Jak začít psát

22. července 2012 v 5:21 | Tereza Matoušková |  Fantasy a tvůrčí psaní

Včera mi na mail dorazil vcelku prozaický dotaz - odesílatel by chtěl napsat povídku nebo román a ptal se mě, s čím začít. Stručně jsem mu odpověděla podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale tato otázka mi nějak zůstala v hlavě.

Zapněte počítač, nechte ho naběhnout, uchopte myš, dvojklik na ikonu vašeho textového editoru, otevře se vám okno s velkou bílou stránkou a lištou plnou tlačítek, položte prsty na klávesnici...
No, dobře, hahaha, nedělejme z nováčku hlupáky, tohle asi není zrovna kýžená odpověď, že jo.

Vciťme se na moment do role člověka, který posledních pět nosí v hlavě příběh, ale v okamžiku, kdy sedne ke psacímu stolu, cítí se bezmocně jako kojenec v peřince.

Rada první. Prostě začněte.

Uchopte libovolný psací nástroj a klidně halabala zapište prvních pár myšlenek, které vás napadnou. Pokud ve vás příběh spí, je možné, že se v ten okamžik probere a vy se chytnete. Nebo taky ne. Pravděpodobně se vám bude zdát, že vaše psaní stojí za houby.

Prozradím vám tajemství.

Vaše psaní v tom okamžiku s největší pravděpodobností za houby stojí a dokud si neodmakáte svých tisíc stran nebo pokud nejste génius, ještě dlouho tomu tak bude.

Důležité je ale prostě začít. Jakkoliv.

Odpověď za všechny prachy, jasně, tohle víte moc dobře, ale vy potřebujete vědět víc, abyste se hned za začátku nedostali do slepé uličky.

Rada druhá. Čtěte a sledujte, CO čtete!

Ne, nesmějte se. Polovina začínajících literátů neví, jak se zapisuje přímá řeč, takže pravděpodobně v životě nedržela v ruce knihu.

Jinak si nedokážu vysvětlit existenci tohoto zvěrstva:
"Poď semnou" Řekl Petr. "Ne nepudu"! Řekla Veronika. "Jsem nemocná. Ale rada bych "Vydíš. Ale poď" Prosil Petr.

Kreativita v tomto směru většinou nebývá plně doceněna.

Pokud máte zmatek v tom, jak text správně formátovat, nahlédněte sem.

Čtením si samozřejmě rozšiřujete obzory, získáváte slovní zásobu a můžete okoukat určité principy a dobré návyky. Kupříkladu si všimněte, jakým způsobem fungují dialogy. Spousta začátečníků se snaží dialogy psát tak, jak by "ve skutečnosti" mluvila a cpe tak do příběhu zbytečně moc vaty a nesmyslů.

Ne, literární dialog takto nefunguje. Je to prostředek, jak posunout příběh dál, představit postavy, dokreslit atmosféru... Ne ukázka běžné mluvy.

Schválně. Zkuste si chvíli zkusit mluvit jako postava z knihy. Dokončovat věty a to i dlouhá logická souvětí, říkat jen to, co je třeba říct, nepoužívat výplňové výrazy, neskákat nikomu do řeči...

Rada třetí. Pracujte systematicky.

1. Udělejte si osnovu. Možná máte na věc jiný náhled, ale osnova je (nejen) pro začátek skvělá berlička, díky níž se ve vlastním textu neztratíte a budete mít jasno, odkud kam směřujete. Můžete se samozřejmě v průběhu psaní odklonit, ale hrozí, že pokud se odkloníte příliš, váš text možná ztratí kompaktnost, nebo se někde zamotáte, začátek nebude sedět ke konci...

2. Vypište si postavy, které se budou v příběhu vyskytovat. Každá postava by měla mít svou funkci, pokud nemá, vyškrtnout. U každé z nich si ujasněte její základní povahové vlastnosti a vzhled, ať se vám nestane, že se hrdince během příběhu třikrát přebarví oči.

3. Ujasněte si reálie, ať už píšete fantasy nebo romantiku ze současnosti. Dohledejte si potřebné informace.
Princezna, která nosí v historickém románu ze 14. století kalhoty, které se zapínají na zip a v nose má piercing... je krajně podezřelá.

Rada čtvrtá. Používejte mozek. Aspoň občas.

- Maminka blondýna, otec zrzek a obě děti černovlasé. Tady byl asi někdo adoptovaný. Nebo měl akčního souseda.

- Ano, upíři studující na střední škole jsou populární téma. Ale co tam, sakra, ti století dědci dělají, už nikoho nezajímá.

- Jak asi bude 500 let stará bytost reagovat na naivní řeči patnáctileté pubošky? (Se kterou jste se ji rozhodli samozřejmě nakřížit, protože podchlazení zubatí chlapi jsou přeci tak sexy.)

- Obouruční meč je super. Hlavně v úzké podzemní chodbě, kde se hrdina musí plazit pomalu po kolenou. Velmi praktické.

- Ano, Legolas dokázal vystřelit dva nebo tři šípy naráz a během pěti minut vyřídit polovinu vojska, přerostlého slona a.. Teď si to zkuste vy.

- Oblíbený obouruční meč, štít, luk a toulec šípů, deset dýk v pochvách na všech končetinách, vrhací sekery, hvězdice a šipky - váš hrdina je po zuby ozbrojený frajer. Nebo Batman.

- Když běžíte po lese s mečem v ruce, tak jedině ve zlatem a perlami vyšívaném korzetu, kožených kalhotách a kozačkách na vysokém podpatku.

- Hrdina se probere z kómatu, ve kterém prodléval několik let, vystřelí na nohy a pobije hordu záporáků. A tu o Chuckovi Norrisovi znáte?

To by mohlo být pro začátek vše. Ne, nezaručím vám, že když se budete mých rad držet, napíšete bestseller. To vůbec ne.

Pouze klasická osvěta.
Ultimate survival.

Ono číst amatérskou povídku s tím, že si k tomu akutně potřebujete pustit 50 hodinovou smyčku Trolololo, protože máte pocit, že bez tohoto všeléku z tohohle čtení nemůžete vyjít živí... Je možná humorné pro okolí, pro vás jako čtenáře nakonec taky, protože píseň je to podnětná a smát se autorově blbosti nikdy neomrzí, ale autor asi nadšením skákat nebude. Vy v okamžiku, kdy mu budete psát velmi nezaujatý a diplomatický posudek taky ne.

Když už něco děláte, tak to dělejte pořádně.

V opačném případě.


Temnářka


Kam dál:
 

13 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Colleen Colleen | Web | 22. července 2012 v 8:21 | Reagovat

:-D  :-D Hezky napsané. Pravdivě. Mě taky jedna slečna před nějakou dobou prosila o názor na svou povídku a když jsem se jí snažila vysvětlit, že půlstránkový popis hrdinčina oblečení, včetně laku na nehty a kabelky od Armaniho by tam být vůbec nemuselo, nenesla to vůbec dobře :-? To nemluvím o dialozích typu "Jak se máš? Řekl Petr. "Dobře a co ty?" řekla Jana. "Taky dobře." Odpověděl Petr... O_O  :-D
Kéž by si podobné články četlo více lidí. Bylo by na světě méně paskvilů :D

2 Lucerna Lucerna | Web | 22. července 2012 v 9:24 | Reagovat

Pri citaniu som sa uskrnala a pri pusteni videa uz zacala smiat :-D. Velmi prakticky pohlad :-D.

3 Kája Kája | Web | 22. července 2012 v 9:26 | Reagovat

Se začátkem psaní nemám problém. Já mám spíše problémy s dokončením příběhu. Mám v počítači hodně dokumentů, ale jen některé obsahují hotové příběhy. :-?
Často mě přejde chuť, nebo se mi úžasný příběh začne najednou zdát absolutně pitomý.

4 Matthias Matthias | E-mail | Web | 22. července 2012 v 9:30 | Reagovat

No s tím formátováním je to přesný. Moje první povídka psala ve 14 ti byla psala ještě dřív, než jsem měl načtenou jakoukoli knihu :D

Takže dialogy "ahoj" "zdar" "jak se máš"

až pak jsem otevřel aspoň čítanku, co jsme tehdy měli a našel jsem si, že dialog se cpe odsazeně na svůj vlastní řádek většinou :)

5 Linda Teatime Linda Teatime | Web | 22. července 2012 v 9:31 | Reagovat

To jsou celkem praktické rady, něco z toho jsem ještě nedělala. Třeba to s tou osnovou se mi líbí ;)
A ta věta s Petrem mě docela dostala. Je fakt, že přímá řeč je hrozná potvora, ale alespoň částečně ji ovládám. U přímé řeči je mým největším problémem necpat všude "řekl ten a ten", protože se bojím, že když to tam nedám, čtenáři si nedomyslí kdo to vlastně říká. Dialog se ještě dá zvládnout, ale když spolu mluví tři lidi a více, tak už je to pro mě složité. A tu první radu s tím textovým editorem bych ještě upravila pro ty co nemají PC, třeba něco ve smyslu vezměte si notes a tužku. :-D

6 Martina Martina | Web | 22. července 2012 v 9:47 | Reagovat

Dobře, mám jednu otázku, ten "odstavec" s přímou řečí myslel někdo vážně, nebo byl vytvořen jen jako odstrašující případ? Doufám, že to druhé.
Pravda ale je, že bych spíš řekla, ať si vezmou tužku a papír a upalují do přírody, protože na počítači bohužel existuje ikonka s takovou lištičkou, pod kterou se skrývá plno zajímavých věc - facebook, twitter, youtube - a ty v psaní rozhodně nepomáhají.
Nejvíc mě zaujal třetí bod, já třeba osnovy nesnášela, vždycky jsem je dělala jen ve slohovce a to vždy až jako poslední.
P.S. Jdu si najít nějakého přerostlýho slona a hrát si na Legolase...

7 Arvari Arvari | E-mail | Web | 22. července 2012 v 9:58 | Reagovat

Ta rada se čtením je vážně nesmírně užitečná. Poslední dobou jako by se vážně množili lidi, co chtějí psát, ač v životě přečetli tak slabikář a Harryho Pottera, a možná ani to ne. To pak vážně nemůže dopadnout dobře, pokud nejsi Shakespearova další inkarnace. :-D

Ale jinak, co se týče toho, jak začít psát, myslím, že 'Prokousej se prvníma pár větama, rozjeď se a pak prostě počkej, jak to dopadne' je pro mě nejjistější postup... :-D

8 Myší královna Myší královna | E-mail | Web | 22. července 2012 v 10:21 | Reagovat

To s tou přímou řečí je mi záhadou. Každý, komu jsem se to před maturitou snažila vysvětlit, byl totálně mimo. A mně to připadá naprosto logické!

Bude i další díl "Jak pokračovat ve psaní, když jsem začala"? To by se mi šiklo.

9 Melanie Melanie | Web | 22. července 2012 v 10:29 | Reagovat

Pro mě je největší problém právě ten vzhled. Napíšu třeba, že ta a ta měla hnědé vlasy, a o pár dílů dál z ní udělám černovlásku. U hlavních postav se mi to většinou nestává, spíš u těch vedlejších, kterými se tak do detailů nezabývám, i když je pravda, že celkem nedávno se mi to stalo s hlavním záporákem (potom jsem to svedla na to, že je to přece bohyně a umí měnit podobu, proč by nemohla jednou být zrzka a podruhé zase nějaká "červenovláska" - ježiš, to zní děsně :D)

10 Annie Annie | Web | 22. července 2012 v 11:06 | Reagovat

Třikrát přebarvený oči a krajně podezřelá princezna. :-D :-D Já miluju tvůj humor, sarkasmus, ironii a celkově tvoje články, Vždycky umírám smíchy. :-D

Tipy jsou super, pár let zpátky bych to určitě využila, ale mezitím jsem se začátky prohrabala sama metodou pokus-omyl.^^ Ale případný další díl (ten navržený Myší královnou) bych uvítala.

11 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 22. července 2012 v 11:37 | Reagovat

Dala jsem Tě do týdenního zpravodaje na AB, ale budeme to publikovat až dnes v noci.
A rada pátá: Někdy se prostě musí počkat na moment, kdy nazraje čas. Psaní jako mnoho jiných přání a tužeb se nedá lámat přes koleno.

12 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 22. července 2012 v 11:57 | Reagovat

Seřízněte brk doostra. Namočte do atramentu. Odkaňkněte nadbytečnou tekutinu.
Hloubavě přejeďtě vrchem pera pod nosem a pak už to jde samo.

A když meč - tak šaršoun. Anebo okázale zdobený broadsword.

13 Crystal Crystal | 22. července 2012 v 12:52 | Reagovat

Zrovna před pár dny jsem konečně po několika měsících promýšlení příběhu, dělání poznámek a shánění informací, napsala začátek. Musím uznat, že mi hodně pomohla i knížka Jak napsat bestseller :) Spousta užitečných informací!

14 Schmetti Schmetti | Web | 22. července 2012 v 16:03 | Reagovat

Občas se mi stává, že nevím, jak pokračovat, přitom to mám v hlavě. Takže to oddaluju, ale pak sednu k noťasu a začnu.

Jinak začátky jsou vždycky úsměvné, myslím.

15 nel-ly nel-ly | Web | 22. července 2012 v 16:05 | Reagovat

Princezna, která nosí v historickém románu ze 14. století kalhoty, které se zapínají na zip a v nose má piercing... je krajně podezřelá.
- mimozemšťani ._.

čtvrtý bod mě na dlouho pobavil, to jsou takový věci, že když to čtu, tak si řeknu "to snad ne", ale ono je fakt, že většinou to tak opravdu je (a hůř)... a já jsem na to taky jeden z expertů

16 KatyRZ KatyRZ | Web | 22. července 2012 v 17:23 | Reagovat

No vidíš. Čtu jako divá, ale nikdy mě při tom nenapadlo studovat formátování - tudíž mě to učila až Daletth ;). Co furt mají všichni s těma osnovama :)? To fakt používáš? Já tedy očas udělám to, že si napíšu "osnovu" na pár následujících kapitol, ale nikdy ne na celek. Kdybych to uměla, třeba by mi jeden z porodců ve Vidoucích nevyčítal, že to vlastně nemá příběh :).

Já jen nechápu, že někdo chce psát a ptá se jak začít. Prvotně musím mít o čem psát a když už mám o čem psát, pak se nemusím ptát... Nebo jo?

17 LuLu Fairy LuLu Fairy | Web | 22. července 2012 v 17:50 | Reagovat

Čteš povídky ze soutěže New Weird?

18 Lady Diabolus Lady Diabolus | Web | 22. července 2012 v 18:20 | Reagovat

Já jsem, kromě strašné lenosti, ještě strašně sklerotická, takže klidně zapomínám jména, vzhled, po několikadenní odmlce klidně i děj. Stejně tak s tím vzhledem. Jinak si ale poznámky nedělám, většinou stíhám nosit v hlavě všechno, co potřebuji. Ale když píšu povídku s více než 50 000 znaky, snažím se dělat všechny ty věci jako vypisování postav. Mimochodem, článek opět geniální, lámala jsem se smíchy. ^^

19 Gray Gray | Web | 22. července 2012 v 19:16 | Reagovat

Ahoj, tvoj blog navštevujem už dlhšie, ale koment dávam až teraz :D
Ku technike "začiatkov " : ja osobne nepíšem rovno do počítača. Najprv si to prepíšem pekne - krásne ručne (ale nechcela by si vidieť moje písmo :)a potom to upravujem rovno do počítača. A mám to . Inak, aj mojim postavám sa z neznámych príčin prefarbovali oči :D Aj vlasy :D  A máš geniálny štýp písania :D Občas píšem podobne :D

20 Storycollector Storycollector | Web | 22. července 2012 v 20:03 | Reagovat

Neplánovaná změna vzhledu se mi snad nestane, protože mám speciální dokument, kde mám pár poznámek ke každé postavě. I když brzo bude potřebovat update, vymyslela jsem pár nových a obávám se, že tam nejsou.

S těmi dialogy to záleží na žánru, třebas takový realista, nebo hůř naturalista, má všechny dialogy přesně tak, jak se mluví běžně. :-D LOL, samozřejmě vím, co jsi chtěla říct. Kdyby tam bylo v každé epické fantasy "Ahoj, jak se máš?" tak by se hrdinové nedostali ani k poslechnutí si bájného proroctví a temný pán by mezitím vesele terorizoval dál, pokud by taky nekrafal o banálních věcech se svými domácími příšerami.

Osnova? Co to je? :-D I stručných popisů děje používám jako šafránu, natož systematickou osnovu. Chraň Nadbůh, abych ji začala konstruvat u každé kapitoly. :-P

21 Dragell Dragell | Web | 22. července 2012 v 22:16 | Reagovat

Abych pravdu řekla, já prvně lidem omlacovala o hlavu tu hromadu n-teček a n-vykřičníků, pak také jsem učila psát mezery za tečkami, čárkami atd. (Abych to vůbec mohla číst že :D) Teď raději čtu knihy, kde mě většinou nic nedostane :)
To ostatní je až další level, ale samozřejmě výborně napsáno ;)

S dovolením budu link šířit dál :)
(Kdy já se usmajlíkuju? :D)

22 KatyRZ KatyRZ | Web | 22. července 2012 v 22:46 | Reagovat

[16]:Teď jsem rozesmála sama sebe, když jsem si to po sobě přečetla. Co je asi za druh "porodce" a jak souvisí s literaturou? :)

23 Myší královna Myší královna | E-mail | Web | 22. července 2012 v 23:03 | Reagovat

Kdysi jsem psala příběh (nedokončila jsem) o vlkodlacích a jejich obětech, ze kterých se stali duchové. Bylo tam hrozně moc časových skoků (počítat věk postav bylo náročné). Udělala jsem si k tomu tak složité linky století a desetiletí a věků, kdo kdy žil, kdo se kdy narodil, kdo kdy umřel, kdo koho přežil, že jsem to radši přestala psát.

A možná to bylo i tím, že jsem ztratila ten papír s osnovou a bez ní jsem byla lost.

24 Myší královna Myší královna | E-mail | Web | 22. července 2012 v 23:04 | Reagovat

[21]: Já nedávno četla Mika Perryho a ten užíval tolik vykřičníků, že jsem si říkala: Pane bože, tenhle člověk studoval žurnalistiku?!

25 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 23. července 2012 v 4:49 | Reagovat

[1]: Ono stejně, člověk si asi musí přijít na spoustu věcí sám. :-)

[2]: Děkuji. :-)

[3]: To chce překonat. :-D Že bych na to napsala článek? :-D

[4]: Většinou ano. V tomto případě určitě. :-D

[5]: Používat synonyma k řekl, dopomáhat si oslovením, popisem nějaké činnosti, kterou postava dělá... :-)

[6]: No, zrovna tento týden se mi jeden takový text dostal pod tlapky, takže čerstvá zkušenost. :-D A v amatérských soutěžích se občas objeví i větší srandy. :-x

[7]: Asi tak. :-D

[8]: Možná i ano, ale musím nasbírat nějaké tipy a triky, co by lidi zajímalo a co by potřebovali vědět nebo prodiskutovat. :-)

[9]: Piš si někde stranou jejich základní popis. :-)

[10]: Děkuji! Dobře, zkusím popřemýšlet. :-)

[11]: Děkuji. :-) Máš pravdu, ale tak nějak jsem počítala s tím, že v tomto případě chuť člověk má, ale neví pouze, jak začít. :-)

[12]: :-D

[13]: Taky jsem jednu dobu hltala knížky o tvůrčím psaní. :-)

[14]: To rozhodně, u čehokoliv. :-D

[15]: Právě proto to vypichuji. :-D

[16]: Fakt používám. Vymyslím příběh, sepíšu co bude v jednotlivých scénách, schématicky a teprve potom se pustím do psaní. Potřebuji mít nad příběhem kontrolu. :-)

Já nevím, já to tak mám, ale když se někdo ptá, tak asi někdo neví. :-)

[17]: Přečetla jsem jednu a ta mě hodně... No, trošku mě odradila od nějakého překotného spěchání. :D

[18]: Děkuji! :-)

[19]: Děkuji! :-) No, já jsem taky psávala ručně, ale teď to většinou zapisuji rovnou do počítače, pokud teda někam necestuji, to nosím notýsek. :-)

[20]: Spíš "Ahoj.. ahojte, jak se tohle.. máš? Jo tak, no jasně..." :-D

Co máte všichni proti osnovám? :-D

[21]: Děkuji za šíření! :-)
Tak tečkování,vykřičníkování a žádné mezery, to je taky klasika... 8-O
Jak taky smajlíkuju. :-D

[22]: Porodí posudek. :-D

[23]: Hra o trůny ve vlkodlačím stylu? :-D

26 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | E-mail | Web | 23. července 2012 v 15:53 | Reagovat

Nejdřív si udělám osnovu... ták - a jedem:

DOTAZY KE ČLÁNKU: Traktát o Třech
svazcích A, Bhé, a Ché:

A - I: Úryvek 1; "...který posledních pět nosí nápad v hlavě...", zajímalo by mne (do hloubky) čeho pět, jestli pět let, pět minut, pět generací?
  - II: Úryvek 2; "Rada první. Prostě začněte." Byl by to moc krátký článek?

B - I: Úryvek 1; "...jak by 've skutečnosti' mluvila..." V reálném světě používám ke komunikaci základní sadu znaků pro neslyšící a jednoduché telepatické impulsy, mohu se v literatuře snížit k mluvenému slovu?
  - II: Úryvek 2; "Schválně. Zkuste si chvíli zkusit mluvit jako postava z knihy. Dokončovat věty a to i dlouhá logická souvětí, říkat jen to, co je třeba říct, nepoužívat výplňové výrazy, neskákat nikomu do řeči..." Je velkým problémem když si mé postavy skáčou do řeči, vyplňují trapné mezery a kecají jen tak, o ničem, protože nemají o čem? Je zločinem proti etice nutit postavy mluvit neliterálně a přirozeně? (And the now...) Mluvím-li jako postava z knihy, která nemluví jako postava z knihy, mluvím jako postava z knihy?

C - I: Úryvek I; "Vypište si postavy, které se budou v příběhu vyskytovat. Každá postava by měla mít svou funkci, pokud nemá, vyškrtnout." Je-li součet normostran využitých na vypsání obsazení, charakteristik a osnovy příběhu delší, než samotná kniha, postupuji správně? (popř. očekávání instrukcí) Nemá-li postava žádnou funkci, není její funkcí nefunkčnost a zbytečnost? Dá se tedy tato postava považovat za nevyškrtnutou?

Bonusový trolododatek: "Maminka blondýna, otec zrzek a obě děti černovlasé. Tady byl asi někdo adoptovaný. Nebo měl akčního souseda." Nejsem dobrým studentem, ale není možné, aby děti měly černé vlasy, je-li maminka generací F2 incestních rodičů generace F3 a jejich vzorec je... ale to by černý vlasy museli býti recesivním znakem... aha! (objevení jádra vtipu pomocí pečlivého vědeckého rozebrání)

No ale tak trochu vážněji... Frank Zappa řekl: "When you have it in yourself... you just pick up the guitar and play." Rádo to aplikuji, zkouším, ověřuji, ráduji.

27 Lúmenn Lúmenn | Web | 24. července 2012 v 18:18 | Reagovat

Dobrý článek, podnětné rady:) Začínám si říkat, že by ses měla vyprdnout na fantasy a psát knihy o tvůrčím psaní:)))

28 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 24. července 2012 v 23:58 | Reagovat

[26]: Děkuji za připomínky a poznámky, musím to zpracovat. :-D To let mi tam na začátku samozřejmě chybí. :-(

[27]: Že by? :-D To by mě ale lidi začali brát až moc vážně. Sakra. :-D

29 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 26. července 2012 v 17:32 | Reagovat

[27]: Ale ble! :-D

[28]: Nic nemusíš :-D To si jenom veřejně třídím myšlenky!

30 Ressia Ressia | Web | 27. července 2012 v 14:58 | Reagovat

Za tento článok ti neskutočne ďakujem. Snažím sa začať písať už 2 roky. Zatiaľ nič. Po prečítaní článku sa cítim akoby ma niekto poriadne nakopol. Vpred. Tak uvidím akou cestou pôjdem.
Naozaj vďaka. :-)

31 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 27. července 2012 v 15:05 | Reagovat

[30]: Jsem ráda, pokud jsem ti nějak pomohla. :-)

32 Liliana von der Heide Liliana von der Heide | Web | 28. července 2012 v 18:17 | Reagovat

Dvouruční meč v úzké chodbě? A aby toho nebylo málo, v jiném případě k němu jako doplněk sekyra atd? Tak to bych chtěla vidět, ha ha ha. S takovou obludou, co mívá kolem 176 centimetrů a váží zhruba šest to není jednoduché. Nevím proč, ale ta představa mě pobavila :-D Začít psát je jednoduché, mnohem těžší je příběh dokončit, vymyslet dobrou zápletku a udělat ho aspoň trochu zajímavý...

33 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 28. července 2012 v 18:27 | Reagovat

[32]: To si myslím, že už vyžaduje cvik a disciplínu, ale první krok je skutečně dokopat se napsat aspoň něco. :-D

Děláš historický šerm, předpokládám. :-D

34 cheap beach dresses cheap beach dresses | E-mail | Web | 14. ledna 2013 v 11:55 | Reagovat

The theme you are using is very clean and nice. Where can I find it so that I can use it for my blog as well? Thanks sweety.
http://www.askdresses.org

35 Your soul Your soul | 22. května 2013 v 12:38 | Reagovat

Výborne napísané :-D
A pravdivé.

36 NAasrat NAasrat | 5. září 2015 v 15:19 | Reagovat

Krávo.

37 NAasrat NAasrat | 5. září 2015 v 15:26 | Reagovat

víš o tom píču

38 NAasrat NAasrat | 5. září 2015 v 15:27 | Reagovat

Krávo

39 Casstie Casstie | E-mail | 5. června 2016 v 21:12 | Reagovat

Ahoj, nevím jestli jsi na tomhle blogu ještě stále aktivní, ale i přes to, to sem napíšu :) Jak bych jen začala, jejda, už ani nevím jak začít psát komentář :-D Každopádně, píšu fikce, romány, fantasy a zkrátka celkově všechno možné, už nějakou tu dobu- přesněji 6 let. Počínaje dnešním dne mám 16 let a příští rok v únoru mi bude 17. Můžu říct, že píšu už od svých 10 a nikdy jsem nebyla z ničeho víc tak nadšená a šťastná. Nepíšu to sem proto, že bych se chtěla chlubit, to opravdu ne, ale psaní je mojí neodmyslitelnou součástí, můj útěk od reality do fantazie - kterou mám někdy ne příliš vhodnou :-D - připadám si, že u psaní jsem to skutečně já. Líbí se mi vymýšlet postavy, jejich příběhy, prožívat s nimi jejich strasti, emoce, připadám si prostě, jako bych teprve až v tu chvíli skutečně žila. Za ty roky toho mám něco napsaného a několikrát upravovaného. Teď píšu novou knížku a vím o čem to bude, mám název, dvě hl. postavy, vím přesně jaké jsou jejich vlastnosti, ale i přes to jsem se nějak.. zastavila. Už přes hodinu jsem zírala do monitoru na počítači, snažíc se začít psát, ponořit se do toho. Napsat všechnu tu hromadu slov a vět skrz mé prsty a klávesnici do souboru v počítači. Ale nedalo se. Proto jsem se odhodlala k něčemu, co jsem ještě neudělala. Naivně, možná tak trochu i zoufale, jsem zapnula google a zadala: Jak začít psát. Klikla jsem na tvůj blog a musím ti upřímně poděkovat za tento článek. Byla jsem opravdu zoufalá, že nevím jak na to, nejspíš kvůli tomu, že jsem nikdy nikomu nedala z mých děl nic přečíst a nemám se o nich s kým poradit.. :) Ale při tvém článku jsem si uvědomila, že vlastně ,,o nic nejde'' Prostě budu dělat to, co vždy. Dám si do uší sluchátka, zavřu oči, nadechnu se a začnu. Dřív než se do toho však pustím, řekla jsem si, že ti dám vědět, a poděkuji ti :D A teď, jdu konečně na to, neboť jsem noční tvor a ani zítřejší vstávání do školy mě od psaní nezastaví! ;-) :-P Děkuji :-)

40 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 6. června 2016 v 22:38 | Reagovat

[39]: Ahoj Casstie, jsem moc ráda, že ti můj článek pomohl, sama taky píšu od dětství a pomalu to začíná nést ovoce (v březnu mi vyšla třetí kniha). Momentálně pracuji na stránkách na vlastní doméně, ale pokud chceš sledovat nějaké mé další aktivity, doporučuji  lajknot mé facebookové stránky.
https://www.facebook.com/fb.terezamatouskova/

Hodně zdaru!

Temnářka

41 cialis cialis | E-mail | Web | 15. dubna 2017 v 6:15 | Reagovat
42 cialis cialis | E-mail | Web | 21. dubna 2017 v 22:40 | Reagovat
43 buy buy | E-mail | Web | 25. dubna 2017 v 8:59 | Reagovat
44 ViagEffek ViagEffek | E-mail | Web | 26. dubna 2017 v 17:36 | Reagovat

viagra soft italia

      <a href=http://buyviagraonlinezrx.com/>cheap viagra</a>

    <a href="http://buyviagraonlinezrx.com/">viagra online</a>

    viagra hersteller

45 AlexeyEffek AlexeyEffek | E-mail | Web | 29. dubna 2017 v 10:24 | Reagovat

venta cialis en mexic

      <a href=http://onlinecialiszrx.com/>cialis online</a>

    <a href="http://onlinecialiszrx.com/">cilais price</a>

    look here best pharma cialis

46 MoisesEffek MoisesEffek | E-mail | Web | 1. května 2017 v 1:05 | Reagovat

viagra plus with no rx

      http://viagrasaleznp.com/ - viagra online

    <a href="http://viagrasaleznp.com/">viagra for sale</a>

    drugstore for viagra

47 GavrilaEffek GavrilaEffek | E-mail | Web | 3. května 2017 v 16:00 | Reagovat

notice cialis

      http://canadacialisnvz.com/ - online cialis

    <a href="http://canadacialisnvz.com/">cheap cialis</a>

    buying cialis uk

48 AndyEffek AndyEffek | E-mail | Web | 8. května 2017 v 12:10 | Reagovat

venta viagra foro

      <a href=http://viagraonlinenvz.com/>buy viagra online</a>

    <a href="http://viagraonlinenvz.com/">viagra coupon</a>

    cheap viagra pills all orders

49 MoisesEffek MoisesEffek | E-mail | Web | 9. května 2017 v 16:23 | Reagovat

cash loans to your door rotherham

      http://fastloanstgz.com/ - payday loans online direct lenders only

    <a href="http://fastloanstgz.com/">instant payday loans</a>

    personal loans online sa

50 ElleEffek ElleEffek | E-mail | Web | 11. května 2017 v 10:11 | Reagovat

payday loans palatka florida

      http://loanbadoknpz.com/ - unsecured loans

    <a href="http://loanbadoknpz.com/">payday advance</a>

    top payday lenders only loans

51 VidmanEffek VidmanEffek | E-mail | Web | 25. října 2017 v 23:22 | Reagovat

look here cialis soft pills

      <a href=http://cialisknz.com/>cialis online</a>

    <a href="http://cialisknz.com/">cialis canada</a>

    i use it where buy cialis

52 LssdvdBeirty LssdvdBeirty | E-mail | Web | 24. ledna 2018 v 21:45 | Reagovat

cheapest brand viagra
http://viasergeneric.com/
how long does viagra last
<a href=http://viasergeneric.com/>viagra generic</a> OK’

53 RokPseuse RokPseuse | E-mail | Web | 30. ledna 2018 v 17:28 | Reagovat
54 Mhtripulk Mhtripulk | E-mail | Web | 1. února 2018 v 13:18 | Reagovat

OK’ https://cashadvanceonline.us.org/
unsecured loan <a href="https://cashadvanceonline.us.org/">payday loan</a>

55 Fbdinsog Fbdinsog | E-mail | Web | 1. března 2018 v 10:55 | Reagovat

Hello! All! http://cheaperectilepills.com/ viagra herbal substitute <a href=http://cheaperectilepills.com/>free erectile pills</a> ok’

56 FfvQuoke FfvQuoke | E-mail | Web | 3. března 2018 v 11:50 | Reagovat

<a href="http://erectiledysfunctionmedicinesus.com/">dysfunction erectile</a>
viagra dosage
<a href=http://erectiledysfunctionmedicinesus.com/>erectile dysfunction clinics</a>  OK’

57 PplPseuse PplPseuse | E-mail | Web | 3. března 2018 v 16:31 | Reagovat

<a href="http://erectiledysfunctionmedicationpills.com/">viagra online</a>
buying viagra online
<a href="http://erectiledysfunctionmedicationpills.com/">buy cialis</a> OK’

58 NyhAnory NyhAnory | E-mail | Web | 15. března 2018 v 16:36 | Reagovat

Hi!
<a href="http://cialisovnsm.com/">cheap cialis</a>
brand name cialis online
<a href=http://cialisovnsm.com/>cialis online</a> OK’

59 Lrjnonna Lrjnonna | E-mail | Web | 4. dubna 2018 v 0:18 | Reagovat

You may feel the pain from your abdomen to your back. try viagra for free <a href="http://viagraforsalebrc.com/">viagra for sale at walmart</a> viagra erections <a href="http://viagraforsalebrc.com/">generic viagra for sale</a>  If you are traveling to a place with flu activity, make sure you are vaccinated at least 2 weeks before travel. OK’

60 wbzinsog wbzinsog | E-mail | Web | 16. dubna 2018 v 3:26 | Reagovat

female libido viagra <a href="http://junkmarketstyleevents.com/#">buy generic viagra</a> buy viagra online <a href=http://junkmarketstyleevents.com/#>viagra expiration date</a> OK’

61 bsfHarne bsfHarne | E-mail | Web | 3. května 2018 v 18:57 | Reagovat

sample viagra <a href="http://viagrapfhze.com/#">viagra without a prescription</a> viagra how it works <a href=http://viagrapfhze.com/#>viagra samples</a>

62 llqripulk llqripulk | E-mail | Web | 11. května 2018 v 16:55 | Reagovat

a fast payday loan <a href="https://cashloansonline.us.org/#">best online payday loans</a> poor credit loans <a href="https://cashloansonline.us.org/#">best payday loans</a>

63 bdcWhonna bdcWhonna | E-mail | Web | 18. května 2018 v 17:24 | Reagovat

payday loans online direct lender south africa <a href="https://mobilleaderapply.com/">loans online</a> payday loans walworth road <a href=https://mobilleaderapply.com/>payday loan</a>

64 brdHarne brdHarne | E-mail | Web | 26. května 2018 v 3:48 | Reagovat

low price viagra <a href="https://aluixnetwork.com/#">cheap viagra</a> viagra without prescription <a href=https://aluixnetwork.com/#>cheap viagra</a>

65 vxdHarne vxdHarne | E-mail | Web | 6. června 2018 v 15:51 | Reagovat

generic viagra <a href="http://setviagraeja.com/#">buy viagra cheap</a> buy cheap generic viagra <a href=http://setviagraeja.com/#>generic viagra</a>

66 pazAparf pazAparf | E-mail | Web | 9. června 2018 v 3:08 | Reagovat

generic viagra rx <a href="http://viagrapfhze.com/#">viagra for sale</a> purchase viagra <a href=http://viagrapfhze.com/#>viagra online without prescription</a>

67 xntIsons xntIsons | E-mail | Web | 9. června 2018 v 20:10 | Reagovat

viagra brands <a href="https://movietrailershd.org ">buying viagra</a> buy generic viagra <a href="https://movietrailershd.org">viagra</a>

68 nfsHarne nfsHarne | E-mail | Web | 10. června 2018 v 0:07 | Reagovat

viagra for sale <a href="https://holidayrentallorgues.com/">viagra soft pills</a> cheapest generic viagra <a href=https://holidayrentallorgues.com/>viagra without a prescription</a>

69 nreHarne nreHarne | E-mail | Web | 11. června 2018 v 12:23 | Reagovat

new viagra <a href="http://susamsokagim.com">women viagra</a> prescription viagra <a href=http://susamsokagim.com>generic viagra reviews</a>

70 xbcIsons xbcIsons | E-mail | Web | 11. června 2018 v 18:08 | Reagovat

personal loan payday <a href="https://onlineloan.us.org">payday loans online no credit check instant approval</a> personal loans no credit check <a href="https://onlineloan.us.org">online loans</a>

71 bdsHarne bdsHarne | E-mail | Web | 13. června 2018 v 10:07 | Reagovat

applying for payday loans <a href="https://cashadvanceonline.us.org">payday loans online direct lenders only</a> bad credit credit cards <a href=https://cashadvanceonline.us.org>cash advance lenders</a>

72 jjjIsons jjjIsons | E-mail | Web | 15. června 2018 v 9:32 | Reagovat

checkn <a href="https://payday-loans.us.org">loans online</a> no fax same day payday loans <a href="https://payday-loans.us.org">payday loan online</a>

73 lllAparf lllAparf | E-mail | Web | 17. června 2018 v 20:41 | Reagovat

buy cheap viagra <a href="http://genericonlineviaqra.com/"> generic viagra online</a> buy cheap viagra <a href=http://genericonlineviaqra.com> online viagra</a>

74 nmnIsons nmnIsons | E-mail | Web | 18. června 2018 v 17:02 | Reagovat

liquid tadalafil <a href="http://cialisserfher.com/ ">buy generic cialis</a> tadalafil citrate <a href="http://cialisserfher.com/">generic cialis online</a>

75 bsdHarne bsdHarne | E-mail | Web | 5. července 2018 v 12:00 | Reagovat

canada viagra <a href="http://purseinstock.com/">generic viagra names</a> viagra online uk <a href=http://purseinstock.com/>generic viagra online</a>

76 bnmpoego bnmpoego | E-mail | Web | Neděle v 11:18 | Reagovat

generic viagra online <a href="http://setviagraeja.com/#generic viagra online"> viagra online</a> viagra doses <a href="http://setviagraeja.com/#viagra">generic viagra</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama