Co zajímá čtenáře ohledně Podmoří

24. ledna 2016 v 0:22 | Tereza Matoušková |  Aktuality
lánky ohledně podmořských reálií čekají ve složce na spuštění nového podmořského webu, takže se oko čtenářovo musí spokojit s tím, co najde tady na blogu. Proto mi tu a tam chodí dotazy ohledně toho, jak to vlastně v Podmoří funguje. Při nedávném úklidu plochy jsem narazila na mail, ve kterém jsem na dotazy ohledně svého světa odpovídala Undead Trentině.
Pokud vás napadne ještě něco jiného, můžete mi napsat do komentářů.
1.) jazyky - je nějaký z pozemských podobný nějakému z podmořských? případně vyskytují se stejná/podobná slova rozdílného významu (např. "šukat" v češtině a polštině)? jak složité by pro jedny či druhé bylo naučit se jazyk protějšku? (podobně jako tady se nám některé jazyky budou učit snáze a některé hůře)

Pozemskými jazyky myslíš naše jazyky (čeština, slovenština, němčina, angličtina,...) nebo jazyky na Souši v rámci universa?
Před vznikem Podmoří se v tom světě používaly zejména vílí jazyky, které nejsou s těmi podmořskými příbuzné a spousta komunikace je nonverbální.
Vílí civilizace však byla zničena a celkově svět na Souši momentálně příliš obyvatelný není. Případné kolonie budou delfského původu a mluvit se tam bude delfsky.
Nejrozšířenějším jazykem v Podmoří je delfština, ve Swéru se ještě udržuje swérština, která je jakýmsi mixem delfštiny a staroswérštiny. To budou asi nejrozšířenější jazyky. No a samozřejmě zbytky Víl mluví po svém. :-)
Co se týče srozumitelnosti čeština/delfština, tak to bude asi přibližně tak složité jako se naučit cizí jazyk, který není indoevropský. Nicméně delfština nemá příliš složitou gramatiku, spíš si myslím, že by měli Delfově problém naučit se česky.

2.) biotop - jak je to s Podmořany a Povrchem, musí se na něm nějak chránit před sluncem, jako by museli na Zemi, nebo je tamní skutečné slunce obdobně slabší, jako to mechanické? co vzdušná vlhkost a déšť s ohledem na temnářskou alergii na vodu, na co si při psaní dát pozor? (jasně, osmivětev do vany místo koupelové soli, to si pamatuju, spíš tak nějak obecně pohyb venku)

Určitě je zapotřebí ochrana před sluncem, jak očí, tak kůže, ve které nemají dostatek pigmentu. (Ideálně nelézt přes den ven vůbec.) Navíc si připočti postapokalyptické pouštní podmínky na povrchu. Není to zrovna místo na romantickou procházku.
Vzdušná vlhkost a déšť je i v Podmoří, takže to Temnáře nezaskočí, důležité je mít s sebou zásobu osmivětve a nepromokavé šaty. Nicméně nečekej, že budou z výletu v dešti dvakrát nadšení.


Vílí les podle Ondřeje Hrdiny :)


3.) technologické specifikace Zoreniny telepatie - jak to rámcově funguje, na jakém principu? potažmo co přesně jí ta schopnost umožňuje? pracuje s řekněme pseudoverbální podobou myšlenek, nebo s celkovými obrazy? předpokládám, že jejich emocionální náboj z nich může vyčíst podobně jako z verbální komunikace.

Je to víceméně božská schopnost, do technologických specifikací se pouštět nechci, bude to stejně jako všechno souviset s koloběhem magie v tom světě, kdy každá událost (chemická reakce v mozku) produkuje magii. Dokáže vytáhnout z mozku myšlenky, pocity, vzpomínky v zásadě vše, co se jí zamane. Pozor ale na to, že pokud se jí bude oběť hodně bránit, může jí poškodit mozek.

4.) méně technická věc - Zorenin hudební a případně filmový/seriálový vkus, pokud bys něco z pozemské produkce měla vybrat?

Tohle je hodně těžké, v Podmoří je to tak, že Temnáři moc muzikální nejsou a filmy/seriály tam taky nemáš. Taky záleží na tom, kolik by jí bylo, vzhledem k tomu, že v příbězích má tak 560 let... a taky ti velkou roli hraje společenské postavení. Ale když si vezmu její povahu jako celek... a dejme tomu, že by jí bylo v současnosti tak 40 a normální ženská, co bydlí s přítelem a má odrostlého syna...
Viděla bych to na nějaký rock, klidně si ji dokážu představit s partou současný čtyřcátníků, jak se baví na nějakém vesnickém bigbítu. XD
Co se týče vkusu na seriály a filmy, tak si ji klidně dokážu představit, jak chroupá popcorn a kouká na Hru o trůny nebo Vikingy. Jo, to by se jí asi mohlo líbit.

Knižně by to byla nějaká historická a dobrodružná literatura. Řekla bych tam Willbur Smith. Myslím, že by si oblíbila klidně i kingovky.


Podmořská vesnice podle Kateřiny Bezecné. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lyra Lyra | E-mail | Web | 25. ledna 2016 v 14:41 | Reagovat

Pobavila mě představa Zoreny, jak to rozjíždí na rockovou hudbu. :-) Je dobře, že máš svůj svět takto promyšlený, aspoň tě hned tak něco při psaní nezaskočí a celé Podmoří díky tomu působí reálněji.

2 Monica Otmili Monica Otmili | E-mail | Web | 28. února 2016 v 18:10 | Reagovat

Takže Zorena by s radostí zapařila na Brutusáky? Nevěřím! :D Každopádně koukám, že se kolem tebe rojí čím dál více velmi schopných ilustrátorů. ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama