Podžánry fantasy názorně a s Obludou

8. září 2011 v 6:04 | Tereza Matoušková |  Fantasy a tvůrčí psaní
ÚVODEM

Klasická, vysoká, hrdinská, historická, temná, humorná, pohádková, městská, současná, mýtická, romantická, sword and sorcery, science fantasy, alternativní historie, paralelní realita, alternativní budoucnost, steampunk...

…a to jsem, prosím, jenom krátce zagooglila. Povedlo se mi najít hned několik různých rozdělení fantasy, každé diametrálně odlišné od toho předchozího a žádné mi nepřišlo dostačující. Což je dle mého přirozené, protože škatulkovat tak variabilní žánr jako je fantasy, mi přijde téměř nemožné.

Proto v tomto článku absolutně rezignuji na nějaké didaktické rozdělení. Subžánry jsem roztřídila čistě dle svých čtenářských zkušeností či preferencí a na základě načtených definic z příruček a internetu, které se stejně v mnoha směrech zdroj od zdroje rozcházejí, stejně jako rozdělení samotné. Nejsou tu rozhodně všechny podžánry, vybrala jsem to, co se mi zrovna hodilo a upravila podle svých potřeb.

Nehodlám vám tu ani předkládat nějaké obecně (ne)platné charakteristiky. Každý vybraný podžánr vám představím na základě krátkého příběhu. Aby byly dobře patrné základní rozdíly, prvky a klišé, půjde vlastně o jeden a tentýž příběh, pouze v subžánrových obměnách.


Krátký příběh
Jelikož celý žánr fantasy vychází z mytologie, máme tu na jedné straně klasickou bájnou Obludu. Na straně druhé by za normálních okolností stál Hrdina a přisluhovali mu jeho Přátelé, jelikož je mi ale košile bližší nežli kabát, na druhé straně stojí Femorian a kompars tvoří Zorena, Atalan a/nebo Kerdea. Jenomže ouha. Jelikož je pro každý fantastický subžánr typická jiná sorta hrdinů a příběhy musí být názorné, musí se i mé postavy přizpůsobit obecně platnému trendu. Jak? To už se dozvíte v článku samotném.


Bavte se!

PODŽÁNRY FANTASY

Klasická fantasy (hight fantasy)
Slunce se líně klonilo k západu a jeho zlatavě nachová záře se na okamžik rozlila po jalových lánech, na kterých se dařilo pouze mrzkému plevelu. Zpustlou krajinou putovali čtyři jezdci. V čele cválal na lehkonohém hřebci rytíř Femorian. Jeho zlacená zbroj házela ve svitu slunce odlesky, stejně tak jílec meče zdobený drahokamy. To vše však bledlo ve srovnání s jiskrami, které bylo možno spatřit v jeho bystrých zelených očích, a plamenem, který hořel v jeho čestném a statečném srdci. V těsném závěsu za ním poháněli své oře jeho věrní druhové. Barbarka Zorena, moudrý čaroděj Atalan a trpaslice Kerdea.

Že tu někdo chybí? Ach, ano - elf! Nastává velice trapná situace. Jak to říct. Elfovi se stala taková menší nehoda. Ztratil hlavu a vrhl se... Vlastně se v té chvíli vrhla už jen jeho hlava. Takže už mi asi rozumíte. Víte, to ti prohnilí skřeti.

Naši srdnatí dobrodruzi se ovšem nevzdali, utřeli si navzájem slzy a pokračovali ve svém poslání. Museli totiž zbavit svět Obludy. Pomoci jim v tom měl magický artefakt, který získali na výpravě za drakem se zlatými šupinami a taky...

Následuje rozsáhlý popis všeho dalšího, co vykonali, je to trošku delší, tak na sedm knih, takže to zkrátím.

To všechno vykonali.

Potom tedy konečně stanuli před ponurým a nevzhledným sídlem Obludy. Femorian se postavil ve třmenech a jasným hlasem zaburácel: "Vyjdi ven, ty ohyzdná obludo, nadešel den zúčtování!"

Obluda, naprosto si jistá svou převahou, vyjde ven a protože má dlouhou chvíli, začne našim hrdinům povídat o tom, jak ji ve škole šikanovali, jak touží ovládnout svět, kolik má vojáků, skvělých zbraní a kolik umí kouzel.
Femorian ji nechá domluvit, protože je to slušně vychovaný mladý muž, mezitím vyloví ze sedlových brašen všechno harampádí, které za těch tisíc pět set stran nasbíral, a spálí Obludu magickým bleskem.

Sword and sorcery
Z jeskyně se linul zatuchlý mrtvolný puch. Femorian si znechuceně odfrkl, nakopl nejbližší lebku, popotáhl si bederní roušku a vpadl dovnitř.

V patách se mu plížili jeho dva kumpáni, žena a muž. Podle rysů v obličeji Femorian odhadoval, že jsou to sourozenci. Potkal je na jihu v docích. Ona si říkala Kerdea a on Atalan. Vyhlášené zlodějské firmy. Zaplatil jim tučnou zálohu a namluvil jim, že Obluda skrývá v pelechu rozličné poklady. Nedali se považovat za nejlepší společníky pod sluncem, ale vyznali se ve zdejších kopcích a to Femorian potřeboval ze všeho nejvíc.

Stop. Atalan a Kerdea si jdou pro lup, to je jasné. Ale jako motivaci tedy má hlavní hrdina? No, přece POMSTU! Nohsledi Obludy vtrhli do jeho vesnice a nejenže mu povraždili drahé sousedy, ale i manželku, děti, rodiče, prarodiče, tety, strýce, psa, kočku a akvarijní rybičky.

Takže zpátky do jeskyně.
Zatímco jsem se vykecávala, naše postavy postoupily hluboko do nitra skal. Chodba se postupně zužovala a denní světlo se stávalo zasunutou vzpomínkou. Trojice si svítila jedinou loučí. Její chabé světlo možná docela esteticky ozařovalo Femorianovy bicepsy, tricepsy, kvadricepsy a další cepsy, jinak ale naši reci viděli akorát tak velké houby.

Obluda se vynoří zničehonic ze tmy, pronese povinnou záporáckou řeč a vrhne se na postavy. Barbar Femorian tasí svůj obrovský obouruční meč (Taková velice praktická zbraň do úzkých prostor, že?) a Obludu rozseká na maděru.

Dětská fantasy
Jedenáctiletý chlapec Femorian rozlomil povidlovou buchtu a kamarádsky nabídl polovinu holčičce Kerdee. Buchty mu na cestu zabalila maminka Zorena, kterou měl velice rád a se kterou žil v malém domku u lesa. Velice se mu po ní stýskalo. Jejich vesnici ovšem už léta sužovala zlá Obluda a podle věštby ji mohlo zastavit pouze dítě s čistým srdcem.

Vás to ještě překvapuje? V dětské fantasy jsou caparti obvyklou potravou pro děla.

Jednorožčí les, kterým děti právě procházely, vypadal opravdu kouzelně. Z hebké trávy vykukovaly barevné květy, ve větvích zpívali ptáci a vzduch voněl jako med. Femorian a Kerdea se drželi za ruce a cupitali za jednorožcem, který je lesem provázel. Jednorožec se jmenoval Atalan. Byl to dobrý jednorožec, měl však jednu slabinu. Když viděl na mezi sedět krásnou pannu, zapomněl na vše ostatní a nedal pokoj, dokud nevložil svůj roh do jejího klína.

Obluda žije na kraji lesa, v ohromném hradě. Když za ní děti přijdou, dá jim tři hádanky. Je to hravá Obluda. Poté, co děti uhádnou, slíbí, že nechá vesnici na pokoji.

Romantická fantasy
Slunce už zapadalo, když Femorian stanul na kraji útesu. Zahleděl se na pěnící moře. Ve studánkově modrých očích se mu zračila hluboká bolest.
Femorian byl velice přitažlivý muž. Vysoký, svalnatý, s pravidelnými rysy a hebkými vlasy. Ženy miloval vždycky tak, jak se to píše v knížkách pro velice osamělé postarší dámy, bez problému to zvládl třináctkrát za noc. Dlouhá předehra a společné vyvrcholení samozřejmostí.

Z keře se vynořila Obluda. Dlouze se na Femoriana zadívala a šeptla: "Má lásko."
"Obludo, tolik jsi mi scházela!" vykřikl její milý a pokusil se ji obejmout. Gestem ho zadržela.
"Ne," vzlykla, "tohle nemůže být. Moje obludná rodina mi to nedovolí."
"Utečeme spolu," vyhrkl Femorian.
"Nemůžeme, to nejde. Ublížila bych ti. Mám zuby a drápy a jsem Obluda."
"Miluji tě, nezáleží na tom, že jsi Obluda."
"Já tě taky miluji, ale nejde to. Skutečně to nejde."

Skutečně to nejde dalších 500 stran. Nakonec se přece jen ukáže, že by to šlo (ono by to teoreticky šlo už na začátku, ale to bychom se připravili o tu úžasnou porci zábavy). Bez svatby, líbánek a prvního dítka na závěr by se prostě čtenářky cítily ošizené.

Městská fantasy
Pouliční lampy měkce ozařovaly vytrhané dlažební kostky. Studený vzduch řezal v hrudi. Páchl přepáleným olejem a smogem. Femorian se pátravě zahleděl do míst, kam zář veřejného osvětlení již nedokázala proniknout. Ruku, v níž svíral pistoli, měl kluzkou potem.
"Tiše," sykl na svého společníka.
Atalan něco tlumeně zamumlal a potáhl z cigarety. Na rozdíl od upraveného Femoriana do téhle spleti špinavých ulic dokonale zapadal. Mastné narezlé vlasy mu zplihle visely kolem unaveného obličeje a triko Iron Maiden měl snad ještě potrhanější než vyrudlé džíny.

To je posun od jednorožce, že?

Zorena-city mlčelo. Od chvíle, kdy město napadla Obluda, se se svými obyvateli odmítalo bavit. Femorian se obával, že je někde uvnitř pod vším tím betonem a asfaltem vážně zraněné a nemluví, protože už k tomu nemá dostatek sil. Pochyboval, že mu dnes v noci přijde na pomoc.
Jenomže přišlo.
Lezavá mlha se ještě okamžik plazila kolem kandelábrů a potom se pomalu začala formovat. Ze shluku šedivého oparu se náhle vyloupla vysoká elegantní žena, od hlavy až k patě oděná v černém.
"Dobrý večer, poklade," pozdravilo ho oživlé město a přívětivě se na něj usmálo plnými rty.

Konec se v zásadě příliš neliší od závěru klasické fantasy nebo sword and sorcery. Epický souboj mezi Femorianem a Obludou jen neproběhne na temném hradě nebo v jeskyni, ale na vylidněném náměstí, nebo v metru.

Historická fantasy
(tak trochu vikingská)
Femorian měl na sobě prostou lněnou tuniku s dlouhým rukávem, sahající zhruba do půlky stehen. Přes ni si oblékl stejně dlouhou teplejší vlněnou košili, kterou přepásal opaskem. Kalhoty nosil široké a podkasané. Nohy měl od kolene dolů omotány pruhy látky a staženy koženými řemínky. Z ramen mu splýval plášť čtvercového střihu. Zdobila ho bohatá výšivka.
Kerdea měla taktéž vícevrstvý šat. Vespod byla prostá lněná košile s dlouhými rukávy sahající až na zem. Teď v chladnějších časech přes ni nosila svrchní šaty. Poslední vrstvu oděvu tvořila zástěra sepnutá na prsou sponami.
Obluda bydlela v obdélníkovém domě, který měl stěny splétané z lískového proutí a pomazané směsicí jílu a trusu.

(Zdroj informací na stránkách skupiny Midgar zde.)
No a potom tu máme ještě nějaký ten příběh.

Humoristická fantasy
Femorian a Atalan byli dva nedostudovaní čarodějové. Ne, že by se snad na kouzelnické škole flákali více než jejich spolužáci, nebo že by vyloženě čarovali s úmyslem někoho poškodit. Šlo o ten nejapný žert s Obludou. Kantorka, která vedla hodinu odklínání, pravda, mnoho smyslu pro humor nepobrala. Naopak ji naprosto rozhořčilo, když jí studenti místo princezny osvobozené ze žabího zakletí, předložili tříokou slintající bestii a ještě měli tu drzost se jí zeptat, jak může vědět, že to skutečně nějaká princezna není.

Rozhořčení je možná dokonce slabý výraz, protože učitelka v tom okamžiku chytla hysterický záchvat a utekla s pláčem do ředitelny. Ani ředitel mnoho smyslu pro humor nepobral a tak se svět kouzel pro naše hrdiny definitivně uzavřel.

Následuje vyprávění plné šílených dějových zvratů a vše je korunováno absurdní pointou. Například se dozvíme, že Obluda, která původně skutečně existovala jako princezna a potom jako žába, se jmenuje Zorena a je to Femorianova ztracená matka, nebo tak nějak podobně.

Temná fantasy
Zdi chrámu pod tíhou věků pukaly a drolily se. Mezi ostrůvky mechu se však objevovaly zahnědlé cákance od krve, které svědčily o tom, že je obětiště stále hojně využíváno.
Femorian se tázavě otočil na matku a ukázal na otrokyni, kterou si vedl na řetěze. Zorena netrpělivě pokynula směrem k oltáři. Obluda tentokrát hladověla dlouho. Zpráva o její zálibě v pannách se šířila rychleji, než její přisluhovači předpokládali. Místní vesničanky už je místo cudného úsměvu obdařily leda tak pohledem na rostoucí břicho.
Tato otrokyně pocházela pomalu z druhého konce kontinentu. Femorian nicméně musel uznat, že stála za to.

Což velice rychle uznali i Femorianovi nohsledi, kteří dívku do chrámu dovlekli. Respektovali sice pánovo přání, že dívka nesmí přijít o panenství, ovšem neviděli jediný důvod, proč by měli nechat ostatní tělní otvory netknuté.

Femorian se Zorenou připoutali dívku k oltáři. Marně se naposledy pokusila vykroutit. Femorian ji přitlačil na chladnou, krví umazanou desku a Zorena zvedla ruce nad hlavu a začala vzývat Obludu.

Obluda se vyplazila ze svého plesnivého úkrytu a začala dívku s chutí požírat. Následuje detailní popis všech tělesných tkání a tekutin, které se přitom dostaly do volného prostoru.
Femorian a Zorena jsou za dobře odvedenou práci bohatě odměněni.

ZÁVĚREM

Nerada bych, aby cokoliv, co jsem zde napsala, vyznělo nějak špatně, protože to špatně myšleno nebylo. Jsem obrovským fandou fantasy ve všech podobách tohoto žánru a myslím, že dobrý autor může napsat kvalitní příběh, i když použije ta nejohranější klišé. Pochopitelně všeho s mírou.
Pokud to vypadá, že si z některých subžánrů dělám legraci, tak to nechápejte jako "mám ráda fantasy, ale dělám si z něj legraci", spíš to znamená "mám ráda fantasy, proto si z něj dělám legraci".

Ne, že bych si snad dělala legraci, vše je jako vždy pochopitelně myšleno smrtelně vážně. Jak jinak. :-)

Temnářka
 

16 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 KadetJaina KadetJaina | 8. září 2011 v 6:46 | Reagovat

Představa Atalana s tričkem Iron Maiden je prostě dokonalá!
Co víc říct k už tak dost říkajícímu článku? :-D

2 Babe, milované růžovátQo Babe, milované růžovátQo | E-mail | Web | 8. září 2011 v 6:56 | Reagovat

Bwhahahá!! Musím si koupit něco romantického :D:D. A odkdy je Femorian na obludy?? 8-O

3 Lomeril Lomeril | Web | 8. září 2011 v 7:09 | Reagovat

Jednorožec Atalan! Atalan s tričkem Iron Maiden! Nic, já se tu jenom tiše řehtám. A jak si můžeš dělat srandu z fantasy? Takový vážný žánr to je! Z toho se snad sranda ani dělat nedá!

4 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 8. září 2011 v 7:10 | Reagovat

[1]: Děkuji. Představa je už nějaký ten rok stará. To jsou ty silvestrovské výplody. :-D

[2]: Odkdy je Atalan jednorožec? Musela jsem charaktery přizpůsobit konkrétním příběhům. Taky mimochodem nemá modré oči a nemiluje ženy jako v knížkách, ale je to tak rozšířené klišé, že jsem mu musela trochu hrábnout do fyziognomie. :-D

5 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 8. září 2011 v 7:11 | Reagovat

[3]: To bylo přece naprosto vážně míněné. :-| ... :-D  :-D  :-D

6 Sikar Sikar | 8. září 2011 v 7:33 | Reagovat

Protřepat, promíchat, přisypat pár kilo motivů jiných žánrů, přeorat, ucpat pár děr, vyrobit nové, několik z nich zneuctít...

Jo. Pak někdo řekne, že jsem to spáchal já.

7 Storycollector Storycollector | Web | 8. září 2011 v 8:26 | Reagovat

Tak smrtelně vážně, jo? Není divu, že z tvých článků pokaždé umírám smíchy. XD

8 Katanga Katanga | E-mail | Web | 8. září 2011 v 9:01 | Reagovat

Vážně zbožňuju, jak všechno myslíš smrtelně vážně. Je to naprosto geniální.
Ačkoli jsem z toho žánru nic nečetla, osobně mě hrozně láká městská fantasy (nejen pro Atalana v tričku IM).
A... Femorian ve vztahu s Obludou? Být Kerdeou, cítím se uražena.
Zavražděné akvarijní rybičky považuji, mimochodem, za nejodpornější zločin Obludy proti lidskosti! Jak mohla!

Tohle nejde nesdílet :D

9 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 8. září 2011 v 14:24 | Reagovat

tak u toho jsem se vážně nasmála! :-D
někdy si říkám, že bys snad měla napsat i nějakou "učebnici" :-D

10 Siwa Siwa | Web | 8. září 2011 v 15:02 | Reagovat

Jedno slovo: Dokonalé. :D

11 majka majka | Web | 8. září 2011 v 15:22 | Reagovat

úžasné :-)  :-)  :-)

12 Amaya Amaya | Web | 8. září 2011 v 16:17 | Reagovat

:D :D :D :D :D ty si tomu ale dala,, ale obrovský LIKE :D

ps: prečo všetci chcú všetko deliť, triediť a tak? :-?

13 nel-ly nel-ly | Web | 8. září 2011 v 18:32 | Reagovat

Obludo, tolik jsi mi scházela :D

14 maglaiz maglaiz | Web | 8. září 2011 v 19:11 | Reagovat

Skvělý článek.
Zajímalo by mě, co ti Atalan provedl, že ho takhle trestáš? :-D Prvně nadržený jednorožec a pak skorohomelesák :-D

15 Turmë Turmë | Web | 8. září 2011 v 19:52 | Reagovat

Dobrodružství Barbara Femoriana a jednorožce Atalan v Zorena-city – takové fantasy bych si s chutí přečetla.
Článek mě pobavil a tuto tématiku mi i trochu osvětlil. Z těch všech subžánrů jde občas hlava kolem.

16 KatyRZ KatyRZ | Web | 8. září 2011 v 20:33 | Reagovat

:-D

17 Bess Bess | Web | 8. září 2011 v 21:21 | Reagovat

Amaya - to je už takový zvyk.
http://bess.blog.cz/0803/kupec-samo

18 Nikkix Nikkix | 8. září 2011 v 23:26 | Reagovat

Naprosto mě dostal seznam toho o co Femorian přišel a "cepsy" mě naprosto dodělaly :D Zkoušela jsem vybrat v jakém žánru píšu svoje patlaniny, ale podle všeho asi tvořím něco úplně nového.. :D

19 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 8. září 2011 v 23:32 | Reagovat

[6]: Sup něco chystá. Cítím to ve vzduchu. :-)

[7]: Ano, naprosto. :-|

[8]: Děkuji. :-D Z městské fantasy doporučuji Neila Gaimana, Sergeje Lukjaněnka (Noční hlídka) a Pavla Renčína (Beton, kosti a sny). :-)

Kerdea: "Co oči nevidí, srdce nebolí a tohle fakt vidět nepotřebuji."

[9]: Jajc, učebnici? Chudáci moji žáci, polovina by chytla tik a druhá by aspoň skočila z okna. :-D

[10]: Děkuji. :-)

[11]: Dík. :-)

[12]: Děkuji. :-)

Třídění dle mého napomáhá pochopení a uchopení problému jako takového. Je jednoduší o knížce napsat, že je to typická městské fantasy, než ji zdlouhavě charakterizovat, k čemuž koneckonců člověk taktéž potřebuje škatulky. :-)

[13]: :-D

[14]: Nadržený houmlesácký jednorožec, vždyť to je celý Atalan. :-D

[15]: To ano, je v tom trochu občas zmatek. Barbar Femorian a jednorožec Atalan v Zorena-city říkáš... :-D

[16]: ;-)

[17]: :-)

20 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 8. září 2011 v 23:35 | Reagovat

[18]: Cepsy jsou všemocné. :-) Tak většina z nás tvoří spíše nějaký slepenec několika subžánrů, využívá prvky, které se mu hodí. To máš jak s lidskými charaktery. Taky o nikom nemůžeš říct, že je třeba naprosto čistý cholerik. :-)

21 Sikar Sikar | 9. září 2011 v 10:47 | Reagovat

[19]: Sup něco chystá neustále... Nemá stání...

22 Matthias Matthias | E-mail | Web | 9. září 2011 v 15:29 | Reagovat

Nejlepší podžánr fantasy je Steampunk!! :-D

23 Neliss "Nellie" Screamers Neliss "Nellie" Screamers | E-mail | Web | 9. září 2011 v 18:29 | Reagovat

Zlá, zlá, hnusne ironická.:(( :D ...Tvoje články sú skrátka perfektné, všetky.^.^

Mimochodom, dnes som si objednala Hladová přání, teším sa na ne.^^

24 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 9. září 2011 v 18:43 | Reagovat

[22]: Steampunk je dost specifický, já osobně mám ráda Brány Anubisovy a potom ještě Impérium černé a zlaté, ale to je řízlé  klasickou dobrodružnou fantasy, není to úplně čistý steampunk. :-)

[23]: Skutečně? Tak potom napiš, jak se ti to líbilo. :-)

Moc děkuji za pochvalu. :-)

25 Daletth Daletth | Web | 10. září 2011 v 13:20 | Reagovat

Královsky jsem se bavila :-D
Atalan jako jednorožec nebo v tričku Ironů... Na to asi do smrti nezapomenu :-D

Já mám jen připomínku k té městské fantasy - tahle "definice", kdy je městská fantasy pouze dílo, v němž města vystupují jako živoucí postavy je definice čistě páně Renčína... Ale Zorena-city bylo parádní :-D

26 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 10. září 2011 v 15:24 | Reagovat

[25]: Co se týče městské fantasy a živých měst, napadá mě ještě Temná hlídka.

Vím, že je to Renčínova specialitka, ale tak nějak mi to zrovna sem sedlo. Přece jenom... městské fantasy se klidně, co vím, může odehrávat v nějakém čistě fantaskním světě, zásadní je tam pouze onen prvek "města", takže jsem to potřebovala nějak výrazně odlišit. :-)

27 KaThea KaThea | Web | 10. září 2011 v 16:12 | Reagovat

Já snad ani netvořím fantasy. Chybí mi tam ty základní prvky jako je Obluda a dokonce i hlavní hrdina. X"D Ale kdyby se mě přitom někdo zeptal, o čem to je, řekla bych, že je to o Kalovi a magii... A magie je nejzákladnějším prvkem fantasy, ne? Huuu... asi jsem vytvořila svůj vlastní žánr. X"D

28 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 10. září 2011 v 17:39 | Reagovat

[27]: Tak magie nebo jiný prvek nadpřirozena je jedním ze základních pilířů fantasy a to se prolíná všemi subžánry, proto to není zapotřebí vyzdvihovat. :-)
http://cs.wikipedia.org/wiki/Fantasy

29 Selenne L. Athi Selenne L. Athi | Web | 10. září 2011 v 23:17 | Reagovat

cheche :D :D to mě bavilo, zejména Jednorožec a jeho "roh" :D :D upřímně, tohle je naprosto dokonalé odreagování... mě samotné to připadá, že by si člověk občas prostě měl pořádně vystřelit z toho, co dělá (ať už jako živnost nebo koníček nebo obojí), jinak by se z toho pomátl... a sakra, musím jít, vzbudilo se mi chiméří mládě, musím mu dát trochu flákoty...;) :D

30 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 10. září 2011 v 23:29 | Reagovat

[29]: Chiméří mládě?! O_O  O_O  O_O

Ano, rána si střílím ze svých vlastních postav. Stal se z toho skoro můj další jednoro... teda koníček. :-D

31 Elinor Elinor | E-mail | Web | 12. září 2011 v 9:21 | Reagovat

Brian: "Rozpis o podžánrech sci-fi nebude?"
Elinor: "EH?"
Brian: "Taky chci článek s Obludou. Military sci-fi. Blízké setkání třetího druhu. Hard sci-fi. Cyberpunk. Antiutopie. Postapo..."
Elinor: "Hele, ty máš svoje problémy s "Obludou", navíc ve science fantasy, po Odvetě reálně."
Brian: "V ostatních subžánrech ne. Ale chci tím naznačit, abys začala psát i něco jiného než Den svatého Iuliana a fanfiction."

Tomu se říká život s (manipulativní) literární postavou na krku...

Jinými slovy, Temnářko, fajn článek, z některých pasáží se válím po zemi i po několika čteních.

[22]: Poznámka recenzensko-literárně-kritická.
Steampunk je kdesi na rozmezí sci-fi a fantasy, kde přesně, se radši nikdo nesnaží pitvat. Ale častěji ho hází k té sci-fi. Hodně záleží, jak moc si autoři hrají s fungováním magie a jak moc s alternativními technologiemi, přičemž v praxi mezi tím můžou být rozdíly jen malé či minimální. :-D

32 papája papája | Web | 2. října 2011 v 15:29 | Reagovat

Tak tohle mě dostalo :-D Skvěle vystižené aje vidět, že legrace si může dělat člověk vždy a všude...a z čehokoliv, ikdyž to má rád 8-)

33 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 2. října 2011 v 16:17 | Reagovat

[31]: :-D

[32]: Děkuji. :-D

34 Melanie Melanie | E-mail | Web | 27. srpna 2012 v 9:47 | Reagovat

Vražda akvarijních rybiček? Která obluda? O_O *Jde hledat svůj obouručák*

Další dokonalej článek :-D Romantická fantasy mě dostala :D A za vraždu rybiček by se mělo věšet! :-D

35 replica watches patek philippe replica watches patek philippe | E-mail | Web | 15. ledna 2013 v 10:10 | Reagovat

Victor Hugo~ Winter is on my head but eternal spring is in my heart.
http://www.palewatches.com

36 Iva Rojko Iva Rojko | E-mail | 2. ledna 2016 v 14:58 | Reagovat

:-D dost výstižné :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama