„Paoliniho syndrom“

7. listopadu 2011 v 21:46 | Tereza Matoušková |  Fantasy a tvůrčí psaní
Předestírám, že jsem si název "Paoliniho syndrom" šlohla z časopisu Pevnost, tuším že z čísla 5/2010. Takto totiž nazvali svůj článek pánové Filip Gotfrid a Antonín K. K. Kudláč. Velmi tenkrát kritizovali mladé autory, rozuměj náctileté, a jejich knižní prvotiny, načež, jestli si správně pamatuji, následovalo zamyšlení, jestli je vůbec dobré/vhodné/výhodné před dvacátým rokem publikovat.

Rozhodla jsem se sepsat pár řádků na stejné téma. Sice to asi nevyzní natolik fundovaně, protože zde nebudu rozebírat konkrétní knihy náctiletých českých autorů. Zaprvé se přiznám, že jsem zmlsaný čtenář, který si obvykle vybírá ověřená jména a tituly (co se knih týče, jinak čtu amatérské výtvory poměrně hodně), zadruhé mám sama máslo na hlavě, protože jsem svou prvotinu vydanou vlastním nákladem publikovala v osmnácti.

No a samozřejmě tu potom máme mé měkké a kolegiální srdíčko.

Řekněme si to ale na rovinu. Patnáctiletý puboš píše jako patnáctiletý puboš. Může být, co se týče své věkové kategorie, výborný, je ale otázka, nakolik může konkurovat o dvacet let staršímu kolegovi, který má mimo spisovatelské praxe ještě kupu životních zkušeností.

Každopádně - kdo si myslí, že v patnácti napíše knihu, ze které si všichni recenzenti sednou na zadek, neřkuli, že se nesmazatelně zapíše do historie světové literatury, ten je buď génius nebo prostě jenom osel a čeká ho velmi nepříjemné procitnutí.
(pozn. Právě jsem pravděpodobně většinu této věkové skupiny urazila. V patnácti si totiž téměř každý myslí, že ta jeho "kapitolovka" na blogísku obrátí literární scénu naruby. Všichni oslíci mají jedinečnou možnost napsat mi nasraný mail. Slibuji, že pro tentokrát nebudu odpovídat sarkasticky, jelikož jste se víceméně pokorně zařadili sami.)

No ale bacha. PAOLINI!

Zaprvé je třeba zdůraznit, že fakt, že má knížka komerční úspěch, ještě neznamená automaticky kvalitu, originalitu nebo hlubší myšlenku. Spoustu takzvaných "bestsellerů" dělá markantní reklama. (Nemůžete se dočkat nového Harry Pottera? Přečtěte si Janku Panku a záhadu kouzelného šutru. Originální a čtivý příběh od teprve šestnáctileté autorky, který dojímá čtenáře na celém světě. Přeloženo do 40 jazyků!)

Je ovšem taktéž nutno podotknout, že samotná reklama čtenářský úspěch nedělá. Jenomže čtenářský úspěch nedělají ani spojení kritici, literární fajnšmekři a zasněně se culící intelektuálové. Hledá většina čtenářů stylisticky vybroušené novátorské dílo plné hlubokých myšlenek? Nebo čtivý příběh se sympatickými postavami? Sáhnou lidé spíše po ověřeném schématu zabaleném ve zbrusu novém balícím papíru, než aby riskovali? Kolik příležitostných čtenářů pozná, že je na větě "Vešel do místnosti plné krabic a skříní se zašpiněnými okny." asi něco v nepořádku? (Tedy v případě, že nemáte doma okna na skříních.)

V této chvíli očekávám vlnu protestů typu: "Mně se tedy Eragon (nebo cokoliv jiného) líbil a to jako čtu hodně a líbil se i mamce a ta čte náročnou literaturu".
Zaprvé se to navzájem nevylučuje a za druhé... jak byste si odpověděli na otázku "Proč se vám líbila zrovna tato knížka?".
Dobře přeskočíme WTF odpovědi typu "protože je to o fantazii" (Která knížka "o fantazii" není? Maximálně literatura faktu.) a ryze hormonálně podmíněné odpovědi (Strašně se mi líbí takové to "Eric team", nebo "Edward team", jak to říkají čtenářky romantických YA fantasáren. Asi o ty chlapy soutěží, nebo co.). Pravděpodobně byste odpověděli, protože je tam něco neidentifikovatelného, co mě baví, něco mě nutí do čtení, něco mě motivuje přečíst si to znovu. Čtenář (a nalijme si čistého vína mnohdy i recenzent) v tomto případě autorovi leccos odpustí.

Úspěch knihy tedy záleží na NĚČEM. Je to trochu jako ruská ruleta. Záleží tedy vůbec na věku a literárních schopnostech? (Pokud si myslíte, že ne - taky vás to tak deprimuje?)

Knížka psaná patnáctiletým člověkem dle mého navíc může mít pro jiného patnáctiletého větší kouzlo než knížka psaná starší autorem. Obsah i styl vyprávění mu mohou být daleko bližší. Je ale jasné, že příběh ze střední přijde všem, kteří už mají střední dávno za sebou, naivní. Potom se pochopitelně budou podivovat nad tím, proč je kolem té slátaniny plné stylistických neobratností v rámci určitě skupiny mládeže takový halas a shon. Cílová skupina se bude cítit dotčeně a bude se bránit. Zbytek jim bude nadávat a psát ironické recenze. Cílová skupina...

...a tak pořád dokola.

Pokud si náctiletý autor výše popsaný stav uvědomuje a knížku nabízí nakladateli jako nenáročnou četbu pro mládež, nevidím v tom problém. Pokud si to nakladatel vezme na triko a náctiletému knížku vydá, tak co. Pokud knížka bude ležet na pultech, byla chyba, pokud se bude prodávat, tak se bude prodávat a recenzenti si můžou tak akorát... recenzovat.
Nás ostatní nikdo nenutí tu 135 letošní knihu o zamilovaných upírech číst. Nikdo nenutí ani cílovku, čte to, protože ji to baví a to je důležité.
Jistě, autor by si měl uvědomit, že jaké jméno si udělá, takové ho bude mít a těžko bude lidi přesvědčovat, že on už není ten brakový autor, že tohle psal v patnácti a teď píše něco jiného.

Jenomže - v tomto směru - každý sám za sebe a žádná univerzální rada neexistuje. Vyplatí se čekat? Je k sobě člověk příliš sebekritický? Není to drzost cpát se někam mezi spisovatele?
Dopředu sám za sebe těžko říct a touha držet svou vlastní knížku v ruce je až příliš silná.

Stejně si nakonec uděláte po svém, smradi,

Temnářka

Na závěr si nemůžu odpustit jednu nejapnou podmořskou off topic otázku: Femorianův tým nebo Atalanův tým? Zároveň by mi někdo zasvěcený mohl vysvětlit, jak to vzniklo a jestli to třeba platí i pro ženské hrdinky a jak je to s lesbami a se zvířátky, protože já z toho prostě umírám. :-D
 

23 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 KatyRZ KatyRZ | Web | 7. listopadu 2011 v 22:01 | Reagovat

Femorianův ;) - jak to vzniklo netuším, sama má vlastní přestárlá osoba je už v tomto případě drobátko off topic :p.

Asi tak - už snad dostanu rozum a žádné knížky od puberťáků, puberťákům se nebudu snažit číst. Příváadějí mě k šílenství. Toť vyjádření třicítky ;).

Trochu mě přístup "za každou cenu originální a myšlenkami přeplněné" děsí. Já ráda brak :)... jenže je brak a pak jsou knihy, které ve vašem životě něco změní... Myslet si na to, že budu autorkou druhé kategorie knih je nesmírně arogantní... ;)

2 KadetJaina KadetJaina | Web | 7. listopadu 2011 v 22:07 | Reagovat

Každej musí nějak začínat a když se mu povede vydat, tak se má a závidím, ať je to jak je to. Ale já si radši počkám a zjistím, jestli jsem na tom dost dobře na to, abych mohla něco takovho zkoušet. Hodně mládežníků má nahoněný ego a pak to taky podle toho vypadá, ale nevadí, oni dojdou k rozumu (s povzdechem vzpomíná na sebe, když byla schopná se mračit na někoho lepšího, protože byla přesvědčená, že ONA je lepší). I když, ne že bych z toho vyrostla
Člověk až časem zjišťuje, že nové věci jsou krásné věci. :-D

3 Matthias Matthias | E-mail | Web | 7. listopadu 2011 v 22:10 | Reagovat

ehm tu poslední větu jsem nějak nepochopil:)

4 BíBí BíBí | Web | 7. listopadu 2011 v 22:12 | Reagovat

Upřímně, souhlasím. Samotné je mi 17 ale myslím si, že je tu poněkud přeupírováno a  přeEdwardováno. Všechny tyhle ať už knihy, nebo povídky a rádoby knihy mi přijdou na jedno brdo. Je to můj názor. Sice jo, Stmívání mě bavilo, uznávám. Možná mě bavila i škola noci, ale že bych hned kupovala každou upírskou knihu, kde je jedna a ta samá zápletka v  tolika variacích to ne. A nejde jen o upírskou tématiku.
Já jsem puberťák a mezi světové čtení se nehodlám zařadit. Nebo alespoň ne do doby sečtělejšího věku, kdy si budu jistá, že moje "fantazie" za něco stojí.
( A nebudu psát o tom, co všichni a co "letí")
:-)

5 Elinor Elinor | E-mail | Web | 7. listopadu 2011 v 22:29 | Reagovat

Heh. Osobně jsem ráda, že veškeré moje starší práce jsou (s výjimkou několika a k těm se můžou dostat pouze patřičně zasvěcené osoby, které mě tehdy znali a ví, kde je ta či ona hrůza zazálohována) mimo dosah čtenářstva. :D
Pochopitelně jsem si tehdy myslela, jak jsem geniální. :-D  :-D  :-D

Jinak pokud jde o týmy, tak nevím, doma bych nechtěla ani jednoho :-D ;-)

6 Elinor Elinor | E-mail | Web | 7. listopadu 2011 v 22:29 | Reagovat

[5]: znaly, tfuj :)

7 Sikar Sikar | Web | 7. listopadu 2011 v 22:33 | Reagovat

A proto by si měl každý v patnácti tu knihu napsat a pak ji někdy po dvacátém roce života znovu přečíst.

Ano, vlastní zkušenost.

8 Aailyyn Aailyyn | Web | 7. listopadu 2011 v 22:33 | Reagovat

Ač jsem sama vždycky byla za tu "divnou", co šla po té dokonalosti a louskala a podnes louskám hlavně klasickou literaturu, proti fantasy nic nemám a vůbec nic nemám proti literatuře, která má to NĚCO, co ji prostě prodá, dostane k cílové skupině. Cílové skupině se to líbí, Stmívání číst nemusím, když mně baví Dostojevskij. Každého věc.

9 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 7. listopadu 2011 v 22:55 | Reagovat

Bla bla bla.
Místy však velice trefné "bla bla bla". Snad odpustíš onu příměru, ale já považuji za plýtvání písmenky psát o plýtvání písmenek, respektive o psaní "pro vydání" čili pan Paolini si sedne a řekne si: "Ty jo, sem hustej, to bych měl něco napsat! Jóó! A napíšu to proto, že to VYDÁM." Ultralogika. Blegh. V tom věku neví absolutně nikdo (včetně Hitlera) co by chtěl asi tak ve svém životě dokázat, předložit, osvětlit, vykreslit. Většina autorů byla ale natolik inteligentních že se nenechali omezit či vyburcovat věkem - což o to, většina autorů... Většina vydavatelů, tak je to! Donutit člověka k lepšímu výkonu a mnohem tvrdší sebekritice je přece skvělé, lepší než zahlcení konzumní literaturou a kuchařkami...

Kniha bez zamyšlení autora = bezmyšlenkovitá kniha = kniha neschopná vyvolat myšlenku jinak než omylem = kniha hodná přečtení, ale nehodná zapamatování.
Každá knížka si přeci zaslouží přečíst...

But, on the other hand, to quote a classic:
"All art is quite useless."

10 Abyss Abyss | Web | 7. listopadu 2011 v 22:59 | Reagovat

Jako malá jsem chtěla vydat pohádku o pejskovi a kočičce, bylo to děsně originální a mělo to kruci písek velký říííz :D A taky mi bylo šest, takže jsem si knihu vydala vlastním nákladem dvou kusů, jeden si ode mě koupila maminka a druhý babička. Z honoráře jsem pak byla na sladkostech živa celý týden! :-D

Tak teď se pokusím trochu zvážnět a zapomenout na příhody z mého dětství xD

Takže co se týče teamofílie, tak team může mít všechno co se prohnalo v knize. Od vešky v hrdinových vlasech, až po udatného rytíře.

Co se týče tematiky knih, to je věc, nad kterou by se dalo hovořit hodně dlouho, holt není originalita jako originalita, pokud tedy vůbec nějaká je.

Eragona jsem četla před lety a nyní opět o prázdninách, proto můžu říct, že máš pravdu, co se týče věk k věku. Když to u nás před lety vyšlo, moc se mi to líbilo, teď už u toho cítím spíš takovou nostalgii. Příběh jako základ je to pěkný, na originalitu nehledě, situace však mnohdy absurdní a škoda, že tam není lovec upírů, aby někomu (jeho jméno začíná na E.) zarazil kůl do srdce.

Ach, umět psát, tak asi píšu nějakou skvělou slátaninu pro potěchu mého šíleného já a jako odstrašující příklad pro všechny v mém okolí :-P

11 Ekyelka Ekyelka | Web | 7. listopadu 2011 v 23:18 | Reagovat

[7]: Amen. A třeba všechny knihy a povídky, bezpečně uložené jen na papíře (a že jich je, holt nostalgie je sviňa)

Paolini sice příběh napsal v patnácti, ale nevydal ho. Vydávali ho jiní, odborněji vzdělaní, kteří ho krucipísek mohli pošťouchnout k lepšímu výkonu. Takhle vznikl blaf, na který narážím u spousty mladých autorů jako na kanonickou knihu. Přesměrovat jejich pozornost na skutečné klasiky, od kterých se (na rozdíl od těchto blafů) mohou naučit psát, je pak dost těžké.

Věřím, že každý je svobodný a svéprávný. Od patnácti nosíme občanky. Že většina populace neumí domýšlet důsledky svých skutků, je věc jiná - ovšem v době plně funkční virtuální komunikace a okamžité zpětné reakce mají autoři přeci jen větší šanci si uvědomit, že ne všechny své texty budou za pět, deset let chtít mít uvedené v autorském životopisu.
A pokud si to neuvědomí, je zbytečné se jimi vůbec zabývat. Energie není nekonečná, je třeba jí plýtvat jen na to, co je zábavné a důležité.

12 Mary-Ane Mary-Ane | Web | 8. listopadu 2011 v 0:37 | Reagovat

Eragona jsem četla už... No dávno to bylo. Líbilo se mi, že ho napsal někdo mladý, dalo mi to možnost snu. Jenže i malé holky vyrostou a uvědomí si, že ten sen, napsat dobrou knihu, jim je na míle vzdálený a proto toho nechají. Někdy, jako já, mají ještě v 19 kapitolovou "povídku" na téma Harry Potter, v níž si uskutečňují své literární ambice. Nevěří už ale v to, že jednou nějakou úžasnou knihu vydají a píšou spíše pro sebe. Jsem ráda, že takovou povídku ještě mám, žiju život i za Mary-Ane i ten krásný, který nám dala paní Rowlingová, za své hrdiny.
Jsem asi tým Tobiáš (Noční klub) protože ten by Éďovi i Ericovi natrhl úzké, úžasně padnoucí a skvěle zdůrazňující vypracované tělo, džíny.
Oslí e-mail psát nebudu, protože máš pravdu :)

13 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 8. listopadu 2011 v 8:32 | Reagovat

Žádný nakladatel stejně nevezme a nevydá sračku. I velmi komerční nakl. chce, aby to mělo úspěch u širšího čtenářstva. Náctiletý člověk, pokud zažije ve svém věku už nějaké těžké zkušenosti (např. smrt rodič, ...), tak jeho tvorba bude mít hloubku možná větší něž někoho staršího. A jestli si někdo chce své básničky vydat vlastním nákladem, tak to neřeším. Podle mě je nutný zdravý rozum a pár přátel, kteří řeknou pravdu o mé tvorbě:-)

14 Sussanah de Silva Sussanah de Silva | Web | 8. listopadu 2011 v 11:06 | Reagovat

Tým Femorian! Miluju modrou :-D
dle mého to vzniklo kvůli Stmívání, jestli upír nebo vlkodlak, nevšimla jsem si, že by se to objevovalo i někdy dřív, ale možná jsem to jenom neviděla =)

15 Storycollector Storycollector | Web | 8. listopadu 2011 v 14:21 | Reagovat

Zákonitosti teamů taky neznám, já zůstávám u starého dobrého shippingu. (Atarena a Femdea FTW) :D
Jinak já v knížkách hledám zábavu I nějakou zajímavou myšlenku, protože když je knížka výborná, tak má filosofické myšlenky zamýchané ve čtivém, zábavném ději. Odkaz sice oba body nesplňuje na 100%, ale fakt jsem si čtení užila a hodlám to s ním dotáhnout do konce. :)

16 Storycollector Storycollector | Web | 8. listopadu 2011 v 14:27 | Reagovat

K věku autoru bych řekla toto: Hlavně to stihnout, než si pro nás přijde zubatá. :-D

17 nel-ly nel-ly | Web | 8. listopadu 2011 v 14:35 | Reagovat

Já myslím, že s tím významem je to trochu jinak. Patnáctiletý autor podle mě nikdy nemůže jít do takové hloubky příběhu (jak si napsala - věk, zkušenosti se životemm i psaní, jsou rozhodující), jenže o to těm ostatním v jeho věkové kategorii nejde.
Mě se Eragon líbil (:D ha), v těch mých patnácti v prváku na střední, kdy jsem to přečetla během pár dní a opravdu to byla jednoduchá kniha, u které jsem nemusela vůbec myslet a i slzička stekla... ne jako Pán Prstenů, kterým jem se v té době probírala a i když je to samozřejmě nesrovnatelně jiné, tak mi trvalo mnohem dýl ho přečíst, protože jsem musela pomalu, abych všechno pochopila (chápej, že první kniha,, kterou jsem četla byl Harry Potter a to ještě někdy během sedmé osmé třídy a do prváku jsem vlastě nečetla nic jiného, krom Ctyřlístku)...
Taky bych řekla, že Eragon je sice v podstatě kopírka různých příběhů, ale tak, že je z toho hezká jednoduchá fantasy právě pro ty věku kolem těch patnácti - i když dnes je mi dvaadvacet a poslední díl nikde, že ano a už i předtím pro mě eragon svoje kouzlo ztratil, snad jsem stará.

co mě děsí, jsou kopírky kopírek, které se "inspirovaly" stmíváním a podobnými zhůvěřilostmi... četla jsem asi čtyři knihy tohoto typu a všechno je dějově úplně stejné: záhadný kluk (andě, upír, vlkodlak, démon), obyčejná holka, střední škola, nějaký ty hádky... A čtenáře, kteří raději čtou něco neoriginálního, u čeho nemusí přemýšlet, protože to má prostě vždy stejný děj i konec, to bude stále bavit a tak se díla, která za něco stojí, zdaleka tolik nedostanou do povědomí  čtenářů... což je smutné
(A já jsem opravdu ráda, že dnes nejsem teenager :D)

18 nel-ly nel-ly | Web | 8. listopadu 2011 v 14:36 | Reagovat

A zase komentář  jak jeden článek O_O a to jsem si slíbila, že se budu krotit - jenže ty mi dáváš moc podnětů na zamyšlení.

19 Bezejmenná Bezejmenná | Web | 8. listopadu 2011 v 17:26 | Reagovat

Team Femoria a- ách, ech, uch a podobné pubertální reakce si nechám do cesty.
Já teda pubertální smrad jsem a píšu. Rozhodně si ale o sobě nemyslím bůh ví co, já prostě píšu, protože mě to baví a píšu, protože trénuju. Na blogísku si to zveřejňuju hlavně proto, aby mi tam popřípadě nějaký zkušenější čtenář, nejlíp taky pisálek, poradil co a jak, nebo i zkritizoval co mám blbě. (Třikrát hurá pro kritiku!)

20 Ranad Ranad | 8. listopadu 2011 v 18:05 | Reagovat

Chtějí náctiletí zamilované upířiny? Příběhy s kouzelníky, meči, bijci a princeznami? Lituju, že jich pro ně není dost. Dost kvalitně napsaných.
Zásadně se neposmívám červené knihovně, dívčím románkům a rodokapsovým sešitkům. V mládí jsem je zbožňovala a dnes, kdy mě už nebaví, na některé přesto ráda vzpomínám. Vůbec mi nevadilo číst je vedle našich i světových klasiků.
Takže "pokleslé" žánry a podžánry jo, ale přála bych nám dost kvalitních autorů (bez ironie), kteří něco tak náročného, porovnávaného a ostře sledovaného zvládnou.
Podle mě mládež potřebuje čtivé příběhy. Alespoň ta hravá, schopná uchovat si kus dětské představivosti. Zásadové mladičké intelektuály nepočítám.
Na věku autorů tolik nesejde, trh udělá své. Myslím, že počáteční úžas z patnáctiletých spisovatlů už opadá, je jich moc.

21 Bezejmenná Bezejmenná | Web | 8. listopadu 2011 v 18:11 | Reagovat

[19]: Ještě musím něco dodat.

Ono to nejtěžší na psaní v mladém věku je nedostatek zkušeností. Jo, pokud jde o fantasy, těžko nám někdo bude z vlastní zkušenosti popisovat kouzlení či ohánení se dvouručkou. Ale přece jen. Život a zkušenosti nám dávají k psaní velké +.
Jak někdo uvěřitelně a reálně může popsat bolest ze ztráty někoho blízkého, nebo zoufalou lásku přesahující všechny meze, či nenávist až za hrob, když nikdy nic podobného (!) nezažil. Neříkám, že kvůli knize musíme zabít babičku, zamilovat se do prvního člověka, kterýho potkám a k smrti nenávidět prodavačku, které trvalo předhlouhé 4 sekundy, než přišla k pokladně, jen aby jsme ten pocit zažili.

22 Crazywolf Crazywolf | 8. listopadu 2011 v 19:32 | Reagovat

[21]: mozna je to tim ze sem muz,ale pro me nez emoce je podstatnejsi uveritelny charaktery.Myslis ze i v "mladem veku"(co to je vlastne) clovek vi co je lasca,ztrata a smutek,a taky je mnohem jednodussi napsat "byl zamilovan az po usi"(to muzu napsat i bez osobni zkusenosti.a koneckoncu,ne kazdy pocituje napriklad bolest ze ztraty stejne.)nez v 15 napsat uveritelnyho 30tnika nebo manzelstvim zklamanou 40catnici(pokud tedy v 15 lete tvorbe vygurujou,tusim ze moc ne)
Co sem zatim cetl tak dialogy charaktery ,vyvoj a souvislolosti emoci byly nejhorsi

jentak mimochodem,to se nevztahuje jen na nactilety,viz rowling a jeji usmevna haryho puberta a dospivani.(taky psala o necem,o cem toho moc vedet nemuze)

23 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 9. listopadu 2011 v 17:55 | Reagovat

[1]: Proč by ne? Já nad tou tvou upířinou dumám doteď. :-D

[2]: :-)

[3]: Kterou konkrétně myslíš? :-D

[4]: Otázkou je, koho bereš jako ty všechny, že ano. Upírská literatura přece jenom zabírá jen určitou část produkce a co se píše nejvíc, to vážně netuším. :-)

[5]: Já mám všechny starší práce uložené, abych si mohla na stará kolena zavzpomínat. :-D

[7]: Taky moje zkušenost. :-D

[8]: To ano. :-)

[9]: Nijak si neuvědomuji, že bych tu řešila psaní pro vydání, spíš jsem řešila tvorbu náctiletých, ale budiž. Když už jsme ale u toho...

Kolik z nás píše bez toho, aby na případnou pozdější publikaci myslelo? Není to právě to co nás žene k větším výkonům?

Kdo určí, jaká kniha "má myšlenku" a jaká ne?

Co je to "konzumní kniha"? Kniha průměrná? Psána tak, aby se dobře prodávala?

Který autor nechce, aby se jeho kniha prodávala? Který autor sám sebe zhodnotí jako průměrného a řekne si, že proto psát nebude?

[10]: Jé, já si chci přečíst pejska a kočičku od Abyss. :-D

[11]: Tak. I když myslím, že za drtivou většinou knížek napsaných patnáctiletý, stojí hlavně jejich rodiče. Paolini v tom rozhodně nebude sám. :-D

[12]: Tobiáš je borec. :-D

[13]: Asi tak. :-)

[14]: :-)  :-)  :-)

[15]: Atarena a Femdea. :-D

[17]: Máš pravdu, kopírky kopírek jsou nejhorší. :-D

[19]: A ještě jedno hurá k tomu. :-)

[20]: Já yslím, že kvalitní knihy jsou, i pro tu mládež, jenom jsou prostě ubíjeny méně kvalitnímu kousky, které mají větší reklamu. Myslím, že třeba Nekonečný příběh, Kroniky Prydainu, nebo Abarat jsou celkem fajn a nějakou tu úroveň mají. :-)

[21]: To je právě to. I když je tu potom taky to, co napsala Edith. I mladý člověk může mít za sebou zkušenost, kterou starší nemá a může ji umět podat jaksi bezprostředněji. :-)

[22]: Ono to taky záleží na pozorovacích schopnostech jedince. Pokud má mladý člověk doma čtyřicetiletou mamku po rozvodu, tak je zde docela reálná možnost, že bude mít spoustu věcí okoukaných. :-) I když i to chce asi cvik. :-)

24 Jasmine Petrix Jasmine Petrix | Web | 9. listopadu 2011 v 19:12 | Reagovat

Ahoj,
přihlásila ses ke mně na hodnocení blogů, ale já se přestěhovala na jiný blog. Hodnotit tě budu, ale tady: www.jasmine-petrix.blog.cz
Corniana

TOHLE NENÍ REKLAMA, PÍŠU TO JEN NA BLOGY, KTERÉ SE PŘIHLÁSILY!

25 Elinor Elinor | E-mail | Web | 9. listopadu 2011 v 20:32 | Reagovat

[20]: neudělá. Nebo spíš udělá, ale nejsem si jistá, jestli směrem k zajímavé dětské knize. :-?  :-D

26 vivienne vivienne | Web | 10. listopadu 2011 v 20:25 | Reagovat

Takže.. "důkladně se nad věcí zamyslí, ale jde to těžce přeci jen už je večer..." pokud si dobře pamatuji tak toto jsem si nikdy nemyslela (nebo alespoň ne delší dobu). Uznávám, bylo by úžasné něco takového vytvořit, zapsat se do dějin, ale je to jen sen..
Občas po knihách pro náctileté sáhnu a to v případě velkého nedostatku jiných knih, a pokud si chci odpočinout :-) Přeci jenom u toho spíše vypnu u knihy tohoto typu než u knihy se složitým dějem.
PS: dnes jsem ti u nás ve třídě udělala menší reklamu, měla jsem mluvený projev a jako téma jsem si vybrala Podmoří :-)

27 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 10. listopadu 2011 v 22:39 | Reagovat

[24]: Supr, v pohodě. :-)

[26]: Fakt? A nemáš to někde v psané podobě? Moc by mě to zajímalo. :-)

28 sibelinne sibelinne | Web | 11. listopadu 2011 v 11:36 | Reagovat

Hm, sice už většina mých prvních pokusů zmizela v propadlišti dějin (díky bohu), ale pamatuju si, jak jsem tenkrát psala a teď vím, že to byla hrůza :D Snad jsem se už zlepšila. Bohužel, psací nálada mě posedne tak jednou za čtvrt roku, takže vlastní knížku, pokud vůbec, vydám tak v důchodu :-D

29 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 11. listopadu 2011 v 16:31 | Reagovat

[28]: Třeba si v tom něco najdeš a začneš psát častěji. Co ty víš. :-)

30 vivienne vivienne | Web | 11. listopadu 2011 v 16:43 | Reagovat

[27]: bohužel ne, vymýšlela jsem to chviličku před začátkem hodiny, ale možná to někdy nějak napíšu ;-)

31 Denise Denise | Web | 14. listopadu 2011 v 20:45 | Reagovat

Tak já třeba zbožňuju Harry Pottera - proč? Je fakt těžký na tohle odpovědět, jak jsi psala, má to prostě to "něco" (alespoň teda pro mě xD), ale rozhodně si myslím, že svět který paní Rowlingová vytvořila má něco do sebe a i v dnešní změti "fantasmagorií" se neztratí. Mně třeba vadí, že leckterá dnešní fantasy se snaží tvářit drsně a jako strašně vážně a důležitě. Může být třeba vtipná, ale vyžívá se v sarkasmu a ironii - ne že bych proti tomu něco měla. Ale HP je taková příjemná změna, má až trochu přehnaný, absurdní humor (Rowla prostě ráda zveličuje), ale pořád tak nějak milý a pohádkový... A fakt je, že se mi moc líbí ta celková upřímnost všech knížek - např. si vezmi takovýho Harryho. Podle mě to zrovna není typickej "fantasy hrdina". Má spoustu chyb, je nehorázně natvrdlej, vzteklej, moc toho nenamluví a dokonce tyhle nedostatky ani nekompenzuje  Edwardovým supr čupr třpytěním na sluníčku. xD Naopak se mi líbí, jak ho za jeho chyby někdo autorka sama trestá a klidně se mu vysměje do obličeje. Ale ne že bychom toho ňoumu nakonec neměli rádi, že! xD (To byla jen taková malá obhajoba HP od skalní fanynky xD xD Nemohla jsem si pomoct! xD xD Takové my už prostě jsme - ukřičené, zapálené a ve všechn směrech nesnesitelné... xD)

32 Temnářka Temnářka | 15. listopadu 2011 v 14:41 | Reagovat

[31]: Myslím, že pokud něco Rowlingová umí, tak je to práce s hrdiny. Nejsem sice skalní fanoušek Pottera, ale chápu to. :-)

33 Babe Babe | 18. listopadu 2011 v 2:51 | Reagovat

Ještě je mi čtrnáct. Ještě si můžu dovolit vyřvávat do světa, že píšu úžasně. Jinak, Femorájn tým :).

34 LuLu Fairy LuLu Fairy | 18. listopadu 2011 v 17:55 | Reagovat

Já se naštěstí řadím do kategorie "15- chápající, že pouze zatím sbírá zkušenosti."
Nechápu, jak si někdo v  patnácti může myslet, že udělá díru do světa? Proberte se, a zapomeňte na Popelku!
Mimochodem, píšeš opravdu dobře a moc swe mi líbí Tvoje články. Hodně mi pomáhají a radí, čeho se vyvarovat.

35 Temnářka Temnářka | 21. listopadu 2011 v 18:34 | Reagovat

[33]: Femorájn. :-D

[34]: Děkuji, jsem moc ráda, že si z nich něco bereš. :-)

36 Tia Tia | 25. prosince 2011 v 2:04 | Reagovat

Připadám si tu mezi vámi jako úplné děcko a to taky jsem, vzhledem k tomu, že je mi 14 a patřím tedy k té rizikové skupině, která všechno ví nejlíp. To se mě naštěstí netýká, myslím, že moje tvorba je oproti mnoha jiným dost chabá, ale snažím se zlepšovat. Takhle jsem vlastně našla i tenhle blog.  Od začátku se mi hrozně zalíbil. Nevím, jestli to udělám hned teď, protože už je noc, tedy spíš ráno, ale rozhodně hodlám začít číst tvoje příběhy a koupím si nějakou tvojí knihu, hned jak na ni našetřím...

37 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 26. prosince 2011 v 18:52 | Reagovat

[36]: Děkuji za pochvalu, moc si jí vážím. :-) Myslím, že podobný způsob je velmi zdravý, jen by ses neměla zas příliš podceňovat. ;-)

38 Myší královna Myší královna | E-mail | Web | 30. dubna 2012 v 17:32 | Reagovat

No... Já od třinácti let čtu Irvinga... Vyhrála jsem v Top Dívce knížku od Sandry Lanczové, přečetla ji jednou a zahodila. Do knihovny, mám ráda, když je přecpaná :D

(Proč tam zůstala? O tom se bavit nemusíme, mimo jiné je malá, takže se nedá použít ani jako předložka nebo tak...)

39 Myší královna Myší královna | E-mail | Web | 30. dubna 2012 v 17:33 | Reagovat

[31]: Souhlas, Harryho Pottera jsem hladově louskala, přestože fantasy v podstatě nesnáším - maximálně styl Coelho & friends.

40 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | E-mail | Web | 23. července 2012 v 15:39 | Reagovat

[23]: 9 - Někteří by to udělat mohli - měli by lehčí svědomí :-D
Ale argumenty jsou to úderné, pravda a síla v nich skrytá jest, ale co je pravda a co lež?

41 Lúmenn Lúmenn | Web | 24. července 2012 v 18:22 | Reagovat

Tohle je těžké téma a začínám si říkat, že se asi trošku zaopičím a zpracuji ho taky, protože je to velmi zajímavý námět. Díky za příjemnéí počtení, jako vždy. A ad anketa - já si to konečně přečtu, slibuji a kaji se, ale penízky nejsou a knihovna v Brně nevím jak je v tomto směru spolehlivá, ale byť by byla, nemám zaplacenou průkazku...já jsem ale marný případ, co?:D

42 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 24. července 2012 v 23:56 | Reagovat

[41]: Já teď platila 120Kč za pokuty, mě nic neříkej. :-D
No, moc spolehlivá není, zrovna Brno je co se týče fantasy sto padesát let za opicemi, mají tam jeden regál vzadu a tím končí. :-? Teda... teď tam asi nemají ani to, když ji spadl na hlavu strop... :-|

43 petrahynkova petrahynkova | Web | 3. srpna 2012 v 23:55 | Reagovat

Co se týče upírů, ti mě pustili asi ve 13ti letech. Ale na Odkaz si sáhnout nenechám. Je pravda, že na prvním díle tetralogie je znát, že ho psal v 15ti letech. Ale pokud si někdo dá tu práci a přečte si důkladně celou sérii (hodnotit po přečtení prvního dílu je podle mě krátkozraké), uvidí ten skok, který autor ve svém psaní udělal. Poslední díl (Inheritance) je úplně o něčem jiném než Eragon. Je mnohem propracovanější, je v něm ta "myšlenka", kterou všichni tak zuřivě hledáte. Jenom vám ji Paolini nenaservíroval až pod nos. Člověk se musí začíst, přečíst knihu několikrát (vyplatí se číst i v originále) a pak v ní objeví "myšlenky", které mu při prvním čtení zůstaly skryté.
Jinak souhlasím s tím, že už je v knihách přeupírováno. Jenom mě zaráží fakt, že náctiletý dokáže napsat v celku kvalitní fantasy příběh (samozřejmě ho nelze porovnávat s Tolkienem - vysokoškolským profesorem), zatímco již dospělá autorka napíše slátaninu o slepici, která se nemůže rozhodnout mezi upírem a vlkodlakem. Ono to asi nebude jenom věkem...
Jinak je to velmi dobře napsáno a vesměs s tebou souhlasím (ostatně u AK se nemusím obávat, že bych klikla na nějakou slátaninu o třech slovech). :)
PS: Ano patřím mezi náctileté, ale nejsem vyznavačem dívčích románů atd. Stejně tak ráda jako Odkaz si přečtu Nerudu nebo Němcovou, proto mě prosím nezaškatulkujte do uječených slečinek z týmu "bůhvíjakejvocasupíří." Děkuji :)

44 Braňo Braňo | E-mail | 7. ledna 2015 v 21:32 | Reagovat

Tvoj článok je veľmi motivačný, ale aj tak by som sa chcel opýtať, či má vôbec zmysel niečo písať ako násťročný/náctiletý :D ja mám štrnásť a veľmi rád píšem a nechcelo by sa mi čakať do dvadsiatich, kím by som bol dostatočne presýtený skúsenosťami a mohol by som začať písať

45 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 8. ledna 2015 v 12:32 | Reagovat

[44]: Samozřejmě, že má smysl psát, pokud tě to baví. Já sama pravidelně tvořím asi od 12-13 let. Člověk ale musí mít malinko soudnost a nestrkat hned první text do literární soutěže nebo do nakladatelství. To člověku přinese jen zklamání, případně spoustu problémů do budoucna, pokud začátečnický text vyjde. (Je hrozně těžké se od těchto začátků distancovat, to vím z vlastní zkušenosti.)

Daleko lepší je zkusit nějaký literární workshop pro mladé nebo si najít partu starších píšících kamarádů, kteří ti k textu podají relevantní zpětnou vazbu.
A než se ti podaří své psaní dostat na publikovatelnou úroveň hups a bude ti osmnáct.

Pokud jsi z Brněnska, můžeš zkusit Literární dílny pro tvou věkovou kategorii v Knihovně Jiřího Mahena. :-) Další lekce je 22. ledna. Více informací ti klidně poskytnu mailem - terezamatouskova@post.cz. :-)

46 Braňo Braňo | 9. ledna 2015 v 7:15 | Reagovat

Diky za radu, mal som v pláne svoj roman hneď poslať desiatim nakladatelstvam, ale posluchnem rady temnářky :-D

No ja som zo sk a pri našom malom meste nieje žiadna  Literárna dielňa. Takže  rady hladam na tvojom blogu :-)  

A ak ide o kamarátov, mám jednu kamarátku ktora tiež rada píše ale jej názory sú: wau dobre to máš, atď... Vôbec má neskritizuje čo potrebujem aby som sa mal z čoho poučiť :-)

47 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 9. ledna 2015 v 13:46 | Reagovat

[46]: Pokud máš profil na Facebooku, můžeš zkusit zapojit se do některé skupiny tvůrců třeba:
https://www.facebook.com/groups/zacinajicispisovatele/?fref=ts
nebo
Spolek pro začínající spisovatele a básníky

Další možností jsou literární servery. Přiznám se, že v této oblasti momentálně nemám moc přehled, aly býval dobrý Písmák a Piště povídky.

48 braňo braňo | E-mail | 9. ledna 2015 v 14:11 | Reagovat

Ďakujem ti :-)  na ten fb sa hneď idem pozrieť :-) a ďakujem aj za návrhy serverov, ale asi by si nečítali slovensku poviedku keď je to cz server

ešte raz ďakujem aj :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama