Výslech psavců 3 – Žánry, žánry, žánry...

28. září 2012 v 16:48 | Tereza Matoušková |  Fantasy a tvůrčí psaní
Po téměř měsíci a půl se znovu hlásím s projektem, který jsem zahájila v polovině prázdnin. Tentokrát se budeme věnovat literárním žánrům, co si tak procházím vaše odpovědi, většina z vás píše fantasy. Proč tomu tak je? To se snad dozvíme níže.

OTÁZKA 03 Jakému žánru se věnuješ? Proč zrovna tohle?Melanie pribehy-ode-mne.blog.cz

Věnuju se hlavně žánru fantasy, i když někdy rozepíšu i nějaký jiný žánr, většinou to ale nedokončím. No, a fantasy píšu, protože se mi píše asi nejlíp a mám velkou fantazii. Zkoušela jsem psát i detektivky, ale to mi tak nejde. (Ne že by byla nouze o zápletku, to ne, ale vždycky to napíšu tak, že je ostatním okamžitě jasné, kdo je vrah.)


Zoe Leah world-of-mystic.blog.cz

Věnuju se převážně fantasy z reálného světa. Píše se mi to snadněji než klasická 'tolkienovská' fantasy, ale ani té se nebráním.


Martin Paytok (Raziel_cz) paytok.blog.cz

Nejvíc sci-fi, sem tam smíšenému s fantasy, v menší míře poté fantasy samotnému (po seznámení s Westlakem uvažuju o humorné gangsterce na způsob těch povedených počinů Guye Ritchieho, ale do ničeho takového jsem se zatím nepustil). Ve všech případech přitom samozřejmě jejich brakovým variantám. Proč? Poněvadž mě tenhle styl baví, čtu ho, poskytuje mi dostatečnou volnost... Zkrátka mi vyhovuje. Ostatně v mojí knihovně prakticky nic jiného nenajdete. Namísto Zločinu a trestu radši vypnu u prostého Zabíjení. Podobně to mám i s filmy - Pán prstenů je sice boží, ale Armádu temnost si pokaždé užiju neskonale víc.


Annieren useless-fire.blog.cz

Fantasy. Já nevím, proč, prostě ten žánr miluju :D. Ale stejně tak můžu říct, že zase nesnáším upíry (což mnozí spojují právě s fantasy), a stejně tak mohu říct, že miluju i detektivky. Na druhou stranu si nedokážu představit, že bych nějakou napsala. Fantasy - nebo alespoň nějaké to sci-fi - mi naprosto vyhovuje, jelikož můžu popustit uzdu své fantazii. Také to má co dělat s tím, že si mohu stvořit svůj vlastní svět. To je pro některé noční můra a největší děs vůbec, mě to ale baví, a navíc, beru ho jako výhodu, jelikož dodržování našich pravidel "planety Země" je někdy hodně obtížné a vyžaduje znalost veškerých míst, o kterých píšete.


Markéta; Kety, libres.cz/autor/433-ketyna/

Zatím tak nějak zkouším všechno, ale nejvíce mě baví horory. No, nevím, jestli se to mé tak dá nazvat, protože mám pocit, že příliš strašidelné nejsou,ale figurují v nich záhady, tajemná místa s temnou minulostí a
v neposlední řadě duchové, takže asi ano- jsou to horory :) Proč zrovna ony, je na dlouhé povídaní, ale myslím, že nemalý vliv na to měla jedna halloweenská sešlost u kamarádky a noční procházka na hřbitov…;)


Ta jemná dívka ta-jemnost.blog.cz

Řekla bych, že fantasy. A to z toho důvodu, že zbožňuji bájné tvory.


Akiko simply-city.blog.cz a saspi.cz/autori/akiko

Jakému žánru se věnuješ? Proč zrovna tohle? - Nebráním se psaní žádného žánru, i když proti červené literatuře bych asi měla výhrady, ale nejvíc se věnuji fantasy a sci-fi, protože to jsou žánry téměř bez hranic, kde všechno může být tak, jak já chci, pokud si to dokážu nějak


TlusŤjoch tlustjoch.blog.cz

Poklesslostem, fotopoesii. Protože mám rád symbiózu.


D@ve kucerad.blog.cz

Nejčastěji píšu básničky, které si většinou i zhudebním. Rád přemýšlím o věcech kolem sebe a psaní mi pomáhá uspořádat si myšlenky. Dřív jsem si psal papírový deník, abych nezapomněl na pěkné zážitky. Časem jsem však zjistil, že se k těm zápiskům vůbec nevracím, a tak jsem toho nechal a zaměřil jsem se na to zachytit nějaký ten zážitek či myšlenku do písničky, která se lépe pamatuje.


Metztli metztli.blog.cz

Nejvíce u mě převládá fantasy a lehce erotické povídky. Fantasy proto, že jsem propadla kouzlu Středozemě a zatoužila jsem vytvořit něco podobného. Když jsem zjistila, jak moc je to těžké, usměrnila jsem svůj sen, ale záliba ve fantasy nepohasla. A ta erotika… řekněme to takhle, jsem divoká cholerická bytost.


Arvari arvaripise.blog.cz

Já píšu prakticky výhradně prózu z 'každodenního života'. Nebráním se ničemu (teda, krom básniček, do toho by mě nikdo neuvrtal), i když zatím se zdá, že na sci-fi nebo fantasy prostě nemám buňky. (Když pomineme tu jednu slohovku na základce, která byla vlastně fanfiction na Pána Prstenů, echm...) A proč, no... Prostě to tak nějak vyšlo. Ptejte se Múzy...


Mňoukla&vymňoukla vy-mnouk.blog.cz

Mají básničky nějaký žánr?
A když píšu prózu, tak ze života nebo fantazijní.

Ressia

Mám rada depresívne veci. Čítam horori, píšem niečo podobné. V tom viem plávať. Ľahko sa to píše. Nešťastie je také rozmanité, druh hrôzy nie je len jeden. Vždy je niekde nápad a zo všetkého viem vyťažiť nočnú moru. Ale inak veľmi často píšem fantasy (aj sa fantasy knihami obklopujem) pretože tam je voľnosť. Skrýva sa v tom nekonečno. A v tom nekonečne si robím čo chcem. Vymýšľam. Desím sa toho čo vymýšľam. Tvorím čisto iba vďaka vlastnej hlave. A to je niečo neopísateľné. Pri inom žánri to neviem. Preto by som bola v literatúre faktu nepoužiteľná.


m. phoenixrise.blog.cz

Nejradši mám sci-fi a fantasy, takže tyhle dvě věci pořád kombinuju. Moje prozaické pokusy se vlastně všechny týkají něčeho fantastického, často v nich vystupují postavy s nadpřirozenými schopnostmi nebo původem, někdy je zasadím do své představy futuristického světa, někdy úplně do nějakého vymyšleného.
Proč? Protože psaním těch věcí utíkám od nudného života a realizuju si tak svoje nejniternější touhy a přání. Vtěluji se do svých hrdinů, rozvíjím na papíře myšlenku, co kdyby...
Verše píšu jak mi přijdou na jazyk, někdy je to surrealistický blábol, v němž si každý může najít svůj vlastní smysl, někdy je to zamyšlení nad lidskými nešvary, zaláskované veršíky... tak různě.


Jitka Ládrová - Textařka blog.ladrova.cz

Tak tady není o čem dlouho přemýšlet. Alfou a omegou mé tvorby je fantasy. Dostala jsem se na to tak nějak přes tátu, který byl a je velkým fanouškem Tolkiena. Tak nějak jsem na tom vyrostla, nicméně si troufám říct, že to podobu mé fantasy moc neovlivnilo. Elfy, hobity, trpaslíky ani jiné nadpřirozené netolkienovské stvoření typu upíři u mě nenajdete. Zásadně si tvořím své vlastní světy s mými vlastními nadpřirozenými bytostmi. To je to, co mě na tom tak baví a proč to dělám.


Martina lzi-bez-cenzury.blogspot.com

Nespecializuju se vyloženě na žádný žánr, asi nejvíce mě baví psychologická dramata o lidském životě, ráda probírám lidskou duši a tak nějak se hrabu lidem s mozku a tahám ven ty tajemství. Baví mě hrát si s lidskou psychikou, přemýšlet, jak budou lidé jednat, a proč by tak měli jednat. Baví mě i fantasy a horor, ale ty píšu spíše pro sebe, protože v nich prostě nejsem tak dobrá. I když si to většina lidí nemyslí, jsem romantik, a když napíšu nějakou tu červenou knihovnu, tak se mi to většinou povede. Jedna taková povídka dokonce patří, podle mého názoru, k mým nejlepším. Občas si ráda věci zakončím i jinak, než vyloženě špatně. Co mi nejde, je humor, nejsem vtipná a humorné povídky prostě psát neumím.

KatyRZ (Kateřina Růžičková) dostcasunalasku.blog.c

Píšu fantastiku. Proč zrovna tohle? Tahle otázka už je dost vyčpělá :). Tak proč tedy? Mám příliš bujnou fantasii na to, abych se držela při Zemi.
.

Polgara polgara.pise.cz

Hm žánr, fantasy a potom historické romány. Dá-li se tomu tak říkat. Fantasy protože se nemusím držet pravidel, která mě váží v běžném životě. Mohu se uvolnit, vymýšlet si, experimentovat. A historické romány. Tady mě vždycky fascinovalo prostředí lidí z vyšších kruhů, nám hodně vzdálená minulost a možnost vložit do příběhu i jakési poučení.


Sussanah de Silva sussanah.blog.cz

Píšu většinou fantasy, nebo nějakou její mutaci. A nemyslím tím nutně přítomnost draků, upírů, nebo čehokoliv takhle profláklého. Fantasy je podle mě všechno, co si kdo vymyslí, takže i teorie nad tím hrozným "cobykdyby".
Fantasy jsem si oblíbila kvůli možnostem, které nabízí =)
Sem tam si taky ráda napíšu FF, je to dost pohodlné, půjčit si aspoň nějakou postavu. Ale už jsem to docela dlouho neudělala.


Thalia starshin.blog.cz

Věnuji se hlavně fantasy. Proč? Protože fantazie nemá hranic a já v ní můžu poznat světy, o něž jsem v běžném životě ochuzena. Časem bych se chtěla trošku víc provrtat do historie a historických románů.


Livien lasting.blog.cz

Ničemu specifickému. Jsem ještě natolik rozpolcená a nevyzrálá duše, že stále hledám oblast, která by mi sedla nejvíc. Spíš experimentuji s různými žánry, ohýbám je a tvaruji. Uvidíme, jestli z toho někdy něco vznikne.


Yvonne S. my-sweet-depression.blog.cz

Baví mě fantasy, můžeš si tam vytvářet cokoliv tě napadne…. Podle mě je to jeden z mála žánrů, který nemá příliš nalinkované hranice. Ale teď sem lehce zabrousila i do psaní klasických románů ze života.


Michal Ozogán (Fabulátor) fabulator.cz a piste-povidky.cz/profil/michael

Fantasy. Nikdy jsem neuvažoval, že bych psal o něčem jiném, minimálně ne v povídkovém světě. Jelikož rád tvořím i fejetony, tak tam se o nějakém fantasy nedá mluvit. Jakmile ale mám vymýšlet nějaký příběh, položím ho do fiktivního světa, kde si mohu dělat (téměř) co chci. Mám pocit, že v našem světě má člověk omezené možnosti a je to celé takové nudné.
Navíc, už téměř ani nic jiného nečtu (jen občas scifi), takže jsem žánrově maximálně omezený, ale nevidím v tom nevýhodu. Ono fantasy se dá psát neomezeným množstvím způsobů.
Matthias sprostepovidky.blog.cz

Věnuje se dekadenci ;)


A.S. dancer.pise.cz

Poezie (próza jen málokdy). Protože stejně jako má milovaná slečna Naomi, která se příležitostně prohání v mých povídkách, byť občas nejmenována a ještě častěji nepozvána, i já nedokáži strávit nad jedním dílem více času, než si to jeho a mimo jiné i má vlastní hrdost vyžaduje.


Cärria magic-mystic.blog.cz

Jednoznačně Fantasy a Nadpřirozeno. A proč? Ani nevím. Já nejsem typ člověka, co by se vyžíval v romantice ani detektivkách. Vlastně jsem stále takový snílek, takže tyhle žánry mi dokonale sednou. Můžu se pak v povídkách vyřádit a vlastně - i když jen na papíře - můžu zrealizovat svoje myšlenky a sny. Je to pro mě něco jako deníček, pokud mám být upřímná.


Schmetti blumensprache.blog.cz

Píšu v podstatě cokoliv, kromě stříleček, kriminálek a podobně. Nebaví mě to ani v televizi, tak to ani psát nebudu. Spíš to je takové drama, romance, komedie, sci-fi atd. Do příběhů ráda zamotávám handicapované lidi, asi kvůli tomu, že sama jsem na vozíčku a dokážu popsat vše kolem, lázeňské zážitky mne o tyto zkušenosti obohatily dost. Také tím chci ukázat, že i člověk na káře (jak vtipkuji :D) nebo bez oka, s berlí… může mít plnohodnotný vztah. Jo, a moje úchylka je cpát do povídek děti :D
Lidé, co mě čtou, tak jsou milovníci gay témat, mně samotnou to baví, věnuji se i twincestu (vztah, láska mezi dvojčaty. Ne vždy ji ukazuji mileneckou, takže postavy mají partnera, ale nesmírně na sobě trpí, taková dvojčecí závislost.) Hetero povídku/romány, či jak své psaní mohu pojmenovat, píšu taky, ale ještě jsem k němu nedostala takový ohlas, bude to tím, že mne nenašli milovníci hetero povídek :D

Storycollector, storycollector.webnode.cz

Vždy, když se mě někdo ptá, tak odpovídám, že píšu fantasy, protože to je nejjednodušší odpověď a realistickou fikci opravdu neprodukuji. Vlastně ano, napsala jsem pár příhod ze života. Jinak mám i v sebekratší povídce ždibíček nadpřirozena. Jinak je to od komedie přes akční. Někdy kříženec sci-fi s High fantasy. Sci-fa? Pak je tu čtenářsky oblíbená parodie na paranormální romance. Občas si v textových útvarech zafilozofuji, pak přimíchám hororový prvek. Do toho trochu romantiky a víc legrace, pár smutných scének a pak vygradovat do silného vyvrcholení, o kterém si namlouvám, že čtenáři po dočtení posledního slova vydechnou WOW neschopni souvislé myšlenky, jak je ohromím. :D Trochu však pochybuji, že se moje tvorba někdy zařadí mezi new weird nebo bizarro. I když, co není, může být. Každopádně když mě něco napadne a tvořím, tak neřeším, co je to za žánr. Krabičkování je berličkou, když druhému vysvětluji, co to vlastně v poslední době smolím.


Skřítek (Hana Bartlová), nocni-skritek.blog.cz

Píšu povídky. Zatím jsem nenapsala nic přesahující délku deseti stran, i když s aktuální povídkou ten "rekord" brzo překročím. Většinou píšu horory nebo fantasy, ale to záleží na nápadu. Nejčastěji to ale jsou horory, i když ty si nechávám pro sebe a na blogu prakticky nejsou k nalezení.


Hope, http://nikdytonevzdavej.blog.cz/

Romantice. Ani nevím, jestli bych byla schopná napsat něco jiného. Můžu mít jakékoliv zadání a vždycky tam tu romantiku dokážu nějak dostat.


Mrňavé Chundelaté Vytvoření, předávám svému Velvyslanci

Psaní.
Je to jednoduché odvětví, stačí něco jako klávesnice nebo papír a k tomu tužka. Někteří lidé si stěžují že k tomu potřebují i ruce, já mám svoje ruce rád a vnímám je jako součást jednoho velkého čehosi, ne jako nástroj, pomůcku nebo nehet který by mohl odpadnout, bez rukou bych byl jako bezruký ("Oh jak bohatý slovník!"). Jinak pro ilustraci dělá se to takhle: asdga bleghwagh... i roztodivné znaky jsou k dispozici!
Možná bych i sám, bez pomoci analytika mohl konstatovat, lépe řečeno s pohlazením strniště a veledůležitým výrazem usoudit, že v mém podžánru je PRAVDĚPODOBNĚ největší konkurence. Hmm, psát umí mnoho lidí, a není zase tak těžké se to naučit pro příští generace, tak jaktože říkáme "ten píše líp" když Ten píše stejná písmenka? Ponechám to takhle načnuté, uříznu to tadyhle... tak... tady... ještě kousek, stačí. Co dál?
Jo, aha, proč zrovna tohle? No, já nevím. Je snad nějaký vhodnější žánr pro toho kdo píše?


Liliana von der Heide lesohrad.blog.cz

Co se týče prózy, tam se projevuje fantasy, často však s kombinací historické tématiky. Psát něco čistě historického není jednoduché a fantasy poskytuje větší volnost v psaní. Kombinace těchto dvou je tedy ideální. K obojímu mám prostě blízko, navíc pokud přidám historický motiv, můžu využít své dojmy z různých hradů a znalosti týkající se zbraní, výzbroje a ošacení J


Tara anteater.blog.cz

Věnuji se hlavně fantasy, protože mi je tenhle žánr nejblíže a nejvíce se mi líbí. Neexistují tam jen lidé ale i jiné lepší bytosti a tak podobně.


Dragita, dragg.blog.cz, piste-povidky.cz pod jménem Dragita

Věnuji se žánru fantasy a do budoucna přibude i trochu sci-fi. (protože vesmír mě vždy přitahoval) Ve fantastice se mohu úplně realizovat, vytvořit si vlastní svět, vlastní pravidla, která doplním již existujícími . Není tu omezení :-) Kde jinde mohu cítit vítr ve vlasech, když zavřu oči a ocitnout se v jiném světě. Fantasy je pokaždé jiná, i když má stejné základy. Můžeme být pod mořem, létat na dracích, zápasit s obludami nebo se třeba podívat do budoucnosti či minulosti naší, nebo jiné kultury.
Dragilia,, sileny.blog.cz

Většina mých příběhů spadá do kolonky "Fantasy", nebo se tak alespoň tváří. Tenhle žánr jsem si nezvolila pouze vědomně (přiznejme si, mám fantasy prostě ráda), ale taky proto, že metaforicky dokážu vyjádřit mnohem víc, než bych dokázala "nazvat pravými jmény". (A také mohu příliš všímavé [a vztahovačné] čtenáře lépe odbýt.)


Lenka Peroutková - Perla Black, perla-black.blog.cz

Věnuji se fantasy a v poslední době také historické tvorbě, ke které mám vztah od dětství. Ráda se začtu do dobré knížky, ve které se sžiji s postavami a takzvaně uteču z reality do oněch světů v knížkách. Nejspíš proto jsem si vybrala tyto dva žánry, ke kterým velice tíhnu.


Karolina Laurichová/ Lina Dee, teplitz-schonau.cz

Jsem fantastička, možná bych se zaškatulkovala k historické a urbanistické fantasy. Dnešní svět mi přijde nudný a šedivý, proto mám potřebu si ho ozvláštnit tajemnem.


Lea Schröpferová - Leonyda Styron leonyda-styron.net

Mám samozřejmě hrozně ráda fantasy, setkávám se s ní už odmalička, ale propadla jsem jinému žánru… fanfiction. Je to pro mě především trénink. Kdo dokáže napsat dobrou fanfiction, víceméně si poradí pak i se svou originální tvorbou, protože už přece jen člověk nějaké základy a metody, které fungují, má. Hlavně mě vždycky baví od základu překopat nějaký ten zažitý cannon a rozvinout si příběh tak, jak mi to vyhovuje… prostě taková pěkná anarchie ;-)


Myší královna;mysi-domecek.blog.cz

Pravděpodobně bych to nazvala psychologickou prózou. Je to proto, že sama jsem mívala psychické problémy, stejně tak mí příbuzní. Téma sebevražd a nemocí mě pronásledovalo od mala - a fascinovalo. To, že od takové prózy sklouzne člověk třeba k detektivce nebo sci-fi, to už je na konkrétním dílku.

Daletth, daletth.webnode.cz

Věnuji se žánru fantasy. A proč? Těžko říct, tenhle žánr mi prostě něčím učaroval už před lety. Ve stručnosti by se asi dalo říct, že svět kolem nás není zrovna příjemné místo k životu, a když v tom humusu denně žiju, proč bych o něm měla ještě psát? Nesnažím se dávat lidem nějaké poselství a předávat moudra a životní rady, chci je prostě pobavit, chci, aby si u mých děl odpočinuli od reality - a tedy jim chci dát příběh, který tohle všechno umožní; příběh, v němž můžou být, stejně jako já, kýmkoli.


Edith Holá , http://edithhola.blog.cz

Úvahy, blogové romány :-), pohádky


Stanislav HoferekŽánr? Tak schválně, napsal jsem scifi/fantasy, detektivku, hádanky, pohádky (!), poezii, návody, recesi nebo filosofii. Proč? Protože rád tvořím a nebojím se neuspět. Dělám to, co chci. Realizuji nápady. Chci pohádku? Píšu pohádku. Chci fantasy? Jdu do toho. Proč? Protože někdy se zjeví bezva nápad a je dobré ho zapsat. To zapsaní je někdy několik vět a odrážek, jindy 5 kapitol. A jestli to pořád láká mysl, tak se v tom pokračuje.


BrigitaKdyž se tak ohlédnu, píšu převážně fantasy. Vlastně nevím proč, dost příběhů by fungovalo i jen tak, s obměnou rekvizit, ale ve fantasy se prostě cítím nejlépe. Mám ráda takovou tu lehkou auru něčeho nevšedního, co prostě doopravdy nezažiju. Také zbožňuju řeckou a severskou mytologii a mám tendenci nechat se jí ovlivňovat.


Jehane O´Tee http://outy-jehane.blog.cz/


V poezii jsem spíš na lyriku. Neexistuje lepší způsob, jak vyjádřit své pocity. Napsala jsem i pár básní s příběhem, ale přišlo mi, že to není tak úplně ono.
V próze nemám vyhraněný žánr. Teď mám rozepsanou jednu detektivku, cestopis, pohádku i příběh pro mládež. Pravdou je, že pohádky vymýšlím moc ráda. Co nemám ráda, je klišé, proto se snažím i v těch pohádkách vždycky něčím překvapit. Nevím, nakolik se mi tento záměr daří, to už musí posoudit mí čtenáři. Román Na druhý břeh byl spíš z fantasy prostředí (předlohou pro mě byla Lewisova Narnie, ale příběh si šel dál svou vlastní cestou s vlastními postavami), Balada pro pomněnku (příběh o přísně střeženém tajemství) i Vračarice(o léčitelce a rytíři, dají přednost lásce a spravedlnosti nebo cti a povinnostem?) jsou podle názoru zkušenějších pseudohistorické romány - tím je myšleno jakési středověké prostředí pojaté ne úplně historickým způsobem. Mám ráda zamilované příběhy, galantní muže a dámy s vlastním názorem. Tohle jsou položky, které se v mých příbězích objeví skoro vždycky.
Jelikož jsem ze světa dotazníků na nějakou dobu vypadla, je možné, že jsem zasklila nějakou vaši prosbu nebo požadavek, ale už si skutečně nevybavuji, co to bylo a kdo to chtěl. Když tak se ozvěte. :-)


Temnářka
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Liliana von der Heide Liliana von der Heide | Web | 28. září 2012 v 17:33 | Reagovat

Fantasy je jako mor.... :-D

2 Gura-chan Gura-chan | E-mail | Web | 28. září 2012 v 17:55 | Reagovat

v tomhle žánru může každý uplatnit své šílené představy, to je jeho obrovská výhoda :D každý si může navymýšlet, co chce a nemusí se ohlížet na realitu...

3 Arvari Arvari | E-mail | Web | 28. září 2012 v 18:20 | Reagovat

Hm, tak nějak jsem tušila, že 'fantasáků' bude zdaleka nejvíc, ale že až TOLIK... :-D

4 Melanie Melanie | Web | 28. září 2012 v 18:25 | Reagovat

Fantasy vede! :-D

5 metztli metztli | E-mail | Web | 28. září 2012 v 18:28 | Reagovat

Vážně, pokaždé, když si přečtu svoji odpověď, mám chuť se zahrabat. A reakce ostatních mi přidjou tak normální... bože, já jsem ale idiot :D

6 Dragilia Dragilia | Web | 28. září 2012 v 19:00 | Reagovat

[5]: Nebo jenom příliš sebekritická. :-)

7 metztli metztli | E-mail | Web | 28. září 2012 v 19:06 | Reagovat

[6]: ale kuš :D to je jen zdravá míra nesebevědomí :D

8 Melanie Melanie | Web | 28. září 2012 v 19:29 | Reagovat

[5]: No přesně, já to mám stejný :-D

9 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 28. září 2012 v 19:43 | Reagovat

[1]: :-D

[2]: Tak na realitu by měl autor ohlížet minimálně přes rameno, aspoň v tom směru, že by tvůj smyšlený svět měl mít logiku. Je mi občas až líto, že spousta lidí píše zajeté klišé a neumí se odvázat, ale to je trochu z jiného soudku.

[3]: Tak na webu, který vede fantasačka se to dá docela očekávat. :-P

[4]: ;-)

[5]: Prosím tě, trochu si věř, tvoje odpovědi jsou fajn. :-)

10 Solomon Rispolo Solomon Rispolo | Web | 28. září 2012 v 23:26 | Reagovat

Řekl bych, že je to hlavně tím že většina bloggerů je náctiletých a ve svém věku se v podstatě nemůže spoléhat na nic jiného než čistě tak nějak na fantazii a všechno si to vymyslet, protože ještě mnohdy neznají reálie skutečného světa. Ale jak říkám, většinou.

11 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 29. září 2012 v 0:59 | Reagovat

[10]: Tak jasně, ale tohle bude spíš o momentální popularitě daného žánru. Stejně jako se teď píšou hodně povídky s homosexuální tématikou (co tak sleduji). To, že se mladší ročníky spoléhají na fantazii je fakt, ale to se projevuje docela podobně ve všech žánrech a nemyslím si, že by to bylo tak, že by si mladý člověk řekl: "Tak, nemám zkušenosti, budu psát fantasy." Ono totiž i na té fantasy je vidět, když je "neprožitá" a jednorožci, či víly v tom vůbec nehrají roli. ;-)

12 myší královna myší královna | E-mail | Web | 29. září 2012 v 12:58 | Reagovat

Já si myslím, že spoustu takových těch blogových psavců začíná na fantasy. Ale absolutně nechápu proč. (Což není kritika, vážení, jen hlasitá úvaha) Když čtu nějaké příspěvky např. z diskuze na Lide.cz, tak mi připadají všechny fantasy věci na jedno brdo... Napsat dneska dobrou fantasy, v době, kdy ji píše většina začínajících autorů, musí být hooodně těžké.

13 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 29. září 2012 v 14:40 | Reagovat

[12]: No, ani ne, stačí se prostě jenom v NĚČEM odlišit, protože mládež ji většinou píše přes tolkiení, howardovský, eragoní, harrypottří, nebo nejčastěji twilightový kopírák. :-)

14 Gabriel Dantes Decay Gabriel Dantes Decay | E-mail | Web | 29. září 2012 v 14:42 | Reagovat

Fantasy moc neholduju. Jedině tak fantasy slash :D
Ale koukám, že tohle odvětví je čím dál tím oblíbenější :-D

15 Robina Robina | Web | 29. září 2012 v 19:44 | Reagovat

Ach,. fantasy to je na mňa priveľmi zložité! Ale som rada, že sa tam objavili zmienky o historických románoch a mix fantasy a histórie - to mňa osobne potešilo najviac. :-)
Aj  tá poézia ma prekvapila. Rada si v každom prípade spravím chvíľku poézie. Aspoň viem kam zájsť.
Dalo by sa ešte pripojiť k dotazníku? :-)

16 Esme(cleverky) Esme(cleverky) | Web | 30. září 2012 v 17:06 | Reagovat

Super články,super dess a samozdřejmě super blog :)

17 Skye Skye | E-mail | Web | 2. října 2012 v 2:10 | Reagovat

fůha, to je psavců! a to je určitě ještě jenom část... no, fantazie našim blogerům nechybí, jak vidno ;-)

18 undead Trentina undead Trentina | Web | 2. října 2012 v 15:12 | Reagovat

teda, a kde je pořádně sci-fi? he? takové chabé zastoupení mého domovského žánru? lidi, s váma je to vážně děsný.. :-D ale tak fantasy je taky fáájn. 8-) ( ale stejně sou nejlepší kombinace fantasy a sci-fi.. 8-) :-D )

19 Schmetti Schmetti | Web | 3. října 2012 v 7:59 | Reagovat

Bože, moje odpověď mi přijde totálně švihle napsaná :D
Netušila jsem, že tolik lidí napíše právě fantasy, je zajímavý to takhle pozorovat :)

20 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 4. října 2012 v 1:42 | Reagovat

[14]: Tak není divu. :-)

[15]: Hmmm, jo, klidně tě tam připíšu, ale mám u tebe horkou čokoládu, protože budu muset upravovat všechny předchozí články. :-P

[16]: Děkuji. :-)

[17]: To rozhodně ne. :-)

[18]: Tak se sci-fi je to v dnešní době složitě, spíš zaznamenává odliv.

[19]: Tak, co by člověk taky čekal na webu fantasačky. :-)

21 Robina Robina | Web | 4. října 2012 v 13:58 | Reagovat

[20]: S tým problém nemám (a potom, vraj aké sú výhody ľudí čo bývajú pri čokoládovniach? :-P) :D Záleží na tom akú presne, majú celkom široký výber. A keby, tak prinajhoršom prihodím čaj. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama