Narcis a miazma

4. února 2014 v 8:41 | Tereza Matoušková |  Historické okénko
Další zajímavý kousek z mé četby do školy, tentokrát knížka věnující se historii pachů, na kterou jsem psala recenzi do Moderních dějin a jelikož jde o knížku zajímavou, rozhodla jsem se svou práci zdveřejnit i tady na blogu.
Alain Corbin (*1936) je jedním z nejvýznačnějších soudobých francouzských historiků. Aplikuje metody francouzské školy Annales na dějiny 18. a 19. století. Zkoumá především sociální dějiny a dějiny mentalit a středobodem jeho zájmu zůstává raně moderní industriální společnost.


Jeho knihu Narcis a miazma - Pach a společenské představy 18. a 19. století vydalo nakladatelství Argo v roce 2004, z francouzského "Le miasme et la jonquille. L´odorat et l´imaginaire social 18-19 siecle" knihu přeložila Lenka Kovářová. Kniha má 292 stran, skládá ze tří stěžejních kapitol, předmluvy a závěru. Obsahuje rozsáhlý a podrobný seznam pramenů a poznámek, který může velice dobře posloužit dalším zájemcům o studium této problematiky.

Napsat knihu o historii vnímání vůní a pachů v souvislosti s jejich symbolikou je zajímavý a neotřelý nápad. Autor v knize několikrát zdůrazňuje, jak podstatnou úlohu hrají v současnosti zrak nebo sluch a že vnímání pachů je neprávem zatlačeno do pozadí. Kromě symboliky pachů si Corbin dává za cíl shrnout hygienické návyky v 18. a 19. století, ať už se to týká čistoty ulic nebo obytných prostor, a také zachytit vývoj lidského poznání, předsudků a pověr v oblasti čichu.

Téma je tedy velice široce pojaté a v tomto směru kniha obsahuje velice málo konkrétních informací. Jsou zde sice popsány kupříkladu módní vlny v oblasti voňavkářství, ale chybí zde přesnější datace nebo zasazení události do širšího kontextu. Mnohdy není znát, jestli se předkládané informace týkají pouze Paříže, celé Francie nebo celé Evropy. Zato se autor pouští do úvah nad funkcemi vůní a pachů mezi bohatými a chudými, mezi měšťany a venkovany, nebo kupříklady mezi muži a ženami v oblasti sexuality.

Corbin se v knize věnuje i vývoji vědy a medicíny v souvislosti s vůněmi a pachy, často vzpomíná Lavoisiera. Autor se do hloubky pitvá v dobovém smýšlení a ve zjevných omylech tehdejších lékařů, ale kniha absolutně postrádá kritický nadhled. Čtenář se kupříkladu nedozví, které ze zmiňovaných látek, jež se v té době používaly, mají na lidské zdraví skutečně pozitivní vliv a které naopak účinek postrádají nebo naopak škodí. Kupříkladu aromaterapie je i dnes poměrně rozšířená. Vzhledem k tomu, že kniha není určena pro chemiky, biology nebo mediky, ale primárně pro historiky, by bylo žádoucí tyto informace alespoň okrajově zmínit.

Stejně tam mi v knize chyběly poznatky z oblasti psychologie. Narcis a miazma obsahuje řadu pozoruhodných historických a sociologických reflexí, ale citelně v ní chybí například popis konkrétních mechanismů, kterými vůně ovlivňují lidskou psychiku.


Kniha je tedy určena zejména pro lidi, kteří chtějí získat základní přehled o dané problematice. Oříškem je i poměrně těžkopádný sloh, kterému nepomáhá ani místy nevhodný překlad, kdy se v textu vyskytuje mnoho slov, které se v současném českém jazyce příliš nepoužívají. Například výraz bařinatý by šel snadno nahradit slovem bahnitý nebo bažinatý, které je mnohem srozumitelnější. Proto se kniha, byť je poměrně tenká, nečte zrovna lehce. Přesto přese všechno je kniha Narcis a miazma velice inspirativním a ojedinělým počinem, který ukazuje život v 18. a 19. století z docela jiného úhlu, než je obvyklé.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 yuripovidky yuripovidky | Web | 4. února 2014 v 10:26 | Reagovat

Fůj, nejhorší blog na světě!!!
P.S.: Píšu líp!!!
P.P.S.: Otřesný dess!!!

2 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 5. února 2014 v 16:21 | Reagovat

Páni, to je teda originální nápad :)) Jelikož ráda číchám, poohlídnu se po ní v knihovně :) (ten sloh snad zvládnu)

3 Terka Terka | E-mail | Web | 5. února 2014 v 17:12 | Reagovat

Abych pravdu řekla, kniha mě nějakým způsobem neupoutala, ale myslím, že by stálo za to si ji přečíst, takže možní do budoucna,.. třeba ji někdy uvidím v knihovně a pak i ji třeba půjčím :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama