34 otázek pro mladého autora

17. dubna 2012 v 19:04 | Tereza Matoušková |  Fantasy a tvůrčí psaní
Na začátku února mě oslovila Verča Lukášová, která sháněla mladé autorky do svého školního projektu "Cesta mladých spisovatelů". Včera mi na mailu přistál tento poměrně zevrubný dotazník. Pokud píšete a už máte publikovanou aspoň jednu knížku, myslím, že Verča ocení, když dotazník vyplníte také. (Když tak se hlaste, nebo sem hoďte odkaz, já jí to přepošlu. :-))

1) Co tě motivovalo ke psaní?

Psaní je pro mě forma seberealizace. Když můžu vyprávět lidem příběhy, je to jako bych jim zároveň dávala něco ze sebe. Znáte ten úžasný pocit, když někomu chystáte dárek - vybíráte, balíte, píšete na něj jmenovku? Tak se cítím, když píšu nějaký příběh.

2) Jak dlouho se věnuješ psaní?

Aktivně asi nějak osm nebo deset let.

3) Jaký podnět tě inspiroval k vydání své knihy?

Hladová přání jsem zveřejňovala na svém blogu původně jako interaktivní povídku. Jelikož ohlasy byly velice kladné, rozhodla jsem se zkusit rukopis poslat do nějakého menšího nakladatelství.

4) Jakým způsobem jsi oslovila nakladatelství?

Jelikož jsem dítko elektronického věku, takže mailem.

5) Pomáhal ti s vydáním knihy nějaký přítel z branže, nebo jsi si musela cestičku vyšlapat sama?

Přítelem z branže myslíš publikujícího autora? To ne, cestičku jsem si vyšlapávala pěkně sama, přes všechny kořeny a trny.

6) Máš nějaký tip, jak zaujmout nakladatele?

Být jiný nebo jiná než ostatní.

7) Jak dlouho trvalo, než se kniha objevila na pultech knihkupectví?

Když to vezmu od chvíle, kdy jsem napsala první řádku - asi rok.

8) Myslíš si, že se dá psaním uživit?

Psaním se uživit dá, ale chce to ostré zuby a notnou porci štěstí. Samozřejmě - jeden nemůže čekat, že mu živobytí obstará jeden román.

9) Jaký máš názor na vydávání knih vlastním nákladem?

Veskrze pozitivní, dokonce to doporučuji začínajícím autorů, aby si na tom zkusili, jak to s knížkami chodí. Sama jsem své první dvě knížky vydala samizdatem.

10) V jaké době, a na jakém místě tě napadl námět na vlastní knihu?

Na Hladová přání? Před Vánoci roku 2010. Pravděpodobně jsem ležela zachumlaná v posteli a usrkávala čaj s medem.

11) Kolikrát (a jestli vůbec) jsi byla odmítnuta nakladatelstvím?

S Hladovými přáními nebo obecně? :-D Hladová přání jsem poslala asi do pěti nakladatelství a rukopis přijalo hned třetí. Prvotinku, kterou jsem si vydala sama jsem poslala asi do deseti, potom jsem to vzdala. Dnes si říkám, že jsem měla být trpělivější a obeslat jich tak minimálně třicet. Ale člověk se stále učí.

12) Byl problémem tvůj mladý věk? Nebo naopak osvěžení ve vlně starší generace?

S věkem jsem problém neměla, myslím, že autorů, kteří začínají okolo dvacítky je spousty a vždycky záleží spíš na schopnosti sebeprezentace, než na tom, jestli je člověku patnáct nebo pětapadesát.

13) Vždy jsi chtěla být spisovatelkou?

Já se v životě na žádné "chtěla bych" nehraji. Buď makám, dokud nejsem, nebo nemakám a vím, že nikdy nebudu a jsem s tím smířená. Život má potom hned jasnější kontury a člověk neztrácí čas planým sněním. (Rozlišujme ale plané snění a vymýšlení příběhů, to jsou dvě různé věci. Do stěny se toho s přihlouplým úsměvem, když vymýšlím nějakou tu eskapádu, nahledím až až.)
Takže bych spíš řekla, že už dlouho pracuji na tom, aby mé psaní za něco stálo.

14) Bavila tě četba už od dětství?

Samozřejmě. :-)

15) Jaký máš pocit z přečtené knihy?

Záleží na tom, jak kvalitní to byla kniha. :-D Obvykle si ale pečlivě vybírám, takže se cítím buď příjemně pobavena, rozesmutněna nebo přinucena k zamyšlení. Nejlépe všechno dohromady.

16) Jaký máš pocit ze své vydané knihy?

Čte se a většině lidí se líbí. Takže veskrze pozitivní.

17) Co tvoje rodina? Podporuje tě od začátku?

Rozhodně. :-)

18) V jakém prostředí se ti nejlépe píše?

Doma u svého pracovního stolu, když si můžu uvařit kafe nebo čaj, pustit si muziku, či se zabalit až po uši do deky.

19) Kde čerpáte inspiraci pro svůj příběh?

Tohle je otázka, na kterou se mi vždycky těžko odpovídá. Jednoduše řečeno - všude.

20) Nastalo u tebe období, kdy jsi váhala nebo dokonce zavrhla nápad, že budeš bojovat o vydání vlastní knihy?

Ne. Kdyby to nevyšlo u nakladatele, vydala bych si knihu sama nebo bych ji zkusila publikovat alespoň na blogu nebo jako e-book. Neřekla bych tomu boj o vydání, ale boj o to, aby se kniha dostala ke čtenáři v co nejpříjemnější a nejreprezentativnější podobě.

21) Jakým způsobem tě vnímá okolí, potom, co je tvoje kniha známá?

Doufám, že stejně jako před tím, než jsem začala publikovat. :-D

22) Zastavují tě lidé na ulici? Poznávají tě?

Myslím, že ještě nejsem tak známá, aby mě lidé zastavovali na ulici. Nebo bych spíš musela zpívat nebo hrát třeba divadlo. Přece jenom, spousta čtenářů mě zná jenom podle jména na obálce nebo pár titěrných fotek.

23) Bylo pro tebe jednodušší snažit se vydat knihu u některého nakladatelství, když jsi z velkého x malého města?

Myslím, že u samotného vydání to nehraje roli. Spíš potom, když člověk knihu propaguje, je výhodnější uspořádat akci v Praze nebo v Brně, než na nějakém maloměstě.

24) Považuješ se za spisovatelku?

Toto téma nedávno rozvířilo celkem nesmyslnou debatu, ale musím říct, že takhle neuvažuji. Za spisovatelku by mě měli považovat moji čtenáři.

25) Máš přehled o prodeji své knihy? Jak na tebe zapůsobil? (kladně, záporně)

Jelikož se dost aktivně zapojuji do prodeje, tak mám přehled celkem slušný. Knížka se prodává, což mě těší. :-)

26) Věděla jsi od začátku, že chceš mít ve své knize ilustrace, nebo ti to někdo nabídnul?

Dlouhodobě spolupracuji s Alenou Kubíkovou alias Ajinak, takže jsem ilustrace měla k dispozici ještě předtím, než jsem rukopis někam poslala. Mám ráda její styl (dalo by se dokonce říct, že jsem jejím skalním fanouškem) a líbí se mi tváře, které mým postavám dává. Mimo obálky a ilustrací z Hladových přání, můžete najít u mě na stránkách od ní třeba portrét mé hrdinky Zoreny. Vlastně dva. :-D

27) Jaké máš plány do budoucna? Chceš se dál věnovat psaní?

Plánů mám mnoho, momentálně jsem v polovině románu s pracovním názvem "Vílí kruhy" a chystáme s několika dalšími autorkami povídkový sborník.
Jestli se chci věnovat psaní? Když nad tím tak přemýšlím, tak si říkám a co bych, sakra, dělala jiného? :-D

28) Myslíš, že věk spisovatele ovlivňuje i styl psaní? V čem například.

Myslím, že nejen věk, ale i životní zkušenost, která samozřejmě s věkem roste. Pokud člověk píše celý život, tak samozřejmě si s věkem brousí i řemeslo. Obojí je nesmírně důležité, protože potom kniha působí reálněji, ale není to vše. Podle mě je nezbytné si zachovat jisté vnitřní kouzlo a esprit.

29) Vžíváš se do rolí svých postav? Pochází spíše z reality, nebo jen z tvojí fantazie?

Vžívat se do svých postav je dle mého nezbytné. Zároveň si však snažím udržet potřebný odstup. Moje postavy pocházejí spíše z Podmoří.:-D

30) Dal ti radu nějaký jiný spisovatel? Znáš nějakého spisovatele osobně?

Spisovatelů, ať už publikujících nebo amatérských, znám vícero a radíme se neustále. Jelikož jsme teď rozjeli s Mílou Lincem workshop, komunikuji teď hodně s ním.
Otázkou taky je, co si představíme pod pojmem "spisovatel". Jestli člověka jako byl Čapek nebo mladou začínající autorku fantasy. Mnoho píšících lidí se tomuto označení v jistém směru brání, protože jim přijde příliš vznešené nebo neskromné.

31) Proč sis zvolila za žánr fantasy? (chtěla jsi popustit uzdu představivosti? Ráda si vymýšlíš "svůj svět" plný jiných bytostí?)

Neřekla bych, že jsem si vědomě něco volila. Moje mamka vlastní rozsáhlou sci-fi knihovnu, takže jsem měla k fantastickým knihám přístup už od útlého dětství. Jelikož nejsem moc technický typ a baví mě spíše historické reálie a mytologie, dala jsem se na fantasy.
Nicméně si bych řekla, že žánr je jenom slupka a stylizace, stejný příběh by šel povyprávět trochu jinak asi v jakémkoliv obalu.

32) Jaký je tvůj postoj k vyšlé knize? Jsi sama na sebe hrdá, za to, co jsi dokázala, nebo bys některé věci změnila?

Každý příběh, který dokončím a předložím lidem, beru jako výpověď z určitého období svého života. Ano, když se teď dívám na příběhy které jsem napsala v "nácti", vím, že bych je dnes napsala jinak a že je možná jednou vezmu a přepíšu, ale co na tom.
Vydaná knížka je jako dítě, jak jste si ho vypiplali, takového ho máte. Tak či onak, stejně je vám osobně nejmilejší, už jen proto, že je vaše, jestli mi rozumíte.
O hrdosti budu mluvit, až se budu potit na smrtelné posteli a počítat, co všechno jsem v životě udělala dobře a co špatně. Do té doby to nemá cenu řešit.

33) Co tě na tvé knize nejvíce baví/líbí?

Teď přesně nevím, co je touto otázkou myšleno, v této fázi se asi nejvíce bavím čtenářskými reakcemi a poznáváním zákonitostí knižního trhu.
Bude to znít divně, ale své vlastní příběhy po sobě čtu pouze v případě, že si dohledávám nějaké souvislosti do dalšího příběhu. No a píšu přece tak, aby se to líbilo v první řadě mně a bavilo mě to, takže odpovědí asi je, že všechno. :-D

34) Jaká část tvé knihy ti dala nejvíce zabrat?

Nejvíce mi vždycky dávají zabrat začátky, i když u Hladových přání tomu tak ani nebylo, protože jsem je psala formou interaktivní povídky, takže to bylo zas o něčem jiném. V tomto případě mi dávalo spíš zabrat vymyslet dostatek možných alternativ, aby si čtenář mohl svobodně vybrat, a přitom neohrozit život hlavních hrdinů ani celkové vyznění příběhu.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Matthias Matthias | E-mail | Web | 17. dubna 2012 v 19:13 | Reagovat

ažaž se píše dohromady!!
:)

2 holy26 holy26 | Web | 17. dubna 2012 v 19:30 | Reagovat

Zajímavé myšlenkové pochody :-)

3 Mary-Ane Mary-Ane | Web | 17. dubna 2012 v 19:47 | Reagovat

[1]: Že by grammar nazi? :D :D
Jinak super dotazník, vyloženě inspirující mi přišla odpověď na 13. To platí u všeho - buď člověk maká a má to, nebo to nemá, protože dostatečně nemaká! :)

4 Matthias Matthias | E-mail | Web | 17. dubna 2012 v 19:54 | Reagovat

[3]: A little bit :-)

5 nel-ly nel-ly | Web | 17. dubna 2012 v 22:06 | Reagovat

Celé jsem si to přečetla, něco nového se dozvěděla a musím říct, že rozhovory s tebou jsou vždycky osobité a zábavné. Líbí se mi jak myslíš (abych to tak řekla :D) a na ty...Vílí kurhy? nebo jak to bylo... se moc těším, snad to tentokrát nebude taková pidi knížka :))

6 Verča Verča | E-mail | Web | 18. dubna 2012 v 7:09 | Reagovat

Ještě jednou ti děkuju za vyplnění :) budu ráda, když se mi ještě někdo ozve na email. :)

7 Sherylin Lee Sherylin Lee | E-mail | Web | 18. dubna 2012 v 9:13 | Reagovat

Myslela som si, že si sa na mňa nahnevala, ale ako vidím, nie je to tak (alebo? :D). No, o tretej písať v noci, Ty si naozaj nočný vtáčik :).

Mimochodom, prečítala som si aj rozhovor. Podľa môjho názoru (skromného a ostrého), keby som mala hodnotiť odpovede, dala by som plný počet. Sympatie u mňa si určite získala. A tiež sa pozastavím pri tej trinástke. Nerozumiem ľuďom, ktorí iba čakajú, že im holúbä padne do úst :). Ako som už spomínala, držím Ti palce.

Tvoje odpovede boli miestami mojimi - takisto by som reagovala. ;)

PS: Práve teraz mi volal kuriér, že mi prišli knihy, medzi nimi aj Hry o život. Keďže som o tejto knihe veľa počula, tak som na ňu veľmi zvedavá a ešte veľmi dobré ohlasy má knižka: Meno Vetra :). Neviem, či si čítala...

8 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 18. dubna 2012 v 18:18 | Reagovat

[1]: Ve které otázce? Nemůžu to najít. :-D

[2]: :-)

[3]: Přesně tak. :-D

[5]: To se uvidí, jak přijde seškrtávací múza. :-D

[6]: Říkala jsem o tom ještě Colleen, ale pravděpodobně nestíhá. :-)

[7]: Nenahněvala, ale píšu bakalářku, tak nestíhám pořádně odpovídat ani na ty maily a na net chodím až pozdě v noci. :-D

9 Matthias Matthias | E-mail | Web | 20. dubna 2012 v 10:42 | Reagovat

[8]: ctrl + f a napíšeš "až až"

10 Terka Terka | Web | 25. dubna 2012 v 18:53 | Reagovat

Já bych třeba příběh, který jsem psala v mém případě jako dítě (náctiletá ještě jsem) nepřepisovala a samozřejmě ani nikam nedávala, maximálně bych si to někde založila do rámečku a kochala se. I když vůbec nevím čím, protože ty příběhy, co jsem jako malá psala byli takové, (jak bych to řekla?) nemastné neslané. Kochala bych se jimi hlavně z důvodu, že jsou to vzpomínky na mé začátky.:))
Já jsem se tě ještě na něco chtěla zeptat, ale bohužel už nevím na co.. tak snad si příště jak navštívím tvůj blog vzpomenu.;)

11 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 25. dubna 2012 v 18:57 | Reagovat

[10]: Věřím, že ano. :-) Samozřejmě, i schopnost rozvinout a podat nápad se s věkem rozvíjí. :-)

12 Terka Terka | Web | 25. dubna 2012 v 19:13 | Reagovat

[10]: Už vím! Chtěla jsem se zeptat jestli je nějaká z tvých knih k zapůjčení i v knihovně?:)
Abych řekla pravdu, nezveřejnila bych je do knihy, ale teď mám na blogu takový projekt kde mám v plánu to vše sepisovat a psát jak bych to napsala teď.;)

13 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 25. dubna 2012 v 19:18 | Reagovat

[12]: Podle toho, kde bydlíš, každá knihovna nakupuje knížky jinak, takže těžko říct. Ale myslím, že když nebude a projevíš zájem, že ti ji objednají. Hladová přání často bývají.

Jsou rozhodně nejdostupnější. Ty si můžeš objednat i ode mě. :-) Zbytek vyšel v menších nákladech a je dostupný mnohem hůře. :-)

14 Terka Terka | Web | 25. dubna 2012 v 20:13 | Reagovat

[13]: Tak já se k nám do knihovny podívám, ale až jak dočtu Císařovu hrobku a pak dám popř. vědět.;)

15 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 26. dubna 2012 v 0:19 | Reagovat

[14]: Platí. :-)

16 in in | E-mail | Web | 23. dubna 2015 v 22:45 | Reagovat

Hello!
<a href="http://viagra4sildenafil.com/">lawyer in virginia winning viagra lawsuits</a> , <a href="http://cialis4tadalafil.com/">generic cialis pills levitra</a> ,

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama