 2011 v 23:48 | Reagovat

ale..slecnam takova hruba slova neslusi..to radci prenech nam,neprekonatelnym muzum.

80 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 7. prosince 2011 v 18:42 | Reagovat
81 Petr Petr | E-mail | Web | 6. března 2012 v 15:24 | Reagovat

No jasnačka souhlas

82 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 6. března 2012 v 15:54 | Reagovat
83 HoRry HoRry | E-mail | Web | 7. března 2012 v 1:14 | Reagovat

Dobrej blog

84 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 7. března 2012 v 1:43 | Reagovat

[83]: Dík. :-)

85 Samantha Samantha | 22. února 2014 v 11:45 | Reagovat

Upřímně řečeno(nebo spíš upřímně psáno), mě ještě více než všechny důvody tvých smrtí (a jejich hodně) děsí gramatická stránka povídek. Když už někdo povídku píše, mohl by se snažit mít tam co nejméně gramatických chyb, protože potom se i povídka s nejlepším nápadem nestává krásným počtením, kde někdy ukápne slza smutku nad tím, že už je konec, nýbrž se stává utrpením, kde ukápne slza smutku nad tím, jak může Čech páchat takové rozsáhlé gramatické vraždy.

86 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 23. února 2014 v 14:26 | Reagovat

[85]: Gramatika problémem je, ale to je kapitola sama o sobě. Když už něco dávám na web, nemusí to být bezchybné, ale mělo by to projít aspoň autorskou korekturou.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama