Podmořský magazín, měsíc únor, o korekturách ještě jednou a lépe

29. února 2012 v 13:07 | Tereza Matoušková |  Aktuality
Jak si možná někteří z vás pamatují, v dobách před Facebookem existovalo spousta seznamovacích serverů jako je Lide.cz. Někteří z nás tam stále ještě z nostalgie chodí kvůli tématickým diskuzím. Docela nedávno jsem na diskuzi týkající se literární tvorby zaregistrovala zajímavou prosbu. Snad nebude autorovi vadit, když ji tu zveřejním, třeba mu to nakonec pomůže s hledáním "Šikuly", i když pochybuji:

"Ahojte, nenašla by se tu nějaká Šikula (věřím ve Vaši genetickou nadřazenost, co se týká jazykovědných genů), která by měla cosi volného času a zájem intervenovat proti obsahu mých knih a přispět tak třeba i svým tvůrčím umem? Jedná se o dvě knihy z oblasti fantasy, spíše jednoduššího volnočasového ražení, určené pro anglické vydání. Psány jsou v češtině, následně přeloženy. Jistě znáte klasický problém - ať to po sobě čtu jak chci, těžko v tom najít nějaké chyby, překlepy, nevhodně se opakující slova, významově zmatečné odstavce apod. Pokud by Šikula pocházela z Prahy, bylo by to ideální - aspoň bych se mohl odvděčit nějakým pozváním na véču, do čajdy, či tak nějak. Jinak ze mě sotva něco vymáčknete :o) Nebo pokud byste snad nějaké takové šikovné stvoření znali, dejte mu prosím vědět. Díky předem a hlavně všem."

Šli byste do toho? Já ne a nejde o moji úroveň angličtiny. Při představě, že bych několik dlouhých nocí vejrala do anglického textu, načež mě potom drahý autor pozve na véču, kde mi laskavě sdělí, že se mu mé úpravy nelíbí a že to předělal podle sebe...
Nic osobně proti autorovi, třeba si svou Šikulu na randění... ehm, korekturu najde, důvod, proč jsem tu uveřejnila jeho příspěvek leže jinde. Ona to totiž není vůbec neobvyklá žádost.

Pokud píšete a někde své práce veřejně prezentujete, jistě vám už přišla nějaká žádost typu "přečti si můj román". Čím víc píšete a prezetujete to, tím víc lidí po vás chce, abyste zhodnotili jejich texty. Paradoxní je, že si od vás dotyční mnohdy nepřečetli ani řádek.

Prosím vás, autoři, zamyslete se, než napíšete jinému a třeba zkušenějšímu autorovi ono prozaické "ahoj, četl jsem od tebe jeden článek o psaní a byl moc fajn, víš já taky píšu, ale jenom do šuplíku, ale teď se mi podařilo dokončit takový román, ale potřeboval bych někoho, kdy by mi opravil chyby, tak píšu tobě."

Samozřejmě, že mě těší, když mi někdo důvěřuje po přečtení jednoho článku natolik, že je mi schopen svěřit své dítko, jenomže si uvědomte, že i autor fantasy a bloger je jenom člověk, což znamená, že kromě psaní a blogování (čemuž dohromady věnuje většinu volného času), má i svůj osobní život. Třeba pracuje. Studuje výšku. Má ženu nebo chlapa. Děti. Kamarády. Koníčky. Psa. Kočku. Křečka. Prostě dělá všechno to, co dělají normální lidi a snaží se to všemožně skloubit se svými literárními choutkami a ambicemi. Naběhněte dotyčnému do toho všeho se šesti sty normostranami, nezformátovanými, plnými stylistických, gramatických chyb a nelogičností.

Před časem, jsem návštěvníkům tohoto blogu nabídla placené korektury a reagovala jsem na pouze na podobné nabídky, s tím, že jo, ale ne zadarmo. Zvedla se tsunami nevole, přestože částka byla velice symbolická. Že prý nejsem profík. Nestuduji bohemistiku. Nepracovala jsem v nakladatelství. S knížkou mi přece někdo pomáhal. (Redakce, že jo, největší zlo.) Pod článkem jsme se akorát hádali, jestli teda je na to, aby člověk tu a tam udělal někomu korekci za dvě kila potřeba živnosťák nebo ne.
Neozval se nikdo. Tak jsem brala jako uzavřenou věc.

Článek zapadl a už mi zase chodí maily s prosbami, jestli dotyčnému ve volném čase opravím povídku a jestli opravím román a jako třešnička na dortu - jestli mu to nepomůžu napsat, že on to neumí. Hele, když psát neumíte, nepište a prdel si dělejte z někoho jiného, když už to takhle musím říct. Já ráda pomůžu, ale v mezích.

Meze jsou - poradím vám, kam rukopis zaslat, nebo nějakou jinou dílčí záležitost, bez problémů, proč ne. Pokud se mi přihlásíte s povídkou do rubriky v záhlaví, třeba se k ní tak za půl roku dostanu, nestíhám.
Beta dělám jenom kamarádům nebo v případě, že mě rukopis zaujme. Už tak mám v mailu hezkou frontu.

Co se týče opravování, přepisování a dalších časově náročnějších jobů. Ne. Pokud mi uděláte nabídku, která pro mě bude zajímavá a pro případ komplikací i právně ošetřená, abychom se nedostali do zbytečného sporu a potíží, tak o tom budu přemýšlet. Nejsem profík, tak asi smůla. Ale osla za véču a s vyhlídkou nakopnutí do sedinky ze sebe fakt dělat nehodlám.

Přehledy

Statistická data jsou momentálně offline, ale tuším, že v lednu tu bylo okolo 4 300 lidí. :-)
Facebook hlasí 223 fandů.

Články mimo blog:


Napsali o mně:

Hladová přání:


Extra:

Pracuji na páté kapitole Vílích kruhů, na stole mi leží i Kapky její rosy, které bych ráda použila do jednoho našeho projektu, takže musím máknout. :-)

Temnářka
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 matt matt | E-mail | Web | 29. února 2012 v 13:25 | Reagovat

Já tvých korektur určitě jednou využiju (za prachy)... až napíšu něco, co nebude na podpal...

2 Niviat Niviat | Web | 29. února 2012 v 14:28 | Reagovat

Jakoukoli korekturou si na sebe člověk šije vlastní bič. To samé jako při recenzích a reportážích, kdykoli něco člověk hodnotí a řekne negativní věc, musí počítat s krutým trestem. :-D

3 Dragell Dragell | Web | 29. února 2012 v 15:19 | Reagovat

Znáš to, za dobrotu na žebrotu.

4 Colleen Colleen | Web | 29. února 2012 v 17:33 | Reagovat

Chápu tvé argumenty proč ne, ale zároveň i chápu tu inzerující osůbku, včetně zástupu jí podobných. Před pár měsíci jsem byla v naprosto totožné situaci. Hledala jsem někoho nezaujatého (jehož styl psaní mi sedí), kdo by si moji věc přečetl a zhodnotil. To,že jsem měla obrovskou kliku a Paccia Domna mi to nejen zhodnotila, ale taky opravila a já nevím, co všechno mi s tím provedla, je věc druhá (Nebo to bude tím, že by zasloužila svatozář...) Kdyby se mi nato vykvajzla, pravděpodobně bych té tvé nabídky využila.(I když, možná bych to nejdřív zkusila jinde, protože přeci jen, to úplně zanedbatelná částka není - u mě v rozmezí 2-4 tisíc, budu-li počítat 5-10,- za NS)
Shrnuto - ano máš pravdu, že se skutečně nevyplatí, se za hubičku dnem i nocí přehrabovat ve stovkách stran nahrmcaného textu, plného gramatických chyb. Ale na druhou stranu, ne každý text je takový, a ne každý autor je nevděčná mrcha.
Věc druhá - prokrista, ty skutečně považuješ to moje blábolivé shrnutí dojmů za recenzi??? O_O  :-D

5 Colleen Colleen | Web | 29. února 2012 v 17:35 | Reagovat

Sakrble, co tam dělá ten smailoš? Tam byly otazníky :-D

6 KSM KSM | 29. února 2012 v 19:00 | Reagovat

Nic ve zlém, ale myslím si, že to sem teď patří... Autorka tohoto v podstatě reklamního blogu "tancuje" takzvaně na tenkém ledě. Stačí aby se znelíbila jen někomu a může komentáře zavřít. Proč ? Skrze komentáře lze snadno ovlivňovat sympatie či antipatie čtenářů. Je ale pravda že v případě románů to neplatí stejně jako v případě třeba náboženských textů, kdy se někdo snaží ovlivňovat velký počet lidí. Romány jsou snad většinou jenom vymyšlené příběhy a tak to nikoho tolik neirituje. Lépe řečeno to nevzbuzuje tak snadno antipatie protože jak se lidově říká "vo hovno de" (ovšem stačí aby někdo šířil například vyloženě náboženskou literaturu a jak se říká "oheň může být na střeše").

Takže jak říkám...já bych takovou odvahu nechávat lidi úplně volně (!) se vyjadřovat k v podstatě "lepšímu inzerátu" neměl. Nemyslím to špatně, ale opravdu je to odvážný krok (i když jak říkám...v tomto případě jsou to romány a tak není příliš velký důvod k jakémukoliv strachu - to je pochopitelné).

7 KatyRZ KatyRZ | Web | 29. února 2012 v 19:58 | Reagovat

To mi připomíná :D. Mou knihu z e-mailu klidně smaž. Po měsících, kdy jsem si od ní dala oddech jsem se pustila do úprav - lítají odstavce, mizí věty a nejlepší by v mnoha případech bylo, kdyby lítaly celé kapitoly a nejspíš to tak i dopadne ;).

8 Elinor Elinor | E-mail | Web | 1. března 2012 v 9:04 | Reagovat

[4]: tady jde o to "jehož styl mi sedí".
Většina autorů podobných inzerátů si prostě vyhlédnou někoho, kdo píše, a ani se neobtěžují dále zjišťovat, co a jak píše. A pak se můžou dosti divit. :)

Jinak ono na amatérské úrovni je vždycky lepší se porozhlédnout v bezprostředním okolí po betačtenářích, zastávám názor, že odbornější redaktorská práce přijde na místo až u skutečně ambicioznějších projektů.
S (ne)zaujatostí to sice může být složitější, ale nemusí.

9 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 2. března 2012 v 13:49 | Reagovat

[1]: Jestli to, co píšeš ty, je na podpal, tak nechci vědět, na co jsou některé jiné povídky. Asi na zavření do kontejneru s radioaktivním odpadem a vystřelení do vesmíru. :-D

[2]: Tak najdou se i světlé výjimky. :-)

[3]: Jo, bohužel... :-)

[4]: Já to chápu naprosto, ale někteří autoři se skutečně chovají hrozně arogantně, až je má jeden chuť nakopnout.
Ono je skutečně nejlepší mít píšící kamarády. :-)
Ty jsi zrovna jeden z těch lidí, kteří umí a kteří jsou slušní. :-)
Dobře příště napíšu Blábolivé shrnutí od Colleen. :-D

[6]: :-)

[7]: Tak mi potom pošli přebroušenou verzi. :-)

[8]: Přesně tak. :-)

10 Eriu Eriu | 6. března 2012 v 21:55 | Reagovat

Jak já tě chápu! (Ke korekturám člověk fakt přijde jak slepý k houslím - a vzhledem k tomu, že studuji bohemistiku, dvojnásob.) Naštěstí u dobrých literárních textů mě to relativně baví.

Ale co jsem chtěla říct: chápu tu potřebu betareaderů, v pátek jsem odesílala povídku do soutěže a byla jsem náramně mrzutá, že to nemám komu dát přečíst, ježto můj vrchní kritik (který, pravda, si mé věci s chutí přečte už kvůli mým zeleným očím) byl někde na tahu.

A poslední věc: to bys koukala, jaké perly jsou schopní vyplodit češtináři... Pokaždé se tím upřímně bavím :-D

11 Eriu Eriu | 6. března 2012 v 23:06 | Reagovat

Jinak jsem zapomněla dodat: spokojeně si tu čtu už asi dvě hodiny. To, myslím, hovoří za vše ;-)

12 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 7. března 2012 v 0:06 | Reagovat

[11]: Jé, to mě těší. :-)

Do jaké soutěže jsi povídku posílala? :-)

13 Eriu Eriu | 7. března 2012 v 0:43 | Reagovat

Do Hořovic Václava Hraběte. Nakonec jsem ty cca 4 normostrany (člověk se nemůže moc rozšoupnout, když strop je pět) sesmolila v noci po tahu. Jsem strašně, strašně zvědavá, jak to nakonec dopadne :-D

14 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 7. března 2012 v 1:44 | Reagovat

[13]: Tu soutěž neznám. :-) Tak dej potom vědět, jak jsi dopadla. :-)

15 Eriu Eriu | 7. března 2012 v 11:50 | Reagovat

Dobře, dám :-) A není zaměřená na fantasy, odvíjí se spíše od poezie (a tam má poměrně dobrý zvuk, srovnatelný třeba s Ortenovou Kutnou Horou). Vzhledem k tomu, že v době, kdy budou vyhlašovány výsledky, už bude na světě má sbírka poezie, jsem chtěla zkusit jinou kategorii - v próze ještě nejsem tak vypsaná, tak je to něco nového.

16 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 7. března 2012 v 16:18 | Reagovat

[15]: Tak jasně, musí se to zkoušet. Přeji ti, ať se umístíš co nejlépe, určitě by to  pomohlo.i prodeji tvých básní. :-)

17 Eriu Eriu | 7. března 2012 v 19:58 | Reagovat

Dík :-) V poezii už mám něco za sebou, včetně těch soutěží, v Mělníku jsem dokonce získala ve své kategorii první místo. Jde spíš o to, že básnických sbírek vychází mraky a nikdo se zvlášť nehrne je kupovat.

Ale napadá mě, že v HVH jsem kdysi dostala taky jedno čestné uznání za povídku :-D To bylo někdy na gymplu, hádám tak šest let zpátky. A pak jsem právě zjistila, že na MFantasy jsi četla mou povídku Anděl a slunce, ovšem v době, kdy jí větší část chyběla (nějaká asi technická chybička se vloudila, zjistila jsem to po půl roce). Kdybys měla náladu, už je tam celá: http://www.mfantasy.cz/2011/02/o-draci-rad-4-andel-a-slunce/ (Ale mám k ní své výhrady... )

18 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 7. března 2012 v 22:07 | Reagovat

[17]: Ach, tak já si říkala, že tam něco chybí, když jsem to loni po soutěži četla.  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama