Můj "znásilněný" book challenge

7. července 2012 v 3:01 | Tereza Matoušková |  Recenze
Třicetidenní knižní výzva se na blozích objevuje celkem hojně. Já osobně čtu ráda, i když poslední dobou nestíhám víc než dva nebo tři kousky měsíčně, ráda o knížkách píšu a ještě radši doporučuji zajímavé tituly. Ovšem nechtělo se mi s meme patlat 30 dní a mnohé knihy z výběru jsem tu recenzovala nebo o nich psala ve speciálních výběrech. Proto jsem se rozhodla pro zvěrstvo roku a vše shrnula do jednoho dne. :-D
Některé knihy by se mi hodily do více kolonek a do mnoha kolonek by se mi hodilo více knih. Rozhodla jsem se ale vždy pro jednu a tak aby se mi tituly neopakovaly.

01: Oblíbená kniha - Pán prstenů: Společenstvo prstenu

Tento výběr asi žádného fantasáka nepřekvapí, zároveň nejdelší a nejnáročnější knížka, kterou jsem četla v angličtině a dočetla.


02: Neoblíbená kniha - Sinice, řasy, houby, mechorosty v současné biologii

No comment. :-D


03: Kniha, která tě rozesměje - Hra o trůny

Přiznávám, že to není moc vtipná knížka, ale nad Tyrionovými hláškami vždycky prskám smíchy.


04: Kniha, která tě rozbrečí - Rohy

Nejenom, že mě rozbrečela, v půlce noci jsem budila muže a prosila, ať mě obejme. Tohle mě fakt vzalo.


05: Kniha, ve které bys chtěl/a žít - Noční hlídka

Vždycky jsem chtěla sloužit v Denní hlídce a šikanovat světlé mágy.


06: Oblíbená YA kniha - Nekonečný příběh

Upřímně se přiznám, že YA literaturu příliš nečtu a ani nevím, jestli by sem šel Endeho příběh zařadit. Každopádně ho miluji a kromě Světel severu (Zlatý kompas), která mě dokonce napadla jako první, je asi nejblíž tomu, co bych za YA považovala a zároveň se mi nehorázně líbí.


07: Kniha, ze které umíš recitovat/ citovat - Nebe mi pokrývkou a země polštářem

Kdysi jsem dokázala, dnes už by ze mě nevydoloval ani veršík. :-D


08: Kniha, která tě děsí - Dolores Claibornová

Jelikož To se mi odstěhovalo do nejdelších knih, vybrala jsem tuhle Kingovku. Není to sice horor, ale pro mě osobně je to daleko děsivější.


09: Kniha, ze které ti je špatně - Schola alternativa

Zde jde spíš o stránku psychickou než fyzickou.


10: Kniha, která změnila tvůj život - Utrpení knížete Sternenhocha

Dumala jsem nad nějakým velmi silným knižním zážitkem a napadl mě Ladislav Klíma. Ta knížka je na tolik svérázná a kontroverzní, že po jejím dočtení prostě nemůžete zůstat stejní. (Jinak zastávám názor, že každá knížka člověka do jisté míry změní.)


11: Kniha od tvého oblíbeného autora - Atuánské hrobky

LeGuinová patří mezi mé nejoblíbenější autory, Ged mezi oblíbené hrdiny, ale stejně je z celé zeměmořské trilogie (pentalogie?) nejlepší druhý díl, kde je Geda vlastně jenom maličko. :-)


12: Kniha, která nejvíce připomíná tvůj život - Písně čarodějky: Nakažení

Nevím, jestli je to tím, že je Petra Neomillnerová česká autorka, nebo že píše tak syrově, ale kulisy jejích knížek mi přijdou tak reálně šedohnusné, až je mi z toho úzko.13: Kniha, jejíž hlavní postava je ti nejvíce podobná: Prokletá přísaha

Dlouho jsem přemýšlela nad postavou, která se nechová jako princezna a zároveń to není chlap v sukni. No, napadla mě Vimka. Netroufám si říct, nakolik jsem jí podobná, ale k postavám Alexandry Pavelkové jsem měla ze všech ostatních postav vždycky nejblíže. A přijdou mi dobře napsané. (Platí i pro Písek ve větru.) Jsou to prostě holky, které používají hlavu, jsou odvážné, ale neztratili ženskost a to se mi líbí.


14: Kniha, jejíž hlavní postavu by sis chtěl/a vzít - Kedrigern a Hlas pro princeznu

Samozřejmě, mým ideálem je troll Spot... No, dobře kecám. :-D Keddie je pro mě prostě předobraz ideálního manžela, ale do té žabí kletby bych kvůli němu asi nešla. :-D Jinak mám docela dost jiných slintacích objektů, ale otázka se týkala sňatku, takže to chtělo nějaký ověřeného, zralého a (relativně) zodpovědného muže. :-D


15: První kniha, kterou si přečetl/a jako dítě - Modrý a žlutý vláček

Netuším, jestli je první, každopádně mi utkvěla. :-)


16: Nejdelší kniha, jako jsi kdy četl/a - To

Nejsem si jistá, jestli je nejdelší, ale rozhodně patří k těm nejdelším. Kromě toho je to skvělý horor.


17: Nejkratší kniha, kterou jsi kdy četl/a - Koniáš, konec vlka samotáře

Opět si nejsem jistá, jestli je nejkratší, každopádně je to kolibřík, takže bude opět patřit k těm kratším.


18: Kniha, kterou máš rád/a, ale jsi v rozpacích, když to musíš říct - Lady Fuckingham

Já obvykle nejsem na rozpacích, když mluvím o svých oblíbených knihách, takže jsem dumala, která kniha by ve mně podobné pocity mohla vyvolat a vyšla mi jediná.


19: Kniha, která tě změnila - Pohádka o zlobivé kryse

Nebyla tu už jednou tato kolonka? No, budiž, tohle je sice komiks, ale je to síla, která musí s člověkem pohnout. Příběh dívky, kterou sexuálně zneužíval otec a která utekla se svou jedinou přítelkyní - krysou, do mrazivých ulic.


20: Knihu, kterou jsi nejvíc krát četl/a - Harry Potter a kámen mudrců

Nejsem si jistá, jestli jsem reálně nečetla vícekrát Pána prstenů, ale jelikož už ho tu jednou mám, tak jsem vybrala místo něj prvního Pottera.21: Oblíbená obrázková kniha z dětství - Encyklopedie dinosaurů

Sakra, ale já si fakt nepamatuji, co jsem četla jako malý capart! :-D Ale vím, že dinosaury jsem měla ráda, asi jako každé dítě. :-D Obrázek ilustrační. :-)


22: Kniha, kterou se chystáš číst - Trůn z dračích kostí

Na tohle se zatraceně moc těším od chvíle, kdy mi došla v balíčku z antikvariátu. Čeká na mě vedle na poličce spolu se Sněhovou královnou.


23: Kniha, o které říkáš, že jsi ji četl/a, ale není to pravda - Kamasútra

Neuvědomuji si, že bych nějakou knihu nečetla a někdy tvrdila, že ano, většinou přiznám barvu. Ale když nad tím tak přemýšlím, o této roztomilé knížečce spousta lidí mluví a přitom většina z nás zná jen pár poloh (ve stoje na hlavě, muž drží ženu za palec na noze) z nějaké rádobykamasútra příručky nebo videa. (Po tom Wildovi asi už nikoho nic nepřekvapí.) Takže mě napadla jako vhodný adepst do této kolonky. :-D


24: Kniha, ve které je tvá oblíbená scéna - Impérium černé a zlaté

Souboj Tisamona a jeho dcery Tynisy. Celkově jejich vztah byl to, co mě ke knížce táhlo, když nad tím tak přemýšlím. (Ale ano, i Thalric je fajn. :-)))


25: Oblíbená kniha, kterou jsi četl/a ve škole - Zlomený meč

Ve škole pod lavicí, na svém tajném místečku pod schody, před školou na schodech.... :-) Temná fantasy o skřetech a elfech, která ovšem má s Tolkienovým pojetím společného jen málo. Nechte se překvapit.


26: Oblíbená non-fikce - Anna Pamrová

Non-fikcí obecně moc nečtu, tuhle mi strčila knihovnice ve škole, že prý jsem vnímavé děvče a že se mi to bude líbit a vůbec nelituji, že tak učinila. :-)


27: Oblíbená fikce - Les mytág

Notoricky známá fantasy odehrávající se v lese, po kterém se prohánějí bytosti z mytologie.


28: Kniha, kterou jsi naposledy četl/a - Nesnesitelná lehkost bytí

Kvalitní počtení plné zajímavých myšlenek, taky jsem mu dala na Goodreads pět hvězd, ale musím se přiznat, že tento styl prostě není mým šálkem kávy. Člověk si ovšem obzory rozšiřovat prostě musí. Od Kundery mám ráda povídku Falešný autostop. :-) (Snad jsem ten názec nezkomolila, ale kdo zná, asi ví, kterou myslím.)


29: Kniha, kterou právě čteš - Střet králů

Po ročním odkladu se pouštím do dalšího dílu Martinovy ságy. Míra závislosti s každou stránkou stoupá. Zároveň louskám detektivní povídky Vrahem může být kdokoliv.


30: Nejlepší kniha, kterou jsi letos přečetl/a - Tři srdce, tři lvi

Tohle je docela jasná volba, další úlovek z antikvariátu a všem, kdo nečetli, vřele doporučuji. :-) Nenechte se poplést anotací, toto skutečně není příběh z 2. světové války, ale klasická fantasy inspirovaná světem středověkých legend.

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Eruvië Eruvië | Web | 7. července 2012 v 7:14 | Reagovat

Velmi inspirativní. Některé z knih jsem četla. Teď momentálně se opět chystám přečíst celou píseň ohně a ledu znovu, protože jsem dostala Tanec s draky, takže jdu od začátku a souhlasím, že Tyrion je velmi vtipný a inteligentní, na rozdíl od jiných postav, které mě dost iritují :-) Na další knihy z Tvého výběru se teprve chystám, takže uvidím :-)Docela se divím, že by sis vybrala Kedrigerna jako manžela :-) Je zábavný, je chytrý, je to čaroděj, ale jako manžel? No nevím :-D A Lukjaněnka si asi také přečtu znova, sice jsem se v některých dílech Hlídek moc neorientovala (trošičku už předimenzované), ale příběhy se mi stejně moc líbily :-)

2 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 7. července 2012 v 7:30 | Reagovat

Houby! Já mám houby rád. Jako smaženici.
Toho Klímu bych u tebe nečekal.

3 Elinor Elinor | 7. července 2012 v 7:32 | Reagovat

Hm, některé z věcí jsou velmi podobné, třeba "vždycky jsem chtěla sloužit v Noční hlídce a šikanovat temné mágy." :-D  :-D  :-D

No, doufám, že se co nejdřív podaří rozjet scifizin, abych se mohla zase vrátit k blogování, vedení webu a psaní - kočkodlačí smečka už je prakticky z domu, takže vyřešit tohle a b

4 Elinor Elinor | 7. července 2012 v 7:35 | Reagovat

a budu mít zase čas na podobné volnočasovky. Už začínám mít absťák. :-D

(omlouvám se za psaní na dva kousky, ale ohlédla jsem se, co dělají koťata na poličkovém okraji vany. Jen tak mimochodem si pustila vodu. :-D  :-?

5 Matthias Matthias | E-mail | Web | 7. července 2012 v 8:18 | Reagovat

Nečetl jsem ani jedno - asi se knižně vydáváme jiným směrem :D

Nicméně nejméně polovinu si chci přečíst :-)

6 metztli metztli | Web | 7. července 2012 v 9:19 | Reagovat

Klímu jsem musela přelouskat letos ve škole, na seminář Celibát v literatuře :D díkybohu to bylo v audio podobě, což ovšem přednášel hlas... něco jako... já nevím, robot mluví citověji :D ale dílo je to zajímavé :)
upřímně, se vším, co trvá déle jak pár dní mám problém, natož se 30 dny :D takže chápu :D

7 VendyW VendyW | Web | 7. července 2012 v 9:28 | Reagovat

S tvého výběru jsem četla jen toho Pána prstenů celou trilogii i Hobita a to již asi pětkrát a nepočítaněkrát i filmy. Harryho Pottera jen film, ale také už asi čtyřikrát. Ale jinak knihy a čtení zabírají valnou část mého volného času a života...jen trochu jiný žánr. Spíš historie a literatura faktu. Tu a tam nějaká pěkná detektivka ale jen jednou jsem četla něco co se možná jmenuje fantasy, nevím od Kulhánka, což jak jsem byla poučena synem je to něco jako Ferrari mezi tímto žánrem. Nevím, není to moje parketa nicméně nebylo to vůbec špatné....

8 Adelaine Adelaine | Web | 7. července 2012 v 10:10 | Reagovat

:D znásilněný.
Jinak mě jaksi ty knížky moc nelákají. Já si často vybírám knihu podle obalu (pak samozřejmě kouknu o čem je) a tady mě nezaujal ani jeden.

9 Bakela Bakela | Web | 7. července 2012 v 10:50 | Reagovat

bravurní meme v jednom dni:) pár  z výběru jsem četla nebo si na ně vzpomněla a nebo se chystám číst. Mimochodem Harryho Pottera jsem četla také nejvíckrát, první díl asi 19x plus jednou poslechnuto mluvené slovo:D

10 nel-ly nel-ly | E-mail | Web | 7. července 2012 v 11:47 | Reagovat

[3]: to mě taky hned napadlo :-D
chm, tak zase hodně z těch knih neznám - něco snad znám podle názvu, ale jinak vůbec
to je vidět, že já vždycky četla všechno na doporučení a co mě donutily, takže většinou spíš ty hodně známé knihy, které četli všichni :-D
ale z těch, co znám, tak krásný výběr, který mě dost potěšil

11 Arvari Arvari | E-mail | Web | 8. července 2012 v 9:41 | Reagovat

Sakryš, jen máloco z toho seznamu jsem četla. A jen o máločem z toho zbytku jsem vůbec slyšela. Zbytek naprosto neznám. :-D
Nicméně, díky za připomínku, že si chci sehnat Lady Fuckingham... :-D

12 Viollet Viollet | Web | 8. července 2012 v 11:20 | Reagovat

Průkazku do knihovny nemám (ale o prázdninách si ji zařídím), takže ke knihám jsem se dostávala jedině přes matku, ta je tam nalepená nonstop. Několikrát jsem na ni dotírala, ať mi půjčí pána prstenů a vždycky mě poslala do háje, že je to strašně nudná kniha. ??? Stejně si ho seženu. Co mě tak napadá, mezi mé nejoblíbenější knihy patří hobit a všechny tři díly zlatého kompasu, jinak čtu spíše naučnou literaturu. :-)

13 Lennroe Lennroe | Web | 8. července 2012 v 14:40 | Reagovat

Ach jó, teď už nebudu originální... taky se mi nechtělo zabývat se tím třicet dní, bála jsem se, že by mi pak rychleji utekly prázdniny. No to je jedno, jednou to mám rozepsané, tak já teda budu dělat jakože jsem to tu vůbec nečetla a vůbec jsem si nevšimla co jsi dala jako nejdelší knížku :D

14 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 8. července 2012 v 16:50 | Reagovat

[1]: Ono - literární hrdinové jsou obvykle docela špatní partneři a když jsem přemýšlela nad někým, kdo má ke své ženě hezký vztah, je inteligentní, milý, vtipný a je to čaroděj, tak mi vyšel jedině Keddie. :-D

[2]: Proč ne? :-)

[3]: :-D

[4]: :-D :-D :-D

[5]: Tak do toho, nebudeš litovat. :-)

[6]: Děkuji. No, Klímu je podle mě lepší číst si sám pro sebe. :-)

[7]: Kulhánek je fantasy, ale hodně specifická, existuje i mnoho historických fantasy, které by se ti mohly líbit, pokud jsi orientovaná tímto směrem. Mnohdy jsou velmi propracované. :-)

[8]: Co vlastně čteš? :-)

[9]: No jo no, mánie našich dětských let. :-D

[10]: To mě těší. :-)

[11]: :-D Vidím, že Lady zaujala. :-D

[12]: Pána prstenů si určitě sežeň, je to o několik tříd výš než Hobit a je to sice napsané takovým tím "starým" stylem, ale mě to rozhodně nikdy nudné nepřišlo a to jsem fanda spíš dějovějších a svižnějších věcí. :-)

[13]: Hahaha a já čekala, že se to ujme. :-D

15 Sarsorika Sarsorika | Web | 8. července 2012 v 23:56 | Reagovat

Hrom do toho! Modrý a žlutý vláček, to byla kniha, na kterou jsem nedala jako malá dopustit :-)
Co se výběru týče, dle mého gusta, valnou většinu znám, a co se zbytku týče - děkuji za tipy :-)

16 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 9. července 2012 v 0:59 | Reagovat

[15]: Ráda posloužím. :-)

17 Taychi Taychi | Web | 9. července 2012 v 11:03 | Reagovat

[5]: Ty jsi nečetl kámasútru? :-D

Některé z knih jsem jen viděla, ale myslím, že si je časem přečtu :-)

18 Myší královna Myší královna | E-mail | Web | 9. července 2012 v 11:22 | Reagovat

EHM... ta pětka... to je to o upírech? Souvisí to s těmi filmy? Je to filmová předloha? Ono to existuje? MLUV, rozšířím seznam :-D

Jinak mě tam dostal ten Harry Potter, já bych na to samé místo dosadila Vězně z Azkabanu, kterého jsem četla, pokud si dobře pamatuju, třináctkrát. Knížky, které mám doma, jako Říkali mi Leni, jsem nepočítala...

[17]: Kámasútra je slabá, totéž najdeš i v Domácí hospodyňce nebo ve spisech M.D.Rettigové. :-P

19 Annieren Annieren | Web | 9. července 2012 v 12:21 | Reagovat

Tak to vypadá, že se tahle challenge pomalu šíří po celém AK :D.
Jsem ráda, že jsem to sem přinesla :D.

20 Daletth Daletth | Web | 10. července 2012 v 16:33 | Reagovat

Pěkný výběr, jen co je pravda :)

Mám jen drobný dotaz..., když se chystáš na ten "Trůn z dračích kostí"..., víš, že to má dalších šest knih? Já tím byla poněkud nepříjemně zaskočena :-D hlavně proto, že v zahraničí to vyšlo jen ve čtyřech knihách... :-?

21 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 10. července 2012 v 23:14 | Reagovat

[18]: V Noční hlídce upíři jsou, ale není to ústřední motiv, ten je vlastně stejný jako ve filmu, ale celé se to vyvíjí jinak a je to o 100% vyšší kvalita a zábavnější. Je toho více dílů, celou dobu sledujeme skrytý boj mezi dvěma frakcemi čarodějů, Jiným, na pozadí současné Moskvy. Velmi dobré počtení.

[19]: :-D

[20]: Věděla jsem, že to má více dílů, nevěděla jsem kolik, počítala jsem tak s trilogií. No, pokud to bude kvalitní, tak aspoň bude co číst. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama