Filmový deníček (červenec-srpen 2011)

17. srpna 2011 v 4:44 | Tereza Matoušková |  Recenze
Přináším vám další část svého filmového deníčku, tentokrát je to taková prázdninová všehochuť - od britského humoru, přes fantasy, kreslenou pohádku, až po dokument o euthanázii.
Pokud zde naleznete inspiraci, co si tak pustit na konci prázdnin, budu jen ráda. Pokud jste sami viděli v poslední době něco zajímavého, budu ráda, když mi dáte tip.

Předchozí části:

Proč? ****
Český film z 80 let o výtržnostech fanoušků Sparty. Snímek je inspirován skutečnou událostí, kdy mladí chuligáni zdemolovali vlakovou soupravu a málem vyhodili z okna slovenskou průvodčí. Přesto, že rozhodně nejsem fotbalovým fanouškem, nebo právě proto, vám Proč? určitě doporučuji, stojí za zhlédnutí.

Requiem za sen *****
Notoricky známý snímek o lidských snech a závislosti (nejen té drogové). Upozorňuji, že na citlivější jedince může mít konec filmu drtivý dopad.

Earth ****
Moc krásný dokument, který nás provází různými ekosystémy naší planety. Seznámí nás s rodinkou ledních medvědů (pro mě nejlepší pasáž z celého filmu), ukáže souboj na život a na smrt mezi lví smečkou a slony, dojme příběhem velrybího mláděte a jeho matky. Trochu ekologické propagandy nutností.

Terry Pratchett: Choosing to die *****
Kontrovezní snímek o euthanasii a známém spisovateli. Jelikož mě chytl za srdce, věnovala jsem mu delší článek, zájemci nakouknou sem.

12 úkolů pro Asterixe *****
Pro odlehčení patálie dvou kreslených Galů. Byla jsem příjemně překvapena, protože některé části jsou hořce vtipné i pro dospělého člověka. Viz. úkol s úředníky. :-)

Lekce Faust *****
Švangmajerovy filmy by vydaly na samostatnou kapitolu. Já viděla zatím pouze Otesánka, Kyvadlo, jámu a naději a Šílení. Musím říct, že Faust na mě zapůsobil zatím nejvíce.
Vím, že to jsem nepatří, nebo ne docela, ale při této příležitosti jsem si vzpomněla na skvělý loutkový film Krysař režiséra Jiřího Barty. Mám pro tento příběh slabost.

Temný rytíř *****
Christopher Nolan stoupá film od filmu na mém osobním žebříčku výš a výš. Temný rytíř je dost osobité zpracování Batmana a dle mého mu dává úplně jiný rozměr. Vychvalovaný Heath Ledger je skvělý, nicméně si myslím, že je Nicolson jako Joker daleko stylovější.

Mechanický pomeranč *****
Další skvělý a skvěle kontroverzní film dalšího skvělého a skvěle kontroverzního režiséra. Absurdně abstraktní, nepochopitelně geniální, depresivní a rozhodně ne pro každého. Střeste se očních kapek!

Němá barikáda ***
Rok výroby (1949) asi mluví za vše. Radost z konce války se zde snoubí s komunistickou propagandou, nenávistí k Němcům a láskou k Rusku. Taková hrůza to ovšem zas není, film jde zhlédnout bez vážné újmy na zdraví a člověk si možná i povzdechne nad tím, jací byli naši pradědové (prabáby, dědové, báby,... Doplňte libovolně podle svého věku a preferencí.) hrdinové.

Voda pro slony ***
To jsme tak chtěli jít s Králičistáncem (to je ta osoba, která nesnáší ovce) do letního kina a hráli... romantické drama s Pattisonem. Jelikož obě Patyzóna k smrti nesnášíme, chystaly jsme se na řádný výsměch. Nicméně, musím říct, že jakmile Edíšek sundá kostým trapného upíra, docela i umí hrát. Ne, že by se mi na něj dobře koukalo, podle mě je ten chlap prostě ošklivý, ale je to celkem snesitelné.
Plus body musím dát za cirkusácké prostředí a slona. V tomto bodě se ovšem jako rušivý bod ukázal můj drahý, který pro změnu k smrti nesnáší slony a celou dobu si mumlal: "Blbý slon, blbý slon. Blbý slon..."
Neznáte nějaký film, kde jsou ovce i sloni a pokud možno ve velkém množství? Mám ďábelský plán... muhehe...

Podfu(c)k *****
Neskutečně zábavný film o jednom obřím briliantu, ve kterém Brad Pitt hraje cigánského boxera (ano, čtete správně). Povídání o tom, jak správně předložit mrtvolu prasatům, je rozhodně nezapomenutelné. Doporučuji všemi deseti.

Svět podle Prota *****
Velice zvláštní sci-fi, které vlastně ani sci-fi být nemusí. Věřili byste pacientovi psychiatrické léčebny kdyby vám tvrdil, že je na Zemi na návštěvě a pochází z planety K-PAX? Jistěže ne. Ale co kdyby vám vyprávěl o vesmíru věci, které pomalu neví ani nejlepší astronomové?

Drakobijce ***
Tak a konečně nějaká fantasárna. Snímek to není špatný, i když už je poněkud staršího data. Vyzdvihla bych skvělého draka a překvapivě brutální scénu s ožranou (neplést s ožralou) princeznou. Jinak takové klasické fantasy.

Insomnie *****
Znovu se hlásí mistr Nolan, tentokrát s detektivkou. Opět musím pochválit velice osobité pojetí tématu, líbí se mi, jak film boří zajetá americká detektivní klišé. To nemluvím o hvězdném hereckém obsazení - Al Pacino, Robin Williams, Hilary Swank.

Taras Bulba *** Myšlen Taras Bulba z roku 1962, ne 2009.
Film natočený podle Gogolovy povídky vypráví o boji Kozáků s Poláky. Snímek jako takový celkem ušel, co mě ale naprosto iritovalo, tak přeslazená milostná zápletka a všudypřítomný americký patos. Ach, jo...

Tak a teď zmijáčí tečka na závěr...

Černá zmije ****
Upřímně se přiznám, že Rowana Atkinsona jako Mr. Beana nemůžu vystát, takže jsem k šestidílnému sitcomu z anglické středověku, kde on hraje hlavní housle, přistupovala se značnými předsudky. Jak můžete vidět níže, naprosto zbytečně. Musím ovšem konstatovat, že první série je jednoznačně nejslabší, což je možná způsobeno i mizerným českým dabingem. Každopádně i tak počáteční trapnost a Atkinsonovi slizké škleby postupně ustupují suchému morbidnímu humoru a jízlivým urážkám, přesně jak to mám ráda. Oprava - přesně jak to MILUJI.

Černá zmije 2 *****
,,Baldricku, vyraž do ulic a oznam, že lord Černá zmije prodává dům. Percy... ty jenom vyraž do ulic."
Moje jednoznačně nejoblíbenější série, hlavně díky naprosto dokonalé královně Alžbětě (posunuli jsme se o nějaké to století dopředu). Hláška za hláškou, ze slizkého Atkinsona je Atkinson charismatický fešák (Člověk by se až divil, co s chlapem udělá trocha vousů a slušivý černý renezanční obleček. Upřímně mi ta proměna způsobila značnou křeč sanice, polovinu prvního dílu jsem ji totiž měla značně pokleslou). Černá zmije je navíc jednoznačně nad věcí a ze svého postu s jistou inteligencí, elegancí a značným sarkasmem glosuje okolní události, což je vlastnost, díky které jsem si zamilovala nejednu literární, či filmovou postavu. Mr. Bean je Atkinsonovi odpuštěn. Odteď jen Černá zmije!

Černá zmije 3 *****
Třetí série v mém osobním žebříčku šlape na paty sérii druhé, nicméně princ George se Bětce nemůže rovnat (tentokrát se děj odehrává tuším někdy v 18 století). Jirka je to totiž totální blb, kterého absolutně nemůžu vystát. Zmiják je díky němu ovšem ještě sarkastičtější - a má proč - a světlým momentem je i epizodní role Chrise "Rimmera" Barrieho (Ano, zbožňuji Červeného trpaslíka). Střihne si roli šíleného sadistického Francouze. Nevím proč, okamžitě se mi vybavil Rimmerův obdiv k Napoleonovi Bonaparte a díl Lepší než život ("Napoleon Bonaparte! Jste můj nejoblíbenější fašistický diktátor!")

Černá zmije 4 ****
Nižší hodnocení je způsobeno hlavně tím, že mě období první světové nebere tolik jako období předešlá. George je stále stejný blb (Tentokrát aspoň ne princ), Zmiják je pořád stejně sarkastický, Baldrick prostinký. Že neznáte Baldricka? Víte co, sežeňte si celý sitcom, některé záležitosti jsou prostě nesdělitelné. (Tuřín.)

Černá zmije: Vánoční koleda u Černézmije *****
Vánoční speciál, který vám zaručeně dokáže pokazit jakoukoliv vánoční atmosféru. (Temnářka se zlomyslně usmívá.) Plus body dávám za alžbětínskou epizodku.

Pozn. Černázmije napsáno dohromady je skutečně správně. V angličtině je to Black Adder či později Blackadder, takže to nevypadá tak zvláštně.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 maglaiz maglaiz | Web | 17. srpna 2011 v 8:07 | Reagovat

Kreslení Asterix a Obelix rules! :-D Je to nádherný film a dobrý je i Asterix dobývá Ameriku. Hlavně kvůli jedné scény.

2 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 17. srpna 2011 v 8:20 | Reagovat

[1]: To rozhodně. Mně osobně ale nesmírně vadí ty novější hrané verze, je to prostě trapné a potom i ta nová digitálně/kreslená Asterix a Vikingové, děs a hrůza.
Pamatuji si, že jsem to doma měla ještě jako komix. :-P

3 Turmë Turmë | Web | 17. srpna 2011 v 8:54 | Reagovat

Teda, pěkně jsi mě navnadila na Černou zmiji. Britské seriály mám ráda (Červený trpaslík, Doctor Who, nový Sherlock, Misfits…), takže to určitě vyzkouším.

4 Cájísek Cájísek | Web | 17. srpna 2011 v 8:58 | Reagovat

http://blonckyahnidy.blog.cz/

Rady, Tipy
Inspirace
Názory
Návody

Určitě se mrkněte ;)

5 Niviat Niviat | Web | 17. srpna 2011 v 9:35 | Reagovat

Nevím, čím to je, ale já rozhodně radši ty staré Batmany než nové. I když na nových se mi zase líbí, že nejsou již tak moc komiksové, což někdy ve filmech působí velkou škodu. :-D

6 Dragilia Dragilia | Web | 17. srpna 2011 v 10:06 | Reagovat

Tak se můj seznam "Na co se chci podívat" zase rozrostl o další položky... :-)

Ps: Se slony mě nic nenapadá, ale nestačily by všechny díly Ovečky Shaun?

7 Lomeril Lomeril | Web | 17. srpna 2011 v 10:25 | Reagovat

Adder je podle mého slovníku zmije. A když zmije, tak jedině Černá. Já mám naopak raději Jiřího než ALžbětu (z nějakého důvodu mě ve filmech vytáčí ženské s pištivým hlasem) a právě sháním anglickou verzi (dabing se nedá poslouchat.
A jenom, jako takovou tečku na závěr:
Macbeth!

8 Denca Denca | 17. srpna 2011 v 11:28 | Reagovat

http://blonckyahnidy.blog.cz/
Rady, Tipy
Inspirace
Názory
Návody
Určitě se mrkněte ;)

9 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 17. srpna 2011 v 13:28 | Reagovat

[3]: Vyzkoušej. :-)

[5]: Taky nemám ráda vyloženě komixově vyhlížející adaptace (výjimkou je Sin City)

[6]: :-D

[7]: Vidíš, tak to jsem se sekla, já měla zmiji podle latiny zafixovanou jako viper a užovku nevímproč jako adder a ono to tak není. Asi mě zmátla i ta užovka v titulkách k třetí sérii. :D
Jdu to opravit.

[4]:[8]: Nepřeháníte to trochu? :-D

10 Katanga Katanga | E-mail | Web | 17. srpna 2011 v 13:33 | Reagovat

Abych pravdu řekla, jen tak na rychlé prohlédnutí názvů filmů mi byl známý jen Asterix a Obelix (scénu s úředníky naprosto zbožňuju)
Dále znám Černou Zmiji, ale jen tak, že ji mám doma na dvd a ještě jsem neměla možnost ji shlédnout.

Zbytek je pro mě velkou neznámou...

11 Storycollector Storycollector | Web | 17. srpna 2011 v 13:33 | Reagovat

[2]: Mě zfilmovaní Vikingové bavili. Asi mi tam ta láska chyběla. (Komiks jsem taky četla.) Proti gustu ovšem...
Animované verze vedou před hranými na celé čáře.

12 nel-ly nel-ly | Web | 17. srpna 2011 v 16:31 | Reagovat

Miluju posledních cca patnáct až dvacet minut Temného rytíře... to jsem během premiery ještě pracovala v kině a šlo to po půlnoci, takže už jsem tam byla sama a mohla si převlečená sednout mezi diváky... líbí se mi jak mluví (herec Batmana má takový uhrančivý hlas :D) a zároveň nabíhá hudba... vůbec soundracky prostě můžu

13 Niviat Niviat | Web | 17. srpna 2011 v 19:11 | Reagovat

[9]: Jojo, Sin City se opravdu povedlo, nemůžu než souhlasit. Osobně mě docela dost zklamaly filmy Fantastická čtyřka, čekala jsem o něco víc.

14 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 18. srpna 2011 v 7:53 | Reagovat

[12]: :-)

[13]: Fantastickou čtyřku jsem neviděla. :-)

15 ratuska ratuska | Web | 19. srpna 2011 v 17:19 | Reagovat

Zase většinu neznám, alespoň můžu připsat do seznamu :-D.

16 Elizabeth Aletwi Elizabeth Aletwi | 22. srpna 2011 v 21:03 | Reagovat

Něco kde jsou ovce a sloni?
leda serialy pro mateřskou školku  (nebo jesle) - kravička Klárka, Prasátko Štíhlík, atd...
(stačí si zapnout Jim Jam) :-D

17 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 22. srpna 2011 v 23:09 | Reagovat

[15]: :-)

[16]: Jim Jam? Už jen ten název mě děsí. 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama